Zamena azbest-cementnih cevi na Trgu srpskih dobrovoljaca teče predviđenom dinamikom. Vodovodna mreža koja se rekonstruiše stara je pet decenija i zamena novim cevima jedan je od prioriteta Grada. Da sve teče po planu uverili su se gradonačelnik Nikola Lukač i direktor JP „Kikinda“ Čedo Gvero koji su posetili gradilište.
– Biće zamenjeno 5,5 kilometara neuslovnih cevi za snabdevanje pijaćom vodom. Rekonstrukcija vodovodne mreže puno znači u poslednjoj fazi izgradnje fabrike vode, a prioritet prilikom zamene imaju lokacije na kojima smo često imali havarije koje su prouzrokovale isključenja vode korisnicima- rekao je Čedo Gvero. – U avgustu nas očekuje i ispiranje sistema jer je to jedan od uslova za puštanje u rad fabrike vode. Samo tako finalni rezultat, odnosno zdrava pijaća voda koja zadovoljava sve propisane standarde, stiće će do potrošača. Želim da se zahvalim našim sugrađanima na razumevanju i strpljenju jer je bilo neplanskih isključenja zbog priključaka koji nisu kartirani tako da nisu u sistemu katastra i izvođač radova je imao problema da dođe do njih. Novi priključci odmah će biti uveden u katastar.
Radovi na Trgu srpskih dobrovoljaca biće završeni za maksimalno četiri nedelje, dok je rok za završetak planiranog posla 500 dana.
– Najveći problem našeg grada je kvalitetna pijaća voda i mi smo se uhvatili u koštac sa tim i rešavamo ga na najbolji način. Finansijsku podršku u ovom poslu lokalna samouprava ima od Uprave za kapitalna ulaganja i Pokrajine. Prošle i ove godine u radove će biti uloženo više od 237 miliona dinara – precizirao je gradonačelnik. – Zamena cevi poboljšaće kvalitet isporuke pijaće vode, a samim tim i kvalitet života. Sa ovih 5,5 kilometara rekonstrusano je četiri petine vodovoda. Nećemo se tu zaustaviti nego ćemo i dalje ulagati u ove radove kako bismo konačno imali kvalitetnu pijaću vodu. Kod Vlade Vojvodine konkurisali smo i za sredstva za izgradnju mini postrojenja za prečišćavanje vode u Mokrinu, Nakovu, Iđošu i Banatskom Velikom Selu i rezultate očekujemo do kraja jula.
Izvođači radova su firme „Armeks“ koja je nosilac posla, kao i „Enerdži Pro“ i „Imperijal grupa“. Od ukupno 150 kilometara vodovodne mreže u gradu trebalo bi rekonstruisati još 30 km. Sada se radi 5,5 kilometara, a očekivanja su da će sa sredstvima iz Pokrajine biti nastavljen kontinuitet u zameni cevi. Za celokupnu investiciju, procene su, da je potrebno više od milijardu dinara.
Punom parom do fabrike vode
Izgradnja fabrike vode odlično napreduje i krajem ove, a najkasnije početkom sledeće godine ona će biti završena.
– U toku je implementacija tehnologije za preradu pijaće vode, a napredak u građevinskim radovima vidljiv je svakodnevno u šta se sugrađani mogu uveriti prolaskom pored gradilišta. Na ovu investiciju čekalo se pola veka i Kikinđani će konačno imati zdravu i kvalitetnu pijaću vodu – napomenuo je Lukač.
Radovi u 23 ulice
Osim gradilišta na Trgu srpskih dobrovoljaca, rekonstrukcija vodovodne mreže u toku je i u ulicama: Đure Daničića, Dušana Vasiljeva, Branka Radičevića, Laze Kostića, Vojvode Mišića, Nemanjina, Donja Vodoplavna, Barska, Nikole Pašića, Kosovska, Miroslava Antića, Kumanovska, Đure Oličkova, Ivana Jakšića, Jovana Sterije Popovića, Sutjeska, Suvačarska, Laze Kostića, Albertova, Stevana Lakaija, Kiš Mihalja, Miloša Crnjanskog i Veljka Petrovića.