Prema Zakonu o državnim i drugim praznicima u Republici Srbiji, 11. novembar je državni praznik – Dan primirja u Prvom svetskom ratu, koji se praznuje neradno.
Praznik se obeležava u znak sećanja na dan kada su, 1918. godine, u železničkom vagonu u Kompijenju, u severnoj Francuskoj, Sile Antante potpisale primirje sa Nemačkom koje je bilo na snazi do zaključivanja konačnog mirovnog sporazuma u Versaju 28. juna 1919.
Prvi svetski rat (Veliki rat ili Svetski rat), jedan od najvećih ratova u istoriji, trajao je od 1914. do 1918. godine. U njemu je učestvovala većina velikih svetskih sila, grupisanih u dva sukobljena vojna saveza: Saveznika (okupljenih oko Trojne Antante) i Centralnih sila. Pod oružjem je bilo više od 70 miliona ljudi, a od toga preko 60 miliona ljudi u Evropi je bilo mobilisano. Posledice rata su 15 miliona ubijenih, 20 miliona ranjenih, a direktne učesnice rata pretrpele su i ogromna razaranja država i privreda.
Od 2012. godine Dan primirja u Srbiji je i neradni dan Ovaj državni praznik se u Republici Srbiji proslavlja od 2012. godine. Pre toga se obeležavao na prvim časovima u svim osnovnim i srednjim školama u Srbiji od 2005. godine. Simbol praznika je cvet retke biljke ugrožene vrste „Natalijina ramonda”, nazvane po kraljici Srbije Nataliji Obrenović, supruzi kralja Milana. Taj cvet, po navodima u literaturi, raste na planini Kajmakčalan gde je, u Prvom svetskom ratu, pod komandom vojvode Živojina Mišića srpska vojska vodila žestoke borbe protiv Bugarske, tokom pripreme za proboj Solunskog fronta i oslobađanje okupirane Srbije.
Osim ovog, u amblemu se pojavljuje i motiv trake Albanske spomenice, koja se nalazi iznad cveta. Preporuka je da se ovaj amblem nosi na reveru u nedelji koja prethodi prazniku, kao i na sam dan praznika.