Балетска школа у Новом Саду има једно издвојено одељење и то баш у Кикинди- у Културном центру. Захваљујући сарадњи која је почела пре више од две деценије и успешно се одвија у континуитету, бројне генерације деце у нашем граду упознало се са чаробним светом балетског плеса.
-До сарадње је дошло, пре више од 20 година, захваљујући томе што је у Кикинди постојао наставни кадар који би могао да води ово издвојено одељење. То су две колегинице које су завршиле руску балетску школу: Ингрида Војводић, која и данас води одељење у Кикинди и Лариса Гајић која је сада код нас у Новом Саду- указује директорица Балетске школе у Новом Саду Сања Вучуревић која је заједно са десетак полазника ниже балетске школе и наставницама из Новог Сада посетила одељење у нашем граду.
– Када је реч о уметничкој игри, први смо отворили школу у Кикинди и пружили деци шансу. Многе генерације су овде завршиле нижу балетску школу, а нека деца су наставила школовање у средњој балетској школи. Има Кикинђана у Српском народном позоришту: Борис Ладичорбић је репетитор, а Соња Гаврилов игра у ансамблу. Јелена Вујичић је једно време предавала у школи- наводи Сања Вучуревић.
Посета је лепа прилика за упознавање и размену искустава, додаје Јована Лалић, наставница класичног балета из Новог Сада.
-Нама је драго да су деца имала прилику да се упознају и да покажу једни другима шта раде. Овде су дошли ученици четвртог разреда Балетске школе. Прво смо имали редован час, а потом су наши ученици извели деонице из одређених балета.
Балет тражи посвећеност и љубав
-Предиспозиције за балетског играча су мекоћа тела, распон ногу, положај бокова, савитљиво стопало, музикалност, сналажење у простору- то је на прву лопту. Балетска школа у Новом Саду је основана 1947. године по плану и програму руских балетских школа. Планови и програми су доста захтевни. Нижа балетска школа обухвата годину дана припремног разреда и четири године школе- указује директорица новосадске балетске школе Сања Вучуревић.
-У Средњу балетску се уписује само шест ученика у генерацији. Многи од њих упоредо ванредно уписују и гимназију. Иначе, деца су по цео дан у школи. Имају доста општеобразовних и играчких предмета, а и субота је радни дан. Са 18 година кад заврше средњу балетску школу, морају бити спремни да уђу у неку позоришну кућу и да граде играчку каријеру. Најбоље године за почетак каријере су од 18 до 25 година. Касније неки уписују факултете, ако желе да се дошколују. Деца која се определе за балет су заиста посвећена, без љубави тешко да све то може- поручује наша саговорница.
Основну и средњу балетску школу у Новом Саду похађа око 350 ученика.