ош свети сава

После Шпаније, Румуније и Србије, “Еразмус +“  пројекат „Меасуре ме уп! (Измери ме)“, у ком учествује Основна школа „Свети Сава“, настављен је у Будимпешти. Ученице седмог и осмог разреда Јована Карић, Сташа Блажић, Милана Стијеља и Тиса Фелбаб, заједно са наставницима Данилом Боровницом и Маријом Поповић били су гости српске школе “Никола Тесла” где су учествовали у бројним занимљивим радионицама и упознали се са историјским знаменитостима главног града Мађарске у ком су боравили шест дана.

Двогодишњи пројекат који финансира Европска унија подразумева повезивање више наука, математике, технике, технологије, информатике, а тема је мерење, указује координатор пројекта, наставник математике Данило Боровница.

-У овом пројекту учествујемо са пет партнерских школа из Шпаније, Турске, Мађарске, Румуније и Хрватске. Тема у Будимпешти била је мерење у архитектури. Пројекат укључује мобилност ђака и наставника и СТЕМ едукацију која повезује математику, технику, технологију. Током пет радних дана одржане су различите радионице, али и бројне културне активности. Обилазили смо значајне објекте и споменике културе у Будимпешти, били у Сент Андреји јер је то за српску заједницу важно место, посетили Текелијанум -наводи Боровница.

Ученици у посетили и Парламент Мађарске, највећу синагогу у Европи, Музеј музике, Етнографски музеј, посматрали кроз телескоп делимично помрачење Сунца, пловили Дунавом, возили се метроом. Боравак кикиндских наставника и ђака у Будимпешти забележила је и тамошња локална телевизија „Српски екран“.

Када се повежу наука, упознавање културних знаменитости и дружење, утисци су предивни, каже ученица осмог разреда Тиса Фелбаб.

– Упознали смо много ђака из других држава, највише из Хрватске и Румуније. Радионице су биле разноврсне, доста смо радили на компјутерима, али смо правили и сапуне и калеидоскоп од папира. Врло је занимљива била и једнодневна екскурзија у Сент Андреји. Путовање је било предивно, свима нам се свидело то што смо имали прилику да одемо у Будимпешту- поделила је своје утиске Тиса.

Међународни пројекат биће настављен у априлу у Осијеку. У мају следи путовање у Мармарис чиме ће пројекат бити и завршен.

У четворочланој екипи Центра за промоцију науке која је представила Србију на овогодишњој међународној научној конференцији ЦАРНЕТ ЦУЦ 2022 у Шибенику били су директорица ОШ “Свети Сава” Гордана Рацков и наставник географије и СЦИЕНТИX амбасадор Србије Мирослав Грујић.

Пројекат који је победио у Србији на СЕЕ ЕЦО стеам цхалленге, а осмислили су га наставници Данило Боровница и Мирослав Грујић “Хотел код Саве за пчеле, бубе и мраве” представљен је бројним наставницима и научницима из целе Европе . На овај начин је  европска научна јавност упозната са вредностима и радом у овој кикиндској школи.

-Наставници и научници бројних европских држава са пажњом су испратили излагање. Програм је намењен највише наставницима, али и научницима. Три дана су била испуњена бројним округлим столовима, предавањима и радионицама који су допринели размени идеја и искустава међу колегама из целе Европе, из Пољске, БиХ, Словеније, Грчке, Исланда… На овом округлом столу, поред мене, своје победничке идеје представили су Анита Шимац, ОШ “Петра Прерадовића” из Задра  и Бруно Гребенар из ОШ “13. рујан” Јајце. Модератор округлог стола био је Добривоје Лале Ерић, руководилац одељења за међународну сарадњу Центра за промоцију науке-  каже Мирослав Грујић који је са наставником математике Данилом Боровницом међу 27 СЦИЕНТИX амбасадора за Србију.

Еколошки победнички пројекат “Хотел код Саве за пчеле, бубе и мраве” осмишљен је са циљем подизања свести ученика о значају климатских промена, озелењавању, развијању тимског рада и примене знања из више предмета.

error: Content is protected !!