Спорт

„Dani ludaje” i ove godine nisu protekli bez sportskih događaja upriličenih povodom i u sklopu ove manifestacije. Igrana je odbojka, tenis, mali fudbal za veterane i one najmlađe, održano je nadmetanje u gađanju glinenih golubova, a promovisan je aikido.

Tradicionalni „Ludaja kup

Odbojkaški klub KI 0230 upriličio je tradicionalni, 13. Po redu „Ludaja kup”, međunarodni odbojkaški turnir na kojem su se okupile odbojkašice iz domaćih klubova i gošće iz: Bosne i Hercegovine, Mađarske i Rumunije. Na dvodnevnom turniru u „Jezeru” i fiskulturnim dvoranama kikindskih škola, nadmetale su se: pionirke, pretpionirke, kadetkinje i osam kategorija devojčica u mini odbojci. Manifestaciju su posetili Jelena Čudanov predsednica Sportskog saveza Kikinde i Dragan Pecarski gradski većnik za sport.

Odbojka je vrlo lep sport, posebno zanimljiv devojčicama pa mi je drago što se u našem gradu organizuje ovakav turnir, koji će i ubuduće imati podršku Sportskog saveza i Grada Kikinde. Želja nam je da sport omasovimo da bi deca imala priliku da se u što većoj meri bave bilo kojom aktivnošću rekla je Čudanova.

Pecarski je dodao:

Turnir je organizovan na vrhunskom nivou i opet je, posle dešavanja s koronom, okupio veliki broj ekipa.

Prvog dana učestvovale su 42 ekipe u tri kategorije, napomenula je Tamara Radlović trenirica u klubu.

Drugog dana turnira nastupilo je mnogo ekipa u mini odbojci. Imali smo i takmičenje kadetkinja, s 18 ekipa kazala je Radlovićeva.

Jubilarni „Sova kup”

Na teniskim terenima SC „Jezero”, TK Kikinda organizovao je, takođe dvodnevni, inače jubilarni 10. turnir „Sova kup”. Devojčice i dečaci takmičili su se u uzrasnim kategorijama od 10 do 18 godina, a učestvovali su i veterani i rekreativci. Turnir je okupio stotinak takmičara iz: Bečeja, Kule, Beograda, Novog Sada, Subotice, Zrenjanina, Mokrina i Kikinde, otvorila ga je, već pomenuta  predsednica SSK Čudanova, a bio je prisutan i Pecarski.

Tenis je vrlo popularan sport, posebno među mlađom populacijom, a Grad je preproznao značaj organizovanja ovakvog turnira, koji ćemo podržavati i u narednom periodu i nastojati da podignemo na još viši nivo da bismo nastavili da razvijamo ne samo sport već i sportski turizam u našem gradu – istakao je Pecarski.

Predsednik TK Kikinda Dejan Ćirić ocenio je turnir kao odličan i podsetio na uspehe našeg kluba u poslednjih nekoliko godina.

U ovom momentu imamo dve generacije izuzetnih takmičara, koji su uspeli da na državnim ekipnim prvenstvima osvoje medalje. Momci su 2018. godine osvojili bronzu i isti uspeh ponovili dve godine kasnije. Možemo da istaknemo i dobru ekipu devojčica, koja ima potencijal za vrhunske rezultate u narednom periodu pohvalio se Ćirić.

Susret rekreativaca železnice

Društvo prijatelja železnice Kikinda bilo je domaćin 37.  „Susreta prijatelja železnice Kikinde, Žombolja i Segedina”. Domaćini susreta pripremili su bogat program, ne samo sportski, za goste i učesnike, a turnir u malom fudbalu odigrali su u mokrinskoj dvorani.

Iako je rezultat bio u drugom planu, srčano su se svi borili za osvajanje pehara, koji su potom svečano dodeljani u prostorijama železničke stanice. Pojedincima, zaslužnim za organizaciju i održavanje ovih tradicionalnih susreta, dodeljene su diplome i zahvalnice. Dvadesetjednogodišnje druženje ljubitelja železnice prijateljskih gradova i ovaj put završeno je u prijatnoj atmosferi i dogovorima za sledeći susret u Žombolju – kazao je Ivan Simić iz kikindskog Društva ljubitelja železnice.

Takmičenje u malom fudbalu održano je i u balonu ŠF Mladi vukovi, igrali su klinci i ove godine svoju  „Fudbaludijadu”, a takmičenje u gađanju glinenih golubova, u organizaciji kikindskog Kluba za gađanje letećih meta Sova, organizovano je na strelištu kod „Ciglane” između Nakova i Banatskog Velikog Sela, dok je Aikido klub Sunce imao promociju svoga sporta na gradskom trgu.

Sloboda i OFK Kikinda opet su zamenile mesta kada je reč o našim klubovima u vrhu tabele. Novokozarčani su upisali još jednu pobedu na svom terenu, četvrtu ove jeseni, i na „Iliji” imaju maksimalni učinak, dok su Kikinđani prvi put remizirali ove sezone, na teškom gostovanju u Botošu odigrali su bez pogodaka, uz više promašenih šansi, pa realizacija na početku takmičarske godine i dalje ostaje veliki problem ekipi iz Blandaša. Ruskoselci su, očekivano, upisali minus u Banatskom Karađorđevu, Kozara se drugim vezanim uspehom digla u svakom pogledu, a i ŽAK polako hvata pobednički korak, barem na svom Vašarištu.

Rezultati šestog kola: ŽAK – Radnički 4:2, Borac – Jedinstvo (V) 6:0, Omladinac – OFK Kikinda 0:0, Jedinstvo (BK) – C. zvezda 3:1, Polet – Proleter 4:1, Sloboda – Begej 2:0, Jedinstvo (K) – Vojvodina 0:4, Kozara – Mladost 2:0.

Novokozarčani su drugi s 14 bodova, dva manje od vodećeg karađorđevačkog Jedinstva, OFK Kikinda četvrta s 13, Ruskoselci peti s 10, Velikoselci osmo s 9, a ŽAK 13 sa šest bodova, tri više od 16, poslednjeplasirane ekipe Mladosti iz Omoljice.

U sedmom kolu u subotu i nedelju (15.30 sati), igraće: Mladost – ŽAK, Vojvodina – Kozara, Begej – Jedinstvo (K), Proleter – Sloboda, C. zvezda – Polet, OFK Kikinda – Jedinstvo (BK), Jedinstvo (V) – Omladinac, Radnički  – Borac.

Četvrtu pobedu u nizu upisala je OFK Kikinda pa je sada na drugoj poziciji vojvođanskog „Istoka”. Trener Jevto Jarčević zadovoljan je igrom u drugom delu, kada su njegovi učenici postigli sva tri pogotka u duelu s gostima iz Starčeva.

– Draž ove lige jeste u tome što nema slabih timova i svaka je utakmica veliki izazov. Sada nas očekuje još i teža serija od četiri meča, dva teška gostovanja i dva derbija s Karađorđevčanima i Novokozarčanima na našem terenu. Mirni smo i fokusirani samo na predstojećei susret u Botošu. Omladinac ima dobru ekipu i, sada se već može reći, kontinuitet igranja u pokrajinskom rangu. Nezgodni su na domaćem terenu koji je manjih dimenzija, ali mi ćemo pokušati ne samo da nastavimo u ovom ritmu koji nas krasi u poslednja četiri kola, već i da podignemo nivo igre i nastavimo seriju uspeha – kaže Jarčević.

Trener Jevto Jarčević

Dušan Radovanović, Nišlija koji je od januara u OFK Kikindi, pošto je prošao mlađe selekcije beogradske Crvene zvezde, više sebe ne smatra „strancem” na severu Banata, odlično je prihvaćen u svakom pogledu. Nije ni čudo, izgara na svakom meču, a protiv Starčevaca nebrojeno puta kao desni spoljni ubacio se po boku u napad svoga tima, kreirajući ofanzivne akcije.

– Prezadovoljni smo pobedničkom serijom, pogotovo što smo teško podneli nezasluženi poraz u prvom kolu protiv komšija u Ruskom Selu. Kroz naporan rad vratili smo samopuzdanje, gledamo samo prvi naredni meč, a u Botošu moramo pružiti maksimum ako želimo bodoveveli Radovanović.

 

Rukometaši Kikinde nakon sezone izbivanja, opet će u subotu zaigrati u eliti. Mesec i po dana priprema ostalo je za momcima koje je ovoga leta preuzeo beogradski trener Danijel Petković.

– Uspeli smo sve planirano da sprovedemo u delo, srećom i povrede su mimoišle igrače. Kada je reč o pojačanjima, tek početkom ovoga meseca, koliko toliko, kompletirali smo tim pa nam je potrebno još malo vremena za uigravanje. Cilj nam je opstanak, a liga će biti duga i naporna. Spasiće se ekipe koje budu imale dužu klupu, a uticaće mnogo i zdravlje igrača – kaže Petković.

Trener MRK Kikinda Danijel Petković

Prvo kolo u celosti donosi zanimljive okršaje?

– Da, u duelu Šamot – Jugović i Partizan – Radnički (Kragujevac), domaćini su favoriti, kao naravno i u meču Vojvodina – Proleter u kojem sigurno neće biti iznenađenja, a isto treba očekivati i na utakmici Rudar (Kostolac) – Metaloplastika, ali tu je gost apsolutni favorit. U okršajima Crvena zvezda – Dinamo i Dubočica – Obilić, sve je moguće.    

Najvažnije, Topličanin – Kikinda?

– Kao što znamo, to je susret dva nova Arkus ligaša. Prokupčani su se ozbiljno pojačali i imaju prednost domaćeg terena, ali Kikinda u tom meču ide na pobedu – jasan je Petković.    

Započela je nova sezona u kuglanju, a u najjačem ženskom rangu Srbije, kuglašice Kike bile su najuverljivije u prvom kolu pa su na startu šampionata zauzele čelnu poziciju na tabeli. Kikinđanke su kao domaće u Novom Bečeju savladale 7:1 (3.090:2.829) ekipu Jagodine, a u drugom kolu biće gošće Radničkog u Novom Sadu.

Osim tri pomenute ekipe, u Superligi Srbije nadmeću se još i: Alimenta, Bačka, Vojvodina (sve iz Novog Sada), Singidunum (Beograd), Kristal, Banat (oba Zrenjanin) i Apatin.

Kika 0230: Kresoja 509, Bunghart 509, Santo 526, Komanov 277, Vujasin 461, Šibul 575, Francuski 233.

Četvrtom pobedom u nizu, u Vojvođanskoj fudbalskoj ligi „Istok”, OFK Kikinda pozicionirala se s 12 bodova na drugom mestu lestvice, Novokozarčani, nakon drugog remija bez golova na strani, nisu više lideri, sada su treći na tabeli s 11, Ruskoselci marljivo uvećavaju jesenju bodovnu zalihu i zauzimaju peto mesto s 10 bodova, a u derbiju klubova sa šire teritorije grada, u Velikom Selu, Kozara je uverljivo savladala tim ŽAK-a. Velikoselci su nakon trećine jesenjeg dela sezone s četiri boda na 12. poziciji, a ŽAK je 15, pretposlednji, s bodom manje.

OFK Kikinda-Borac

Kapiten OFK Kikinde Nebojša Đukić, bio je dvostruki strelac na Gradskom stadionu, u subotu protiv Borca iz Starčeva.

– Stvaramo šanse, ali još uvek i promašujemo, kao u prvom delu protiv Borca kojeg smo trebali ranije „otvoriti” i uverljivije trijumfovati. No, i ovakva pobeda lepa je uvertira za seriju od četiri teška meča koji nas očekuju. Mene posebno raduje podatak da su petorica naših juniora završili ovaj meč, a među njima bio je i Petar Bajić koji me je zamenio na terenu i u sudijskom dodatku postigao treći pogodak za naš tim – kaže Đukić.

Crvena zvezda-Omladinac

Rezultati petog kola: Kozara – ŽAK 3:0 (Jovandić, Bunić, Erdeljan), Mladost – Jedinstvo (K) 1:0, Vojvodina – Sloboda 0:0, Begej – Polet 1:3, Proleter – Jedinstvo (BK) 0:2, C. zvezda – Omladinac 2:1 (Kockar dvaput), OFK Kikinda – Borac 3:0 (Đukić dvaput, Bajić), Jedinstvo (V) – Radnički.

U šestom kolu u subotu i nedelju (16 sati), igraće: ŽAK – Radnički, Borac – Jedinstvo (V), Omladinac – OFK Kikinda, Jedinstvo (BK) – C. zvezda, Polet – Proleter, Sloboda – Begej, Jedinstvo (K) – Vojvodina, Kozara – Mladost.

Lepši početak nisu mogle ni zamisliti rukometašice Kikinde u povratničkoj sezoni u eliti: Kikinda – Pančevo 31:26! U prvom kolu šampionata Srbije, Kikinđanke su predvođene novom trenericom Draganom Karanović, na terenu „Jezera” na taj način upisale prva dva boda i to baš protiv dužnika iz minule sezone iz drugog rangu, ekipe Pančeva koja im je proletos u poslednjoj rundi delimično pomutila slavlje i odnela drugoligaški pehar iz njihove dvorane, premda su se Pančevke i Kikinđanke tada zajedno plasirale u naš najači rang – Arkus ligu.

A u subotu uveče na premijeri u pomenutom elitnom stepenu nadmetanja, samo je u prvom delu utakmice, koji je završena minimalnom prednošću domaćih od 16:15, viđena izjednačena borba dve ekipe. U drugom poluvremenu  Kikinda je u napadu jednako bila efikasna, a istovremeno na suprotnoj strani terena sjajne odbrane imala je golmanka naše ekipe Milice Mihajlović, prednost je rasla u korist domaće ekipe pa je u pojedinim trenucima, bliže kraju susreta, razlika u korist naših devojaka iznosila i  sedam golova.

ŽORK Kikinda: Al. Čubrilo, Stepanović, Đukičin 1, Radaković 4, Erdeljan, Sivčev 5, An. Čubrilo 6, Balaban, Latinović, Stojšić, Mihajlović, Čočaj 8(4), Popadić, N. Čubrilo, Novakov 2, Mitić 5.   

Vaterpoliste kikindskog ŽAK-a, povratnike u Prvu „A” ligu – naš drugi rang, obišao je gradonačelnik Nikola Lukač sa saradnicima: gradskim većnikom zaduženim za sport Draganom Pecarskim i predsednicom Sportskog saveza Jelenom Čudanov,.

– Cilj nam je da napravimo tim koji će biti stabilan u ovom rangu i da onda svake sezone polako idemo ka višim dometima – istakao je Slobodan Jakšić, predsednik ŽAK-a.

Lukač je napomenuo da će Grad maksimalno podržati rad kluba.

– Ova uprava stvorila je u klubu odličnu atmosferu, ekipa vredno trenira već četvrtu nedelju i s puno elana suočiće se sa izazovima koje je očekuju u povratničkoj sezoni – kazao je Lukač.

Veliki stoletni jubilej mokrinskog Delije, u nizu manifestacija, uveličao je superligaš subotički Spartak. Rezultat je bio u drugom planu, no ostaće zapisano, bilo je 4:0 (2:0) za Subotičane. Posebno ugodno iznenađenje priredili su gosti sa severa Bačke došavši s prvim timom, iako je prvobitno bilo najavljeno da će stići s juniorskim pogonom. Trener Spartaka Slavko Petrović nije u timu imao trojicu povređenih, a svega još petorici prvotimaca dao je slobodan dan.

Gosti su rano poveli, a sredinom prvoga dela i udvostručili prednost, takođe iz akcije. U nastavku igre na terenu bila je još i jača postava Spartaka, ubrzo su udarcem s poludstance gosti povisli na 3:0, a potom na sličan način i, ispostavilo se, postavili konačan rezultat, odradivši dobar trening pred prvenstveni meč Superlige koji čeka za vikend protiv novosadske Mladosti.

Prigodnim poklonima uoči mokrinskog susreta za dugo pamćenje, Vladimir Torbica doskorašnji Spartakov vođa tima na terenu, a sada koordinator selekcija u klubu, darovao je „Delijaše”. Uručene su Darijanu Simiću predsedniku Delije, još i plakete FS Vojvodine i FSG Kikinda, a utakmici kao i banketu, uz brojne zvanice, prisustvovali su i gradonačelnik Kikinde Nikola Lukač, gradski većnik za sport Dragan Pecarski i predsednica Sportskog saveza Kikinde Jelena Čudanov.

Lukač i Simić

Gradonačelnik je održao i lep i primeren pozdravni govor u mokrinskom Domu omladine, a tu se u ulozi domaćina našao, uz predsednika kluba Simića, i predsednik Saveta MZ Mokrin Dejan Ivanović, inače fudbaler OFK Kikinde, a u ovoj prilici pojačao je matični klub i odigrao meč sa Spartakom.    

Koliko god igračke postave Spartaka bile jake, tek je stručni štab Subotičana s maksimalnim poštovanjem došao u punom sastavu u Mokrin. A koliko je taj sastav impresivan, svedoče igračke karijere koje su ti ljudi ostvarili.

Šef je struke harizmatični Slavko Petrović, nekada golman svih selekcija beogradske Crvene zvezde koji doduše nije zabeležio ni jedan zvanični nastup za prvi tim našeg najvećeg kluba, jer su tada ispred njega bili legendarni Zvezdini golmani: Aleksandar Dika Stojanović i Živan Ljukovčan, a potom je branio u brojnim nemačkim klubovima, između ostalog i u Fortuni (Dizeldorf) s kojom je osvojio Kup Nemačke.

Ivanović i Lukač

U stručnom štabu Subotičana prvi mu je pomoćnik Đorđe Tutorić, takođe nekadašnji Zvezdaš i defanzivac ovoga kluba. Tu je potom i bivši Partizanovac, takođe nekada odbrambeni fubaler, Branko Savić, te trener golmana Mustafa Peštalić, nekadašnji vrsni čuvar mreže jugo prvoligaša: tuzlanske Slobode i mostarskog Veleža, iz dve poslednje sezone SFRJ. Branio je pre toga rođeni Brčak i za Spartak i NK Šibenik u Drugoj ligi Jugoslavije, a podsetili smo se svi u ćaskanju i na ta svojevremena gostovanja Subotičana i Šibenčana na kikindskom Gradskom stadionu osamdesetih godina, kao i na velike fudbalere koje je sever Banat u to vreme iznedrio…

Konačno, bio je tu i čovek, inače posebno srdačan i „iz naroda”, iako su i svi pomenuti slični njemu, koji je mnogo postigao na travnatim terenima Italije – Ljubiša Dunđerski, sadašnji sportski direktor Spartaka. Igrao je Dunđerski u Vojvodini, a značajan trag ostavio je potom u Atalanti iz Bergama, čiji je dres nosio pet sezona, potom i u Komu i Trevizu, ukupno sedam sezona na apeninskoj „čizmi”. Fudbalskim pričama iz davnina ne bi bilo kraja, ali rano su profesionalci iz Subotice morali put severa Bačke, no zato su Mokrinčani do sitnih sati slavili jubilej, koji se proslavlja samo „jedanput u istoriji”!

Stručni štab Spartaka

 

 

 

Trećim trijumfom u nizu OFK Kikinda polako ide ka vrhu tabele vojvođanskog „Istoka” i to nakon teškog prvog ciklusa u sezoni, kada je u prva četiri kola imala tri gostovanja. Naročito zahtevna bila je poslednja utakmica, u Kovinu. Trener Jevto Jarčević napominje da je Radnički potvrdio da ima dobar tim i da je nezgodan domaćin.

– Odlično smo otvorili meč, stekli prednost i imali potpunu kontrolu, ali onda primili neverovatan gol, Kovinci su poravnali udarcem glavom s 14 metara. Međutim brzo smo se podigli, opet poveli i zasluženo slavili. Bili smo čvrsti, hrabri i smireni i sa samopouzdanjem čekamo u subotu Borac – kaže Jarčević.

Trener Jevto Jarčević

Marko Spahić mnogo je kilometara pretrčao u Kovinu i saigračima servirao dosta lopti za šanse.

– Imamo prostora za napredak, moramo popraviti realizaciju već protiv odlične ekipe iz Starčeva, a s boljim golgeterskim učinkom,  utakmice ćemo još mirnije privoditi kraju. Naporno radimo kod trenera Jarčevića i nema sumnje da će se trud isplatiti – jasan je Spahić.

 

 

 

error: Content is protected !!