црвени крст

CK-5

Завод за трансфузију крви Војводине и Црвени крст Кикинда спроводе редовну акцију добровољног давања крви у четвртак, 23. јануара, од 8.30 до 13 сати, у просторијама Црвеног крста, у Немањиној 4.

Према подацима Завода, највише недостаје нулте и А крвне групе, оба резус фактора. Жене могу да дарују крв три пута, а мушкарци четири пута годишње.

Наредна акција прикупљања крви у Кикинди планирана је за 3. фебруар.

Prva-beba-(1)

Нови становник града, први који је рођен у 2025. години је дечак, Вукашин Влаховић из Башаида. На свет је стигао јутрос у 4 сата и 55 минута, каже мајка, двадесетшестогодишња Тијана.

– Вукашин је рођен са 2.670 килограма и дуг је 50 центиметара. Он нам је треће дете. Имамо девојчицу од пет и дечака од три године, Милицу и Јована. Важно ми је да све добро прође и да здрави одемо кући. Захвална сам на поклону, сада нам је свака помоћ добро дошла – рекла је мама Тијана, иначе радница фабрике „Le Belier”.

По традицији, мајци и беби градоначелник Младен Богдан је уручио чек, поклон локалне самоуправе.

– Ово је увек прва и најлепша активност у свакој години. Одлучили смо да ове године још више обрадујемо мајку која се прва породила у овој години. Раније смо, као помоћ града, поклањали чек на 50 хиљада динара, а сада смо тај износ повећали на 80 хиљада и верујем да смо помогли да прворођена беба има све што јој је потребно. Обишли смо и остале породиље на Одељењу, да им се захвалимо, да им пружимо подршку и да знају да је њихов град ту за њих од првих тренутака родитељства. Било нам је важно и да разговарамо са особљем на Неонатологији, да видимо да ли имају све што им је потребно и да ли имају потребе за новим апаратима. Као Град ћемо се, заједно са Покрајинским секретаријатом за здравство, трудити да што више улажемо у здравство у граду, да се, заједно са реконструкцијом Болнице, ради и на њеном опремању, како би здравствена заштита сви грађана била све боља. Важно је да покажемо да смо град који мисли на породицу и на децу, како би се млади људи одлучивали да се остваре као родитељи и како би њихова деца живела у сигурном и безбедном граду – рекао је Богдан и нагласио да ће издвајања за популациону политику и дечију заштиту бити повећана, као и да ће, наредне године, прва беба добити чек на више од сто хиљада динара.

Мали Вукашин, али и сви његови другари који су рођени јуче и данас, добили су и поклон-пакете и новогодишње пакетиће од Црвеног крста, које им је уручила председница ове организације, Маријана Мирков.

– Већ дуги низ година прва акција Црвеног крста је баш на овом месту и то нас веома радује. Дошли смо да поздравимо све бебе на Порођајном одељењу, да мајкама и њиховим породицама пожелимо пуно здравља и среће и донели смо пакете са најпотребнијим стварима за прве бебине дане. Желимо да знају да увек могу да рачунају на Црвени крст, и у лепим и у лошим животним ситуацијама – истакла је Маријана Мирков.

У новој години прве две бебе су двојица дечака која су се родила у размаку од два сата. Ако се по јутру дан познаје, ова година ће бити добра, рекла је директорица Опште болнице, докторка Весна Томин и навела да је рад Неонатологије сада умногоме унапређен.

– Прошлу годину смо завршили са 426 деце и надамо се да ћемо ове године бити бољи. Наше одељење је много унапређено, сада имамо двоје субспецијалиста неонатолога, тако да је брига о новорођеној деци подигнута на највиши могући ниво. Захваљујући Покрајинском секретаријату за здравство, имамо и нову опрему – пет нових изолета (инкубатора) и нови уређај, CPAP, за подршку превремено рођеним и бебама које се нису најбоље прилагодиле у првим сатима живота. Наше Одељење неонатологије сада више није прилагођено само за негу здраве новорођене деце, него пружамо подршку и деци која имају неки здравствени проблем – рекла је директорица.

Тренутно је на Порођајном одељењу укупно пет беба, рођених јуче и данас, и сви су дечаци.

С. В. О.

pregledi-pritisak

Чланице Црвеног крста из Сајана, у суботу, 14. децембра, организују бесплатно мерење крвног притиска и шећера у крви. У згради Месне заједнице прегледи ће се обављати од  8 до 9 часова.

-Волонтерке Црвеног крста из Сајана периодично, током читаве године, организују превентивне прегледе за старије мештане, како би преконтролисали крвни притисак и шећер у крви. Ово је права подршка здравственом систему, а уједно је и најважнија помоћ старијима. Овом приликом, сви који дођу на преглед, моћи ће да попричају са волонтерима и добију савете. Уколико резултати не буду у границама нормале, наше волонтерке даће препоруку да се јаве изабраном лекару – истакла је секретарка Црвеног крста Данијела Бјељац.

volonteri-prijem-

Поводом обележавања Међународног дана младе волонтере из Црвеног крста и секретарку Данијелу Бјељац у Градској кући примили су градоначелник Младен Богдан и чланови Градског већа Жељко Раду и Маријана Мирков која је уједно и председница Управног одбора кикидске хуманитарне организације. Маша Ердељан, волонтерка је Црвеног крста три године.

-Након што сам учествовала на такмичењу у знању прве помоћи, решила сам да постанем волонтер Црвеног крста. Волим да помажем другима и желим што више да научим о свим програмима које ова организација има – рекла је Маша Ердељан.

Градоначелник Богдан похвалио је младе волонтере и захвалио им на ангажовању.

-На свима нама је да подстакнемо и подржимо волонтерски рад, као и да подигнемо свест суграђана о томе колика је вредностима волонтирања, како за појединце, тако и за заједницу. Волонтери су ти који показују хуманост, солидарност, алтруизам и емпатија према другима и треба да их буде што више – прецизирао је Младен Богдан.

 

Маријана Мирков истакла је значај волонтера.

-Црвени крст не би ништа могао да уради без младих, али и великог броја страријих волонтера који помажу из душе и срца. На то је Црвени крст поносан што дајеш колико можеш, а за узврат не тражиш ништа. Уз пуно љубави и емпатије они раде свој посао и Црвени крст заснива се на њима – навела је Маријана Мирков.

Данијела Бјељац додала је да су сви волонтери остварили преко 5.000 волонтерских сати кроз разне програме најхуманије организације

Овогодишњи Међународни дан волонтера, обележава под слоганом „Заштитимо хуманост“.

А.Ђ.

crveni-krst

Прва акција добровољног давања крви овог месеца биће организована сутра (четвртак, 7. новембар), у просторијама Црвеног крста, од 8.30 до 13 сати.

Наредни термини за добровољне даваоце у новембру су 18. и 28.

vezba-crveni-krst-(3)

У оквиру програма Црвеног крста Србије „Смањење ризика од елементарних непогода и других опасности у локалној заједници“ у Техничкој школи у Кикинди организована је вежба план евакуације према сценарију „Земљотрес“. Циљ је ојачање капацитете локалне заједнице подизањем свести о систему раног упозоравања и спремности за спровођење мера самозаштите и међусобне заштите.

-Ово је друга вежба Црвеног крста Кикинде организована како бисмо проверили припремљеност наших тимова у спровођењу евакуације ученика и запослених у школи. Циљ је да ђаци и запослени увежбају безбедан излазак из зграде у случају земљотреса, као и других евентуалних елементарних непогода и несрећа. Важно је да се локална заједница припреми и да зна да примени планове евакуације како би били спремни у случају било каквих недаћа – истакла је Данијела Бјелац, секретарка Црвеног крста Кикинда.

Сарадници кикиндског Црвеног крста који су чланови Националног и Покрајинског тима за деловање у несрећама у претходном периоду организовали су информативна предавања  о  евакуацији за 675 ученика и 100 просветних радника.

-Наш циљ је да се сваки ученик, али и запослени упозна са начином безбедне и сигурне евакуације. Сви заједно озбиљно смо схватили показну вежбу која је успешно и спроведена. Идеја је потекла од Тима за заштиту од дискриминације, насиља, злостављања и занемаривања, а у нашој школи овакве вежбе практиковаће се и у наредном периоду – навела је Радојка Француски, психолог у Техничкој школи.

У вежби су учествовале службе које представљају снаге система смањења ризика од катастрофа и управљања ванредним ситуацијама Ватрогасно-спасилачка јединица МУП-а и ватрогасна јединица „НИС- а“.

А.Ђ.

 

 

 

 

Crveni krst (4)

Уједињене нације прогласиле су 17. октобар за Светски дан борбе против сиромаштва. Циљ обележавања тог дана је промовисање свести о потреби искорењивања сиромаштва и беде у свим земљама, а нарочито у земљама у развоју. На територији града има 550 корисника топлих оброка, а у селима 435 корисника ланч пакета Народне кухиње Црвеног крста.

– Од укупног броја корисника 30 одсто деце и 30 одсто Рома. Капацитет је попуњен, а рад Народне кухиње помаже локална самоуправа, Црвени крст Војводине и Црвени крст Србије који обезбеђује девет артикала хране и брашно за производњу хлеба – каже секретарка Данијела Бјељац.

Поводом Светског дана хране и Међународног дана борбе против сиромаштва корисницима топлих оброка обезбеђена је додатна храна.

-Црвени крст Војводине и банка хране Војводине обезбедили су  салату уз појачан оброк. За децу чији родитељи су корисници Народне кухиње  увек се обезбеде новогодишњи пакетићи у акцији „Један пакетић, пуно љубави“ где су носиоци школе и Предшколска установа. У ову акцију сваке године укључе се и локалне фирме – истиче наша саговорница.

Према подацима Републичког завода за статистику Србије, стопа ризика од сиромаштва у прошлој години износила је 19,9 одсто. У ризику од сиромаштва налазе се особе које располажу приходом мањим од прага ризика сиромаштва, а тај приход је у Србији прошле године износио око 29 хиљада динара за једночлано домаћинство. У ризику од сиромаштва и социјалне искључености живело је прошле године скоро милион и осамсто хиљада грађана наше земље.

А.Ђ.

 

trka-ck-3

Јубиларна, 35. Трка за срећније детињство под мотом „Имамо циљ, дођи на старт” организована је у нашем граду. Ово је највећа и најмасовнија рекреативно-хуманитарна манифестација у нашем граду чији је циљ промовисање здравих стилова живота, хуманости и волонтеризма, а организатор Црвени крст Кикинде.

Прва је била шетња родитеља са бебама до годину дана. Награду Црвеног крста Војводине, породични викенд у одмаралишту Вршачки брег, освојила је Јована Петров, мајка.

-Први пут учествујем јер сам желела да заједно са својим седмомесечним сином Јаковом и двоипогодишњим Павлом подржим овај хумани догађај. Старији син Лука такође је учесник као предшколац и заједно ћемо га подржати. Нисам очекивала награду и драго ми је што ћемо имати прилику да проведемо викенд на Вршачком брегу – сазнали смо од Јоване Петров.

Трку је отворио градоначелник Младен Богдан који је поздрављајући учеснике и њихове навијаче истакао да још једном шаљемо најлепшу слику из Кикинде.

-Дуга традиција ове трке показује колико је важно да се окупљамо око хуманих вредности, као и да нашу децу учимо да поштују једни друге, родитеље, баке и деке – рекао је Богдан.

Секретарка Црвеног крста Данијела Бјељац  напоменула да је трку подржало 4. 100 учесника односно да је продат тај број стартних бројева.

-Задовољство нам је што можемо нашим предшколцима, основцима, средњошколцима, али и свим суграђанима да приуштимо овакав догађај. Циљ нам је да учимо децу да буду хумани, да промовишемо праве вредности и да многи од њих  постане део породице Црвеног крста – рекла је Данијела Бјељац.

Ни ове године није изостала подршка локалне самоуправе која као генерални покровитељ  препознаје значај ове манифестације.

-Хуманост, солидарност, породица то су вредности којима желимо да учимо децу. Трка све нас, који смо били учесници враћа у детињство – истакао је члан Градског већа Жељко Раду.

Сва средства од стартних бројева и донатора биће враћена школама и вртићима сразмерно броју учесника. Трку су подражале  и компаније „Јафа”, „Гриндекс” и „Колачић среће”.

A.Ђ.

 

 

doctor-4303020-1280

Поводом Светског дана срца, у Црвеном крсту je од 9 до 11 сати, организована бесплатна провера крвног притиска и шећера у крви за све суграђане. Акција се организује у сарадњи са Домом здравља и грађани ће моћи да добију и савете о превенцији болести.

Oд 11 сати Црвени крст ће обележити Међународни дан старијих особа дружењем корисница програма „Брига о старијима“.

С. В. О.

vatrogasci-krv-(2)

Припадници Ватрогасно- спасилачког батаљона Кикинда одазвали су се акцији добровољног давалаштва крви у Црвеном крсту. Хуманост на делу показао је 21 запослени и поред Кикинђана, крв су даровали и припадници батаљона из Кањиже, Сенте, Аде, Чоке и Новог Кнежевца.

Александар Мујаковић (35) је ватрогасац- спасилац у Сенти овог лета био је да помогне колегама у Грчкој.

-У околини Атине биле смо седам дана. Стекао сам ново искуство у раду на терену  јер са први пут сам учествовао у гашењу пожара таквих размера. Добровољно дајем од крв од средње школе тако да имам двадесетак давања. Као ватрогасац -спасилац драгоцену течност дарујем трећи пут – сазнали смо од Мујаковића.

Борко Бабић из Кикинде у ватрогасно спасилачком батаљону запослен је пет година, колико је добровољни давалац.

-Био сам да помогнем колегама на гашењу пожара у околини Пирота, спречавали смо да ватрена стихија стигне до села и кућа мештана. Упознао сам доста колега, али сам стекао и искуство у гашењу шумског пожара  – казао је Бабић.

Зоран Будиша, начелник Одељења за ванредне ситуације у Кикинди такође предводио је своје људе и у овом хуманом чину.

-Поносан сам на све припаднике батаљона што су се у великом броју одазвали хуманој акцији. Увек су спремни да помогну те се радо одазивају позивима ватрогасно-спасилачких јединица и у нашој земљи, али и у иностранству. Тако су ове године били у околини Пирота, али и у Грчкој где су учествовали у гашењу пожара – истакао је Будиша.

А.Ђ.

 

error: Content is protected !!