Koncert na sceni u Kuriji: „Romski oblak mašte“ i „KI rota“ čuvaju kulturno nasleđe Roma

Koncertna scena u dvorištu Kurije večeras je bila rezervisana za romsku kulturu i tradiciju. Članovi udruženja građana „Romski oblak mašte“ i „KI rota“ prikazali su brojnoj publici svoje pesme i igre na koncertu kojem su prisustvovali i predstavnici lokalne samouprave i Pokrajine.

„Romski oblak mašte“ ima oko 500 članova, aktivnih u muzičkim i dramskoj sekciji, rekao je predsednik Udruženja, Željko Radu.

– Veoma je važno da prikažemo našu kulturu i tradiciju jer tako se integrišemo u društvo. Ovo je lepa prilika da i naši sugrađani vide ono što se odavno zna, da su Romi odlični igrači i pevači – rekao je Radu. – Već dve godine, u saradnji sa Gradom, radimo na unapređenju položaja Roma, najviše na podizanju svesti o značaju obrazovanja. Kao koordinator za romska pitanja u Gradskoj upravi Kikinda i kao član Izvršnog odbora Nacionalnog saveta Roma siguran sam u to da samo kroz institucije Romi mogu da se integrišu u društvo. To je bio problem, ali Grad Kikinda pomaže romskoj zajednici i ovde se vidi koliko naša zajednica napreduje, ne samo u ekonomskom osnaživanju, nego i u nastojanjima da Romi budu deo institucija.

Predstavnici romske populacije učestvuju i u političkom životu grada i napredak je, uz pomoć zvaničnih institucija, moguć u svim oblastima, istakao je gradonačelnik Nikola Lukač.

– Oba udruženja, i „Romski oblak mašte“ i „KI rota“ koje vodi Vladimir Šajn, mnogo rade na tome da animiraju mlade da se uključe u kulturni život grada. Uz njihovu pomoć trudimo se i da ih ekonomski ojačamo, ali i da im poboljšamo status, da pomognemo u obrazovanju, edukaciji, zdravstvenoj zaštiti. I ubuduće ćemo raditti na tome da im obezbedimo sve što je potrebno za pristojan život u Kikindi. Treba da znaju da u nama imaju partnera sa kojim će graditi zajedničku budućnost u našem gradu – izjavio je Lukač.

Pokrajinska poslanica Jelena Jovanović pohvalila je napore udruženja i Gradske uprave u unapređenju položaja romske zajednice.

– Značajno je da se, već drugu godinu, organizuje manifestacija kojom se predstavlja romska kultura. Grad Kikinda pruža nesebičnu podršku unapređenju položaja romske nacionalne zajednice. Ovo je grad u kojem najveći broj romske dece uči romski jezik kao izborni predmet, što je veoma važno kako bismo sačuvali sopstveni jezik, kulturu, tradiciju i običaje. U drugim mestim Vojvodine naš jezik se gubi i mi na tome moramo da radimo – istakla je Jovanovićeva.

Upravo aktivan rad sa mladima značajan je jer oni su čuvari našeg kulturnog nasleđa – običaja, tradicije, muzike i plesa koje treba da prenesu na nove generacije i tako ih sačuvaju od zaborava, napomenula je Ljiljana Mihajlović, direktorka Pokrajinske kancelarije za inkluziju Roma.

Talentovani članovi romskih udruženja večeras su prikazali svoje kulturno nasleđe u pesmi i igri i dobrom raspoloženju koje su podelili sa brojnom publikom „Kikindskog leta“.

Don`t copy text!