Grupa maratonaca gostovala je u našem gradu proteklog vikenda. Sportski i srčano, s lakoćom su, na temperaturi od 32 stepena, istrčali šest kilometara i, ujedno, posetili turističke znamenitosti grada. Inicijatorka i organizatorka trke bila je Branislava Ćirić, dugogodišnja rekreativka, koja oživljava maraton u našem mestu. Posebnu čast, svojim učešćem, učinio je najstariji maratonac u Srbiji i u širem regionu, devedesetogodišnji Vlada Stevanović.
Trčanje kao tajna dugovečnosti
Doajen atletskog trčanja, Stevanović živi u Beogradu, a rodom je iz okoline Leskovca. Ovaj inženjer geologije u penziji, u martu ušao je u desetu deceniju i može da se pohvali da u trkama učestvuje duže od trideset godina. Svoju atletsku premijeru imao je, kaže, na Drugom beogradskom maratonu, a da počne da trči isprovocirala ga je jedna dama.
– Uoči početka maratona video sam na televiziji baku od 76 godina da izjavljuje kako će da istrči „Trku zadovoljstva“ dugu pet kilometara. Uzeo sam patike i stigao na početak trke. Rekao sam sebi – ako može ona, mogu i ja. Imao sam 55 godina i, od tada, nisam prestao da trčim.
Usledili su, kaže, polumaratoni, pa maratoni, triatloni, ultra-maratoni čak, evropski i svetski nastupi, od toga 12 svetskih prvenstava u brdskom trčanju: u Češkoj, Italiji, Poljskoj i Hrvatskoj, gde je, 2009. godine, bio treći.
– Imao sam još tada, kada sam počinjao, problema sa kičmom i mislim da je kretanje usporilo pogoršanje. Treba trčati u svakom slučaju, a posebno to važi za mlađe, mi stvaramo prijateljstva i čuvamo zdravlje. Mesečno učestvujem na tri, četiri trke, prošle godine sam ih imao 34. Rekreiram se u Banjičkoj šumi, to je u mom kraju – kaže Stevanović.
Inače, njegov devedeseti rođendan proslavio je ceo Zemun gde je, na keju, 24. marta ove godine, njemu u čast, održana velika humanitarna trka. Pored velikog broja maratonaca i rekreativaca, u trci su učestvovali i suprežnici Ćirić.
Nova sportska prijateljstva započeta na Plitvicama
Naš čika Vlada je doajen, na maratonima ga i pobednici iz Kenije dočekuju aplauzima, napominje još jedan učesnik trke u Kikindi, Željko Graovac, atletski kondicioni trener i sudija, diplomirani menadžer u sportu. Graovac je maratonac sa više od 20 maratona i desetak ultra-maratona, ukupno 700 trka, inače organizator puta na Plitvički maraton, na kojem se ova sjajna ekipa i okupila.
– Bio je to i sportski i turistički, hedonistički i istorijski događaj – istakao je Graovac. – Trke od pet i deset kilometara su uvek dobre, ali maratone i maratone preporučujem samo potpuno zdravima jer su to izuzetni fizički napori. Volim ljude koji zrače pozitivnom energijom, tako smo se i okupili.
Dr Vesna Crnjanski, potomak Miloša Crnjanskog, kaže – polubanaćanka, koja se vratila atletici i do sada istrčala jedan maraton i više od 50 polumaratona, kao i bankar, uvek vedar Milan Cvejić, slobodna umetnica Marija Đapić Živković i privatnik Branko Lejić, zaljubljenici u atletiku, te sparne subote su u naš grad stigli autobusom, jer zdrave navike i druženje, kažu, nemaju cenu. Uz to, kako napominju, ovaj sport luči serotonin koji im kasnije „ne dozvoljava“ da prestanu.
U toku boravka gosti-maratonci upoznali su i Muzej „Teru“ i osvežili se kod još jedne svoje domaćice, Jelene Pižurice Pjević, u njenoj prelepoj Vili „Dane“. Domaćini, Branislava i Zlatko Ćirić, priredili su im i večeru za ispraćaj.
– U sportu sam od svojih dvadesetih godina. Posle višegodišnje pauze lako sam se vratila jer sam to imala „zabeleženo“ u nogama. Ovo mi je bila već sedma trka. Trčanje nije samo dobro za telo, već i za um jer kiseonik „hrani“ mozak i, na taj način, utiče i na kognitivne sposobnosti – kaže Branislava Ćirić. – Mislim da našem gradu ovo nedostaje i da smo, organizacijom prijateljske, neformalne, turističke trke, to i dokazali. Velika mi je čast što su se ovi divni ljudi odazvali. Veliki su jer su jednostavni, druželjubivi. Ispratili smo ih sa divnim utiscima o našem gradu i ljudima u njemu i sa željom da se ponovo, ovde, uskoro sretnemo.
Ako je ovo bio začetak maratonskog trčanja u Kikindi, učinjeno je to na visokom nivou – uz sjajne ljude koji od njega ne odustaju i, svakim korakom, čine dobro, i najbolje i sebi i drugima. Maratonci, hvala.
S. V. O.