„Совембар 2024“: „Сова-патрола“ ђака избројала на тргу 208 малих ушара

На крају „Совембра“, програма Туристичке организације посвећеног малим ушарама, у месецу када ове птице стижу у своје зимовалиште на тргу, креће „Сова-патрола“ основаца. Уз помоћ стручњака из Друштва за заштиту и проучавање птица Србије, обиђе се свако стабло и установи број јединки.

У првом бројању сова ове сезоне учествовао је и Јован Степанчев.

– Научио сам како треба неговати сове и да их не треба плашити. Треба да смо захвални што су у нашем граду – рекао је Јован.

Милица Весков додаје да су научили како треба заштитити сове и да јој се много свидела „Сова-патрола“.

– Јако ми је интересантно све – рекао је Мирослав Васиљевић. – Мислим да су сове лепе и да улепшавају град.

Феномен боравка ове дивље и заштићене врсте птица у Кикинди прати се већ две деценије, подсетила је Мирослава Наранчић, секретарка Секретаријата за заштиту животне средине, пољопривреду и рурални развој Града.

– Наш трг је специфичан јер сове овде не проводе само зиму, него се и гнезде читаве године. Њихов број варира и ми ћемо то пратити све до краја фебруара. Трг је заштићен као зимовалиште сова утина, што значи да се води рачуна о томе да нема наглих звучних и светлосних ефеката у близини стабала на којима је број јединки највећи – истакла је Мирослава Наранчић и подсетила да је највише сова, чак 734 јединке, избројано 2009. године.

Ђацима у „Сова-патроли“ и ове године је у бројању помагао Милан Ружић, извршни директор Друштва за заштиту и проучавање птица Србије

– Радили смо са две групе, укупно је било око 50 ученика. Деца су лепо васпитана, одлично припремљена и врло мотивисана. Избројали смо 208 јединки, што је више него претходних година. Зима је врло блага и доста сова је распршено по граду, па очекујемо да ће њихов број да расте до јануара – рекао је Ружић и подсетио да сове помажу у пољопривреди јер уништавају глодаре. Такође је апеловао на  пољопривреднике да воде рачуна о томе на који начин користе пестициде, посебно отрове за глодаре.

– Морамо и чувати дрвеће и садити дрвореде јер приноси опадају на голим ораницама и нема ни биодиверзитета, морамо да се уразумимо – истакао је Ружић. – Желим да похвалим град Кикинду који је, претходних година, пуно радио на проширењу програма садње шумских појасева и дрвореда уз путеве и дуж линија на њивама.

Само Друштво, такође, уз помоћ Компаније „Јафа“, у Кикинди поставља гнезда за сове, ветрушке и друге птице које се хране глодарима. До сада је постављено десет гнезда, а акција ће се наставити и наредних година.

С. В. О.

(ВИДЕО) НЕКИ НОВИ КЛИНЦИ- Позоришно гнездо за очување културе

„Гéзенгúзок“ („Спадала“) - тако су себе назвали основци ОШ „Фејеш Клара“ у Кикинди који наставу...

(ВИДЕО) ТВОЈ БРЗИ ИНФО- Кратко, јасно, суботом

Погледајте преглед најважнијих дешавања у протеклих седам дана. Прикажи ову објаву у апликацији Инстаграм  ...

(ВИДЕО) ТВОЈ БРЗИ ИНФО- Кратко, јасно, суботом

Преглед најважнијих дешавања у протеклих седам дана- ТВОЈ БРЗИ ИНФО.   Прикажи ову објаву у...

Don`t copy text!