ош свети сава

Posle Španije, Rumunije i Srbije, “Erazmus +“  projekat „Measure me up! (Izmeri me)“, u kom učestvuje Osnovna škola „Sveti Sava“, nastavljen je u Budimpešti. Učenice sedmog i osmog razreda Jovana Karić, Staša Blažić, Milana Stijelja i Tisa Felbab, zajedno sa nastavnicima Danilom Borovnicom i Marijom Popović bili su gosti srpske škole “Nikola Tesla” gde su učestvovali u brojnim zanimljivim radionicama i upoznali se sa istorijskim znamenitostima glavnog grada Mađarske u kom su boravili šest dana.

Dvogodišnji projekat koji finansira Evropska unija podrazumeva povezivanje više nauka, matematike, tehnike, tehnologije, informatike, a tema je merenje, ukazuje koordinator projekta, nastavnik matematike Danilo Borovnica.

-U ovom projektu učestvujemo sa pet partnerskih škola iz Španije, Turske, Mađarske, Rumunije i Hrvatske. Tema u Budimpešti bila je merenje u arhitekturi. Projekat uključuje mobilnost đaka i nastavnika i STEM edukaciju koja povezuje matematiku, tehniku, tehnologiju. Tokom pet radnih dana održane su različite radionice, ali i brojne kulturne aktivnosti. Obilazili smo značajne objekte i spomenike kulture u Budimpešti, bili u Sent Andreji jer je to za srpsku zajednicu važno mesto, posetili Tekelijanum -navodi Borovnica.

Učenici u posetili i Parlament Mađarske, najveću sinagogu u Evropi, Muzej muzike, Etnografski muzej, posmatrali kroz teleskop delimično pomračenje Sunca, plovili Dunavom, vozili se metroom. Boravak kikindskih nastavnika i đaka u Budimpešti zabeležila je i tamošnja lokalna televizija „Srpski ekran“.

Kada se povežu nauka, upoznavanje kulturnih znamenitosti i druženje, utisci su predivni, kaže učenica osmog razreda Tisa Felbab.

– Upoznali smo mnogo đaka iz drugih država, najviše iz Hrvatske i Rumunije. Radionice su bile raznovrsne, dosta smo radili na kompjuterima, ali smo pravili i sapune i kaleidoskop od papira. Vrlo je zanimljiva bila i jednodnevna ekskurzija u Sent Andreji. Putovanje je bilo predivno, svima nam se svidelo to što smo imali priliku da odemo u Budimpeštu- podelila je svoje utiske Tisa.

Međunarodni projekat biće nastavljen u aprilu u Osijeku. U maju sledi putovanje u Marmaris čime će projekat biti i završen.

U četvoročlanoj ekipi Centra za promociju nauke koja je predstavila Srbiju na ovogodišnjoj međunarodnoj naučnoj konferenciji CARNET CUC 2022 u Šibeniku bili su direktorica OŠ “Sveti Sava” Gordana Rackov i nastavnik geografije i SCIENTIX ambasador Srbije Miroslav Grujić.

Projekat koji je pobedio u Srbiji na SEE ECO steam challenge, a osmislili su ga nastavnici Danilo Borovnica i Miroslav Grujić “Hotel kod Save za pčele, bube i mrave” predstavljen je brojnim nastavnicima i naučnicima iz cele Evrope . Na ovaj način je  evropska naučna javnost upoznata sa vrednostima i radom u ovoj kikindskoj školi.

-Nastavnici i naučnici brojnih evropskih država sa pažnjom su ispratili izlaganje. Program je namenjen najviše nastavnicima, ali i naučnicima. Tri dana su bila ispunjena brojnim okruglim stolovima, predavanjima i radionicama koji su doprineli razmeni ideja i iskustava među kolegama iz cele Evrope, iz Poljske, BiH, Slovenije, Grčke, Islanda… Na ovom okruglom stolu, pored mene, svoje pobedničke ideje predstavili su Anita Šimac, OŠ “Petra Preradovića” iz Zadra  i Bruno Grebenar iz OŠ “13. rujan” Jajce. Moderator okruglog stola bio je Dobrivoje Lale Erić, rukovodilac odeljenja za međunarodnu saradnju Centra za promociju nauke-  kaže Miroslav Grujić koji je sa nastavnikom matematike Danilom Borovnicom među 27 SCIENTIX ambasadora za Srbiju.

Ekološki pobednički projekat “Hotel kod Save za pčele, bube i mrave” osmišljen je sa ciljem podizanja svesti učenika o značaju klimatskih promena, ozelenjavanju, razvijanju timskog rada i primene znanja iz više predmeta.

error: Content is protected !!