радионице

science-5314418-1280

Центар за стручно усавршавање и Научни клуб током зимског распуста организује „Научни камп“ за децу од 6 до 12 година. Камп пружа јединствену прилику за развој креативности, истраживање нових знања и забаву кроз едукативне радионице, истакао је директор Центра Дејан Карановић.

-Активности ће се реализовати од 8. до 10. јануара и све радионице биће бесплатне. Циљ нам је да деца квалитетно проведу распуст и да науче нешто ново. Интересовање за сличне програме и ранијих година било је велико, тако да сам сигуран да ће тако бити и ове године – каже Карановић.

Првог дана планиран је програм „Мој интервју са композитором“ који ће водити Андреа Давид, а деца ће истраживати музичку историју и упознати велике композиторе. Уз помоћ интернетских извора и вештачке интелигенције, направиће интервју са композиторима, развијајући критичко мишљење и креативност. Радионицу „Неуроиграрије“ реализоваће Маријана Љиљак, а циљ је да путем разних вежби за фокус и концентрацију деца развијају пажњу, креативност и социјалне вештине.

Наредног дана, 9. јануара у оквиру програма „Птица тражи кавез“, Софија Јегарски организоваће занимљив садржај са циљем развоја когнитивне, моторичке и ликовно-визуелне вештине, уз изложбу птица станарица и естетско процењивање, док ће у оквиру зимска радионица у глини „Орнамент“ са Игором Смиљанићем учесници имати прилику да се упознају различитим врстама орнамента кроз историју уметности и да стварају своја уметничка дела у глини.

Последњег дана, 10. јануара Гордана Рацков и Арпад Пастор упознаће децу са програмирањем дигиталног другара „Микробит“ уз помоћ микробит плочица, учесници ће учити основе логике, алгоритамског размишљања и решавања проблема, развијајући важне техничке вештине. У оквиру радионице „Магични бројеви“, деца ће се упознати са визуелним програмирањем и начинима за управљање дигиталним уређајем.
Због ограниченог броја учесника, потребно је да се заинтересовани, до 6. јануара, пријаве за радионице путем мејл адресе csukikinda3@gmail.com или путем инстаграм поруке на @naučni_klub_kikinda.

А.Ђ.

 

tera-radionice-skole-(2)

У Галерији „Тера“ реализован је пројекат под називом „ТЕРА – Интерактивни АРТ дијалог“ у ком су учествовали основци из градских школа, укључујући и ОШ „6.октобар“ . Циљ је повезивање са омладином, будућом активном публиком из локалне заједнице, како би постали амбасадори примера добре праксе коју Центар за примењену уметност „Тера“ баштини и развија. У Галерији су изложене скулптуре кикиндских вајара, а задатак ученика је израде цртеж дела које им се највише свиди.

Анђела Дукатаров, ученица петог разреда Основне школе „Фејеш Клара“ открила нам је да је први пут у Галерији „Тера“.

-Простор је јако леп и драго ми је што сам део радионице током које ћу научити да сликам угљем на натрон папиру. Ово је и прилика да видим скулптуре кикиндских вајара и да више сазнам о њиховој уметности – сазнали смо од Анђеле.

Уна Красић, такође ученица петог разреда школе „Фејеш Клара“, одабрала је да наслика скулптуру Игора Смиљанића.

-Скулптура има пуно детаља и занимљива је. Волим да сликам и цртам. Прво пут радим са угљеном и за мене је ово ново искуство из ког ћу пуно научити – додала је Уна.

Сви ученички радови ће бити изложени у Галерији „Тера“. Изложба је планирана почетком фебруара и биће продајног карактера, а сакупљени новац биће поклоњен у хумане сврхе. Вајари чије су скулптуре изложене истовремено ће бити и чланови жирија који ће прогласити и поделити награде за најбоље радове.

А.Ђ.

 

zarko-dan-skole-(13)

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Kikindski portal (@portalkikindski)

Ученици и запослени у Основној школи „Жарко Зрењанин“, богатим програмом прославили су 69. рођендан. Током преподнева организоване су радионице у којима су учествовали родитељи након чега је у фискултурној сали школе изведена приредба. Ђаке су подржали родитељи, баке, деке, али и представници локалне самоуправе.

– У оквиру радионица израђена је јелка од хемијских елемената, ученици су правили новогодишње украсе, могли су да се опробају у друштвеним играма и да играју шах. Поред школског хора, у свечаном програму, наши ђаци представили су се плесним тачкама, своје умеће показала је и фолклорна секција коју реализујемо заједно са „Гуслама“, а представили су се чланови глумачке секције. Уз велику подршку локалне самоуправе школа сваке године добија све боље услове за рад. Недавно је 6,5 милиона динара Покрајински секретаријат за спорт уложио у реконструкцију спортског терена поред школе који је сада један од најмодернијих у нашој околини. Део столарије је замењен и надамо се да ће се овај посао се наставити, а оно што нам је најважније јесте санација равног крова на објекту који је у лошем стању – истакла је Славица Лазић, директорица ОШ „Жарко Зрењанин“.

Донедавно директор, а сада члан Градског већа Тихомир Фаркаш са посебним емоцијама присуствовао је Дану школе.

-„Жарко Зрењанин“ једна је од најбољих школа захваљујући садашњим запосленима, али и пензионерима који су у ранијем периоду чинили да ова образовна установа буде на понос генерацијама ђака који су је похађали. Овде сам провео 32 године и, допустићу себи да будем сентименталан, јер сматрам да је ова школе најбоља у северном Банату. Драго ми је што видим да се ученици и запослени окрећу будућности ослушкујући једни друге – казао је Фаркаш.

Ову школу похађа 510 ученика.

А.Ђ.

 

sovembar-2

Програми „Совембра“ – месеца посвећеног совама које овог месеца стижу у наш град, највеће урбано зимовалиште малих ушара на свету, почињу сутра.

Како је најављено из Туристичке организације Града, креативне, едукативне и истраживачке радионице на тему сова за децу и породицу одвијаће се свакодневно у Народном музеју од 13 до 16 сати, осим недељом и понедељком. када су у Музеју нерадни дани.

У Народној библиотеци „Јован Поповић“ у Кикинди и у огранцима у селима, за предшколце и основце биће организоване интерактивне радионице под називом „Совембарски читањац“.

tera-muzej-zatvaranje-sezone-(4)

Радионицама за децу и одрасле, посетом сталној поставци и музичким програмом Музеј „Тера“ затворио је летњу сезону у овом простору. Организована су дружења под називом „Психоарт Лаб“, цртање пантографом, а деца и њихови одрасли пратиоци су имали прилику да уживају у вајању скулптура од глине уз помоћ вајарке Соње Белош.

-И овога пута имали смо заинтересоване да науче како да обликују глину, а сигурна сам да је стална поставка, али и сам простор Музеја био инспиративан. Глина је лака за обраду, а помаже и развоју ситне моторике тако да је деци увек интересантно да стварају кроз игру – истакла је Соња Белош.

Александар Липован, директор Центра за ликовну и примењену уметност „Тера“ подсетио је да је летња сезона у Музеју отворена у марту и да је сада завршена. И током наредних месеци Музеј „Тера“ биће отворен за посетиоце, али неће се у њему организовати пратећи садржаји.

-Задовољни смо посетом у протеклим месецима.Трудили смо се да сваких пет, шест недеља имамо нове поставке у изложбеном простору уз радионице које ће их пратити. Циљ је да негујемо постојећу и градимо нову публику у чему смо успели јер су овај простор посећивала нова лица. Музеј „Тера“ је током лета живнуо и успели смо у намери да промовишемо комплетан простор око њега. Највећу посету забележили смо током Европске ноћи музеја када је само у игри отчитавања QR кодова учествовало 450 особа – истакао је Липован.

До краја године у Галерији „Тера“ биће отворене још две изложбе у оквиру којих ће бити одржано неколико занимљивих предавања, најавио је Александар Липован. Током зиме радионице и пратећи програми биће организовани у Галерији „Тера“ и у новом простору, зимском атељеу, у атељеу „Тера“.

А.Ђ.

mamutfest-2024-(14)

„Мамутфест“, 18. по реду,  свечано је отворен у дворишту Народног музеја. Након што су  првог дана манифестације деца цртала честитке Кики, другог дана могла су да учествују у бројним радионицама  на „Базару музеја и идеја“,  које су за њих припремили гостујући музеји.

Директор Природњачког музеја у Београду Славко Спасић подсетио је на велико пријатељство између два музеја.

-Наша сарадња почела је још давне 1996. године када су стручњаци Природњачког музеја у Београду били у Кикинди на ископавању, конзервацији и реконструкцији мамутице Кике. До сада смо били део бројних манифестација и изложби које смо представљали у вашем граду. И овог пута сви посетиоци „Мамутфеста“ моћи ће да уживају у изложби која је у протеклих девет месеци изазвала велику пажњу публике и била је једна од најпосећенијих код нас – рекао је Спасић.

 

Гостујућа изложба  под називом „Биљка као зачин – у царству боја, мириса и укуса“  чији је аутор Уроша Бузуровића, кустос Природњачког музеја у Галерији „Нова“ први пут је приказана ван Београда.

-Приказан је историјат зачина тачније како су путовали из државе у државу. Зачини су у прошлости били „папрено“ скупи и били су привилегија богатих, за разлику од данашњице када су свима доступни по повољним ценама. На изложби се може сазнати одакле потиче који зачин, како се користе у кулинарству, како их најбоље комбиновати са разним јелима и различитим другим зачинима. Ту су и разне занимљивости попут митолошких прича о зачинима – додао је Бузуровић.

„Мамутфест“ отворила је чланица Градског већа Мелинда Гомбар.

-Ово је најлепша и најпосећенија дечија манифестација у Кикинди и важна је јер спаја историју, науку, културу и забаву. Све радионице прилагођене су најмлађима и циљ им је да пробуде њихову пажњу и интересовање. Кроз сарадњу са бројним музејима из других локалних самоуправа сви посетиоци имају прилику да се упознају са њиховим радом – напоменула је Мелита Гомбар.

Директорица Народног музеја Лидија Милашиновић напоменула је да је јединствена манифестација постала пунолетна.

-Када смо почињали 2007. године нисмо знали колико ћемо трајати. Првенствени циљ „Мамутфеста“ је да промовише кикиндског мамута који је постао препознатљив бренд града. Ово је начин да га још више промовишемо, али и да нови клинце уче о Кики – рекла је Лидија Милашиновић.

Посетиоци фестивала могу да погледају већ постављену изложбу „Од ПоЕтике до Методике” аутора др Милорада Степанова у оквиру се  организују радионице.  Ту је и колаж едукативно-креативних радионица који ће трајати од 15 до 18 сати. За родитеље са бебама и млађом децом  биће приређен „Концерт за бебе“ . Стреличарска радионица намењена је нешто старијој деци, а у 18 сати своје знање из праисторије моћи ће да провере деце у оквиру „Квиза из доба Јуре“. Од 19 часова је  плесна радионица у извођењу Сање Решћански из Плесног студија „Џеси“.

А.Ђ.

 

ets-obuka-talenti-(3)

Захваљујући организацији и подршци Покрајинског секретаријата за образовање, прописе, управу и националне мањине – националне заједнице десет ученика другог и трећег разреда Економско-трговинске школе са професорком Тањом Радованов учествовали су на обуци за талентоване ученике средњих школа. Од 3. до 8. јуна у Андревљу, на Фрушкој гори, осим Кикинђана, били су и ђаци Економско-трговинске школе из Сенти и Музичке школе из Суботице.

Поред професионалне оријентације, међусобног упознавања, сарадње и размене искустава и интересовања, реализована су различитих предавања и радионице. У оквиру спортске и радионице „Ренесанса-Леонардо да Винчи“, јавног наступа, израде оригамија и „Химне Андревља“, такмичења „Ја имам таленат“ ученицима је пружена могућност да представе своје таленте и креативност, школе и место одакле долазе.

Разноврстан програм овогодишњег кампа употпунили су оперска певачица Сенка Недељковић, посета Филозофски факултет у Новом Саду, обилазака Патријаршијског двора, Српске православне богословије, Саборне цркве Светог Николе на Тргу Бранка Радичевића и Карловачке гимназије у Сремским Карловцима.

Ученици истичу да су са кампа понели изузетно искуство, нова пријатељства, али и наду да ће поново будућности  бити у прилици да учествују на сличној обуци.

 

tera-fantastik-(5)

Целодневни програм у Музеју „Тера“, мултимедијални излет „Тера фантастик“, окупио је све генерације на једном простору. За родитеље и малу децу организована је радионица током које су могли да утискују стопала или шаке малишана у плоче од глине. У глини су стварала и деца међу којима је била Ивана Ђенић која је са другарицама у плочи од глине правила нацрт Музеја „Тера“.

-Није тешко радити са глином. Најважнија је воља и жеља да се нешто направи. Волим да правим фигуре од глине, а сада сам први пут дошла на „Теру“ где могу пуно да научим – рекла нам је Ивана.

Љубиша Николић, конзерватор рестауратор имао је најлепши задатак, да окупљеној деци, покаже на који начин могу да се играју и тако стварају уникатна дела од глине.

-Деца су имала задатак да ураде рељефе димензија 30 пута 30. Подстакли смо их да пусте машти на вољу и да израде оно што желе. Могли су да додају, одузимају материјал, утискују у глину. Плоче које су настале саставићемо у један заједнички рад који ћемо испећи и поставити на зиду будуће сувенирнице у оквиру Музеја „Тера“ као заједнички рад. Ово је први пут да радимо овакву радионицу и заинтересованих је било пуно, што нам је показатељ да и убудуће треба да организујемо сличан програм – додао је Николић.

У оквиру програма „Поново базар“  истакнуто је на који начин може да послужи рециклажа и реутилизација старе електронике. Вук Псодоров био је део екипе која је продавала електронику коју су поправили у „Пионир“ слободној школи.

-Електронику, коју су нам људи доносили заузврат за саднице које су посадили, ми смо делом поправили, а делом смо искористили оне елементе који су употребљиви. Тако смо јој дали нови живот уместо да заврши на отпаду. Електронику продајемо и на тај начин сакупљамо средства за рад школе – појаснио је Псодоров.

„Тера фантастик“ још један је догађај који је организован како би се привукло што више публике у Музеј „Тера“, казао је директор ЦЛПУ „Тера“ Александар Липован.

-У мултидисциплинарним и мултимедијалним радионицама могу да учествују сви грађани. Ту је је и интерсекторска повезаност са неформалном школом, стрит арт уметност коју су приказали уметници из Новог Сада, као и спој између различитих грана уметности. Заједнички градимо нове догађаје, који привлаче различиту публику и самим тим од Музеја „Тера“ градимо креативан Дистрикт у нашем граду који привлачи све узрасте – истакао је Липован.

Приређена је и изложба графита регионалних уличних уметника, који су заинтересоване учили о овој уличној уметности. У оквиру радионице „Терахерц“ са Константиносом Петровићем полазници су могли да употребе боје у музици и светлости тако да су настали интересантни музички инструменти.

A.Ђ.

noc-muzeja-slika-(5)

Народни музеј ове године у оквиру Ноћи музеја имао је за тему „Више од слике“. Бројни садржаји привукли су посетиоце који су уживали у изложби „Седам деценија посвећености – Галерија Дома војске Србије 1953-2023“ у Галерији „Нова“ где се до 6. јула могу свидети најрепрезентативнија уметничка дела стваралаца који су обележили 20. век у нашој земљи. Управо ова изложба била је и најупечатљивији део манифестације средњошколки Милици Томић.

-Редовно посећујем Ноћ музеја и свакако је најупечатљивија поставка у оквиру које су изложена капитална дела ликовне и примењене уметности наше земље у Галерији „Нова“. Дело Петра Лубарде оставио је највећи утисак на мене – навела је Милица.

Програм за децу која су могла да се друже са сликарима, али  да се сами опробају у овој уметности  био је најинтересантни Јакову, Вељку и њиховој мами Љиљани Кнежевић Бјелић.

-Деца су одушевљена јер могу да се играју бојама, али и да експериментишу. Њихова прабака и бака, као и тата имају смисла за сликарство, тако да не чуди што смо највише времена провели са бојама – додала је Љиљана Кнежевић Бјелић.

Двориште музеја претворено је у кафе „Галерију“ где је пет сарадника Музеја и ликовњака сликало, међу којима је била и Ирена Ковач.

-Радо сам прихватила да будем део Ноћи музеја. Посетила сам све садржаје и сви су ме инспирисали на свој начин. Као успомену на ову ноћ остаће ми слика  у акрилу и пастелу мртве природе коју сам компоновала – сазнали смо од Ирене Ковач.

Изложба „Више од слике – избор дела ликовне збирке музеја“ у Галерији Народног музеја посебно је припремљена за ову прилику.

-Циљ нам је да манифестација буде интересантна свим узрастима. Кроз слике из збирке музеја успели смо да усмеримо публику да користе своја чула и различиту имагинацију. И забавни водич „Потрага за сликама“  подједнако је интересантан и најмлађима и најстаријима – казала је Лидија Милашиновић.

Манифестацију су посетили градоначелник Никола Лукач и чланица Градског већа Валентина Мицковски.

-Кикинда је град са богатом културном традицијом, а Ноћ музеја, која се организује 16. пут један је од садржаја које суграђани не пропуштају. Уз добар садржај и радионице музеј богатство које поседује представља свим посетиоцима који су били у прилици да сазнају пуно тога – навео је Лукач.

Променадни концерт  Владимира Ковачевића и Љиљане Сивчев, али и ђака Основне музичке школе „Слободан Малбашки“ имао је своју публику која је уживала. У исто време у ликовној радионици Смиљане Шалго суграђани су учили различите техникама сликања.

А.Ђ.

tera-noc-muzeja-(2)

Центар за ликовну и примењену уметност „Тера“ слави два највећа музејска празника – Међународни дан музеја и Европску ноћ музеја. Посетиоцима је располагању вишечасовни програм који је започет наступом ученика Основне музичке школе „Слободан Малбашки”. У„Топању”, традиционалној севернобанатској игра са глином уживали су најмлађи, међу којима је била и 11-годишња Дуња Грубиша.

-Волим Ноћ музеја, а посебно ми се свиђа „Тера“. Скулптуре које сам видела су занимљиве и велике. Највише времена провела сам у радионици израде предмета од глине. Направила сам тањир који носим кући за успомену на овај дан – рекла је Дуња.

У игри са глином уживали су и Страхиња и Сташа који су дошли са мамом Јеленом Чанковић Тешин.

-Све нам се пуно свиђа. Страхиња се потрудио да изваја диносаурусе и возила, а Сташи је ово први сусрет са глином и веома јој се свиђа. Погледали смо и скулптуре  и поједине су нас оставиле без текста – истакла је мама Јелена.

За посетиоце је организована и вајарска радионица под називом „Кикинда и орнамент” у којој је декоративна фасадна пластика на старим кикиндским зградама полазна тачка. Кроз радионицу их води вајар Игор Смиљанић.  За нешто старије је организована  и „ПоТера“  музејска игра намењена онима који уживају у решавању загонетки које потписује Милана Грбић.

-Од када постоји Музеј „Тера“ обележава овај важан датум и трудимо се да програм прилагодимо различитим циљним групама. Радионице у глини увек су интересантне како деци, тако и одраслима. Детективска игра намењена је старијима и односи се на тражење „нестале“ фигуре на основу упутстава који се добијају преко QR кодова. Читав догађај употпунио је програм за опуштање у сувенирници уз ди џеја  – навео је директор „Тере“ Александар Липован.

Ноћ музеја „Тера“ не пропуштају ни суседи из Румуније.

-Имали смо посету румунских ученика из средње Уметничке школе и будућих студената уметности. Они су посетили атеље, након чега су активно учествовали у музејским радионицама. Имамо одличну сарадњу са Западним и универзитетом Политехника из Темишвара, као и са високошколским образовним установама из региона – појаснио је Липован.

Посетиоци имају прилику и да боље упознају сталну изложбу кроз стручна вођења, као и да погледају три актуелне изложбе. У салону је изложба младог уметника из Новог Сада Константинаса Петровића, ту је и изложба макета студената Архитектонског факултета из Темишвара, док је у сувенирници и изложба ликовних радова младих уметника из Новог Сада „Ан нон артист“.

А.Ђ.

 

error: Content is protected !!