ош свети сава

kristina-radu-(2)

Kristina Radu, učenica šestog razreda  OŠ „Sveti Sava“, na 52. smotri literarnog stvaralaštva „Izvor žive reči“ osvojila je drugo mesto za priču „Mračna tajna broja 5“.

Literarni konkurs organizuje Osnovna škola „Ilija Milosavljević Kolarac“ u Kolarima, Kristini je ovo bio prvi put da učestvuje, na šta ju je podstakla nastavnica srpskog jezika Zita Herceg.

Manifestacija, koja se tradicionalno održava u mestu Kolari kod Smedereva, decenijama predstavlja jednu od najznačajnijih tačaka na mapi školskih književnih takmičenja u Srbiji. Smotra ima za cilj negovanje srpskog jezika, kulture čitanja i podsticanje dece na autorski rad, okupljajući najbolje mlade literate iz cele zemlje.

rukometni-karavan

U okviru projekta EuroHaCa (Euro Handball Caravan), u nedelju, u OŠ „Sveti Sava“ realizovan je rukomenti karavan u kom je učestvovalo 300 učenika te škole. Istaknuti rukometaši MRK „Kikinda Grindeks“, Luka Panić, Marko Jokić i Milan Panić svojim primerom pokazali su deci koliko su sport i zdrav život važni za pravilan razvoj.

Učenici su imali priliku da se oprobaju u ovom zanimljivom sportu i da prolaze poligone prilagođene uzrastu i nivou predznanja, uz podršku lokalnih trenera i obučenih volontera. Ispred Srpskog rukometnog saveta, program je vodio Nenad Krsljevski.

U realizaciji aktivnosti, učestvovali su učenici Jovana Savić, Nina Stijelja, Emilija Banjac, Sara Vučković, Marija Nađ, Nikolina Pilipović, Petra Milica Fazekaš, Matija Pataki i Mihajlo Čanak, kao i nastavnica fizičkog i zdravstvenog vaspitanja, Svetlana Mirčić Vukobrat.

Inače, ovaj međunarodni sportsko-edukativni program je osmislio i sprovodi Sportski rukometni savez sa ciljem da se ovaj sport ponovo približi deci osnovnoškolskog uzrasta. Realizuje se u okviru saradnje Srbije, Nemačke i Francuske, uz podršku programa Erasmus+ i Evropske unije.

T. D.

os-sveti-sava-erasmus-+

Osnovna škola „Sveti Sava” u Kikindi uključena je u međunarodni Erasmus+ projekat GenSTEAMers, koji ima za cilj unapređenje STEAM nastave kroz odgovornu primenu generativne veštačke inteligencije. Projekat okuplja partnere iz više evropskih zemalja i trajaće do maja 2028. godine.

Kroz međunarodnu saradnju projekat podržava nastavnike u razvoju inovativnih nastavnih praksi, jačanju profesionalnih kompetencija i stvaranju inkluzivnih i održivih obrazovnih modela.

Direktorka škole Gordana Rackov ističe da ova ustanova već ima značajno iskustvo u Erasmus+ programima, što je doprinelo uključivanju u novi projekat.

-Informaciju o projektu dobili smo preko Centra za promociju nauke iz Beograda, koji nas je kontaktirao jer im je bila potrebna škola sa iskustvom. Stupili smo u kontakt sa partnerima i postali deo projekta u kojem, osim nas,  učestvuju i škole iz Irske, Grčke, Španije – navodi direktorka.

U okviru projekta nastavnici će biti obučeni za primenu alata generativne veštačke inteligencije u nastavi, sa ciljem razvoja kreativnog i kritičkog mišljenja kod učenika. Škola će pojedine alate primenjivati na časovima i učestvovati u evaluaciji njihove uspešnosti u usvajanju trajnog i primenjivog znanja.

-Cilj je da se upoznamo sa novim alatima i vidimo kako veštačka inteligencija funkcioniše, ali i da učenike naučimo kako da postavljaju pitanja, kritički posmatraju odgovore i procene da li su tačni – objašnjava direktorka.

Glavni rezultat projekta biće Action Plan Kit — zbirka STEAM projekata i vodič za upotrebu veštačke inteligencije u nastavi. Nastavnici će proći hibridnu obuku za primenu ovih alata, dok će njihova upotreba i korisnost biti kontinuirano praćene tokom trajanja projekta.

Početak projekta obeležen je sastankom održanim 26. i 27. januara u Dablinu, u organizaciji Learnovate centra pri Triniti koledžu. Predstavnik OŠ „Sveti Sava” na sastanku bio je nastavnik Miroslav Grujić, koordinator Erasmus+ projekata u školi, koji je tom prilikom predstavio školu i grad partnerima.

-Pratićemo koliko su alati primenljivi u obrazovanju, koje su njihove prednosti, ali i negativne strane. Cilj je da dobijemo kvalitetnije obrazovanje i primenjivo znanje za učenike – ističe Grujić.

U projektu učestvuju nastavnici različitih predmeta, a aktivnosti će biti realizovane u odabranim odeljenjima učenika uzrasta od 12 do 16 godina. Grujić dodaje da će aplikacije razvijati partnerske organizacije na osnovu smernica nastavnika.

-Važno je da aplikacije budu bezbedne, prilagođene uzrastu, jednostavne za upotrebu i da daju tačne informacije. Učenici će rešavati zadatke uz pomoć AI alata, a mi ćemo pratiti rezultate i upoređivati ih sa redovnom nastavom kako bi se procenilo da li primena ovih alata doprinosi kvalitetnijem učenju.- kaže Grujić.

Direktorka Rackov naglašava da projekat donosi dugoročne koristi i za učenike i za nastavnike.

-Naš cilj je da učenike naučimo kako da koriste veštačku inteligenciju na bezbedan i pravilan način. Znanja i iskustva moći ćemo da podelimo sa kolegama iz drugih škola, a učenici će imati priliku da komuniciraju sa vršnjacima iz drugih država – zaključuje ona.

T. D.

 

sveti-sava-plakete-(3)

Povodom Dana škole i školske slave učenici i zaposleni Osnovne škole „Sveti Sava“ organizovali su Svečanu akademiju u Narodnom pozorištu. Pored prigodnog kulturnog programa ovom prilikom četvoro najboljih učenika nagrađeno je „Plaketom Sveti Sava“. Priznanja su, kao skroz odlični đaci tokom svih osam godina školovanja, i uspesima ostvarenim na takmičenjima pripala su Nikoli Tomiću, Uni Ugrešić, Luki Babi i Nikolini Pilipović.

-Osim na takmičenja iz engleskog jezika, nadmetao sam se u geografiji u proteklom periodu – saznajemo od Nikole. – Najveći uspeh koji sam postigao je treće mesto na republičkom takmičenju iz geografije, kao i odlazak na evropsko nadmetanje iz engleskog jezika koje je održano u Veneciji.

Una Ugrešić više voli prirodne nauke.

-Najveći uspeh postigla sam na takmičenjima iz matematike, a prošle godine sa ekipom sam stigla do državnog nadmetanja „Brainfinity“. Ostvarila sam uspehe i iz srpskog jezika, istorije, engleskog ali i na sportskim nadmetanjima – istakla je Una.

Nikolina Pilipović, takođe je bila deo tima koji je stigao do državnog „Brainfinity“ takmičenja.

Luka Baba takođe se oprobao na takmičenjima u mnogim predmetima.

-Najviše uspeha imao sam iz fizike gde sam bio drugi na okružnom nivou, dok sam iz geografije bio deo Geografske olimpijade – dodao je Luka.

Direktorica Gordana Rackov napomenula je da su u svečanom programu učešće uzeli svi učenici.

-Pored nastupa hora, učenici nižih razreda priredili su igrokaz o životu Svetog Save, a imali smo priliku da vidimo i soliste koji su pevali, svirali, glumili. Obeležavanje Dana škole započeli smo Svetosavskim turnirom u šahu u kojem je učestvovalo stotinak učenika iz Vojvodine koji se se takmičili u muškoj i ženskoj kategoriji. Najbolji su stekli pravo da se nadmeću na okružnom nivou nadmetanja. Organizovan je i čas lepog pisanja u čast  prerano preminule učiteljice naše škole Nataše Radovanović – pojasnila je Gordana Rackov.

A.Đ.

stomatolske-stolice-decija-(5)

U Osnovnoj školi „Sveti Sava“ završena je adaptacija stomatološke ambulante, kao i hodnika na drugom spratu. Sredstva za ovaj posao obezbedila je lokalna samouprava.

-Raspust smo iskoristili da uredimo deo škole – istakla je direktorica Gordana Rackov. – Najneophodnije je bilo adaptirati hodnik i stomatološku ambulantu koja radi u okviru naše škole. Pod, koji je bio u lošem stanju i neravan, zamenjen je novim. Isto tako prostor je okrečen, a obavljena je i zamena stolarije. Svi pacijenti i zaposleni u ovoj ambulanti sada imaju puno bolje uslove za unapređenje oralne higijene.

Ambulanta u školi „Sveti Sava“ obuhvata učenike ove i škole „Žarko Zrenjanin“, kao i decu iz vrtića „Miki“, „Kolibri“ i „Naša radost“. Prošle godine, zahvaljujući Pokrajinskom sekretarijatu za za zdravstvo, postavljena je moderna stomatološka stolica sa nastavcima za kamenac i za peskir i sa intraoralnom kamerom. Kamera je savremena i za decu zanimljiva, a omogućava stomatologu da im na pravi način objasni na koji način će lečiti zub.

 

 

Stomatolog dr Jelena Daničić napominje da su zadovoljni adaptiranim prostorom.

-Da je ambulanta lepša, svetlija i uređenija primećuju kako naši pacijenti, tako i njihovi roditelji. Dnevno imamo desetak pacijenata, a nadam se da ćemo ih u budućnosti imati i više. Osim dece koja prostorno pripadaju ovom delu grada, otvoreni smo i za sve ostale mališane. Rad u školi ima velike prednosti s obzirom na to da smo svakodnevno u kontaktu sa pacijentima – dodala je dr Daničić.

Stomatološka ambulanta u školi „Sveti Sava“ otvorena je radnim danima od 7 do 13 sati.

A.Đ.

os-sveti-sava-bazar

Učenici OŠ „Sveti Sava“ danas na Božićnom bazaru predstavljaju novogodišnje poklone koje su sami izradili u okviru školske kreativne sekcije.

Tezga je deo aktivnosti sekcije „ISKRA – istorijsko-kreativna radionica“, koju vodi nastavnica istorije Dragica Sredojev. Na bazaru učestvuju mlađi učenici, koji su tokom prethodnih mesec dana pripremali ukrase i poklone, uglavnom tehnikom dekupaža.

-Pravili smo novogodišnje poklone, najviše pločice ukrašene dekupaž tehnikom, jer im se to najviše dopalo. Mlađi su ukrašavali jelkice, Deda Mraziće i razne druge sitnice – navela je Sredojev, dodajući da sekcija ima više od 30 učenika u dve grupe.

Među učesnicima je i Dunja Bukva, učenica razreda IV1, koja je pravila jelkice i srca.

-Najviše mi se dopao kreativni deo, pravljenje poklona. Prijavila sam se jer volim druženje i kreativan rad, a i lep je odziv građana – prodali smo mnogo poklona – rekla je Dunja.

Prikupljena sredstva namenjena su finansiranju rada sekcije tokom cele godine.

sveti-skola-pocetak-(4)

Sve obrazovne ustanove na teritoriji grada uveliko se pripremaju za početak nove školske godine. Prvi radni dan je 1. septembar, a najviše mu se raduju najmlađi, đaci prvaci. Na teritoriji grada biće ih oko 350 u svim osnovnim školama.

Najveća investicija u obrazovanje u našem gradu je kompletna rekonstrukcija Gimnazije „Dušan Vasiljev“ i Ekonomsko-trgovinske škole. U objektu se radi punom parom, a posao je započet 2. juna. U prvu fazu biće uloženo 455, a u drugu 266 miliona dinara, a sredstva su izdvojili Ministarstvo za javna ulaganja, Pokrajina i lokalna samouprava. Kako je rok za završetak prve faze 300 kalendarskih dana, odnosno 28. mart 2026. učenici Gimnazije novu školsku godinu započeće u Osnovnoj školi „Jovan Popović“, dok će đaci Ekonomsko-trgovinske škole biti u delu svojih prostorija u ulici Vojvode Putnika, a delom će se nastava odvijati u Osnovnoj školi „Vuk Karadžić“.

Osim pomenutog kapitalnog ulaganja radi se i u ostalim školama.

U Osnovnoj školi „Sveti Sava“ početkom meseca završeno je montiranje ograde oko gasne stanice na ulazu za učenike.

-Postavljanje ograde je u nadležnosti JP „Srbijagas“, tako da su oni i finansirali ovo ulaganje. U toku je i krečenje učionica, farbanje, a završavaju se i neophodne popravke – kaže direktorica Gordana Rackov. – U narednoj školskoj godini imaćemo 58 đaka prvaka. Oni su raspoređeni u tri odeljenja i najpre je završena adaptacija učionica u kojima će se oni nalaziti.

Pomenutim radovima biće obuhvaćeno više prostorija.

-Ofarbana je kapija na ulazu namenjenom učenicima, okrečeni hodnici, trpezarija i kuhinja. Uredićemo i zbornicu. Sredstva za ovaj posao obezbeđena su u gradskom budžetu, a radovi će biti završeni do 1. septembra. Klupe i stolovi koji su u lošijem stanju biće sanirani i ofarbani. Naši domari su odlični i oni su ti koji obavljaju sitne popravke  – navela je naša sagovornica.

A.Đ.

imapct-(3)

Učenici VII2 odeljenja Osnovne škole „Sveti Sava“  osvojili su prvo mesto u Međunarodnom projektu IMP>ACT ECO STEAM Challenge. Cilj je bio da se utvrdi koliko su učenici širom Evrope upoznati sa klimatskim promenama.

Svaka škola učesnik izradila je projekat ozelenjavanja školskog prostora i imala je zadatak da opiše očekivane efekte istog, kao i da se uradi plan potrebnog budžeta. Od svih projekata koje su uradili učenici iz škola širom Srbije, projekat kikindskih, koje su predvodili nastavnici Danilo Borovnica i Miroslav Grujić, ocenjen je kao najbolji.

U obrazloženju, između ostalog, stoji da je projekat uspešno realizovao planirana merenja, da su dobijeni rezultati jasno inkorporirani u dalji razvoj ideje, što govori o ozbiljnosti i sistematičnosti pristupa. „Predložena ideja je kvalitetna i jasno razrađena sa pažljivi osmišljenom primenom, što doprinosi njenoj relevantnosti u kontekstu zadate teme. Projekat je dosledan, dobro razrađen i utemeljen raznim ponudama“, navedeno je u zaključku.

Nagrada su finansijska sredstva potrebna da se, ono šta su projektom učenici osmislili, i realizuje. Tako će uskoro prostor škole „Sveti Sava“ biti još zeleniji.

U projektu, su pored učenika i naučnika iz Srbije, učestvovali su i đaci  naučnici iz Švedske, Holandije, Belgije, Nemačke, Italije i Češke. U Srbiji je nosilac projekta Centar za promociju nauke.

A.Đ.

Sveti-Sava-(2)

Đaci i nastavnici Osnovne škole „Sveti Sava“ svojom tradicionalnom priredbom na kraju školske godine odali su priznanje najboljima i predstavili svoje uspehe i talente. Svečana dodela diploma održana je u Narodnom pozorištu uz bogat kulturno-umetnički program.

– Na završnoj priredbi promovišemo učenike koji su postigli uspehe tokom osmogodišnjeg školovanja, ali i one koji su bili izuzetni u ovoj školskoj godini. Od prošle godine uveli smo novinu – nagrade i zahvalnice dobijaju i učenici koji su osvojili jedno od prva tri mesta na republičkim takmičenjima, pored vukovaca i dobitnika diploma „Dositej Obradović“. Nažalost, neće biti dodeljena Nagrada „Milena Girić“, ustanovljena u čast naše omiljene i uspešne nastavnice biologije koja je u Školi radila tri decenije. Dodeljuju je njena deca, Miroslav i Jelena,učeniku koji je postigao najbolje rezultate na takmičenju iz biologije. Takmičenje iz ovog predmeta nije održano, pa ove godine nemamo ni dobitnika – rekla je direktorka škole, Gordana Rackov.

Vukove diplome ponelo je deset učenika: Marko Klačak, Todor Popović, Mila Pejčić, Lena Perić, Miloš Reljin, Minja Babić, Iva Vulović, Aleksa Tomić, Miljana Tomić i Majda Heldrih. Za učenika generacije proglašen je Aleksa Tomić.

– Zahvalan sam svojoj razrednoj Mariji Popović i nastavnicima Miroslavu Grujiću i Mariji Zivlak koji su me vodili na republička takmičenja. Nadam se da ću dugo pamtiti najlepše trenutke sa svojim drugarima – rekao je Aleksa i dodao da je najviše ponosan na osvojeno prvo mesto na Nacionalnoj geografskoj olimpijadi, zahvaljujući kojem će predstavljati Srbiju na Evropskoj olimpijadi u Litvaniji. Do republičkog nivoa stigao je i u engleskom i fizici, a takmičio se i iz hemije. Njegova poruka generacijama koje dolaze glasi: „U slobodno vreme izaberite da radite ono u čemu ste izuzetni i što je vredno vašeg vremena.“

Diplome „Dositej Obradović“ dobila su 24 učenika, a malu maturu polagaće ukupno njih 66. Na sceni Narodnog pozorišta smenjivali su se školski talenti – muzičari, horisti, glumci. Svečanost posvećenosti i mladosti pokazala je da roditelji i Kikinđani imaju mnogo razloga da budu ponosni.

S. V. O.

aleksa-geografi-(1)

Aleksa Tomić, učenik osmog razreda Osnovne škole „Sveti Sava“ i ove godine pokazao je da mu je geografija među omiljenim predmetima. Na Nacionalnoj geografskoj olimpijadi,  osvojio je prvo mesto sa najboljim rezultatom od svih 99 takmičara. Na pomenutom republičkom nadmetanju učestvovali su takmičari iz Srbije i Republike Srpske.

Zahvaljujući ovom uspehu  Aleksa će predstavljati Srbiju na Evropskoj geografskoj olimpijadi koja će se održati u Litvaniji od 30.juna do 3.jula.

Podsetimo i da su treći put za redom učenici škole „Sveti Sava“ učestvovali na ovom takmičenju. Pored Alekse Tomića svoju školu i grad predstavljali su i Luka Baba, Vukašin  Ćirić, Vanja Derbakov i Nikola Tomić, učenici sedmog razreda i osmaci Dragan David i Marko Klačak. Marko Klačak i Nikola Tomić su osvojili treću nagradu.

Sve ih priprema profesor Miroslav Grujić.

-Izuzetno sam ponosan na svoje učenike koji su se takmičili ova tri dana u Beogradu i na njihove rezultate. Ovaj vid takmičenja zahteva šire poznavanje geografije od onog šta se obrađuje na časovima, kao i praktičnu primenu znanja na terenskom radu – rekao je Grujić.

A.Đ.

 

error: Content is protected !!