Sveti apostol i jevanđelist Luka bio je lekar i prijatelj apostola Pavla. Bio je Grk, rodom iz Antiohije, od neznabožačkih roditelja. Bavio se živopisom i prvi je naslikao ikone Isusa Hristosa, Bogorodice i apostole Petra i Pavla koje su bile uzor svim kasnijim ikonama, zbog čega se sveti Luka smatra osnivačem hrišćanskog ikonopisa.
Pratio je apostola Pavla na drugom i trećem misionarskom putovanju, od Filipa do Rima. Posle Pavlove smrti, nastavio je da propoveda Jevanđelje po Italiji, Dalmaciji, Hercegovini, Crnoj Gori, Albaniji i Makedoniji i drugim zemljama. Prema predanju, apostol Luka je imao 84 godine kada su ga uhvatili idolopoklonici i ubili, obesivši ga o granu masline u gradu Tebi Beotijskoj.
Sveti Luka je napisao treće jevanđelje (po redosledu u Novom zavetu), Jevanđelje po Luki, i Dela apostolska. Smatra se da je Jevanđelje po Luki napisao oko 60. godine.
Petar I Petrović Njegoš – Sveti Petar Cetinjski rođen je 1749. u selu Njeguši. Stupio je u monaški čin u svojoj 12. godini. Godine 1782. postaje mitropolit i gospodar Crne Gore. Sav svoj život, viteški i sveti, posvetio je svom narodu.
Mitropolit Petar I zavladičio se u Karlovcima 1784, odakle je pošao u Rusiju. Pri povratku iz Petrograda, izjavio je: “Ko je protivu Rusije, taj je i protivu svijeh Slovena”. Ovim su se upravljali i kasniji crnogorski vladari. 1787. je pomagao Rusiji i Austriji u ratu sa Turskom.
Nakon druge pobede nad Mahmut-Pašom, Brda su prisajedinjena Crnoj Gori. Pod njegovom vladavinom prisajedinjena je Crnoj Gori Morača, a Boka, koja je dva puta dolazila pod njegovu vlast, predata je Austriji 1814.
U toku Prvog srpskog ustanka održavao je stalne veze sa Karađorđem sa kojim je sklopio savez za oslobođenje potčinjenih Srba, i vodio je borbe sa Turcima. Pod mitropolitom Petrom Crna Gora dobila je prvi pisani zakon 1798, koji je proširila Narodna Skupština na Cetinju 1803. Njime je ustanovljen sud, koji se zvao “kuluk”. Proslavio se pobedom nad Napoleonovom vojskom u Boki i Dalmaciji.
Petar je za naslednika odredio svoga sinovca Radivoja Tomova Petrovića, kasnije Petra drugog Petrovića Njegoša.
Iako je bio knez, živeo je kao običan monah. Umro je 31. oktobra 1830. godine, a svecem je proglašen četiri godine nakon smrti. Njegove mošti, koje se smatraju čudotvornim, čuvaju se u Cetinjskom manastiru.
Veruje se da danas treba otvoriti vrata doma, kako za širu porodicu, tako i za komšije jer je Sveti Petar Cetinjski bio ujedinitelj sve srpske i slovenske braće i radio je na pomirenju zavađenih plemena.
Iako je u pitanju crveno slovo u kalendaru, za danas nema posebnih ograničenja, osim da se ne sme spremati kuća. Na današnji dan u goste se ne ide praznih ruku.