Пријем у Градској кући за извиђаче и чланове борачких удружења који су учествовали у обележавању годишњице Церске битке

Чланови Одреда извиђача „Прока С. Плави“ из Кикинде су, на позив Владе и генерал-мајора у пензији Милорада Ступара, 18. и 19. августа у Драгињу и Текеришу присуствовали обележавању 110 година од Церске битке и учествовали у маршу под називом „Хвала Степи што се сети“. Уз подршку представника СУБНОР-а, Удружења ветерана Посебних јединица полиције (ПЈП), Ветерана 72. специјалне бригаде и Јединице опште намене цивилне заштите из нашег града, учествовали су и у такмичењима организованим поводом овог значајног јубилеја. Поред представника Одреда, удружења и организација из читаве Србије и Републике Српске, са 53 учесника, Кикинђани су чинили најбројнију екипу на овим догађајима.

Тим поводом, данас су их, у Градској кући, примили градоначелник Никола Лукач и његов заменик, Дејан Пудар.

– Поносни смо и захваљујемо вам што сте учинили да будемо препознатљиви по томе што чувамо тековине Србије и што млађе генерације учимо историји и правдољубивости. У овим изазовним временима важно је да се сећамо својих јунака, да будемо сложни, јединствени и сабрани, и да са поносом можемо да развијемо своју заставу јер смо увек били слободарски народ. Хвала вам што сте достојно представили наш град. Велику захвалност дугујемо и  генерал-мајору Ступару који доприноси да се Кикинда препознаје као град у којем се чувају традиција и сећање на херојство свих наших ратника из свих ратова. Морамо неговати нашу традицију, наше српске обичаје и идентитет. Најважније је да волимо и поштујемо своју државу – рекао је Лукач и додао да ће Град увек подржавати активности чланова Одреда извиђача.

Члановима делегације честитке је упутио и заменик градоначелника.

– Град ће, као и до сада, помагати значајне и лепе акције и са историјског и са аспекта будућности – истакао је Пудар. – Драго ми је да видим младе људе и децу да учествују у оваквим активностима и чине нас поносним јер знамо да ће неко наставити да негују традиционалне вредности и да ће их преносити наредним поколењима, како би се одржао дух родољубља.

Наши представници такмичили су се, међу 372 учесника, у Хајдучком вишебоју у којем су извиђачи заузели треће место, док је у кувању Хајдучког гулаша,  мешовита екипа ветерана ПЈП и СУБНОР-а освојила победнички пехар.

Одред извиђача „Прока С. Плави“ био је један је од сарадника у организацији обележавања Церске битке на којем је предавање о овом историјском догађају одржао генерал-мајор Ступар, а програму су присуствовали и министар за рад, борачка и социјална питања Немања Старовић и државни секретар Зоран Антић.

Најмлађим учесницима биле су приказане стварне средњовековне борбе витезова, а другог дана боравка, у раним јутарњим сатима, кренуло се на марш од  25 километара од Драгиња, одакле је у битку пошао генерал Степа Степановић, до Текериша, места одржавања Церске битке, где је одржана централна прослава Дана победе.

Марш су предводили наши извиђачи који су, такође, пружали логистичку помоћ медицинским радницима и Полицији.

– Било је занимљиво, поучно и јако лепо. Имали смо разне активности прилагођене и нашим најмлађим члановима. Пехар за треће место освојили смо у Хајдучком вишебоју, у дисциплинама надвлачење конопца, бацање камена с рамена и скакање у џаку – рекла је начелница Одреда извиђача, Милана Живко.

Борис Живко члан је Одреда већ шест година, предводио је екипу у надметањима.

– Било нам је јако лепо, дружили смо се и учили о томе зашто је важно да чувамо нашу традицију – каже Борис.

Душко Ковачевић, представник Удружења Ветерана Посебних јединица полиције и в. д. председника Удружења за Севернобанатски округ напоменуо је да Удружење увек пружа подршку младим извиђачима у активностима очувања родољубља. Ковачевић је истакао да је носилац организације обележавања јубилеја Церске битке била 72. Специјална бригада, у координацији са многобројним удружењима и организацијама из Србије и републике Српске.

После пријема у Градској кући, извиђачи и представници удружења посетили су изложбу о прогону Срба из Српске Крајине у Историјском архиву.

Церска битка била је део прве аустроугарске офанзиве на Србију и избила је у ноћи 15. августа. Српска војска извршила је ноћни препад на улогорену аустријску војску, а борбе које су уследиле прерасле су у битку за контролу неколико градића и села у околини планине Цер и Шапца. Након десетодневних борби, аустроугарска војска, која је претрпела огромне губитке, била је приморана да се повуче. Генерал Степа Степановић, командант Друге српске армије, најзаслужнији за ову победу, унапређен је у чин војводе. Српска победа над бројно надмоћнијим непријатељем означила је прву победу Савезника у Првом светском рату.

С. В. О.

 

Don`t copy text!