ош свети сава

кристина-раду-(2)

Кристина Раду, ученица шестог разреда  ОШ „Свети Сава“, на 52. смотри литерарног стваралаштва „Извор живе речи“ освојила је друго место за причу „Мрачна тајна броја 5“.

Литерарни конкурс организује Основна школа „Илија Милосављевић Коларац“ у Коларима, Кристини је ово био први пут да учествује, на шта ју је подстакла наставница српског језика Зита Херцег.

Манифестација, која се традиционално одржава у месту Колари код Смедерева, деценијама представља једну од најзначајнијих тачака на мапи школских књижевних такмичења у Србији. Смотра има за циљ неговање српског језика, културе читања и подстицање деце на ауторски рад, окупљајући најбоље младе литерате из целе земље.

рукометни-караван

У оквиру пројекта ЕуроХаЦа (Еуро Хандбалл Цараван), у недељу, у ОШ „Свети Сава“ реализован је рукоменти караван у ком је учествовало 300 ученика те школе. Истакнути рукометаши МРК „Кикинда Гриндекс“, Лука Панић, Марко Јокић и Милан Панић својим примером показали су деци колико су спорт и здрав живот важни за правилан развој.

Ученици су имали прилику да се опробају у овом занимљивом спорту и да пролазе полигоне прилагођене узрасту и нивоу предзнања, уз подршку локалних тренера и обучених волонтера. Испред Српског рукометног савета, програм је водио Ненад Крсљевски.

У реализацији активности, учествовали су ученици Јована Савић, Нина Стијеља, Емилија Бањац, Сара Вучковић, Марија Нађ, Николина Пилиповић, Петра Милица Фазекаш, Матија Патаки и Михајло Чанак, као и наставница физичког и здравственог васпитања, Светлана Мирчић Вукобрат.

Иначе, овај међународни спортско-едукативни програм је осмислио и спроводи Спортски рукометни савез са циљем да се овај спорт поново приближи деци основношколског узраста. Реализује се у оквиру сарадње Србије, Немачке и Француске, уз подршку програма Ерасмус+ и Европске уније.

Т. Д.

ос-свети-сава-ерасмус-+

Основна школа „Свети Сава” у Кикинди укључена је у међународни Ерасмус+ пројекат ГенСТЕАМерс, који има за циљ унапређење СТЕАМ наставе кроз одговорну примену генеративне вештачке интелигенције. Пројекат окупља партнере из више европских земаља и трајаће до маја 2028. године.

Кроз међународну сарадњу пројекат подржава наставнике у развоју иновативних наставних пракси, јачању професионалних компетенција и стварању инклузивних и одрживих образовних модела.

Директорка школе Гордана Рацков истиче да ова установа већ има значајно искуство у Ерасмус+ програмима, што је допринело укључивању у нови пројекат.

-Информацију о пројекту добили смо преко Центра за промоцију науке из Београда, који нас је контактирао јер им је била потребна школа са искуством. Ступили смо у контакт са партнерима и постали део пројекта у којем, осим нас,  учествују и школе из Ирске, Грчке, Шпаније – наводи директорка.

У оквиру пројекта наставници ће бити обучени за примену алата генеративне вештачке интелигенције у настави, са циљем развоја креативног и критичког мишљења код ученика. Школа ће поједине алате примењивати на часовима и учествовати у евалуацији њихове успешности у усвајању трајног и примењивог знања.

-Циљ је да се упознамо са новим алатима и видимо како вештачка интелигенција функционише, али и да ученике научимо како да постављају питања, критички посматрају одговоре и процене да ли су тачни – објашњава директорка.

Главни резултат пројекта биће Ацтион План Кит — збирка СТЕАМ пројеката и водич за употребу вештачке интелигенције у настави. Наставници ће проћи хибридну обуку за примену ових алата, док ће њихова употреба и корисност бити континуирано праћене током трајања пројекта.

Почетак пројекта обележен је састанком одржаним 26. и 27. јануара у Даблину, у организацији Леарновате центра при Тринити колеџу. Представник ОШ „Свети Сава” на састанку био је наставник Мирослав Грујић, координатор Ерасмус+ пројеката у школи, који је том приликом представио школу и град партнерима.

-Пратићемо колико су алати применљиви у образовању, које су њихове предности, али и негативне стране. Циљ је да добијемо квалитетније образовање и примењиво знање за ученике – истиче Грујић.

У пројекту учествују наставници различитих предмета, а активности ће бити реализоване у одабраним одељењима ученика узраста од 12 до 16 година. Грујић додаје да ће апликације развијати партнерске организације на основу смерница наставника.

-Важно је да апликације буду безбедне, прилагођене узрасту, једноставне за употребу и да дају тачне информације. Ученици ће решавати задатке уз помоћ АИ алата, а ми ћемо пратити резултате и упоређивати их са редовном наставом како би се проценило да ли примена ових алата доприноси квалитетнијем учењу.- каже Грујић.

Директорка Рацков наглашава да пројекат доноси дугорочне користи и за ученике и за наставнике.

-Наш циљ је да ученике научимо како да користе вештачку интелигенцију на безбедан и правилан начин. Знања и искуства моћи ћемо да поделимо са колегама из других школа, а ученици ће имати прилику да комуницирају са вршњацима из других држава – закључује она.

Т. Д.

 

свети-сава-плакете-(3)

Поводом Дана школе и школске славе ученици и запослени Основне школе „Свети Сава“ организовали су Свечану академију у Народном позоришту. Поред пригодног културног програма овом приликом четворо најбољих ученика награђено је „Плакетом Свети Сава“. Признања су, као скроз одлични ђаци током свих осам година школовања, и успесима оствареним на такмичењима припала су Николи Томићу, Уни Угрешић, Луки Баби и Николини Пилиповић.

-Осим на такмичења из енглеског језика, надметао сам се у географији у протеклом периоду – сазнајемо од Николе. – Највећи успех који сам постигао је треће место на републичком такмичењу из географије, као и одлазак на европско надметање из енглеског језика које је одржано у Венецији.

Уна Угрешић више воли природне науке.

-Највећи успех постигла сам на такмичењима из математике, а прошле године са екипом сам стигла до државног надметања „Браинфинитy“. Остварила сам успехе и из српског језика, историје, енглеског али и на спортским надметањима – истакла је Уна.

Николина Пилиповић, такође је била део тима који је стигао до државног „Браинфинитy“ такмичења.

Лука Баба такође се опробао на такмичењима у многим предметима.

-Највише успеха имао сам из физике где сам био други на окружном нивоу, док сам из географије био део Географске олимпијаде – додао је Лука.

Директорица Гордана Рацков напоменула је да су у свечаном програму учешће узели сви ученици.

-Поред наступа хора, ученици нижих разреда приредили су игроказ о животу Светог Саве, а имали смо прилику да видимо и солисте који су певали, свирали, глумили. Обележавање Дана школе започели смо Светосавским турниром у шаху у којем је учествовало стотинак ученика из Војводине који се се такмичили у мушкој и женској категорији. Најбољи су стекли право да се надмећу на окружном нивоу надметања. Организован је и час лепог писања у част  прерано преминуле учитељице наше школе Наташе Радовановић – појаснила је Гордана Рацков.

А.Ђ.

стоматолске-столице-деција-(5)

У Основној школи „Свети Сава“ завршена је адаптација стоматолошке амбуланте, као и ходника на другом спрату. Средства за овај посао обезбедила је локална самоуправа.

-Распуст смо искористили да уредимо део школе – истакла је директорица Гордана Рацков. – Најнеопходније је било адаптирати ходник и стоматолошку амбуланту која ради у оквиру наше школе. Под, који је био у лошем стању и нераван, замењен је новим. Исто тако простор је окречен, а обављена је и замена столарије. Сви пацијенти и запослени у овој амбуланти сада имају пуно боље услове за унапређење оралне хигијене.

Амбуланта у школи „Свети Сава“ обухвата ученике ове и школе „Жарко Зрењанин“, као и децу из вртића „Мики“, „Колибри“ и „Наша радост“. Прошле године, захваљујући Покрајинском секретаријату за за здравство, постављена је модерна стоматолошка столица са наставцима за каменац и за пескир и са интраоралном камером. Камера је савремена и за децу занимљива, а омогућава стоматологу да им на прави начин објасни на који начин ће лечити зуб.

 

 

Стоматолог др Јелена Даничић напомиње да су задовољни адаптираним простором.

-Да је амбуланта лепша, светлија и уређенија примећују како наши пацијенти, тако и њихови родитељи. Дневно имамо десетак пацијената, а надам се да ћемо их у будућности имати и више. Осим деце која просторно припадају овом делу града, отворени смо и за све остале малишане. Рад у школи има велике предности с обзиром на то да смо свакодневно у контакту са пацијентима – додала је др Даничић.

Стоматолошка амбуланта у школи „Свети Сава“ отворена је радним данима од 7 до 13 сати.

А.Ђ.

ос-свети-сава-базар

Ученици ОШ „Свети Сава“ данас на Божићном базару представљају новогодишње поклоне које су сами израдили у оквиру школске креативне секције.

Тезга је део активности секције „ИСКРА – историјско-креативна радионица“, коју води наставница историје Драгица Средојев. На базару учествују млађи ученици, који су током претходних месец дана припремали украсе и поклоне, углавном техником декупажа.

-Правили смо новогодишње поклоне, највише плочице украшене декупаж техником, јер им се то највише допало. Млађи су украшавали јелкице, Деда Мразиће и разне друге ситнице – навела је Средојев, додајући да секција има више од 30 ученика у две групе.

Међу учесницима је и Дуња Буква, ученица разреда ИВ1, која је правила јелкице и срца.

-Највише ми се допао креативни део, прављење поклона. Пријавила сам се јер волим дружење и креативан рад, а и леп је одзив грађана – продали смо много поклона – рекла је Дуња.

Прикупљена средства намењена су финансирању рада секције током целе године.

свети-скола-поцетак-(4)

Све образовне установе на територији града увелико се припремају за почетак нове школске године. Први радни дан је 1. септембар, а највише му се радују најмлађи, ђаци прваци. На територији града биће их око 350 у свим основним школама.

Највећа инвестиција у образовање у нашем граду је комплетна реконструкција Гимназије „Душан Васиљев“ и Економско-трговинске школе. У објекту се ради пуном паром, а посао је започет 2. јуна. У прву фазу биће уложено 455, а у другу 266 милиона динара, а средства су издвојили Министарство за јавна улагања, Покрајина и локална самоуправа. Како је рок за завршетак прве фазе 300 календарских дана, односно 28. март 2026. ученици Гимназије нову школску годину започеће у Основној школи „Јован Поповић“, док ће ђаци Економско-трговинске школе бити у делу својих просторија у улици Војводе Путника, а делом ће се настава одвијати у Основној школи „Вук Караџић“.

Осим поменутог капиталног улагања ради се и у осталим школама.

У Основној школи „Свети Сава“ почетком месеца завршено је монтирање ограде око гасне станице на улазу за ученике.

-Постављање ограде је у надлежности ЈП „Србијагас“, тако да су они и финансирали ово улагање. У току је и кречење учионица, фарбање, а завршавају се и неопходне поправке – каже директорица Гордана Рацков. – У наредној школској години имаћемо 58 ђака првака. Они су распоређени у три одељења и најпре је завршена адаптација учионица у којима ће се они налазити.

Поменутим радовима биће обухваћено више просторија.

-Офарбана је капија на улазу намењеном ученицима, окречени ходници, трпезарија и кухиња. Уредићемо и зборницу. Средства за овај посао обезбеђена су у градском буџету, а радови ће бити завршени до 1. септембра. Клупе и столови који су у лошијем стању биће санирани и офарбани. Наши домари су одлични и они су ти који обављају ситне поправке  – навела је наша саговорница.

А.Ђ.

имапцт-(3)

Ученици ВИИ2 одељења Основне школе „Свети Сава“  освојили су прво место у Међународном пројекту ИМП>АЦТ ЕЦО СТЕАМ Цхалленге. Циљ је био да се утврди колико су ученици широм Европе упознати са климатским променама.

Свака школа учесник израдила је пројекат озелењавања школског простора и имала је задатак да опише очекиване ефекте истог, као и да се уради план потребног буџета. Од свих пројеката које су урадили ученици из школа широм Србије, пројекат кикиндских, које су предводили наставници Данило Боровница и Мирослав Грујић, оцењен је као најбољи.

У образложењу, између осталог, стоји да је пројекат успешно реализовао планирана мерења, да су добијени резултати јасно инкорпорирани у даљи развој идеје, што говори о озбиљности и систематичности приступа. „Предложена идеја је квалитетна и јасно разрађена са пажљиви осмишљеном применом, што доприноси њеној релевантности у контексту задате теме. Пројекат је доследан, добро разрађен и утемељен разним понудама“, наведено је у закључку.

Награда су финансијска средства потребна да се, оно шта су пројектом ученици осмислили, и реализује. Тако ће ускоро простор школе „Свети Сава“ бити још зеленији.

У пројекту, су поред ученика и научника из Србије, учествовали су и ђаци  научници из Шведске, Холандије, Белгије, Немачке, Италије и Чешке. У Србији је носилац пројекта Центар за промоцију науке.

А.Ђ.

Свети-Сава-(2)

Ђаци и наставници Основне школе „Свети Сава“ својом традиционалном приредбом на крају школске године одали су признање најбољима и представили своје успехе и таленте. Свечана додела диплома одржана је у Народном позоришту уз богат културно-уметнички програм.

– На завршној приредби промовишемо ученике који су постигли успехе током осмогодишњег школовања, али и оне који су били изузетни у овој школској години. Од прошле године увели смо новину – награде и захвалнице добијају и ученици који су освојили једно од прва три места на републичким такмичењима, поред вуковаца и добитника диплома „Доситеј Обрадовић“. Нажалост, неће бити додељена Награда „Милена Гирић“, установљена у част наше омиљене и успешне наставнице биологије која је у Школи радила три деценије. Додељују је њена деца, Мирослав и Јелена,ученику који је постигао најбоље резултате на такмичењу из биологије. Такмичење из овог предмета није одржано, па ове године немамо ни добитника – рекла је директорка школе, Гордана Рацков.

Вукове дипломе понело је десет ученика: Марко Клачак, Тодор Поповић, Мила Пејчић, Лена Перић, Милош Рељин, Миња Бабић, Ива Вуловић, Алекса Томић, Миљана Томић и Мајда Хелдрих. За ученика генерације проглашен је Алекса Томић.

– Захвалан сам својој разредној Марији Поповић и наставницима Мирославу Грујићу и Марији Зивлак који су ме водили на републичка такмичења. Надам се да ћу дуго памтити најлепше тренутке са својим другарима – рекао је Алекса и додао да је највише поносан на освојено прво место на Националној географској олимпијади, захваљујући којем ће представљати Србију на Европској олимпијади у Литванији. До републичког нивоа стигао је и у енглеском и физици, а такмичио се и из хемије. Његова порука генерацијама које долазе гласи: „У слободно време изаберите да радите оно у чему сте изузетни и што је вредно вашег времена.“

Дипломе „Доситеј Обрадовић“ добила су 24 ученика, а малу матуру полагаће укупно њих 66. На сцени Народног позоришта смењивали су се школски таленти – музичари, хористи, глумци. Свечаност посвећености и младости показала је да родитељи и Кикинђани имају много разлога да буду поносни.

С. В. О.

алекса-географи-(1)

Алекса Томић, ученик осмог разреда Основне школе „Свети Сава“ и ове године показао је да му је географија међу омиљеним предметима. На Националној географској олимпијади,  освојио је прво место са најбољим резултатом од свих 99 такмичара. На поменутом републичком надметању учествовали су такмичари из Србије и Републике Српске.

Захваљујући овом успеху  Алекса ће представљати Србију на Европској географској олимпијади која ће се одржати у Литванији од 30.јуна до 3.јула.

Подсетимо и да су трећи пут за редом ученици школе „Свети Сава“ учествовали на овом такмичењу. Поред Алексе Томића своју школу и град представљали су и Лука Баба, Вукашин  Ћирић, Вања Дербаков и Никола Томић, ученици седмог разреда и осмаци Драган Давид и Марко Клачак. Марко Клачак и Никола Томић су освојили трећу награду.

Све их припрема професор Мирослав Грујић.

-Изузетно сам поносан на своје ученике који су се такмичили ова три дана у Београду и на њихове резултате. Овај вид такмичења захтева шире познавање географије од оног шта се обрађује на часовима, као и практичну примену знања на теренском раду – рекао је Грујић.

А.Ђ.

 

error: Content is protected !!