U svetu se sutra, 14. novembra obeležava Svetski dan borbe protiv šećerne bolesti. Tim povodom posetili smo kikindsko Društvo za borbu protiv šećerne bolesti koje svakog petka od 8 do 10 časova organizuje besplatno merenje šećera u krvi. Kako je istakla predsednica dr Biljana Marković poznavanje faktora rizika omogućava pravovremeno delovanje kod osoba kod kojih se ipak ustanovi šećerna bolest, a omogućava bolji uspeh u lečenju i umanjenje komplikacija.
-Kako raste broj osoba obolelih od dijabetesa u svetu, tako raste i u našoj sredini. Predviđa se da će do 2030. godine 650 miliona ljudi imati dijagnozu dijabetesa. Postoji dijabetes tip 1 i tip 2, a insulinski zavisnici imaju dijabetes 1 i od njega je obolelo deset odsto stanovništva. U Srbiji ima 800.000 obolelih od šećerne bolesti – kaže dr Marković.
Primećeno je da se u poslednje vreme starosna granica kod sugrađana kod kojih se registruje dijabetes pomera i sve više je mladih koji obolevaju. U izradi je registar obolelih od dijabetesa za Kikindu.
-Smatra se da ima 12 procenata obolelih dijabetesa, od ukupnog broja stanovništva na teritoriji Grada. To su registrovani pacijenti koji su u zdravstvenom sistemu. Na žalost, istraživanja pokazuju da na svakog registrovanog dijabetičara dolazi još jedan potencijalni oboleli, koji ne zna da ima šećernu bolest. Stoga i organizujemo preventivno merenje šećera u krvi i razgovaramo sa sugrađanima kako bi podigli svest o bolesti koja je „tihi ubica“. Poznavanjem simptoma bolest i izbegavanjem faktora rizika, izbeći će se neželjene komplikacije koje donosi ova bolest – saznajemo od naše sagovornice.
Prvi simptomi su žeđ, pojačano mokrenje, malaksalost, gubitak telesne mase uprkos često povećanom apetitu i pojačanom kalorijskom unosu hrane, brzo zamaranje, mučnina.
-Šećer, u tim prvim momentima dok ga još nismo otkrili, varira i bude jako visok ili jako nizak. Stoga apelujem na preventivne preglede, a prostorije udruženja su otvorene za sve kojima treba savet oko ishrane, terapije, fizičke aktivnosti koji su ključni – napominje naša sagovornica.
Ovogodišnji slogan je „Prepoznajte rizike. Preduzmite akciju“ i on jasno naglašava ulogu pojedinca u globalnoj kontroli dijabetesa.
Kontrola šećera u krvi i na selima
Osim u Kikindi, jednom mesečno, predstavnici Društva za borbu protiv šećerne bolesti, organizuju kontrolno merenje šećera u krvi u Mokrinu, Nakovu, Banatskom Velikom Selu i Nakovu. U Gradu i na selima na kontrolnim merenjima bude tridesetak sugrađana. Savetovalište za dijabetes u ambulanti Doma zdravlja u Svetosavskoj 53 bilo je otvoreno do početka kovid pandemije. U toku su pripreme da ono ponovo bude na usluzi pacijentima.