ош јован поповић

jova-likovno

Milutin Grubor učenik petog i Jana Čubrilo, učenica sedmog razreda OŠ „Jovan Popović“ postigli su značajan uspeh na likovnom konkursu u Japanu.

Milutin je osvojio jednu od zlatnih medalja, dok je Jana nagrađena specijalnom pohvalnicom.

-Radovi naših učenika učestvovali su na jednom od najprestižnijih internacionalnih likovnih konkursa  koji se već 32 godine održava u Japanu pod okriljem japanske nacionalne organizacije „IE-NO-HIKARI ASSOCIATION” – saznajemo od direktorice škole Jelene Krvopić. – Na konkursu je pristiglo 11. 479 radova iz 68 zemalja, čime je uspeh još veći. Nagrađeni radovi nastali su na časovima likovne kulture pod budnim okom nastavnice Smiljane Kojić. Tema je bila priroda i Milutin i Jana slikali su bundeve i na taj način su i promovisali naš grad i najveću kikindsku manifestaciju.

A.Đ.

mala-matura-1

Učenici osmog razreda osnovnih škola u  Srbiji,  polagaće do 30. aprila, u okviru probnog završnog ispita, testove iz srpskog, odnosno maternjeg jezika, matematike i test iz predmeta po izboru, saopštilo je danas Ministarstvo prosvete.

U skladu sa Kalendarom aktivnosti za sprovođenje završnog ispita na kraju osnovne škole i upisa učenika u srednju školu, škole će od 22. do 30. aprila, godine, u skladu sa svojim aktivnostima, organizovati polaganje testova iz srpskog, odnosno maternjeg jezika, i trećeg testa, dok će polaganje testa iz matematike biti u petak, 25. aprila od 12 do 14 časova.

-Test iz srpskog jezika i izabranog predmeta u našoj školi radi se danas, a sutra, 25. aprila, će svi osmaci u našoj zemlji polagati test iz matematike u isto vreme. Probni završni ispit je važan da učenike pripremi i olakša im polaganje završnog ispita. Na ovaj način uvideće se koliko su učenici u ovom trenutku spremni za završni ispit i na čemu treba raditi u narednom periodu – rekla nam je direktorica OŠ „Jovan Popović“ Jelena Krvopić.

Učenici su se ranije opredeljivali za jedan od pet ponuđenih predmeta  iz kog će raditi treći test, a ove godine najviše učenika izabralo je geografiju, zatim biologiju, istoriju, fiziku, a najmanje njih se opredelio za hemiju, navodi Ministarstvo.

Dan-retkih-bolesti-(1)

Međunarodni dan retkih bolesti, 28. februar, u Kikindi su obeležili đaci Osnovne škole „Jovan Popović“ kojima su u gostima bili članovi porodice Terzin – Slađana i Davor, osnivači Udruženja „Deca sa ahondroplazijom Srbije“sa sedištem u Kikindi i njihova ćerkica Staša, koja je rođena sa ovim retkim oboljenjem. Učenici nižih razreda imali su priliku da čuju više o retkim bolestima, a Slađana i Davor su im preneli snažnu poruku: „Svi smo različiti, ali u tim različitostima treba da budemo jedinstveni.“

Staša ima pet i po godina i boluje od ahondroplazije – koštane displazije koja dovodi do patuljastog rasta i brojnih zdravstvenih izazova. Od januara prošle godine prima terapiju koja je već dala značajne rezultate. Za godinu dana porasla je šest centimetara, što je veliki uspeh, jer deca sa ahondroplazijom u ovom uzrastu rastu dva do tri centimetra godišnje. Osim rasta, vidi se i poboljšanje u srazmernosti tela, što joj olakšava svakodnevne izazove. Staša je oduvek bila samostalna, a sada sve lakše prevazilazi prepreke. Pored toga, sve ređe ima respiratorne infekcije, koje su joj ranije pravile velike probleme – kaže mama Slađana.

U Srbiji ukupno osmoro dece sa ahondroplazijom prima terapiju o trošku Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje, dok 16 mališana još uvek čeka odluku Komisije za retke bolesti. Ova terapija je izuzetno skupa, pa je njeno finansiranje od strane države od presudnog značaja. Terapija za ahondroplaziju košta 270.000 evra godišnje po detetu i mora da se prima dok dete raste i razvija se. Svake godine Komisija vrši procenu rezultata i odlučuje o nastavku finansiranja.

– Nadamo se da će u budžetu biti novca za sve retke bolesti, kako roditelji ne bi morali da strepe da li će lečenje biti produženo – kaže Slađana Terzin.

Sa strepnjom u Srbiji žive roditelji najmanje 14 hiljada dece rođene sa jednom od retkih bolesti, koliko ih je upisano u Registar Instituta za javno zdravlje Srbije. Prema procenama Nacionalne organizacije za retke bolesti Srbije (NORDS), više od 350 hiljada građana živi sa dijagnozom retke bolesti, od kojih su najčešće bulozna epidermoliza, cistična fibroza i plućna hipertenzija.

Vlada Srbije nedavno je usvojila Zaključak o načinu finansiranja lečenja obolelih od retkih bolesti za 2025. godinu, za šta je izdvojeno 10,2 milijarde dinara, što je značajno više nego prethodnih godina, navode iz NORDS-a.

Stašin tata Davor đacima je održao predavanje o retkim bolestima i o prihvatanju različitosti. Deca su pažljivo slušala i postavljala brojna pitanja, pokazujući veliko interesovanje i razumevanje. Sa Stašom je bio i njen stariji brat Dragan, koji pohađa četvrti razred. Slađana ističe da će Staša, zahvaljujući izuzetnom razumevanju direktorke škole, takođe postati njihov đak.

Posle predavanja, đaci su, zajedno sa svojim učiteljicama, izašli u dvorište i simbolično pustili balone u nebo, kao znak nade za svu decu kojoj je potrebna podrška da bi rasla, razvijala se i bezbrižno odrastala uz svoje vršnjake. Nada da će se to i dogoditi kao nebo je velika za svakog roditelja obolelog deteta, gde god da je.

S. V. O.

 

jova-dan-skole-(1)

Dan Osnovne škole „Jovan Popović“ obeležen je nenastavno, ali radno. Za učenike su pripremljene mnogobrojne radionice, a centralnoj priredbi prisustvovali su i članovi Gradskog veća Tihomir Farkaš i Melita Gombar .

Slogan pod kojim je obeležen 74. rođendan je ,,Pod svetlom zvezda, ka prijateljstvu i znanju.” Moto je inspirisan stihovima Jovana Popovića.

– Ove godine raspisali smo likovni konkurs za naše đake i naš stručni žiri rad učenice šestog razreda Anđele Gojković odabran je kao motiv za bedž koji svi sa ponosom nosimo. Odeljenje VII1 razreda zajedno sa nastavnicom muzičkog Nikolinom Suvajdžić napisali su himnu posvećenu Jovanu Popoviću, dok je muziku komponovala učenica Jovana Mečkić sa svojom nastavnicom iz Osnovne muzičke škole. Himna je premijerno izvedena i od danas, sva obeležavanja u našoj školi počinjaće ovom himnom – rekla je direktorica Jelena Krvopić.

Znatna ulaganja obezbeđena su za bolje funkcionisanje škole, istakao je Tihomir Farkaš čestitajući, u svoje i u ime Grada, Dan škole učenicima i zaposlenima.

-Spoj kreativnosti dece i nastavnika daju najbolje rezultate, a škola „Jovan Popović“ pravi je primer za to. Ova obrazovna ustanova iznedrila je veliki broj uspešnih ljudi i naš zadatak je da svim učenicima obezbedimo još bolje uslove za rad – kazao je Farkaš.

Želja zaposlenih je da se u narednom periodu sanira deo produženog boravka. Školu pohađa 296 učenika.
A.Đ.

hobotnice-carobnice-(1)

Učenici OŠ „Jovan Popović“, članovi sekcije za ručni rad, poklonili su Opštoj bolnici tridesetak ručno rađenih lutkica poznatih kao „hobotnice čarobnice“, namenjenih Odeljenju neonatologije.

-„Hobotnice čarobnice“ prvi put su počele da se primenjuju u Danskoj, kod prevremeno rođene dece u toku boravka u inkubatorima, kako kako bi se prilagodili na uslove spoljne sredine. Beba se uhvati za krak hobotnice, smiri se i stabilizuje disanje. Ovo su potvrdile i naučne studije. Naime, krak podseća na pupčanu vrpcu i beba tako oseti sigurnost kao da je u majčinom stomaku – uz zahvalnost na poklonu objasnila je dr Biljana Plemić, načelnica Neonatologije.

Olivera Gašić,profesorica geografije koja vodi sekciju za ručni rad, rekla je da su planirali aktivnosti povodom Dana škole koji obeležavaju 18. novembra, a imajući u vidu da se dan ranije obeležava Svetski dan prevremeno rođene dece, rodila se ideja da sami naprave „hobotnice čarobnice“.

Tridesetak raznobojnih lutkica, urađenih po svim medicinskim standardima kada je u pitanju veličina i materijal pošto se moraju sterilisati, stiglo je u prave ruke. S obzirom da ih po otpustu iz porodilišta majke i bebe nose kući, kako kažu u ovoj školi, po ugledu na svoje drugare volontere širom sveta, planiraju da ova akcija bude kontinuirana.

jova-sala-(3)

Osnovnoj školi „Jovan Popović“ odobreno je 3,5 miliona dinara za zamenu stolarije, odnosno prozora u sali za fizičko vaspitanje. Sredstva su, kako ističe direktorica Jelena Krvopić odobrena na konkursu Pokrajinskog sekretarijata za sport.

-U fiskulturnu salu dosta je ulagano u ranijem periodu. Radovi su najpre obuhvatili sanaciju krova i toaleta u svlačionicama i sada su na red došli prozori. Ovim radovima 100 odsto pospešićemo energetsku efikasnost same zgrade što će nam puno značiti. Preostalo je da se uradi još pod i nadam se da ćemo u narednim godinama završiti i ovaj deo posla – kaže naša sagovornica.

U proteklih nekoliko godina ova obrazovna ustanova dobila je izgled kakav zaslužuje. Najpre je potpuno rekonstruisano dvorište koje je sada multifunkcionalni sportski teren.

-Sanirana je kompletna fasada koja je bila nebezbedna za učenike, zaposlene, prolaznike jer su otpadali delovi. Završili smo krov i sanirali toalete. U budućnosti planiramo da konkurišemo za sredstva za uređenje zgrade nekadašnjeg „Lovca“ u kom se nalazi produženi boravak, kao i dela u kojem je kabinet ta tehničko obrazovanje. Za produženi boravak biće potrebno dosta novca s obzirom na to da je samo krov uređen. Fasada i unutrašnjost objekta zahteva znatna ulaganja. Projektno-tehnička dokumentacija je završena i preostaje nam da apliciramo za sredstva – napomenula je naša sagovornica.

U školi očekuju da će zamena prozora biti završena do početka nove školske godine. Podsetimo da osim učenika ovu salu koriste i sportski klubovi za održavanje treninga.

NOVA PREDSEDNICA AKTIVA DIREKTORA

Jelena Krvopić jednoglasno je izglasana za novu predsednicu Aktiva direktora osnovnih škola pošto je dosadašnji predsednik Tihomir Farkaš imenovan za člana Gradskog veća.

-Na ovo mesto predložile su me kolege i bila sam jedini kandidat. Bez lažne skromnosti ovo puno znači jer dolazi od ostalih direktora. Za mene imenovanje ništa suštinski neće promeniti jer sam i do sada odlično sarađivala sa svima i pomagala kad sam bila u prilici. Ukazano mi je poverenje koje ću, sigurna sam, opravdati. Primere dobre prakse koji su dali rezultate u pojedinim školama potrudićemo se da implementiramo i u drugim obrazovnim ustanovama  – rekla je Krvopićeva dodavši da je ogroman iskorak u unapređenju obrazovanja napravljen rejonizacijom te da treba nastaviti na unapređenju svih segmenata rada.

A.Đ.

jova-sala-(3)

Osnovnoj školi „Jovan Popović“ odobreno je 3,5 miliona dinara za zamenu stolarije, odnosno prozora u sali za fizičko vaspitanje. Sredstva su, kako ističe direktorica Jelena Krvopić odobrena na konkursu Pokrajinskog sekretarijata za sport.

-U fiskulturnu salu dosta je ulagano u ranijem periodu. Radovi su najpre obuhvatili sanaciju krova i toaleta u svlačionicama i sada su na red došli prozori. Ovim radovima 100 odsto pospešićemo energetsku efikasnost same zgrade što će nam puno značiti. Preostalo je da se uradi još pod i nadam se da ćemo u narednim godinama završiti i ovaj deo posla – kaže naša sagovornica.

U proteklih nekoliko godina ova obrazovna ustanova dobila je izgled kakav zaslužuje. Najpre je potpuno rekonstruisano dvorište koje je sada multifunkcionalni sportski teren.

-Sanirana je kompletna fasada koja je bila nebezbedna za učenike, zaposlene, prolaznike jer su otpadali delovi. Završili smo krov i sanirali toalete. U budućnosti planiramo da konkurišemo za sredstva za uređenje zgrade nekadašnjeg „Lovca“ u kom se nalazi produženi boravak, kao i dela u kojem je kabinet ta tehničko obrazovanje. Za produženi boravak biće potrebno dosta novca s obzirom na to da je samo krov uređen. Fasada i unutrašnjost objekta zahteva znatna ulaganja. Projektno-tehnička dokumentacija je završena i preostaje nam da apliciramo za sredstva – napomenula je naša sagovornica.

U školi očekuju da će zamena prozora biti završena do početka nove školske godine. Podsetimo da osim učenika ovu salu koriste i sportski klubovi za održavanje treninga.

NOVA PREDSEDNICA AKTIVA DIREKTORA

Jelena Krvopić jednoglasno je izglasana za novu predsednicu Aktiva direktora osnovnih škola pošto je dosadašnji predsednik Tihomir Farkaš imenovan za člana Gradskog veća.

-Na ovo mesto predložile su me kolege i bila sam jedini kandidat. Bez lažne skromnosti ovo puno znači jer dolazi od ostalih direktora. Za mene imenovanje ništa suštinski neće promeniti jer sam i do sada odlično sarađivala sa svima i pomagala kad sam bila u prilici. Ukazano mi je poverenje koje ću, sigurna sam, opravdati. Primere dobre prakse koji su dali rezultate u pojedinim školama potrudićemo se da implementiramo i u drugim obrazovnim ustanovama  – rekla je Krvopićeva dodavši da je ogroman iskorak u unapređenju obrazovanja napravljen rejonizacijom te da treba nastaviti na unapređenju svih segmenata rada.

A.Đ.

1711647081688

Prvog dana prolećnog raspusta u Osnovnoj školi „Jovan Popović“ organizovan je rok koncert. U dvorištu je nastupilo pet tinejdž bendova: „Dogma“, „Fenkis“, „Metalik gejts“, „Čelični“, „Osmijum“, nastali pre svega mesec dana, i polaznici Bubnjarske sekcije studija „Maus“ koja je i organizator ovog nesvakidašnjeg događaja.

 

-Studijo „Maus“ ovog leta proslavlja 17 rođendan. Cilj nam je da što više dece i mladih vratimo rokenrolu i to nam je glavna misija. Upravo to je cilj ovog koncerta da osnovce, ali i njihove starije drugare, braću i sestre upoznamo sa bendovima u kojima sviraju njihovi vršnjaci i tako popularizujemo rokenrol. Drago mi je što se okupilo dosta publike koja i na ovaj način poručuje da se zaželela stranih i domaćih rok hitova – istakao je Dušan Linjački iz studija „Maus“.

Koncert je svojim prisustvom podržao i gradonačelnik Nikola Lukač koji je istakao svoju podršku .

-Lokalna samouprava podržava mlade talente, sportiste, umetnost, ali i rok muziku koja promoviše prave vrednosti. Pomoći ćemo da rok karavan stigne u svaku školu. Hvala vam što razmišljate o budućnosti i računajte na Grad Kikindu – rekao je Lukač.

Nije prvi put da Osnovna škola „Jovan Popović“ afirmiše mlade bendove i talente, podsetila je direktorica Jelena Krvopić.

-Ranijih godina organizovali smo takmičenje „Ja imam talenat“ u koji su bile uključene sve škole. Sada smo rešili da pomognemo mladima koji su osnovali rok bendove u našem gradu i da ih predstavimo njihovim vršnjacima, ali i da generacije koje se odlično sećaju dobre rok muzike i dobrih rok koncerata podsetimo na mladost – dodala je Jelena Krvopić.

Ideja je da se rok koncerti u narednom periodu organizuju u svim školama u Gradu i okolini.

A.Đ.

 

bendovi-studija-maus

Radi promocije rokenrola među mladima, u četvrtak, 28. marta, od 17 sati, u Osnovnoj školi „Jovan Popović“ koncert će održati grupe: „Feniks“, „Metalik gejts“, „Dogma“, „Čelični“, Osmijum” i Bubnjarska sekcija Studija „Maus“.

Organizatori, „Mala škola rokenrola“ Studija i roditelji muzičara, najavljuju da će se ovakvi događaji, u narednom periodu, odvijati i u drugim školama u gradu i okolini.

Brojanje-zeceva-(11)

Učenici petog i šestog razreda danas su pomogli lovcima u brojanju zečeva na području Fazanerije „Mlaka“. Bila je to prilika da provedu dan u prirodi i nauče više o živom svetu u okolini svog grada.

Pozivu iz Lovačkog udruženja “Kikinda” odazvao se Sekretarijat za zaštitu životne sredine, poljoprivredu i ruralni razvoj Grada. Prva škola koja se uključila u ovu akciju je OŠ „Jovan Popović“.

– Na naše oduševljenje, odazvao se veliki broj dece, njih oko 40. Uvek podržavamo aktivnosti u prirodi i smatramo da dan u prirodi znači više od časa u klupama – rekla je direktorica Jelena Krvopić.

Skup je bio kod Motela „Lovac“. Iako je bilo rano jutro, deca su bila raspoložena za upoznavanje sa lovačkim aktivnostima.

– Lepo mi je to što ćemo polovinu dana uživati u prelepoj prirodi – rekla je Eleonora Krnić, učenica petog razreda.

Njena drugarica, Vanja Đomparin, takođe iz petog razreda, kaže da jako voli prirodu i da nikada nije prisustvovala nečemu sličnom.

– Želim da uživam u prirodi i da naučim nešto o njoj od lovaca – objasnila je Vanja.

Najmlađi učesnik koji je poranio zbog današnje akcije je šestogodišnji Uroš Grujić.

– Odlučio sam da rano ustanem i da dođem i da brojim zeke – rekao nam je Uroš. –  I doći ću ponovo.

Domaćini, članovi Lovačkog udruženja, takođe su se okupili ovog jutra, raspoloženi da mališanima pokažu kako se čuva priroda i upravlja lovnim područjima, rekao nema je predsednik Mladen Banjac.

– Danas je redovno brojanje divljači na dva poteza – objasnio je Banjac. – Cilj nam je da edukujemo decu, da provedu dan u prirodi, da vide grad na drukčiji način. Ovo je naša redovna akcija kojom kontrolišemo populaciju divljači. Posle brojanja izrađuju se dokumenta na osnovu kojih se planira izlovljavanje. Prošle godine mogli smo da radimo tri izlovljavanja zeca, ali smo uradili samo dva. Oprezni smo jer mnogo toga utiče na smanjenje njihove populacije.

Banjac je dodao da lovci upravo završavaju brojanje srneće divljači na 28 hiljada hektara, što je površina kojom gazduju, a završili su i postavljanje  hiljadu sadnica na dužini od šest kilometara jer ih uništavaju nemarni poljoprivredni proizvođači prilikom ulaska i izlaska iz njiva. Udruženje ima 168 aktivnih lovaca, ali i problem jer nema novih, mladih članova.

– Ovakve aktivnosti sprovodimo radi zaštite prirode. Upoznajući lovna područja Kikinde, deca uče i kako se ona čuvaju jer divljač predstavlja prirodno bogatstvo – ocenila je sekretarka Sekretarijata, Miroslava Narančić.

Ona je najavila da će u Sekretarijatu nastaviti saradnju sa Lovačkim udruženjem i da će intenzivirali aktivnosti; planiraju se edukacije o zaštiti prirode, kinologiji i zabrani upotrebe oružja.

S. V. O.

error: Content is protected !!