новембар 29, 2024

Dan oslobođenja Kikinde u Velikom ratu

Povodom Dana oslobođenja Kikinde u Prvom svetskom ratu, 20. novembra, vence na spomen kosturnicu na Železničkom groblju položili predstavnici Grada Kikinde, Vojske Srbije, i boračkih organizacija. Nakon služenja parastosa istoričar Lazar Demić podsetio je na istorijske činjenice istakavši da je već od 10. novembra 1918. godine, bilo izvesno ko će pobediti u Prvom svetskom ratu, tako da su već tada  počele su pripreme za ulazak srpske vojske u Kikindu.

 

 

-Proboj Solunskog fronta 15. septembra 1918. godine označio je početak sloma Centralnih sila i pobedu saveznika, a posledica toga bilo je oslobođenje Srbije, kao i oslobođenje drugih naroda.Naš Grad je oslobođen 20. novembra i ovaj događaj obeležio je prvu polovinu dvadesetog veka, a ovim činom  ostvarena je težnja srpskog naroda u Banatu i čitavoj Vojvodini da se ujedini sa maticom Srbijom, što je i izglasano 25. novembra na prisajedinjenju. U toku večeri 18. novembra prethodnice srpske vojske počele su da ulaze u naš grad. Na čelu konjičke izvidnice ušao je kapetan Milan Gudović, a konačno 20. novembra 1918. u 11 sati u Kikindu, kao oslobodioci, ušli su pripadnici čuvenog srpskog pešadijskog  Gvozdenog puka na čelu sa brigadirom Dragutinom Ristićem i potpukovnikom Mihajlom Kovačevićem – rekao je Demić.

 

Gradonačelnik Nikola Lukač i predsednik gradske Skupštine Mladen Bogdan položili su venac i na spomen ploču brigadiru Dragutinu Ristiću koja se nalazi u holu Gradske kuće.

-Žrtve Srba i Srbije ne treba pominjati, bile su ogromne. Sve one koji su se borili za slobodu našeg naroda mi, potomci, moramo ceniti i sećati ih se. Pre 105 godina stigla je dugo očekivana sloboda i to je bio uvod u prisajedinjenje Velike Kikinde Kraljevini Srbiji. Moramo čuvati kulturu sećanja na sve one koji su se borili, ali i dali živote da mi danas živeli u slobodi. Srbija je u Velikom ratu izgubila polovinu muške populacije i trećina stanovništva. Vremena su uvek izazovna i moramo ceniti teško stečenu slobodu, a to ćemo postići samo ako smo složni i jedinstveni u očuvanju naše Srbije. Kikinda je uvek imala veliko srce junaka i mlađa pokolenja treba da učimo da poštuju svoju zastavu, državu, otadžbinu, da čuvaju svoj grad i da zajednički istrajemo u tome – istakao je Nikola Lukač.

U znak sećanja na 105 godina od oslobođenja Gradskim trgom prošli su konjanici koji su simbolizovali ulazak srpske vojske i oslobođenje Kikinde u Prvom svetskom ratu.

U spomen kosturnici sahranjeno je 184 vojnika iz Srbije, Rusije i Rumunije. Od tog broja 64 je iz ondašnje Kraljevine Srbije, 61 je ruski, a 21 rumunski vojnik. Među palim borcima je i 24 Kikinđana.

 

(VIDEO) TVOJ BRZI INFO- Kratko, jasno, subotom

Pregled najvažnijih dešavanja u proteklih sedam dana- TVOJ BRZI INFO.   Prikaži ovu objavu u...

(VIDEO) U Mokrinu obeležena hramovna i seoska slava

U najvećem selu na teritoriji grada danas su imali dva povoda za slavlje. Mokrinčani su...

(VIDEO) NEKI NOVI KLINCI: Zaigrajmo u „Guslama”

Neki novi klinci je edukativan serijal koji afirmiše kreativne potencijale dece i kvalitetno provođenje slobodnog...

Don`t copy text!