Prijave studenata za stipendije i kredite počele su danas i trajaće do 31. oktobra, a kako je rekao pomoćnik ministra prosvete za visoko obrazovanje Aleksandar Jović po konkursu Ministarstva u proseku oko 8.000 studenata godišnje ostvari pravo na stipendiju i oko 6.000 studenata ostvari pravo na studentski kredit, dok oko 1.000 studenata ostvari pravo na prestižnu stipendiju za izuzetno nadarene studente.
„Prijava za studentske stipendije i kredite traje do 31. oktobra. Nakon visokoškolske ustanove pripremiće preliminarne liste na osnovu uputstava koje su dobile i dostaviti nadležnoj službi za studentske stipendije i kredite“, rekao je Jović za Tanjug.
Prema njegovim rečima ove kao i prethodnih govina dodeljuju se stipendije za redovne studente visokoškolskih ustanova čiji je osnivač Srbija, stipendije nadarenim studentima na osnovim, master i doktorskim studijama i stipendije za nedostajuća zanimanja u prosveti, a to su pre svega u oblastima matematike, informatike, fizike i jezika.
„Mi smo prošle godine uvećali iznos za redovne stipendije, one sada iznose 13.000 dinara, pored toga pre par godina smo duplirali iznos za stipendije za nadarene studente koje iznose 24.000 dinara, a ove godine smo uvećali iznos za stipendije za nedostajuća zanimanja u prosveti i sada iznosi 19.800 mesečno“, rekao je Jović.
On je dodao da po pravilu u januaru počinje isplata, kada se isplaćuju dve rate za oktobar i novembar.
„Prijave se podnose visokoškolskim ustanovama, a na našem sajtu se preuzima konkursna dokumentacija. Ministarstvo prosvete dodeljuje stipendije redovnim studentima državnih visokoškolskih ustanova koji nisu u radnom odnosu, a koji u položili sve ispite iz prethodnih godina studija i postigli prosečnu ocenu najmanje 9,00“, rekao je Jović.
Kada se radi o stipendijama izuzetno nadarenim studentima državnih fakulteta one se dodeljuju od treće godine studija, odnosno sa ostvarenih 120 ESP bodova. i nju mogu da dobiju studenti koji su položili sve ispite iz prethodnih godina studija, prvi put upisali studije prvog, drugog ili trećeg stepena i koji su odmah nakon srednje škole upisali visokoškolsku ustanovu, a koji tokom studiranja ostvare prosečnu ocenu najmanje 9,00.
„Pravo da se prijave na Konkurs za stipendije za nedostajuća zanimanja u prosveti imaju studenti državnih visokoškolskih ustanova, koji su u tekućoj školskoj godini upisani prvi put u drugu ili treću godinu studija prvog stepena na studijskim programima oblasti matematike, fizike, informatike, srpskog, engleskog i nemačkog jezika. Uslov je i da kandidati nisu gubili nijednu godinu tokom studija, da su položili sve ispite iz prethodnih godina studija i postigli prosečnu ocenu najmanje 7,50“, rekao je Jović.