Okrugli sto u Sajanu: Kolping društvo Srbije o razvoju socijalnog preduzetništva

Radi stvaranja uslova za otvaranje novih socijalnih preduzeća, posebno u ruralnim sredinama i uspostavljanja saradnje institucija i nevladinog sektora kako bi se osnažila socijalna ekonomija, Kolping društvo Srbije organizovalo je okrugli sto u svom Edukativnom centru u Sajanu.

Socijalno preduzetništvo je poslovanje sa idejom da se ulaganje profita, nastalog prodajom proizvoda ili usluga, ispuni društvena misija: zapošljavanje ljudi koji teže dolaze do posla, obezbeđivanje socijalnih, zdravstvenih usluga i  obrazovanja, zaštita životne sredine, kulturne aktivnosti u zajednici i slično.

Skupu na temu „Potencijali za razvoj socijalnog i ženskog preduzetništva u ruralnim područjima Vojvodine – modeli izvrsnosti“ prisustvovao je potpredsednik Vlade AP Vojvodine, Branko Ćurčić. On je podsetio da se Zakon o socijalnom preduzetništvu primenjuje od decembra i da je Pokrajinska vlada sa njim upoznala predstavnike lokalne samouprave.

– Prošle godine raspisali smo konkurs za firme zainteresovane za socijalno preduzetništvo kako bi ih finansijski podržali ali je bio kratak rok i konkurs nismo do kraja sproveli. U toku ove godine potrudićemo se da to bude uspešnije jer Vojvodina prednjači u broju socijalnih preduzeća u odnosu na druge delove države. Socijalna ekonomija je veoma važna za nas jer je usmerena na najranjivije kategorije, one koje se teže zapošljavaju – rekao je Ćurčić.

Jedno od socijalnih preduzeća je upravo u Sajanu, u Edukativnom centru koje poseduje stotinu košnica. Žene prolaze obuku za pčelarke, proizvode med i same se zapošnjavaju ili pronalaze posao, istakla je direktorica Kolping društva Srbije, Melinda Tomić.

– Ovo preduzeće u Sajanu želimo da transformišemo u cirkularno preduzeće, da rešavamo ekološke probleme. Ideja je da temu zapošljavanja žena i socijalnih preduzeća decentralizujemo i dovedemo u rurualne sredine, da pričamo sa ljudima koji treba da participiraju u ovoj vrsti preduzetništva i da ženama ponudimo poslovne angažmane – izjavila je Tomićeva.

Okruglom stolu prisustvovali su članovi Gradskog veća, Melita Gombar, zadužena za nacionalne manjine, rodnu ravnopravnost i brigu o porodici, i  Stevan Iličić, zadužen za ekologiju.

– Grad Kikinda  je prepoznao značaj socijalnog preduzetništva jer utiče na osnaživanje i uključivanje osetljivih kategorija u društvene, ekonomske, radne i kulturne aktivnosti – rekla je Melita Gombar. – Država dajee veliku pomoć u  paketima merama u oblasti populacione politike, radi osnaživanja ruralnih sredina, sprečavanja migracija i depopulacije stanovništva.

Na skupu u Sajanu učestvovali su i Zoltan Tot, pomoćnik pokrajinskog sekretara za urbanizam i zaštitu životne sredine i predsednik Saveta Mesne zajednice Sajan, Miljana Stojšić Stojanovska, direktorica Unije poslodavaca Vojvodine, , Danijela Maletić, članica Saveta za socijalno preduzetništvo RS, predstavnici Klastera socijalnog preduzetništva, fondacija i preduzetnici.

Kolping je međunarodno udruženje koje je, 1850. godine u Kelnu, osnovao Adolf Kolping, nemački katolički sveštenik. U više od 60 zemalja realizuje projekte radi pozitivnih promena u lokalnim zajednicama, podrške starijima i osnaživanja marginalizovanih grupa. Kolping Srbije postoji od 2001. godine sa edukativnim centrima u Novom Sadu i u Sajanu.

 

TVOJ BRZI INFO: Novo na Kikindskom portalu (Video)

Pogledajte pregled nedeljnih dešavanja u Kikindi- TVOJ BRZI INFO sa Aleksandrom Stankić. Pratite nas na...

(VIDEO) Bačkogradištani pobednici „3h3 fudbal finala Srbije”

Sastav iz Bačkog Gradišta pobednik je „3x3 fudbal finala Srbije” koje je danas održano u...

Don`t copy text!