црвени крст

CK-5

Zavod za transfuziju krvi Vojvodine i Crveni krst Kikinda sprovode redovnu akciju dobrovoljnog davanja krvi u četvrtak, 23. januara, od 8.30 do 13 sati, u prostorijama Crvenog krsta, u Nemanjinoj 4.

Prema podacima Zavoda, najviše nedostaje nulte i A krvne grupe, oba rezus faktora. Žene mogu da daruju krv tri puta, a muškarci četiri puta godišnje.

Naredna akcija prikupljanja krvi u Kikindi planirana je za 3. februar.

Prva-beba-(1)

Novi stanovnik grada, prvi koji je rođen u 2025. godini je dečak, Vukašin Vlahović iz Bašaida. Na svet je stigao jutros u 4 sata i 55 minuta, kaže majka, dvadesetšestogodišnja Tijana.

– Vukašin je rođen sa 2.670 kilograma i dug je 50 centimetara. On nam je treće dete. Imamo devojčicu od pet i dečaka od tri godine, Milicu i Jovana. Važno mi je da sve dobro prođe i da zdravi odemo kući. Zahvalna sam na poklonu, sada nam je svaka pomoć dobro došla – rekla je mama Tijana, inače radnica fabrike „Le Belier”.

Po tradiciji, majci i bebi gradonačelnik Mladen Bogdan je uručio ček, poklon lokalne samouprave.

– Ovo je uvek prva i najlepša aktivnost u svakoj godini. Odlučili smo da ove godine još više obradujemo majku koja se prva porodila u ovoj godini. Ranije smo, kao pomoć grada, poklanjali ček na 50 hiljada dinara, a sada smo taj iznos povećali na 80 hiljada i verujem da smo pomogli da prvorođena beba ima sve što joj je potrebno. Obišli smo i ostale porodilje na Odeljenju, da im se zahvalimo, da im pružimo podršku i da znaju da je njihov grad tu za njih od prvih trenutaka roditeljstva. Bilo nam je važno i da razgovaramo sa osobljem na Neonatologiji, da vidimo da li imaju sve što im je potrebno i da li imaju potrebe za novim aparatima. Kao Grad ćemo se, zajedno sa Pokrajinskim sekretarijatom za zdravstvo, truditi da što više ulažemo u zdravstvo u gradu, da se, zajedno sa rekonstrukcijom Bolnice, radi i na njenom opremanju, kako bi zdravstvena zaštita svi građana bila sve bolja. Važno je da pokažemo da smo grad koji misli na porodicu i na decu, kako bi se mladi ljudi odlučivali da se ostvare kao roditelji i kako bi njihova deca živela u sigurnom i bezbednom gradu – rekao je Bogdan i naglasio da će izdvajanja za populacionu politiku i dečiju zaštitu biti povećana, kao i da će, naredne godine, prva beba dobiti ček na više od sto hiljada dinara.

Mali Vukašin, ali i svi njegovi drugari koji su rođeni juče i danas, dobili su i poklon-pakete i novogodišnje paketiće od Crvenog krsta, koje im je uručila predsednica ove organizacije, Marijana Mirkov.

– Već dugi niz godina prva akcija Crvenog krsta je baš na ovom mestu i to nas veoma raduje. Došli smo da pozdravimo sve bebe na Porođajnom odeljenju, da majkama i njihovim porodicama poželimo puno zdravlja i sreće i doneli smo pakete sa najpotrebnijim stvarima za prve bebine dane. Želimo da znaju da uvek mogu da računaju na Crveni krst, i u lepim i u lošim životnim situacijama – istakla je Marijana Mirkov.

U novoj godini prve dve bebe su dvojica dečaka koja su se rodila u razmaku od dva sata. Ako se po jutru dan poznaje, ova godina će biti dobra, rekla je direktorica Opšte bolnice, doktorka Vesna Tomin i navela da je rad Neonatologije sada umnogome unapređen.

– Prošlu godinu smo završili sa 426 dece i nadamo se da ćemo ove godine biti bolji. Naše odeljenje je mnogo unapređeno, sada imamo dvoje subspecijalista neonatologa, tako da je briga o novorođenoj deci podignuta na najviši mogući nivo. Zahvaljujući Pokrajinskom sekretarijatu za zdravstvo, imamo i novu opremu – pet novih izoleta (inkubatora) i novi uređaj, CPAP, za podršku prevremeno rođenim i bebama koje se nisu najbolje prilagodile u prvim satima života. Naše Odeljenje neonatologije sada više nije prilagođeno samo za negu zdrave novorođene dece, nego pružamo podršku i deci koja imaju neki zdravstveni problem – rekla je direktorica.

Trenutno je na Porođajnom odeljenju ukupno pet beba, rođenih juče i danas, i svi su dečaci.

S. V. O.

pregledi-pritisak

Članice Crvenog krsta iz Sajana, u subotu, 14. decembra, organizuju besplatno merenje krvnog pritiska i šećera u krvi. U zgradi Mesne zajednice pregledi će se obavljati od  8 do 9 časova.

-Volonterke Crvenog krsta iz Sajana periodično, tokom čitave godine, organizuju preventivne preglede za starije meštane, kako bi prekontrolisali krvni pritisak i šećer u krvi. Ovo je prava podrška zdravstvenom sistemu, a ujedno je i najvažnija pomoć starijima. Ovom prilikom, svi koji dođu na pregled, moći će da popričaju sa volonterima i dobiju savete. Ukoliko rezultati ne budu u granicama normale, naše volonterke daće preporuku da se jave izabranom lekaru – istakla je sekretarka Crvenog krsta Danijela Bjeljac.

volonteri-prijem-

Povodom obeležavanja Međunarodnog dana mlade volontere iz Crvenog krsta i sekretarku Danijelu Bjeljac u Gradskoj kući primili su gradonačelnik Mladen Bogdan i članovi Gradskog veća Željko Radu i Marijana Mirkov koja je ujedno i predsednica Upravnog odbora kikidske humanitarne organizacije. Maša Erdeljan, volonterka je Crvenog krsta tri godine.

-Nakon što sam učestvovala na takmičenju u znanju prve pomoći, rešila sam da postanem volonter Crvenog krsta. Volim da pomažem drugima i želim što više da naučim o svim programima koje ova organizacija ima – rekla je Maša Erdeljan.

Gradonačelnik Bogdan pohvalio je mlade volontere i zahvalio im na angažovanju.

-Na svima nama je da podstaknemo i podržimo volonterski rad, kao i da podignemo svest sugrađana o tome kolika je vrednostima volontiranja, kako za pojedince, tako i za zajednicu. Volonteri su ti koji pokazuju humanost, solidarnost, altruizam i empatija prema drugima i treba da ih bude što više – precizirao je Mladen Bogdan.

 

Marijana Mirkov istakla je značaj volontera.

-Crveni krst ne bi ništa mogao da uradi bez mladih, ali i velikog broja strarijih volontera koji pomažu iz duše i srca. Na to je Crveni krst ponosan što daješ koliko možeš, a za uzvrat ne tražiš ništa. Uz puno ljubavi i empatije oni rade svoj posao i Crveni krst zasniva se na njima – navela je Marijana Mirkov.

Danijela Bjeljac dodala je da su svi volonteri ostvarili preko 5.000 volonterskih sati kroz razne programe najhumanije organizacije

Ovogodišnji Međunarodni dan volontera, obeležava pod sloganom „Zaštitimo humanost“.

A.Đ.

vezba-crveni-krst-(3)

U okviru programa Crvenog krsta Srbije „Smanjenje rizika od elementarnih nepogoda i drugih opasnosti u lokalnoj zajednici“ u Tehničkoj školi u Kikindi organizovana je vežba plan evakuacije prema scenariju „Zemljotres“. Cilj je ojačanje kapacitete lokalne zajednice podizanjem svesti o sistemu ranog upozoravanja i spremnosti za sprovođenje mera samozaštite i međusobne zaštite.

-Ovo je druga vežba Crvenog krsta Kikinde organizovana kako bismo proverili pripremljenost naših timova u sprovođenju evakuacije učenika i zaposlenih u školi. Cilj je da đaci i zaposleni uvežbaju bezbedan izlazak iz zgrade u slučaju zemljotresa, kao i drugih eventualnih elementarnih nepogoda i nesreća. Važno je da se lokalna zajednica pripremi i da zna da primeni planove evakuacije kako bi bili spremni u slučaju bilo kakvih nedaća – istakla je Danijela Bjelac, sekretarka Crvenog krsta Kikinda.

Saradnici kikindskog Crvenog krsta koji su članovi Nacionalnog i Pokrajinskog tima za delovanje u nesrećama u prethodnom periodu organizovali su informativna predavanja  o  evakuaciji za 675 učenika i 100 prosvetnih radnika.

-Naš cilj je da se svaki učenik, ali i zaposleni upozna sa načinom bezbedne i sigurne evakuacije. Svi zajedno ozbiljno smo shvatili pokaznu vežbu koja je uspešno i sprovedena. Ideja je potekla od Tima za zaštitu od diskriminacije, nasilja, zlostavljanja i zanemarivanja, a u našoj školi ovakve vežbe praktikovaće se i u narednom periodu – navela je Radojka Francuski, psiholog u Tehničkoj školi.

U vežbi su učestvovale službe koje predstavljaju snage sistema smanjenja rizika od katastrofa i upravljanja vanrednim situacijama Vatrogasno-spasilačka jedinica MUP-a i vatrogasna jedinica „NIS- a“.

A.Đ.

 

 

 

 

Crveni krst (4)

Ujedinjene nacije proglasile su 17. oktobar za Svetski dan borbe protiv siromaštva. Cilj obeležavanja tog dana je promovisanje svesti o potrebi iskorenjivanja siromaštva i bede u svim zemljama, a naročito u zemljama u razvoju. Na teritoriji grada ima 550 korisnika toplih obroka, a u selima 435 korisnika lanč paketa Narodne kuhinje Crvenog krsta.

– Od ukupnog broja korisnika 30 odsto dece i 30 odsto Roma. Kapacitet je popunjen, a rad Narodne kuhinje pomaže lokalna samouprava, Crveni krst Vojvodine i Crveni krst Srbije koji obezbeđuje devet artikala hrane i brašno za proizvodnju hleba – kaže sekretarka Danijela Bjeljac.

Povodom Svetskog dana hrane i Međunarodnog dana borbe protiv siromaštva korisnicima toplih obroka obezbeđena je dodatna hrana.

-Crveni krst Vojvodine i banka hrane Vojvodine obezbedili su  salatu uz pojačan obrok. Za decu čiji roditelji su korisnici Narodne kuhinje  uvek se obezbede novogodišnji paketići u akciji „Jedan paketić, puno ljubavi“ gde su nosioci škole i Predškolska ustanova. U ovu akciju svake godine uključe se i lokalne firme – ističe naša sagovornica.

Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku Srbije, stopa rizika od siromaštva u prošloj godini iznosila je 19,9 odsto. U riziku od siromaštva nalaze se osobe koje raspolažu prihodom manjim od praga rizika siromaštva, a taj prihod je u Srbiji prošle godine iznosio oko 29 hiljada dinara za jednočlano domaćinstvo. U riziku od siromaštva i socijalne isključenosti živelo je prošle godine skoro milion i osamsto hiljada građana naše zemlje.

A.Đ.

 

trka-ck-3

Jubilarna, 35. Trka za srećnije detinjstvo pod motom „Imamo cilj, dođi na start” organizovana je u našem gradu. Ovo je najveća i najmasovnija rekreativno-humanitarna manifestacija u našem gradu čiji je cilj promovisanje zdravih stilova života, humanosti i volonterizma, a organizator Crveni krst Kikinde.

Prva je bila šetnja roditelja sa bebama do godinu dana. Nagradu Crvenog krsta Vojvodine, porodični vikend u odmaralištu Vršački breg, osvojila je Jovana Petrov, majka.

-Prvi put učestvujem jer sam želela da zajedno sa svojim sedmomesečnim sinom Jakovom i dvoipogodišnjim Pavlom podržim ovaj humani događaj. Stariji sin Luka takođe je učesnik kao predškolac i zajedno ćemo ga podržati. Nisam očekivala nagradu i drago mi je što ćemo imati priliku da provedemo vikend na Vršačkom bregu – saznali smo od Jovane Petrov.

Trku je otvorio gradonačelnik Mladen Bogdan koji je pozdravljajući učesnike i njihove navijače istakao da još jednom šaljemo najlepšu sliku iz Kikinde.

-Duga tradicija ove trke pokazuje koliko je važno da se okupljamo oko humanih vrednosti, kao i da našu decu učimo da poštuju jedni druge, roditelje, bake i deke – rekao je Bogdan.

Sekretarka Crvenog krsta Danijela Bjeljac  napomenula da je trku podržalo 4. 100 učesnika odnosno da je prodat taj broj startnih brojeva.

-Zadovoljstvo nam je što možemo našim predškolcima, osnovcima, srednjoškolcima, ali i svim sugrađanima da priuštimo ovakav događaj. Cilj nam je da učimo decu da budu humani, da promovišemo prave vrednosti i da mnogi od njih  postane deo porodice Crvenog krsta – rekla je Danijela Bjeljac.

Ni ove godine nije izostala podrška lokalne samouprave koja kao generalni pokrovitelj  prepoznaje značaj ove manifestacije.

-Humanost, solidarnost, porodica to su vrednosti kojima želimo da učimo decu. Trka sve nas, koji smo bili učesnici vraća u detinjstvo – istakao je član Gradskog veća Željko Radu.

Sva sredstva od startnih brojeva i donatora biće vraćena školama i vrtićima srazmerno broju učesnika. Trku su podražale  i kompanije „Jafa”, „Grindeks” i „Kolačić sreće”.

A.Đ.

 

 

doctor-4303020-1280

Povodom Svetskog dana srca, u Crvenom krstu je od 9 do 11 sati, organizovana besplatna provera krvnog pritiska i šećera u krvi za sve sugrađane. Akcija se organizuje u saradnji sa Domom zdravlja i građani će moći da dobiju i savete o prevenciji bolesti.

Od 11 sati Crveni krst će obeležiti Međunarodni dan starijih osoba druženjem korisnica programa „Briga o starijima“.

S. V. O.

vatrogasci-krv-(2)

Pripadnici Vatrogasno- spasilačkog bataljona Kikinda odazvali su se akciji dobrovoljnog davalaštva krvi u Crvenom krstu. Humanost na delu pokazao je 21 zaposleni i pored Kikinđana, krv su darovali i pripadnici bataljona iz Kanjiže, Sente, Ade, Čoke i Novog Kneževca.

Aleksandar Mujaković (35) je vatrogasac- spasilac u Senti ovog leta bio je da pomogne kolegama u Grčkoj.

-U okolini Atine bile smo sedam dana. Stekao sam novo iskustvo u radu na terenu  jer sa prvi put sam učestvovao u gašenju požara takvih razmera. Dobrovoljno dajem od krv od srednje škole tako da imam dvadesetak davanja. Kao vatrogasac -spasilac dragocenu tečnost darujem treći put – saznali smo od Mujakovića.

Borko Babić iz Kikinde u vatrogasno spasilačkom bataljonu zaposlen je pet godina, koliko je dobrovoljni davalac.

-Bio sam da pomognem kolegama na gašenju požara u okolini Pirota, sprečavali smo da vatrena stihija stigne do sela i kuća meštana. Upoznao sam dosta kolega, ali sam stekao i iskustvo u gašenju šumskog požara  – kazao je Babić.

Zoran Budiša, načelnik Odeljenja za vanredne situacije u Kikindi takođe predvodio je svoje ljude i u ovom humanom činu.

-Ponosan sam na sve pripadnike bataljona što su se u velikom broju odazvali humanoj akciji. Uvek su spremni da pomognu te se rado odazivaju pozivima vatrogasno-spasilačkih jedinica i u našoj zemlji, ali i u inostranstvu. Tako su ove godine bili u okolini Pirota, ali i u Grčkoj gde su učestvovali u gašenju požara – istakao je Budiša.

A.Đ.

 

error: Content is protected !!