Особе са инвалидитетом су равноправни чланови друштва, поручили представници инвалидних организација

Међународни дан особа са инвалидитетом, 3. децембар у Кикинди је обележен спортским играма. На иницијативу удружења Мултипла склероза, а позиву да се у СЦ „Језеро“ друже, на квалитетан начин проведу време, боље упознају и размене искуства, одазвало се 10 инвалидних удружења.

-Идеју да организујемо спортски дан, поред организација,  подржала је и локална самоуправа. Основни циљ је да се упознамо и боље сарађујемо. Спортске игре су пикадо, шах, бацање плочица и домине. И ово је један од начина да укажемо на наше потребе и чињеницу да смо равноправни чланови друштва. Колико нас грађани не разумеју, толико има неразумевања између нас и на нама је да то променимо – истакла је Бранкица Мишков.

И организација инвалида рада Кикинде прихватило је ову иницијативу, сазнајемо од председнице Душанке Станишић.

-Потребе пензионера инвалида рада су вишеструке и углавном су особе са инвалидитетом на маргини друштва. Свакодневно имамо проблем приступа појединим објектима, са паркирањем, запошљавањем. Имамо више од хиљаду чланова, али многи су неактивни и ми желимо то да променимо. Организујемо уметничке и креативне радионице, предавања, едукативне састанке како би све оне који су код кућа подстакли да се активно укључе у друштвене токове. У томе нам помаже Град Кикинда, али и надлежно Министарство – казала је Душанка Станишић.

Корисници Центра за пружање социјалне заштите радо су се одазвали спортским активностима, а Николета Павлов, в.д. директорка напомиње да је ова установа ту да заговара права особа са инвалидитетом.

-Ту смо да се изборима за њихова права, али и да покажемо шта све наши корисници могу. Поносни смо што смо део ове манифестације и надам се да ће овакав скуп постати традиција. На овај начин показујемо да смо равноправни чланови друштва и да инвалидност није нешто што спречава и омета. У оквиру услуге Дневни боравак имамо 26 корисника, а осим тога пружамо и услугу лични пратилац где имамо 41 дете, док их је осам укључено у Рехабилитациони центар – напоменула је Николета Павлов.

Спортске игре отворио је председник Скупштине града Младен Богдан који је овом приликом напоменуо да локална самоуправа подржава и помаже сва удружења особа са инвалидитетом.

-На нама је да им помогнемо да имају све што им је потребно. Желимо да им омогућимо што квалитетнији живот, тако да им на све могуће начине излазимо у сусрет. Особе са инвалидитетом сусрећу се свакодневно са проблемима и њихове потребу су другачије. Свакодневно нам се обраћају, а некада им је само важно да их саслушамо. На нама је да се потрудимо да омогућимо да удружења која их окупљају функционишу и да имају што бољи живот. Кикинда је препозната као град која помаже особе са инвалидитетом и потрудићемо да у наредним годинама будемо још бољи партнери – рекао је Богдан.

Међународни дан особа са инвалидитетом обележава се од 1992. године када је Генерална скупштина Уједињених нација усвојила резолуцију чији је циљ да се особама са инвалидитетом омогући једнако уживање људских права и равноправно учествовање у друштвеном животу.

Don`t copy text!