Најновије

surprising-media-girls-6930980-1920-(1)

Tokom prethodnog dana u Republici Srbiji dogodilo se 99 saobraćajnih nezgoda u kojima su poginula dva lica, a povređeno 60. Na teritoriji Policijske uprave Kikinda nije bilo saobraćajnih nezgoda prethodnog dana.

Pešaci predstavljaju jednu od najugroženijih kategorija učesnika u saobraćaju što potvrđuje činjenica da je u proteklom periodu povećan broj saobraćajnih nezgoda sa učešćem pešaka. -Apelujemo na vozače da u zonama pešačkih prelaza smanje brzinu vozila kako bi mogli bezbedno da se zaustave i propuste pešake koji nameravaju da pređu kolovoz. Takođe, apelujemo i na pešake da kolovoz prelaze isključivo nakon što se uvere da to mogu uraditi na bezbedan način. Podsećamo i da pešaci noću i u uslovima smanjene vidljivosti na putevima van naselja moraju nositi svetloodbojni prsluk ili drugi reflektujući materijal, kako bi vozači mogli blagovremeno da ih uoče – poručuju u MUP-u.

gradonacelni-prijem-6

Redovan prijem građana koji je uveo gradonačelnik Mladen Bogdan nastavljen je ove srede, a veliko interesovanje sugrađana pokazalo je koliko je neposredan razgovor sa čelnicima grada važan.

– Zainteresovanost je zaista velika i unapred se izvinjavam svima koji nisu uspeli da budu primljeni – ističe gradonačelnik Bogdan.

Kako navodi, spektar tema je širok- od ličnih, porodičnih i zdravstvenih problema, preko sugestija i primedbi u vezi sa infrastrukturom i komunalnim pitanjima, pa sve do konkretnih predloga i inovativnih ideja koje bi mogle da doprinesu razvoju Kikinde.

Prema rečima gradonačelnika, sve veći broj sugrađana koji želi ličan razgovor potvrđuje da je „živa reč“ i dalje nezamenljiva u rešavanju problema i izgradnji poverenja između građana i lokalne samouprave.

– Uvek i na svakom mestu pozivam sugrađane na razgovor, jer samo zajedničkim delovanjem možemo da rešavamo važna pitanja i otklanjamo nedoumice – naglasio je Bogdan.

Redovni prijemi građana održavaće se svake srede, a cilj je da se svakom sugrađaninu omogući prilika da direktno iznese svoje probleme, predloge i ideje.

Za prijem kod gradonačelnika, potrebno je prethodno zakazati termin: telefonom na 0230/410-105 ili putem mejla gradonacelnik@kikinda.org.rs.

plava-banja

Zaposleni u JP „Kikinda“ proteklih dana pokosili su i uredili prostor kod Plave banje, kako bi bio čistiji, bezbedniji i prijatniji za boravak posetilaca.

Kako ističu iz ovog javnog preduzeća, redovno održavanje javnih površina nastavlja se i tokom narednog perioda, sa ciljem da prirodne i rekreativne zone budu dostupne i uređene za građane.

Plava banja, decenijama je bila omiljeno mesto za odmor i osveženje tokom letnjih meseci. Nastala je na mestu nekadašnjeg glinokopa fabrike „Toza Marković“, gde se vremenom formiralo veštačko jezero. Prepoznatljiva je po plavičastoj boji vode, po kojoj je i dobila ime, a među starijim generacijama Kikinđana budi sećanja na leta provedena uz kupanje, druženje i rekreaciju.

Foto: JP Kikinda

Nekada je Plava banja raspolagala bogatim sadržajima, uključujući tobogane, pedaline, sportske terene i ugostiteljske objekte, zbog čega je bila jedno od najposećenijih mesta u gradu. Iako danas nema nekadašnju infrastrukturu, ovo kupalište i dalje privlači brojne sugrađane koji žele da vreme provedu u prirodi. S obzirom na to da je Plava banja neuređeno, odnosno „divlje“ kupalište, posetiocima se savetuje dodatni oprez.

Iz JP „Kikinda“ uputili su apel građanima da zajednički čuvaju ovaj prostor, odlažu otpad na predviđena mesta i doprinesu očuvanju životne sredine.

 

 

notari

Građani u proteklih desetak dana nisu u mogućnosti da kod notara overe kupoprodajne ugovore, poklone, ostavine i druga dokumenta u vezi sa nepokretnom imovinom, jer je pao sistem preko koga se rade overe.

Iz Ministarstva pravde kažu da je trenutno ograničena funkcija pojedinih servisa i da rade na unapređenju bezbednosti i stabilnosti sistema u saradnji sa Kancelarijom za eUpravu.

Tvrde da će sistem ponovo biti uspostavljen do kraja sedmice, kada će, kako navode, biti  uspostavljena puna funkcionalnost servisa za beležnike i izvršitelje.

Tera-muzej-(5)

Na sada već glasovitom mestu kulturnih događanja, beogradskim “Silosima”, biće upriličena retrospektivna izložba radova iz kikindske “Tere” pod nazivom „Biseri od blata”. „Silosi” su nekadašnji (poljo)privredni objekat na obali Dunava, koji je nekad služio za skladištenje žitarica, a od pre nekoliko godina doživeo je prenamenu i sada predstavlja prestižan prostor za održavanje izložbi, sajmova, festivala i drugih kulturno-umetničkih događaja.

Tako će od petka, 12. juna i prestonička publika moći da izbliza pogleda oko sedamdeset  reprezentativnih radova koji su inače deo stalne „Terine” postavke. Selekciju radova izvršila je  kustoskinja „Terinog” muzeja Verica Nemet i postavka je podeljena po dekadama. Posetioce očekuju i vođene ture, radionice, market vojvođanskih proizvoda, muzički programi i mnogi drugi sadržaji.

Svi autori zastupljeni su sa po jednim radom, osim utemeljivača „Tere”, Slobodana i Miroslave Kojić, koji će biti prestavljeni sa po tri rada. Od kikindskih umetnika, osim bračnog para Kojić, radove u terakoti Beograđanima će predstaviti i Sanja Radusin Smiljanić, sadašnja direktorka Centra za likovnu i primenjenu umetnost „Tera”, Jovan Blat, Milan Ramaji i Igor Smiljanić. Izložba u „Silosima” trajaće tri nedelje.

U objavi organizatora stoji i poziv Beograđanima u vidu lepog omaža našem gradu: “Ako još niste bili u Kikindi, sada imate priliku da upoznate deo kolekcije koja je ovaj grad upisala na svetsku mapu savremene skulpture. A posle toga, iskreno se nadamo da ćete posetiti i grad Kikindu, upoznati ljude koji stoje iza “Tere” i otkriti jednu od najvrednijih kulturnih priča iz našeg regiona”.

 

N.S.

viber-image-2026-06-06-14-19-47-422

Članice Plesnog studija „Jefimija“ ostvarile su izuzetan uspeh na plesnom takmičenju održanom u Zrenjaninu, odakle su se vratile sa čak 17 medalja i priznanja.

Studio se predstavio sa 15 koreografija, koje su izveli plesači svih uzrasnih kategorija, pokazavši zavidan nivo umeća, kreativnosti i scenskog izraza. Svojim nastupima mladi plesači su potvrdili da su trud, posvećenost i ljubav prema plesu najbolji put do uspeha.

Svaka koreografija bila je rezultat predanog rada, discipline i snažnog timskog duha, što je prepoznao i stručni žiri.

– Naši plesači pokazali su posvećenost, trud i ljubav prema plesu, dostojno predstavljajući klub i svoj grad. Svaka koreografija bila je rezultat vrednog rada, discipline i timskog duha. Nagrade nisu izostale, pa smo osvojili 13 prvih mesta, dva druga mesta i dve specijalne nagrade. Ovo je najlepši način da privedemo kraju još jednu uspešnu sezonu, ispunjenu radom, uspesima i nezaboravnim uspomenama – istakla je Snežana Aćamović iz Plesnog studija „Jefimija“.

Ostvareni rezultati su kruna još jedne uspešne sezone i potvrda kvalitetnog rada studija, čiji članice nižu značajne uspehe na domaćim i međunarodnim takmičenjima.

narodni-muzej-1

U Galeriji Nova danas u 18 sati biće otvorena izložba „Animalia et Populus”, koja posetiocima donosi jedinstven uvid u odnos čoveka i životinja kroz različite epohe ljudske istorije.

Izložba autorke Divne Gačić predstavlja arheološku građu sa motivima životinja, prikazanih verno ili stilizovano, u različitim formama i materijalima. Izloženi predmeti nastajali su i korišćeni tokom dugog vremenskog perioda – od mezolita pa sve do poznog srednjeg veka.

Kroz arheološke nalaze moguće je pratiti razvoj odnosa između ljudi i životinja. One su vekovima predstavljale važan izvor hrane, o čemu svedoče brojni ostaci životinjskih kostiju pronađeni na arheološkim lokalitetima. Istovremeno, životinje su imale značajnu ulogu u privredi, lovu, ribolovu, ratovanju, ali i u svakodnevnom životu, igri i zabavi.

Njihova snaga, lepota i simbolika inspirisale su ljude da stvaraju različite predmete – od onih namenjenih svakodnevnoj upotrebi do artefakata kojima su pridavana posebna kultna, totemska i simbolička značenja.

Izložba će posetiocima kikindskog Muzeja biti dostupna do 28. jula.

ofk-kikinda

Gotovo je izvesno, u narednoj sezoni OFK Kikindu, u Vojvođanskoj ligi „Istok”, s klupe neće predvoditi Milan Ćulum.
– Situacija je bila teška od samog starta proleća i znali smo da će biti skoro nemoguće stići do opstanka. Uprava je dala sve od sebe da se u prelaznom roku pojačamo što bolje, ali teško je bilo zbog stanja na tabeli dovesti kvalitetne igrače i činjenica je da nam je nekoliko fudbalera nedostajalo da na pravi način popunimo kadar. Inače, moja saradnja i s upravom i s igračima bila je korektna i zato, i pored ispadanja, nosim lepe uspomene sa severa Banata – kaže Ćulum.
Značajan broj omladinaca dobio je priliku ovoga proleća.
– Dosta njih i naredne sezone imaće pravo da igra za omladinsku selekciju, a već ove debitovali su u Srpskoj ligi i nadam se da će se OFK Kikinda vratiti dogodine tamo gde treba da bude, a to je društvo srpskoligaša – poručuje Ćulum na rastanku.
Rezultati poslednjeg, 30. kola: Sloga – Hajduk 2:2, Mladost (BJ) – Sloven 2:3, Veternik – Mladost (O) 3:1, OFK Kikinda – Vrbas 1:3, Železničar – Inđija 3:0, Bačka – Jedinstvo 2:1, Dinamo – Omladinac 4:0, Naftagas – Sloboda 0:2.
KONAČAN POREDAK: Naftagas 69, Železničar 60, Jedinstvo 52, Hajduk 48, Sloven 48, Mladost (BJ) 43, Sloboda 43, Vrbas 43, Dinamo 43, Bačka 42, Veternik 42, Sloga 35, Omladinac 28, Mladost (O) 26, Inđija 22, OFK Kikinda 18.
U drugi savezni stepen plasirao se Naftagas, iz lige su ispali: Omladinac, Inđija (vojvođanski „Jug”), Mladost (O) i OFK Kikinda („Istok”), a u doigravanje za ostanak u „Vojvodini” moraće Veternik i Sloga, protiv drugoplasiranih odnosno trećeplasiranih iz triju grupa nižeg ranga.
D. P.

error: Content is protected !!