ош свети сава

Sveti-Sava-plakete-(15)

U Osnovnoj školi „Sveti Sava“ danas je bilo svečano. Tradicionalno, na posebnoj prazničnoj akademiji, najboljim učenicima osmog razreda, onima koji su se istakli i služe na ponos škole, uručene su svetosavske plakete.

– Na svečanoj akademiji dodeljujemo priznanja đacima koji su imali odličan uspeh sa prosekom 5,00 od prvog razreda i postizali su izvanredne uspehe i u nastavnim i u vannastavnim aktivnostima. Za njih, svake godine, pripremimo i bilbord, oni su ponos naše škole – rekla je direktorica, Gordana Rackov.

Ove godine najviše priznanje Škole dobili su: Marko Klačak, Mila Pejčić, Lena Perić, Todor Popović, Miloš Reljin, Minja Babić, Iva Vulović, Aleksa Tomić, Miljana Tomić i Majda Heldrih.

Miloš Reljin kaže da je ponosan i da se već opredelio za oblast u kojoj će nastaviti školovanje.

– Najviše volim prirodne nauke. Planiram da upišem Tehničku školu „Mihajlo Pupin“, smer tehničar informacionih tehnologija, a zatim i Elektrotehnički fakultet – rekao je Miloš.

Njegova drugarica iz razreda, Lena Perić, ispričala nam je da je bila rešena da ostvari rezultate koji bi je doveli do ovakvog uspeha.

– Trudila sam se i zato sam i očekivala da ću dobiti plaketu – priznaje Lena. – Takmičila sam se u raznim predmetima, najviše iz matematike i engleskog sa kojim sam stigla do republičkog nivoa. Upisaću prirodno-matematički smer u Gimnaziji. Za fakultet još nisam sigurna, razmišljam o arhitekturi i matematici.

Plakete i knjige najboljima uručene su nakon priredbe koju su pripremili mlađi učenici i kojoj su prisustvovali nastavnici i roditelji. Dobitnici su, zatim, sa veroučiteljem, jerejem Miroslavom Bubalom, rezali slavski kolač. Na kraju školske godine svakome od njih biće uručeno još jedno priznanje – Vukova diploma.

Dodela plaketa „Sveti Sava“, kao čin zahvalnosti onima koji su uložili više truda i proslavili školu, ustanovljena je 1995. godine. Danas OŠ “Sveti Sava” pohađa više od 500 đaka.

S. V. O.

osnovci-turnir

Učenički parlament OŠ „Sveti Sava“, u saradnji sa učeničkim parlamentima ostalih osnovnih škola, organizovao je  sportske turnire humanog karaktera. U okviru Dečije nedelje pod sloganom „Ja sam dete imam plan, budi human svaki dan“ organizovano je više nadmetanja.

-U proteklih nekoliko dana imali smo turnire u odbojci, rukometu,  košarci i fudbalu. Cilj nam je da prikupimo što više sredstava za Osnovnu školu  „Kralj Milutin“ iz Gračanice  na Kosovu i Metohiji kojima će prikupljen novac biti  usmeren – istakla je Svetlana Mirčić Vukobrat, nastavnica fizičkog vaspitanja.

Sportskom dešavanju odazvala se većina škola sa teritorije grada, a turnir je podržala i gradska uprava.

-Naši osnovci pokazali su na delu koliko su humani. Kroz sport uče se pravim vrednostima, fer pleju i zdravom načinu života – naveo je  Aleksandar Aćimov, član Gradskog veća za sport i omladinu.

Humanitarnu akciju podržali su i Crveni krst, nastavnici veronauke u školama i Aktiv nastavnika fizičkog vaspitanja.

A.Đ.

 

jovana-karic-(2)-(1)

Jovana Karić, učenica osmog razreda OŠ „Sveti Sava“ osvojila je tri nagrade na tri različita republička takmičenja. Prvo mesto osvojila je iz hemije, na takmičenju održanom na Prirodno matematičkom fakultetu u Nišu, i tako uspela da ponovo prošlogodišnji uspeh. Iz fizike je, takođe na republičkom takmičenju, osvojila drugo mesto, a iz biologije treće i sve to u svega dva vikenda.

-Presrećna sam jer nisam očekivala da ću uspeti da budem u prva tri mesta na sva tri takmičenja. Kako su se održala jedno za drugim bilo je bojazni da li ću sve što se od mene traži uspeti da uradim tačno. U pripremama su mi pomogli nastavnici Lela Vojvodić iz hemije, Marija Popović iz fizike i Nemanja Božović iz biologije. Nije bilo lako, ali uz dobru organizaciju i odličnu podršku sve se može – istakla je Jovana.

Da bi stigla do državnog takmičenja mlada sugrađanka morala je da bude najbolja najpre na opštinskom nivou koje je održano u martu, potom na okružnom i na kraju se plasirala među najbolje u Republici.

-I pored puno vremena provedenog u učenju imala sam mogućnosti da se posvetim hobijima i druženju. Čitala sam, crtala i pisala pesme. Iako se mnogi začude kada im to kažem, jer im je nespojivo sa prirodnim naukama, volim stihove i rime – napominje naša sagovornica.

Bez obzira na ljubav prema pisanoj reči, Jovana planira da upiše Petu beogradsku gimnaziju, kako bi bila deo specijalizovanog odeljenja za hemiju i biologiju. Očekuje da će joj nagrade pomoći u njenoj nameri da bude učenica ove srednje škole. Polagaće prijemni i u Gimnaziji „Dušan Vasiljev“, prirodni smer.

A.Đ.

 

4b5bf7bc-bf20-4466-8f8f-3589c3a7200e

Svečano, u Narodnom pozorištu, zaposleni i učenici Osnovne škole „Sveti Sava“ obeležili su Dan škole i školsku slavu. Bogat muzičko – scenski program pripremili su učitelji, nastavnici i đaci, a među velikim brojem dobrih učenika istaklo se šestoro najboljih učenika osmog razreda: Ognjen Orašanin, Lara Adamov, Staša Blažić, Nikola Andrić, Ana Vojvodić i Jovana Karić.

Zahvaljujući predanosti učitelja i nastavnika Staša Blažić uspela je da sa najboljim ocenama savlada zadato gradivo, ali i da se izdvoji iz pojedinih predmeta.

-Podjednako volim društvene i prirodne predmete, tako da sam uspehe ostvarila na takmičenjima iz srpskog jezika, matematike, hemije. Puno znanja stekla sam i u okviru školskih projekata u kojima sam učestvovala. Planiram da upišem prirodni smer Gimnazije „Dušan Vasiljev“ – otkrila nam je Staša.

I Ognjenu Orašaninu osnovna škola ostaće u najlepšem sećanju.

-Trudio sam se i uspeo u tome da ostvarim odličan uspeh tokom dosadašnjeg školovanja, a imao sam i rezultate na takmičenjima. Pronašao sam se u rešavanju zadataka tako da sam bio prvi iz matematike, a i engleski za mene nije strani jezik, jer sam osvojio visoko drugo mesto. Osnovna škola ostaće mi u najlepšem sećanju – saznajemo od Ognjena.

Ove godine Dan škole obeležen je mnogobrojnim aktivnostima te su učenici imali prilike da učestvuju u turnirima u tabliću, šahu, na likovnom konkursu, takmičenju u lepom pisanju, da se oprobaju u uglednim časovima i ikonopisanju.

-U sve aktivnosti uključili smo i druge škole, a posebno bih istakla sportski turnir organizovan u Sportskom centru „Jezero“. Dodelom plaketa „Sveti Sava“  našim najboljim učenicima želimo da čestitamo na trudu i inicijativi koju su pokazali tokom osnovnog školovanja i da im na ovaj način pokažemo da su oni ponos naše škole – dodala je direktorica Gordana Rackov.

Svečanoj akademiji su prisustvovale kolege iz drugih škola i roditelji, ali i članice Gradskog veća Valentina Mickovski i Melinda Gombar.

-U ime Grada i lično ime svim učenicima i prosvetnim radnicima čestitam školsku slavu uz želju da ostvaruju što bolje uspehe i rezultate. Ovo je prilika da se još jednom podsetimo na prvog srpskog prosvetitelja i da negujemo prave vrednosti – napomenula je Valentina Mickovski.

sveti sava radovi

Zamena kanalizacionih cevi u sali za fizičko vaspitanje u toku je u Osnovnoj školi „Sveti Sava“. Kako je prilikom radova došlo do havarije na vodovodnim cevima i one će biti zamenjene, rekla je direktorica Gordana Rackov.

-Posao je započet tokom raspusta i u završnoj su fazi  jer su radovi iziskivali i izmeštanje postojećeg hidranta. Od radova nas očekuje gletovanje zidova, krečenje, postavljanje pločica, farbanje radijatora. Finansijer je lokalna samouprava koja je izdvojila 2,5 miliona dinara – dodala je Gordana Rackov.

Tokom zimskog raspusta uređen je kabinet za fiziku. Sve je okrečeno, stigao je i novi nameštaj, stolovi i ormari, kao i novi projektor koji se već koristi u nastavi

Školi je tokom prošle godine od Pokrajinske Vlade odobreno i  11,2 miliona dinara za sanaciju šest  toaleta.

-Za ove radove završena je sva neophodna dokumentacija i tender. -Uradiće se kompletna rekonstrukcija toaleta  na prvom, drugom i na trećem spratu. Radovi se bili neophodni s obzirom na to da godinama nije ulagano u sanitarne čvorove. Pored zamene cevi, postaviće se nove sanitarije, pločice i stolarija, a projektom su obuhvaćeni i molersko – farbarski radovi – pojasnila je naša sagovornica.

Sveti Sava sportski dan (11)

Svetosavski rukometni turnir koji, povodom Dana škole i školske slave, organizuje OŠ “Sveti Sava”, okupio je danas u SC „Jezero“ 700 đaka iz 12 škola sa teritorije grada. Učenici su se nadmetali u igri „između dve vatre“, u rukometu i u mini-rukometu.

– Aktivnosti u našoj školi traju već danima. Već smo imali turnire u tabliću i u šahu i likovni konkurs. Sjajno je što smo dodbili ovaj prostor i na taj način omogućili da bude više učesnika i da nam dođu i učesnici iz seoskih škola – kaže direktorica, Gordana Rackov.

Svetosavski rukometni turnir organizovan je peti put i danas je imao i specijalnog gosta. Svečanom otvaranju prisustvovao je Rajko Prodanović, generalni sekretar Rukometnog saveza Vojvodine. On je direktorici Škole uručio poklon – lopte za rukomet.

– U ovoj hali bili smo organizovali finale Kupa Vojvodine i bilo je savršeno, ceo grad je došao – rekao je Prodanović – Ovakve manifestacije su veoma potrebne i siguran sam da će mnogi koji su danas ovde i ostati u rukometu i da će, u budućnosti, klubovi imati benefita od njih.

U ime Grada, Dan škole đacima i zaposlenima čestitao je gradonačelnik Nikola Lukač.

– Uvek je predivno kada možemo na jednom mestu da vidimo toliko đaka, sportista. Drago mi je što promovišemo rukomet i što ova godina počinje sportom jer Kikinda jeste grad sporta, a jedan od najuspešnijih je rukomet. Voleo bih da ovo postane tradicija i da se deca pre svega, druže, i da, u duhu svetosavlja bodre, vole, čuvaju i pomažu jedni druge, da preovladavaju zdrave vrednosti – istakao je Lukač.

Među takmičarima bili su i učenici trećeg razreda OŠ „Đura Jakšić“ koji su bili prvaci na republičkom takmičenju u igri „između dve vatre“.

– Jako mi se dopada ovde, zanimljivo je i zabavno – kaže Nevena Šorak.

Maša Romakov, trećak iz iste škole deli njeno mišljenje.

– Došli smo da igramo „između dve vatre“ – sviđa mi se jer se družimo i nije nam važno da li ćemo pobediti, već da se svi zajedno zabavimo – objašnjava Maša.

Vukašin Bajkin, učenik šestog razreda škole domaćina kaže da danas igra „veliki rukomet“.

– Rukomet treniram od malena i jako mi je zanimljiv. Radujem se što je organizovan ovakav turnir – rekao je Vukašin.

Obeležavanje Dana i slave Škole imaće svoje finale u nedelju, na Svečanoj akademiji u Narodnom pozorištu, od 18 sati. kada će biti dodeljene „Plakete Sveti Sava“ najboljim učenicima osmog razreda, budućim vukovcima.

20230928_085409

Vlada Vojvodine, na sednici, odobrila je sredstva za radove u dvema kikindskim školama. Gimnazija „Dušan Vasiljev“ dobila je 12,5 miliona dinara za obnovu fasade, a Osnovna škola „Sveti Sava“ 11, 2 miliona dinara za sanaciju toaleta.

Dobijeni novac poslužiće da se obije postojeća fasada na zgradi koju koriste Gimnazija „Dušan Vasiljev“ i Ekonomsko – trgovinska škola, istakla je direktorica Gimnazije Mirjana Dražić.

-Obijanje fasade je i prvi korak u kompletnoj rekonstrukciji zgrade. Obiće se dvorišna i fasada na delu objekta do Gradskog trga gde se trenutno nalaze skele koje su postavljene zbog bezbednosti učenika, zaposlenih, ali i prolaznika. Deo novca biće utrošen i na sanaciju dela fasade ispod samog krova i oluka. Puno nam znače dobijena sredstva. Zgrada se nalazi pod zaštitom Zavoda za zaštitu spomenika Subotice i svi ornamenti koji je krase biće vraćeni u prvobitno stanje, a i samu rekonstrukciju pratiće stručnjaci pomenutog Zavoda. Projekat kompletnog uređenja je završen, a za sredstva ćemo konkurisati kod Ministarstva za javna ulaganja – saznajemo od Dražićeve.

Gimnazije je osnovana 1858. godine, a izgradnja namenskog objekta završena je 1900. Ove godine škola je proslavila 165 godina postojanja i jedna je od najstarijih obrazovanih ustanova u Vojvodini.

U Osnovnoj školi „Sveti Sava“ dobijeni novac utrošiće se za sanaciju šest toaleta.

-Uradiće se kompletna rekonstrukcija toaleta  na prvom, drugom i na trećem spratu. Radovi se bili neophodni s obzirom na to da godinama nije ulagano u sanitarne čvorove. Pored zamene cevi, postaviće se nove sanitarije, pločice i stolarija, a projektom su obuhvaćeni i molersko – farbarski radovi – pojasnila je direktorica OŠ „Sveti Sava“ Gordana Rackov.

VELIKA ULAGANJA IZ POKRAJINSKE KASE

Napomenimo i to da je na čelu pokrajinskog Odbora za nauku i obrazovanje sugrađanka Stanislava Hrnjak, poslanica u Skupštini AP Vojvodine koja je svojim zalaganjem doprinela da veliki broj projekata iz našeg grada, zadobije podršku nadležnih u pokrajini. To potvrđuje i činjenica da je nedavno, Pokrajinska vlada opredelila pozamašna sredstva i za Osnovnu školu „Feješ Klara”. Naime, za rekonstrukciju zgrade ove obrazovne ustanove izdvojeno je čak 150 miliona dinara.

Takođe iz pokrajinske kase podržano je više projekata u školama u gradu i okolnim selima koji će doprineti boljoj opremljenosti i kvalitetnijim uslovima rada.

 

 

 

 

Horovi 5

Dve nastavnice muzičkog, Nikolina Suvajdžić i Nataša Francuski, odlučile su da sav rad i trud koji ulaži dečaci i devojčice u vannastavnoj aktivnosti horskih proba, treba da bude viđen i nagrađen. I upravo to se dogodilo večeras, u prepunoj sali Narodnog pozorišta, u kojoj su nastupili horovi osnovnih škola „Sveti Sava“ i „Žarko Zrenjanin“. Povodom završetka školske godine, upriličen je koncert pod nazivom „Muzika nas spaja“.

– Dve godine vodim hor i sa ponosom mogu da kažem da svake školske godine imamo sve više učenika. Deci se plasira muzika koja je šund i kič i zato se trudim da pokušaju da im približim klasičnu muziku i da je razumeju. Imamo slušne testove koje oni svi vole i svi dobijaju petice. Najvažnije je dugoročno znanje, a oni umeju da prepoznaju repertoar klasične muzike koji, inače, slušamo i na ekskurzijama – kaže Nikolina Suvajdžić, nastavnica muzičke kulture, master saksofonista.

Nastavnice Nikolina Suvajdžić i Nataša Francuski

Njena koleginica, nastavnica Nataša Francuski, etnomuzikolog, ima slična, lepa iskustva na svom radnom mestu, u OŠ „Žarko Zrenjanin“.

– Mi imamo mali hor, to su niži razredi i hor viših razreda. Za program smo birali pesme Bajage, Đorđa Balaševića, Olivera Mandića, dečije i manje poznate pesme koje su iznenađenje za publiku – kaže nastavnica Francuski. –  Instrumentalne numere izvode učenici koji pohađaju i Muzičku školu i mi ćemo nastupati sa njima. Na repertoaru su, uglavnom, ljubavne pesme, jer želimo da pošaljemo poruku da je ljubav najvažnija, kao i prijateljstvo, saradnja i razumevanje.

Podršku iz lokalne samouprave učesnicima je pružila članica Gradskog veća zadužena za kulturu i obrazovanje, Valentina Mickovski.

– Ovo je dokaz timskog rada i sinergije dve škole. U ime Grada učenicima želim da, posle ove teške godine i kolektivne traume, raspust provedu družeći se, da budu bezbrižni i da uživaju sa najmilijima. Nama starijima ostaje da razmislimo kako možemo biti bolji u svom odnosu prema deci, kako ih možemo više voleti, podsticati i usmeravati, kao i da u njima osvešćujemo prave vrednosti kao što su ljubav, zajedništvo, kreativnost i empatija – rekla je Valentina Mickovski.

Valentina Mickovski i direktori škola, Gordana Rackov i Tihomir Farkaš

Koncert je, publici i učesnicima, doneo potpuno uživanje u muzici – klasičnim delima, evergrinu, kao i nezaboravnim pop-hitovima. Najlepše su se, ipak, proveli đaci, oni koji su, uz pomoć svojih nadahnutih nastavnica, pesmom večeras poručili da lepe emocije treba negovati i deliti, kao što oni to čine – muzikom.

 

Nagrada Milena Giric

Nagrada koja nosi naziv po omiljenoj nastavnici biologije, Mileni Girić, prvi put je dodeljena večeras na svečanosti u OŠ “Sveti Sava”. Na inicijativu njene dece, Miroslava i Jelene, priznanje je ustanovljeno kao uspomena na nastavnicu koja je volela svoje đake i zbog učenika koji su primerni i ulažu poseban trud i ljubav u izučavanje biologije.

– Ovo mnogo znači za nas. Naša majka je preminula pre godinu dana u 87. godini. Ceo svoj radni vek, tri decenije, provela je u ovoj školi, bila je uspešna nastavnica, voljena od svojih učenika, poštovana od svojih kolega, ali pre svega je bila naša majka. Mi dugo živimo u SAD-u, tamo je uobičajeno da se ustanovljavaju ovakve nagrade i želeli smo da tu lepu tradiciju prenesmo u našu Kikindu, u kojoj smo odrasli, školovali se i formirali porodice pre nego što smo otišli u inostranstvo – rekao je Miroslav Girić, reditelj, zaposlen u oblasti informacionih tehnologija.

Njegova sestra Jelena koja je pravnik, zahvalila je zaposlenima u školi što su prihvatili njihovu inicijativu za ustanovljavanje nagrade.

– Zahvalni smo školi i gradu jer smo se uvek šalili da ceo grad čuva mamu – kaže Jelena. – Uvek nam je pričala kad bi srela nekog od svojih đaka, da su se prepoznali, da su joj pomogli. Onda bi, kad dođe kući, pregledala fotografije da bi se setila u kom je tačno razredu bio taj učenik. Naša majka prenela nam je ljubav prema porodici i ljudima, radoznalost i plemenitost, verujem kao i svojim đacima.

Prva nagrađena za izuzetne uspehe u oblasti biologije je Jovana Karić, učenica sedmog dva.

– Veoma mi znači ova nagrada jer mi je to znak da imam podršku da saznam nove stvari iz biologije i da se i dalje takmičim. Uživam u pripremama za takmičenje. Osim u biologiji, postizala sam uspehe i u fizici i hemiji – kaže Jovana.

Jovana je od naslednika nastavnice Milene Girić na poklon dobila tablet koji joj je uručen na kraju svečanosti u Školi. OŠ „Sveti Sava“ dodelila je večeras gotovo stotinu zahvalnica svojim učenicima.

– Na kraju svake školske godine uručimo priznanja učenicima koji su postigli najbolje rezultate na takmičenjima i konkursima. Na taj način im se zahvaljujemo i dajemo im motivaciju za nove uspehe. Ova školska godina je posebna jer smo dodelili i specijalnu nagradu – istakla je direktorica, Gordana Rackov.

Uoči Dana žena u OŠ „Sveti Sava”. Promocija sporta za devojčice

Mini promocija sporta za devojčice održana je danas, uoči Dana žena, u fiskulturnoj dvorani OŠ „Sveti Sava”. Gošće su bile gimnastičarke KGSU , karatistkinje Feniksa i džudistkinje Partizana. Devojčice koje treniraju ove sportove predstavile su veštinu učenicima nižih razreda, a događaju su prisustvovali gradski većnik za sport Dragan Pecarski i  predsednica Sportskog saveza Kikinde Jelena Čudanov dok je Svetlana Mirčić Vukobrat, nastavnica u fizičkog vaspitanja u pomenutoj školi, rekla:

– Cilj nam je da se tradicija borbe za ženski sport održi i da našim đacima prikažemo sportove koji im nisu poznati, najpre na nastavi. Svake godine pred 8. mart mi stavimo akcenat na žensku stranu sporta, a za sledeći put planiramo da nam u goste dođu devojčice iz sportova u vodi i na vodi, što će biti malo komplikovanije, jer u našem gradu nemamo vaterpolistkinje i veslačice. Kroz nastavu i rad sa decom primećujemo da ima talentovane dece za sve sportove, samo im treba pružiti priliku, a naš zadatak je da ih podstaknemo i objasnimo da je sport važan.


 

 

error: Content is protected !!