ош јован поповић

jova-likovno

Милутин Грубор ученик петог и Јана Чубрило, ученица седмог разреда ОШ „Јован Поповић“ постигли су значајан успех на ликовном конкурсу у Јапану.

Милутин је освојио једну од златних медаља, док је Јана награђена специјалном похвалницом.

-Радови наших ученика учествовали су на једном од најпрестижнијих интернационалних ликовних конкурса  који се већ 32 године одржава у Јапану под окриљем јапанске националне организације „IE-NO-HIKARI ASSOCIATION” – сазнајемо од директорице школе Јелене Крвопић. – На конкурсу је пристигло 11. 479 радова из 68 земаља, чиме је успех још већи. Награђени радови настали су на часовима ликовне културе под будним оком наставнице Смиљане Којић. Тема је била природа и Милутин и Јана сликали су бундеве и на тај начин су и промовисали наш град и највећу кикиндску манифестацију.

А.Ђ.

mala-matura-1

Ученици осмог разреда основних школа у  Србији,  полагаће до 30. априла, у оквиру пробног завршног испита, тестове из српског, односно матерњег језика, математике и тест из предмета по избору, саопштило је данас Министарство просвете.

У складу са Календаром активности за спровођење завршног испита на крају основне школе и уписа ученика у средњу школу, школе ће од 22. до 30. априла, године, у складу са својим активностима, организовати полагање тестова из српског, односно матерњег језика, и трећег теста, док ће полагање теста из математике бити у петак, 25. априла од 12 до 14 часова.

-Тест из српског језика и изабраног предмета у нашој школи ради се данас, а сутра, 25. априла, ће сви осмаци у нашој земљи полагати тест из математике у исто време. Пробни завршни испит је важан да ученике припреми и олакша им полагање завршног испита. На овај начин увидеће се колико су ученици у овом тренутку спремни за завршни испит и на чему треба радити у наредном периоду – рекла нам је директорица ОШ „Јован Поповић“ Јелена Крвопић.

Ученици су се раније опредељивали за један од пет понуђених предмета  из ког ће радити трећи тест, а ове године највише ученика изабрало је географију, затим биологију, историју, физику, а најмање њих се определио за хемију, наводи Министарство.

Dan-retkih-bolesti-(1)

Међународни дан ретких болести, 28. фебруар, у Кикинди су обележили ђаци Основне школе „Јован Поповић“ којима су у гостима били чланови породице Терзин – Слађана и Давор, оснивачи Удружења „Деца са ахондроплазијом Србије“са седиштем у Кикинди и њихова ћеркица Сташа, која је рођена са овим ретким обољењем. Ученици нижих разреда имали су прилику да чују више о ретким болестима, а Слађана и Давор су им пренели снажну поруку: „Сви смо различити, али у тим различитостима треба да будемо јединствени.“

Сташа има пет и по година и болује од ахондроплазије – коштане дисплазије која доводи до патуљастог раста и бројних здравствених изазова. Од јануара прошле године прима терапију која је већ дала значајне резултате. За годину дана порасла је шест центиметара, што је велики успех, јер деца са ахондроплазијом у овом узрасту расту два до три центиметра годишње. Осим раста, види се и побољшање у сразмерности тела, што јој олакшава свакодневне изазове. Сташа је одувек била самостална, а сада све лакше превазилази препреке. Поред тога, све ређе има респираторне инфекције, које су јој раније правиле велике проблеме – каже мама Слађана.

У Србији укупно осморо деце са ахондроплазијом прима терапију о трошку Републичког фонда за здравствено осигурање, док 16 малишана још увек чека одлуку Комисије за ретке болести. Ова терапија је изузетно скупа, па је њено финансирање од стране државе од пресудног значаја. Терапија за ахондроплазију кошта 270.000 евра годишње по детету и мора да се прима док дете расте и развија се. Сваке године Комисија врши процену резултата и одлучује о наставку финансирања.

– Надамо се да ће у буџету бити новца за све ретке болести, како родитељи не би морали да стрепе да ли ће лечење бити продужено – каже Слађана Терзин.

Са стрепњом у Србији живе родитељи најмање 14 хиљада деце рођене са једном од ретких болести, колико их је уписано у Регистар Института за јавно здравље Србије. Према проценама Националне организације за ретке болести Србије (НОРДС), више од 350 хиљада грађана живи са дијагнозом ретке болести, од којих су најчешће булозна епидермолиза, цистична фиброза и плућна хипертензија.

Влада Србије недавно је усвојила Закључак о начину финансирања лечења оболелих од ретких болести за 2025. годину, за шта је издвојено 10,2 милијарде динара, што је значајно више него претходних година, наводе из НОРДС-а.

Сташин тата Давор ђацима је одржао предавање о ретким болестима и о прихватању различитости. Деца су пажљиво слушала и постављала бројна питања, показујући велико интересовање и разумевање. Са Сташом је био и њен старији брат Драган, који похађа четврти разред. Слађана истиче да ће Сташа, захваљујући изузетном разумевању директорке школе, такође постати њихов ђак.

После предавања, ђаци су, заједно са својим учитељицама, изашли у двориште и симболично пустили балоне у небо, као знак наде за сву децу којој је потребна подршка да би расла, развијала се и безбрижно одрастала уз своје вршњаке. Нада да ће се то и догодити као небо је велика за сваког родитеља оболелог детета, где год да је.

С. В. О.

 

jova-dan-skole-(1)

Дан Основне школе „Јован Поповић“ обележен је ненаставно, али радно. За ученике су припремљене многобројне радионице, а централној приредби присуствовали су и чланови Градског већа Тихомир Фаркаш и Мелита Гомбар .

Слоган под којим је обележен 74. рођендан је ,,Под светлом звезда, ка пријатељству и знању.” Мото је инспирисан стиховима Јована Поповића.

– Ове године расписали смо ликовни конкурс за наше ђаке и наш стручни жири рад ученице шестог разреда Анђеле Гојковић одабран је као мотив за беџ који сви са поносом носимо. Одељење VII1 разреда заједно са наставницом музичког Николином Сувајџић написали су химну посвећену Јовану Поповићу, док је музику компоновала ученица Јована Мечкић са својом наставницом из Основне музичке школе. Химна је премијерно изведена и од данас, сва обележавања у нашој школи почињаће овом химном – рекла је директорица Јелена Крвопић.

Знатна улагања обезбеђена су за боље функционисање школе, истакао је Тихомир Фаркаш честитајући, у своје и у име Града, Дан школе ученицима и запосленима.

-Спој креативности деце и наставника дају најбоље резултате, а школа „Јован Поповић“ прави је пример за то. Ова образовна установа изнедрила је велики број успешних људи и наш задатак је да свим ученицима обезбедимо још боље услове за рад – казао је Фаркаш.

Жеља запослених је да се у наредном периоду санира део продуженог боравка. Школу похађа 296 ученика.
А.Ђ.

hobotnice-carobnice-(1)

Ученици ОШ „Јован Поповић“, чланови секције за ручни рад, поклонили су Општој болници тридесетак ручно рађених луткица познатих као „хоботнице чаробнице“, намењених Одељењу неонатологије.

-„Хоботнице чаробнице“ први пут су почеле да се примењују у Данској, код превремено рођене деце у току боравка у инкубаторима, како како би се прилагодили на услове спољне средине. Беба се ухвати за крак хоботнице, смири се и стабилизује дисање. Ово су потврдиле и научне студије. Наиме, крак подсећа на пупчану врпцу и беба тако осети сигурност као да је у мајчином стомаку – уз захвалност на поклону објаснила је др Биљана Племић, начелница Неонатологије.

Оливера Гашић,професорица географије која води секцију за ручни рад, рекла је да су планирали активности поводом Дана школе који обележавају 18. новембра, а имајући у виду да се дан раније обележава Светски дан превремено рођене деце, родила се идеја да сами направе „хоботнице чаробнице“.

Tридесетак разнобојних луткица, урађених по свим медицинским стандардима када је у питању величина и материјал пошто се морају стерилисати, стигло je у праве руке. С обзиром да их по отпусту из породилишта мајке и бебе носе кући, како кажу у овој школи, по угледу на своје другаре волонтере широм света, планирају да ова акција буде континуирана.

jova-sala-(3)

Основној школи „Јован Поповић“ одобрено је 3,5 милиона динара за замену столарије, односно прозора у сали за физичко васпитање. Средства су, како истиче директорица Јелена Крвопић одобрена на конкурсу Покрајинског секретаријата за спорт.

-У фискултурну салу доста је улагано у ранијем периоду. Радови су најпре обухватили санацију крова и тоалета у свлачионицама и сада су на ред дошли прозори. Овим радовима 100 одсто поспешићемо енергетску ефикасност саме зграде што ће нам пуно значити. Преостало је да се уради још под и надам се да ћемо у наредним годинама завршити и овај део посла – каже наша саговорница.

У протеклих неколико година ова образовна установа добила је изглед какав заслужује. Најпре је потпуно реконструисано двориште које је сада мултифункционални спортски терен.

-Санирана је комплетна фасада која је била небезбедна за ученике, запослене, пролазнике јер су отпадали делови. Завршили смо кров и санирали тоалете. У будућности планирамо да конкуришемо за средства за уређење зграде некадашњег „Ловца“ у ком се налази продужени боравак, као и дела у којем је кабинет та техничко образовање. За продужени боравак биће потребно доста новца с обзиром на то да је само кров уређен. Фасада и унутрашњост објекта захтева знатна улагања. Пројектно-техничка документација је завршена и преостаје нам да аплицирамо за средства – напоменула је наша саговорница.

У школи очекују да ће замена прозора бити завршена до почетка нове школске године. Подсетимо да осим ученика ову салу користе и спортски клубови за одржавање тренинга.

НОВА ПРЕДСЕДНИЦА АКТИВА ДИРЕКТОРА

Јелена Крвопић једногласно је изгласана за нову председницу Актива директора основних школа пошто је досадашњи председник Тихомир Фаркаш именован за члана Градског већа.

-На ово место предложиле су ме колеге и била сам једини кандидат. Без лажне скромности ово пуно значи јер долази од осталих директора. За мене именовање ништа суштински неће променити јер сам и до сада одлично сарађивала са свима и помагала кад сам била у прилици. Указано ми је поверење које ћу, сигурна сам, оправдати. Примере добре праксе који су дали резултате у појединим школама потрудићемо се да имплементирамо и у другим образовним установама  – рекла је Крвопићева додавши да је огроман искорак у унапређењу образовања направљен рејонизацијом те да треба наставити на унапређењу свих сегмената рада.

А.Ђ.

jova-sala-(3)

Основној школи „Јован Поповић“ одобрено је 3,5 милиона динара за замену столарије, односно прозора у сали за физичко васпитање. Средства су, како истиче директорица Јелена Крвопић одобрена на конкурсу Покрајинског секретаријата за спорт.

-У фискултурну салу доста је улагано у ранијем периоду. Радови су најпре обухватили санацију крова и тоалета у свлачионицама и сада су на ред дошли прозори. Овим радовима 100 одсто поспешићемо енергетску ефикасност саме зграде што ће нам пуно значити. Преостало је да се уради још под и надам се да ћемо у наредним годинама завршити и овај део посла – каже наша саговорница.

У протеклих неколико година ова образовна установа добила је изглед какав заслужује. Најпре је потпуно реконструисано двориште које је сада мултифункционални спортски терен.

-Санирана је комплетна фасада која је била небезбедна за ученике, запослене, пролазнике јер су отпадали делови. Завршили смо кров и санирали тоалете. У будућности планирамо да конкуришемо за средства за уређење зграде некадашњег „Ловца“ у ком се налази продужени боравак, као и дела у којем је кабинет та техничко образовање. За продужени боравак биће потребно доста новца с обзиром на то да је само кров уређен. Фасада и унутрашњост објекта захтева знатна улагања. Пројектно-техничка документација је завршена и преостаје нам да аплицирамо за средства – напоменула је наша саговорница.

У школи очекују да ће замена прозора бити завршена до почетка нове школске године. Подсетимо да осим ученика ову салу користе и спортски клубови за одржавање тренинга.

НОВА ПРЕДСЕДНИЦА АКТИВА ДИРЕКТОРА

Јелена Крвопић једногласно је изгласана за нову председницу Актива директора основних школа пошто је досадашњи председник Тихомир Фаркаш именован за члана Градског већа.

-На ово место предложиле су ме колеге и била сам једини кандидат. Без лажне скромности ово пуно значи јер долази од осталих директора. За мене именовање ништа суштински неће променити јер сам и до сада одлично сарађивала са свима и помагала кад сам била у прилици. Указано ми је поверење које ћу, сигурна сам, оправдати. Примере добре праксе који су дали резултате у појединим школама потрудићемо се да имплементирамо и у другим образовним установама  – рекла је Крвопићева додавши да је огроман искорак у унапређењу образовања направљен рејонизацијом те да треба наставити на унапређењу свих сегмената рада.

А.Ђ.

1711647081688

Првог дана пролећног распуста у Основној школи „Јован Поповић“ организован је рок концерт. У дворишту је наступило пет тинејџ бендова: „Догма“, „Фенкис“, „Металик гејтс“, „Челични“, „Осмијум“, настали пре свега месец дана, и полазници Бубњарске секције студија „Маус“ која је и организатор овог несвакидашњег догађаја.

 

-Студијо „Маус“ овог лета прославља 17 рођендан. Циљ нам је да што више деце и младих вратимо рокенролу и то нам је главна мисија. Управо то је циљ овог концерта да основце, али и њихове старије другаре, браћу и сестре упознамо са бендовима у којима свирају њихови вршњаци и тако популаризујемо рокенрол. Драго ми је што се окупило доста публике која и на овај начин поручује да се зажелела страних и домаћих рок хитова – истакао је Душан Лињачки из студија „Маус“.

Концерт је својим присуством подржао и градоначелник Никола Лукач који је истакао своју подршку .

-Локална самоуправа подржава младе таленте, спортисте, уметност, али и рок музику која промовише праве вредности. Помоћи ћемо да рок караван стигне у сваку школу. Хвала вам што размишљате о будућности и рачунајте на Град Кикинду – рекао је Лукач.

Није први пут да Основна школа „Јован Поповић“ афирмише младе бендове и таленте, подсетила је директорица Јелена Крвопић.

-Ранијих година организовали смо такмичење „Ја имам таленат“ у који су биле укључене све школе. Сада смо решили да помогнемо младима који су основали рок бендове у нашем граду и да их представимо њиховим вршњацима, али и да генерације које се одлично сећају добре рок музике и добрих рок концерата подсетимо на младост – додала је Јелена Крвопић.

Идеја је да се рок концерти у наредном периоду организују у свим школама у Граду и околини.

А.Ђ.

 

bendovi-studija-maus

Ради промоције рокенрола међу младима, у четвртак, 28. марта, од 17 сати, у Основној школи „Јован Поповић“ концерт ће одржати групе: „Феникс“, „Металик гејтс“, „Догма“, „Челични“, Осмијум” и Бубњарска секција Студија „Маус“.

Организатори, „Мала школа рокенрола“ Студија и родитељи музичара, најављују да ће се овакви догађаји, у наредном периоду, одвијати и у другим школама у граду и околини.

Brojanje-zeceva-(11)

Ученици петог и шестог разреда данас су помогли ловцима у бројању зечева на подручју Фазанерије „Млака“. Била је то прилика да проведу дан у природи и науче више о живом свету у околини свог града.

Позиву из Ловачког удружења “Кикинда” одазвао се Секретаријат за заштиту животне средине, пољопривреду и рурални развој Града. Прва школа која се укључила у ову акцију је ОШ „Јован Поповић“.

– На наше одушевљење, одазвао се велики број деце, њих око 40. Увек подржавамо активности у природи и сматрамо да дан у природи значи више од часа у клупама – рекла је директорица Јелена Крвопић.

Скуп је био код Мотела „Ловац“. Иако је било рано јутро, деца су била расположена за упознавање са ловачким активностима.

– Лепо ми је то што ћемо половину дана уживати у прелепој природи – рекла је Елеонора Крнић, ученица петог разреда.

Њена другарица, Вања Ђомпарин, такође из петог разреда, каже да јако воли природу и да никада није присуствовала нечему сличном.

– Желим да уживам у природи и да научим нешто о њој од ловаца – објаснила је Вања.

Најмлађи учесник који је поранио због данашње акције је шестогодишњи Урош Грујић.

– Одлучио сам да рано устанем и да дођем и да бројим зеке – рекао нам је Урош. –  И доћи ћу поново.

Домаћини, чланови Ловачког удружења, такође су се окупили овог јутра, расположени да малишанима покажу како се чува природа и управља ловним подручјима, рекао нема је председник Младен Бањац.

– Данас је редовно бројање дивљачи на два потеза – објаснио је Бањац. – Циљ нам је да едукујемо децу, да проведу дан у природи, да виде град на друкчији начин. Ово је наша редовна акција којом контролишемо популацију дивљачи. После бројања израђују се документа на основу којих се планира изловљавање. Прошле године могли смо да радимо три изловљавања зеца, али смо урадили само два. Опрезни смо јер много тога утиче на смањење њихове популације.

Бањац је додао да ловци управо завршавају бројање срнеће дивљачи на 28 хиљада хектара, што је површина којом газдују, а завршили су и постављање  хиљаду садница на дужини од шест километара јер их уништавају немарни пољопривредни произвођачи приликом уласка и изласка из њива. Удружење има 168 активних ловаца, али и проблем јер нема нових, младих чланова.

– Овакве активности спроводимо ради заштите природе. Упознајући ловна подручја Кикинде, деца уче и како се она чувају јер дивљач представља природно богатство – оценила је секретарка Секретаријата, Мирослава Наранчић.

Она је најавила да ће у Секретаријату наставити сарадњу са Ловачким удружењем и да ће интензивирали активности; планирају се едукације о заштити природе, кинологији и забрани употребе оружја.

С. В. О.

error: Content is protected !!