ош свети сава

Свети-Сава-плакете-(15)

У Основној школи „Свети Сава“ данас је било свечано. Традиционално, на посебној празничној академији, најбољим ученицима осмог разреда, онима који су се истакли и служе на понос школе, уручене су светосавске плакете.

– На свечаној академији додељујемо признања ђацима који су имали одличан успех са просеком 5,00 од првог разреда и постизали су изванредне успехе и у наставним и у ваннаставним активностима. За њих, сваке године, припремимо и билборд, они су понос наше школе – рекла је директорица, Гордана Рацков.

Ове године највише признање Школе добили су: Марко Клачак, Мила Пејчић, Лена Перић, Тодор Поповић, Милош Рељин, Миња Бабић, Ива Вуловић, Алекса Томић, Миљана Томић и Мајда Хелдрих.

Милош Рељин каже да је поносан и да се већ определио за област у којој ће наставити школовање.

– Највише волим природне науке. Планирам да упишем Техничку школу „Михајло Пупин“, смер техничар информационих технологија, а затим и Електротехнички факултет – рекао је Милош.

Његова другарица из разреда, Лена Перић, испричала нам је да је била решена да оствари резултате који би је довели до оваквог успеха.

– Трудила сам се и зато сам и очекивала да ћу добити плакету – признаје Лена. – Такмичила сам се у разним предметима, највише из математике и енглеског са којим сам стигла до републичког нивоа. Уписаћу природно-математички смер у Гимназији. За факултет још нисам сигурна, размишљам о архитектури и математици.

Плакете и књиге најбољима уручене су након приредбе коју су припремили млађи ученици и којој су присуствовали наставници и родитељи. Добитници су, затим, са вероучитељем, јерејем Мирославом Бубалом, резали славски колач. На крају школске године свакоме од њих биће уручено још једно признање – Вукова диплома.

Додела плакета „Свети Сава“, као чин захвалности онима који су уложили више труда и прославили школу, установљена је 1995. године. Данас ОШ “Свети Сава” похађа више од 500 ђака.

С. В. О.

основци-турнир

Ученички парламент ОШ „Свети Сава“, у сарадњи са ученичким парламентима осталих основних школа, организовао је  спортске турнире хуманог карактера. У оквиру Дечије недеље под слоганом „Ја сам дете имам план, буди хуман сваки дан“ организовано је више надметања.

-У протеклих неколико дана имали смо турнире у одбојци, рукомету,  кошарци и фудбалу. Циљ нам је да прикупимо што више средстава за Основну школу  „Краљ Милутин“ из Грачанице  на Косову и Метохији којима ће прикупљен новац бити  усмерен – истакла је Светлана Мирчић Вукобрат, наставница физичког васпитања.

Спортском дешавању одазвала се већина школа са територије града, а турнир је подржала и градска управа.

-Наши основци показали су на делу колико су хумани. Кроз спорт уче се правим вредностима, фер плеју и здравом начину живота – навео је  Александар Аћимов, члан Градског већа за спорт и омладину.

Хуманитарну акцију подржали су и Црвени крст, наставници веронауке у школама и Актив наставника физичког васпитања.

А.Ђ.

 

јована-кариц-(2)-(1)

Јована Карић, ученица осмог разреда ОШ „Свети Сава“ освојила је три награде на три различита републичка такмичења. Прво место освојила је из хемије, на такмичењу одржаном на Природно математичком факултету у Нишу, и тако успела да поново прошлогодишњи успех. Из физике је, такође на републичком такмичењу, освојила друго место, а из биологије треће и све то у свега два викенда.

-Пресрећна сам јер нисам очекивала да ћу успети да будем у прва три места на сва три такмичења. Како су се одржала једно за другим било је бојазни да ли ћу све што се од мене тражи успети да урадим тачно. У припремама су ми помогли наставници Лела Војводић из хемије, Марија Поповић из физике и Немања Божовић из биологије. Није било лако, али уз добру организацију и одличну подршку све се може – истакла је Јована.

Да би стигла до државног такмичења млада суграђанка морала је да буде најбоља најпре на општинском нивоу које је одржано у марту, потом на окружном и на крају се пласирала међу најбоље у Републици.

-И поред пуно времена проведеног у учењу имала сам могућности да се посветим хобијима и дружењу. Читала сам, цртала и писала песме. Иако се многи зачуде када им то кажем, јер им је неспојиво са природним наукама, волим стихове и риме – напомиње наша саговорница.

Без обзира на љубав према писаној речи, Јована планира да упише Пету београдску гимназију, како би била део специјализованог одељења за хемију и биологију. Очекује да ће јој награде помоћи у њеној намери да буде ученица ове средње школе. Полагаће пријемни и у Гимназији „Душан Васиљев“, природни смер.

А.Ђ.

 

4б5бф7бц-бф20-4466-8ф8ф-3589ц3а7200е

Свечано, у Народном позоришту, запослени и ученици Основне школе „Свети Сава“ обележили су Дан школе и школску славу. Богат музичко – сценски програм припремили су учитељи, наставници и ђаци, а међу великим бројем добрих ученика истакло се шесторо најбољих ученика осмог разреда: Огњен Орашанин, Лара Адамов, Сташа Блажић, Никола Андрић, Ана Војводић и Јована Карић.

Захваљујући преданости учитеља и наставника Сташа Блажић успела је да са најбољим оценама савлада задато градиво, али и да се издвоји из појединих предмета.

-Подједнако волим друштвене и природне предмете, тако да сам успехе остварила на такмичењима из српског језика, математике, хемије. Пуно знања стекла сам и у оквиру школских пројеката у којима сам учествовала. Планирам да упишем природни смер Гимназије „Душан Васиљев“ – открила нам је Сташа.

И Огњену Орашанину основна школа остаће у најлепшем сећању.

-Трудио сам се и успео у томе да остварим одличан успех током досадашњег школовања, а имао сам и резултате на такмичењима. Пронашао сам се у решавању задатака тако да сам био први из математике, а и енглески за мене није страни језик, јер сам освојио високо друго место. Основна школа остаће ми у најлепшем сећању – сазнајемо од Огњена.

Ове године Дан школе обележен је многобројним активностима те су ученици имали прилике да учествују у турнирима у таблићу, шаху, на ликовном конкурсу, такмичењу у лепом писању, да се опробају у угледним часовима и иконописању.

-У све активности укључили смо и друге школе, а посебно бих истакла спортски турнир организован у Спортском центру „Језеро“. Доделом плакета „Свети Сава“  нашим најбољим ученицима желимо да честитамо на труду и иницијативи коју су показали током основног школовања и да им на овај начин покажемо да су они понос наше школе – додала је директорица Гордана Рацков.

Свечаној академији су присуствовале колеге из других школа и родитељи, али и чланице Градског већа Валентина Мицковски и Мелинда Гомбар.

-У име Града и лично име свим ученицима и просветним радницима честитам школску славу уз жељу да остварују што боље успехе и резултате. Ово је прилика да се још једном подсетимо на првог српског просветитеља и да негујемо праве вредности – напоменула је Валентина Мицковски.

свети сава радови

Замена канализационих цеви у сали за физичко васпитање у току је у Основној школи „Свети Сава“. Како је приликом радова дошло до хаварије на водоводним цевима и оне ће бити замењене, рекла је директорица Гордана Рацков.

-Посао је започет током распуста и у завршној су фази  јер су радови изискивали и измештање постојећег хидранта. Од радова нас очекује глетовање зидова, кречење, постављање плочица, фарбање радијатора. Финансијер је локална самоуправа која је издвојила 2,5 милиона динара – додала је Гордана Рацков.

Током зимског распуста уређен је кабинет за физику. Све је окречено, стигао је и нови намештај, столови и ормари, као и нови пројектор који се већ користи у настави

Школи је током прошле године од Покрајинске Владе одобрено и  11,2 милиона динара за санацију шест  тоалета.

-За ове радове завршена је сва неопходна документација и тендер. -Урадиће се комплетна реконструкција тоалета  на првом, другом и на трећем спрату. Радови се били неопходни с обзиром на то да годинама није улагано у санитарне чворове. Поред замене цеви, поставиће се нове санитарије, плочице и столарија, а пројектом су обухваћени и молерско – фарбарски радови – појаснила је наша саговорница.

Свети Сава спортски дан (11)

Светосавски рукометни турнир који, поводом Дана школе и школске славе, организује ОШ “Свети Сава”, окупио је данас у СЦ „Језеро“ 700 ђака из 12 школа са територије града. Ученици су се надметали у игри „између две ватре“, у рукомету и у мини-рукомету.

– Активности у нашој школи трају већ данима. Већ смо имали турнире у таблићу и у шаху и ликовни конкурс. Сјајно је што смо додбили овај простор и на тај начин омогућили да буде више учесника и да нам дођу и учесници из сеоских школа – каже директорица, Гордана Рацков.

Светосавски рукометни турнир организован је пети пут и данас је имао и специјалног госта. Свечаном отварању присуствовао је Рајко Продановић, генерални секретар Рукометног савеза Војводине. Он је директорици Школе уручио поклон – лопте за рукомет.

– У овој хали били смо организовали финале Купа Војводине и било је савршено, цео град је дошао – рекао је Продановић – Овакве манифестације су веома потребне и сигуран сам да ће многи који су данас овде и остати у рукомету и да ће, у будућности, клубови имати бенефита од њих.

У име Града, Дан школе ђацима и запосленима честитао је градоначелник Никола Лукач.

– Увек је предивно када можемо на једном месту да видимо толико ђака, спортиста. Драго ми је што промовишемо рукомет и што ова година почиње спортом јер Кикинда јесте град спорта, а један од најуспешнијих је рукомет. Волео бих да ово постане традиција и да се деца пре свега, друже, и да, у духу светосавља бодре, воле, чувају и помажу једни друге, да преовладавају здраве вредности – истакао је Лукач.

Међу такмичарима били су и ученици трећег разреда ОШ „Ђура Јакшић“ који су били прваци на републичком такмичењу у игри „између две ватре“.

– Јако ми се допада овде, занимљиво је и забавно – каже Невена Шорак.

Маша Ромаков, трећак из исте школе дели њено мишљење.

– Дошли смо да играмо „између две ватре“ – свиђа ми се јер се дружимо и није нам важно да ли ћемо победити, већ да се сви заједно забавимо – објашњава Маша.

Вукашин Бајкин, ученик шестог разреда школе домаћина каже да данас игра „велики рукомет“.

– Рукомет тренирам од малена и јако ми је занимљив. Радујем се што је организован овакав турнир – рекао је Вукашин.

Обележавање Дана и славе Школе имаће своје финале у недељу, на Свечаној академији у Народном позоришту, од 18 сати. када ће бити додељене „Плакете Свети Сава“ најбољим ученицима осмог разреда, будућим вуковцима.

20230928_085409

Влада Војводине, на седници, одобрила је средства за радове у двема кикиндским школама. Гимназија „Душан Васиљев“ добила је 12,5 милиона динара за обнову фасаде, а Основна школа „Свети Сава“ 11, 2 милиона динара за санацију тоалета.

Добијени новац послужиће да се обије постојећа фасада на згради коју користе Гимназија „Душан Васиљев“ и Економско – трговинска школа, истакла је директорица Гимназије Мирјана Дражић.

-Обијање фасаде је и први корак у комплетној реконструкцији зграде. Обиће се дворишна и фасада на делу објекта до Градског трга где се тренутно налазе скеле које су постављене због безбедности ученика, запослених, али и пролазника. Део новца биће утрошен и на санацију дела фасаде испод самог крова и олука. Пуно нам значе добијена средства. Зграда се налази под заштитом Завода за заштиту споменика Суботице и сви орнаменти који је красе биће враћени у првобитно стање, а и саму реконструкцију пратиће стручњаци поменутог Завода. Пројекат комплетног уређења је завршен, а за средства ћемо конкурисати код Министарства за јавна улагања – сазнајемо од Дражићеве.

Гимназије је основана 1858. године, а изградња наменског објекта завршена је 1900. Ове године школа је прославила 165 година постојања и једна је од најстаријих образованих установа у Војводини.

У Основној школи „Свети Сава“ добијени новац утрошиће се за санацију шест тоалета.

-Урадиће се комплетна реконструкција тоалета  на првом, другом и на трећем спрату. Радови се били неопходни с обзиром на то да годинама није улагано у санитарне чворове. Поред замене цеви, поставиће се нове санитарије, плочице и столарија, а пројектом су обухваћени и молерско – фарбарски радови – појаснила је директорица ОШ „Свети Сава“ Гордана Рацков.

ВЕЛИКА УЛАГАЊА ИЗ ПОКРАЈИНСКЕ КАСЕ

Напоменимо и то да је на челу покрајинског Одбора за науку и образовање суграђанка Станислава Хрњак, посланица у Скупштини АП Војводине која је својим залагањем допринела да велики број пројеката из нашег града, задобије подршку надлежних у покрајини. То потврђује и чињеница да је недавно, Покрајинска влада определила позамашна средства и за Основну школу „Фејеш Клара”. Наиме, за реконструкцију зграде ове образовне установе издвојено је чак 150 милиона динара.

Такође из покрајинске касе подржано је више пројеката у школама у граду и околним селима који ће допринети бољој опремљености и квалитетнијим условима рада.

 

 

 

 

Хорови 5

Две наставнице музичког, Николина Сувајџић и Наташа Француски, одлучиле су да сав рад и труд који улажи дечаци и девојчице у ваннаставној активности хорских проба, треба да буде виђен и награђен. И управо то се догодило вечерас, у препуној сали Народног позоришта, у којој су наступили хорови основних школа „Свети Сава“ и „Жарко Зрењанин“. Поводом завршетка школске године, уприличен је концерт под називом „Музика нас спаја“.

– Две године водим хор и са поносом могу да кажем да сваке школске године имамо све више ученика. Деци се пласира музика која је шунд и кич и зато се трудим да покушају да им приближим класичну музику и да је разумеју. Имамо слушне тестове које они сви воле и сви добијају петице. Најважније је дугорочно знање, а они умеју да препознају репертоар класичне музике који, иначе, слушамо и на екскурзијама – каже Николина Сувајџић, наставница музичке културе, мастер саксофониста.

Наставнице Николина Сувајџић и Наташа Француски

Њена колегиница, наставница Наташа Француски, етномузиколог, има слична, лепа искуства на свом радном месту, у ОШ „Жарко Зрењанин“.

– Ми имамо мали хор, то су нижи разреди и хор виших разреда. За програм смо бирали песме Бајаге, Ђорђа Балашевића, Оливера Мандића, дечије и мање познате песме које су изненађење за публику – каже наставница Француски. –  Инструменталне нумере изводе ученици који похађају и Музичку школу и ми ћемо наступати са њима. На репертоару су, углавном, љубавне песме, јер желимо да пошаљемо поруку да је љубав најважнија, као и пријатељство, сарадња и разумевање.

Подршку из локалне самоуправе учесницима је пружила чланица Градског већа задужена за културу и образовање, Валентина Мицковски.

– Ово је доказ тимског рада и синергије две школе. У име Града ученицима желим да, после ове тешке године и колективне трауме, распуст проведу дружећи се, да буду безбрижни и да уживају са најмилијима. Нама старијима остаје да размислимо како можемо бити бољи у свом односу према деци, како их можемо више волети, подстицати и усмеравати, као и да у њима освешћујемо праве вредности као што су љубав, заједништво, креативност и емпатија – рекла је Валентина Мицковски.

Валентина Мицковски и директори школа, Гордана Рацков и Тихомир Фаркаш

Концерт је, публици и учесницима, донео потпуно уживање у музици – класичним делима, евергрину, као и незаборавним поп-хитовима. Најлепше су се, ипак, провели ђаци, они који су, уз помоћ својих надахнутих наставница, песмом вечерас поручили да лепе емоције треба неговати и делити, као што они то чине – музиком.

 

Награда Милена Гириц

Награда која носи назив по омиљеној наставници биологије, Милени Гирић, први пут је додељена вечерас на свечаности у ОШ “Свети Сава”. На иницијативу њене деце, Мирослава и Јелене, признање је установљено као успомена на наставницу која је волела своје ђаке и због ученика који су примерни и улажу посебан труд и љубав у изучавање биологије.

– Ово много значи за нас. Наша мајка је преминула пре годину дана у 87. години. Цео свој радни век, три деценије, провела је у овој школи, била је успешна наставница, вољена од својих ученика, поштована од својих колега, али пре свега је била наша мајка. Ми дуго живимо у САД-у, тамо је уобичајено да се установљавају овакве награде и желели смо да ту лепу традицију пренесмо у нашу Кикинду, у којој смо одрасли, школовали се и формирали породице пре него што смо отишли у иностранство – рекао је Мирослав Гирић, редитељ, запослен у области информационих технологија.

Његова сестра Јелена која је правник, захвалила је запосленима у школи што су прихватили њихову иницијативу за установљавање награде.

– Захвални смо школи и граду јер смо се увек шалили да цео град чува маму – каже Јелена. – Увек нам је причала кад би срела неког од својих ђака, да су се препознали, да су јој помогли. Онда би, кад дође кући, прегледала фотографије да би се сетила у ком је тачно разреду био тај ученик. Наша мајка пренела нам је љубав према породици и људима, радозналост и племенитост, верујем као и својим ђацима.

Прва награђена за изузетне успехе у области биологије је Јована Карић, ученица седмог два.

– Веома ми значи ова награда јер ми је то знак да имам подршку да сазнам нове ствари из биологије и да се и даље такмичим. Уживам у припремама за такмичење. Осим у биологији, постизала сам успехе и у физици и хемији – каже Јована.

Јована је од наследника наставнице Милене Гирић на поклон добила таблет који јој је уручен на крају свечаности у Школи. ОШ „Свети Сава“ доделила је вечерас готово стотину захвалница својим ученицима.

– На крају сваке школске године уручимо признања ученицима који су постигли најбоље резултате на такмичењима и конкурсима. На тај начин им се захваљујемо и дајемо им мотивацију за нове успехе. Ова школска година је посебна јер смо доделили и специјалну награду – истакла је директорица, Гордана Рацков.

Уочи Дана жена у ОШ „Свети Сава”. Промоција спорта за девојчице

Мини промоција спорта за девојчице одржана је данас, уочи Дана жена, у фискултурној дворани ОШ „Свети Сава”. Гошће су биле гимнастичарке КГСУ , каратисткиње Феникса и џудисткиње Партизана. Девојчице које тренирају ове спортове представиле су вештину ученицима нижих разреда, а догађају су присуствовали градски већник за спорт Драган Пецарски и  председница Спортског савеза Кикинде Јелена Чуданов док је Светлана Мирчић Вукобрат, наставница у физичког васпитања у поменутој школи, рекла:

– Циљ нам је да се традиција борбе за женски спорт одржи и да нашим ђацима прикажемо спортове који им нису познати, најпре на настави. Сваке године пред 8. март ми ставимо акценат на женску страну спорта, а за следећи пут планирамо да нам у госте дођу девојчице из спортова у води и на води, што ће бити мало компликованије, јер у нашем граду немамо ватерполисткиње и веслачице. Кроз наставу и рад са децом примећујемо да има талентоване деце за све спортове, само им треба пружити прилику, а наш задатак је да их подстакнемо и објаснимо да је спорт важан.


 

 

error: Content is protected !!