Електрични тротинети мораће, од 15. јуна, да имају регистрациону налепницу – пријављивање почиње у понедељак

Како је последњим изменама Закона о безбедности саобраћаја на путевима уведена дефиниција “лаког електричног возила”, електрични тротинети су на тај начин препознати у законодавству, што значи да ће само они који испуњавају  прописане услове моћи ће да се користе на путевима.

У Агенцији за безбедност саобраћаја објашњавају да, према дефиницији, “лако електрично возило” представља моторно возило са најмање два точка, са механичким управљачем, без места за седење, чија трајна номинална снага електромотора није већа од 0,6 кW, чија највећа конструктивна брзина не прелази 25 километара на сат и чија маса празног возила не прелази 35 килограма. Документ са овим подацима о возилу се, по правилу, добија приликом куповине.

Уколико испуњавају ове услове, и власник то докаже документом, електрични тротинети моћи ће да се користе у саобраћају, уз прописану налепницу.

У јавности, посебно на друштвеним мрежама, ових дана је саопштење из Агенције изазвало различите спекулације, па смо од директора Ауто-мото савеза Србије „Банат“ д. о. о. у Кикинди, Синише Грастића, затражили прецизна објашњења и инструкције о овој новој врсти регистрације.

– Власник мора имати документ – то може бити рачун, упутство за коришћење или потврда за то возило, на којем су наведене три карактеристике возила: колика му је номинална снага у киловатима, колика му је максимална брзина и колика је тежина празног возила. Ово ће бити неопходно да донесу када дођу на преглед који ће, први пут, бити организован код нас, у АМСС „Банат“, у Змај Јовиној 20, у петак, 19. априла. Претходно је потребно да се у АМСС-у пријаве за ово тестирање, а пријављивање ће бити могуће од понедељка 15. априла – објашњава Грастић.

Уколико, после прегледа, лако електрично возило – електрични тротинет, испуњава Законом одређене услове, добиће регистрациону налепницу на лицу места.

По Правилнику о начину издавања, вођења евиденција, изгледу и начину постављања налепнице за лака електрична возила који је донесен на основу измена Закона о безбедности саобраћаја на путевима 1. марта, обавеза регистрације се, као што је и прецизирано описом возила, не односи на електричне бицикле, моноцикле, бицикле, мопеде, самобалансирајућа средства, скејтове и слично.

Уз захтев се, поред наведене техничке документације, прилаже очитана лична карта за физичка лица, односно доказ о упису у регистар правних лица за правна лица, изјава прописана Правилником, на прописаном обрасцу и доказ у уплаћеној накнади за издавање налепнице у износу од 2.060 динара, од чега цена услуге издавања налепнице износи 1.560,00 динара, док цена обрасца налепнице износи 500 динара. Издавање и постављање налепнице не би требало да траје дуже од 30 минута, а неопходно је и да власник довезе тротинет на лице места.

Агенција подсећа да су налепнице за тротинете трајне и да не захтевају годишње обнављање, а нова налепница се може издати на захтев власника тротинета у случају оштећења или уништења. Казне за непоседовање налепнице за електрични тротинет у саобраћају износиће десет хиљада динара.

Такође, из Агенције апелују на све возаче лаког електричног возила да поштују саобраћајне прописе, да увек користе заштитну кацигу и носе светлоодбојни прслук када се крећу коловозом.

С. В. О.

Don`t copy text!