Најновије

pozoriste1

На великој сцени Народног позоришта, у суботу у 20 часова, биће изведена представа „ Љубавно писмо“. Улаз је бесплатан, а извођење се организује под слоганом „С љубављу за љубав“.

Комад је рађен по тексту Зорана Бачића и Златана Фазлагића, док режију потписује Драган Остојић.

policija-9

Претходног дана на путевима у Србији догодиле су се 93 саобраћајне незгоде, у којима је повређено 39 особа, док су на подручју Полицијске управе у Кикинди забележене две незгоде са два повређена лица. Тим поводом, полиција је упутила апел грађанима да доследно користе сигурносни појас.

Како се наводи у саопштењу Полицијске управе у Кикинди, сигурносни појас је законска обавеза за возаче и све путнике у возилу, али и једна од најважнијих мера личне безбедности у саобраћају .

Према доступним истраживањима, појас користи око 80 одсто возача и путника на предњим седиштима, док је на задњим седиштима тај проценат свега 20 одсто. Ови подаци, како се истиче, указују на потребу за повећањем свести о значају везивања појаса на свим местима у возилу.

Из полиције подсећају да сигурносни појас значајно смањује ризик од тешких повреда и смртног исхода у саобраћајним незгодама, како код возача, тако и код путника. Посебно се наглашава да деца морају бити правилно везана и превожена у одговарајућим сигурносним седиштима.

-Пре него што покренете возило, уверите се да су сви везани. Сигурносни појас спашава животе – вежите се, јер безбедност почиње од вас – наводи се у апелу Полицијске управе у Кикинди.

istorijski-arhiv-promocija-

Историјски архив Кикинда организује промоцију монографије „Великокикиндска добротворна задруга Српкиња од 1873. до 1947. године“, која ће бити одржана у петак, 13. фебруара, у 18 часова, у „Галерији Нова“ Народног музеја Кикинда.

О књизи ће говорити аутор Срђан Сивчев, као и лектор Виктор Шкорић. Промоција је намењена свима који се интересују за локалну историју и друштвени ангажман жена у Великој Кикинди, а улаз је слободан.

597813036-1439912154805984-3218649181677145360-n

Гала концерт Академског друштва за неговање музике „Гусле“ под називом „Првих 150 година“, како смо раније писали, биће одржан у хали КСЦ „Језеро“ у недељу, 15. фебруара, у 17 сати. Велики јубилеј, поред тога што је значајан за нашу средину, важан је за читаву земљу, али и окружење, навео је на конференцији за новинаре директор Зоран Петровић.

-У историји културних друштава у Срба „Гусле“ раде без прекида и под непромењеним именом. За све ово време, од 1876. године, мењао се начин рада и прилагођавао, али основна мисија остала је иста – рад са децом и младим људима. Сваке године поставимо себи циљ да будемо бољи него што смо били, а да при том подижемо квалитет. Свечарски концерт, али и слава друштва, биће прилика да скоро сви чланови нашег друштва, и садашњи и некадашњи, заједно буду на сцени – истакао је Петровић.

На концерту се очекује велики број гостију и уважених званица. Обележавање почиње светом архијерејском Литургијом коју ће у 9 часова служити митрополит банатски Никанор у цркви Светог Николе. На самом почетку концерта резаће се славски колач, а кум је протојереј Бобан Петровић.

-Програм ће трајати око три сата, али биће динамичан и богат. Учествује око 500 искључиво наших чланова који су део живота провели у друштву. Сви који су могли, а живе ван Кикинде, па чак и ван Србије, биће део свечарске атмосфере. Од најмлађих чланова од три, па до оних најстаријих са око шездесетак година, са пуно воље и љубави учествују у припремама – додао је уметнички руководилац Игор Попов.

Посетиоци ће имати прилику да виде оно што је у „Гусалама“ настајало у последњих 100 година.

-Потрудили смо се да да оркестар, певачке групе, али и фолклорни ансамбли изведу сегменте онога што су стварали руководиоци друштва пре нас. На сцени ћемо подсетити на игре које су поставили кореографи Средоје Попов, Младен Чуданов, Силвестер Гаће, Бранислав Цуцић, Мира Лукач и ја. Учествују све наше секције јер „Гусле“ су наши чланови који су градили друштво током првих 150 година – прецизирао је Попов.

Покровитељи концерта су град Кикинда, Покрајински секретаријат за културу, јавно информисање и односе са верским заједницама, а велика захвалност упућена је и запосленима у КЦС „Језеро“ и волонтерима Црвеног крста.

А.Ђ.

 

 

 

 

PLAKAT-NAJAVA

У галерији Теrrа у среду, 11. фебруара, у 19 часова, биће отворена изложба „Срце од папира“ Јошкина Шиљана. Поставка доноси цртеже и радове у комбинованој техници на папиру, настале 2025. године, кроз које уметник истражује материјал као простор слободе, покрета и експеримента.

Јошкин Шиљан (Небојша Стојковић), рођен 1953. године у Пироту, један је од најзначајнијих савремених српских уметника. Активно се бави сликарством од 1987. године, а од 1994. излаже самостално и групно у земљи и иностранству. Добитник је бројних признања, међу којима су „Златна палета“ УЛУС-а (2006), Велика награда 14. Бијенала наивне и маргиналне уметности (2009), Главна награда за сликарство на папиру ОСТЕН (2016) и „Златни ОСТЕН“ за цртеж (2018).

Изложба „Срце од папира“ фокусирана је на папир као крхку и тактилну подлогу која омогућава лаку трансформацију форме и значења. Шиљан папир користи за колажирање, цепање и писање, градећи радове са више визуелних и наративних слојева. Посебно место заузимају покретљиве лутке од папира, неконвенционално изложене, које отварају простор за слободно и вишеслојно тумачење. Радови на овој поставци настају спонтано, као непосредна реакција на тренутак, и крећу се између естетске и филозофске димензије, одбијајући стандардизацију и чврсте оквире.

Изложба ће бити отворена до 14. марта.

police-2122394-1920

Према писању Дневника, мушкарац из Кикинде, М. О. (35), сумњичи се да је 7. августа 2024. године на новосадској плажи „Официрац“ непримерено додиривао малолетног дечака, сазнаје наш портал из објављеног текста.

Како се наводи, случај је пријављен новосадској полицији од стране оца оштећеног дечака, након чега је осумњичени убрзо ухапшен. Против њега се води судски поступак пред Основним судом у Новом Саду, а јавност је искључена из дела процеса.

Суд је продужио меру забране приближавања и комуникације осумњиченом, која може трајати до 8. маја 2026. године, а наредно рочиште заказано је за 12. март ове године.

Према извештају, малолетник је тог дана био на плажи када му је пришао непознати мушкарац, почео да разговара и, како се сумња, дотицао га по задњици и гениталијама. Дечак је успео да побегне и одмах све пријави оцу.

Полиција је брзо интервенисала, пронашла и привела осумњиченог. Он је негирао да је починио кривично дело недозвољене полне радње.

Извор: Дневник

policija

У Републици Србији је током претходног дана евидентирана 81 саобраћајна незгода, у којима су две особе изгубиле живот, а 25 је повређено. На подручју Полицијске управе у Кикинди догодила се једна саобраћајна незгода, без повређених лица.

Из Полицијске управе у Кикинди подсећају да је поштовање саобраћајних прописа основ безбедног учешћа у саобраћају, те да су возачи дужни да се пре сваке радње увере да је могу извршити безбедно и у складу са прописима. Посебан акценат стављен је на правилно и благовремено скретање и укључивање у саобраћај.

Како се наводи у апелу, приликом скретања неопходно је правовремено дати показивач правца, проверити саобраћај испред и иза возила, као и обратити пажњу на пешаке и друге учеснике у саобраћају. Непрописна и непажљива скретања, истичу из полиције, чести су узроци саобраћајних незгода.

Полицијска управа у Кикинди апелује на све возаче да буду стрпљиви, опрезни и одговорни, уз поруку да безбедност у саобраћају зависи од понашања сваког појединца.

mali-fudbal

Кикиндски мајстори “бубамаре” још једном су доказали високу класу. На два јака турнира у малом фудбалу одиграли су у истој вечери два финала и замало да понесу дуплу круну.

 Најпре су момци Спа центра “Витез” на турниру у Сенти савладали комбиновани и јак састав из Чонопље, односно Суботице са 4:2  и уз пехар понели и награду од 250.000 динара. Потом су одмах након одиграног финала у Сенти јурнули на трон на другом турниру у Банатском Карађорђеву.

 На финалној утакмици у Карађорђеву, који су организовали општина Житиште и тамошњи спортски савез, недостајало је само мало више спортске среће, а квалитет је неспорно био на страни Кикинђана. Поражени су незаслужено са 3:1.

 Подсетимо, екипа Спа центра “Витез” из нашег града убедљиво је у групи заузела прво место. Потом су у четвртфиналу декласирали комбиновану екипу из средњег Баната са 8:1, у полуфиналу је савладана с лакоћом и екипа из Житишта са 5:1.

 У финалу су се намерили на зрењанински састав Ђука пласт који ни у једном елементу игре није надвисио Кикинђане. Кренуло је борбено и оштро. Зрењанинци су нарочито грубо играли према најзапаженијем кикиндском фудбалеру Небојши Ђукићу. Ипак, након почетних испитивања снага повели су фудбалери из града на Бегеју. Међутим екипа из нашег града је упорношћу врло брзо изједначила. Ипак, данак умору морао је да се плати.

Играње паралелно на два јака турнира у високом ритму резутатски се одразило и на овом финалном мечу. Зрењанинци су још једном затресли мрежу Кикинђана. Након тога атаковали су момци из нашег града непрестано ка противничком голу, погађали у три наврата стативе, али лопта није хтела у мрежу. Трећи гол су примили у самом финишу када су практично играли без голмана са играчем више у пољу, па су Зрењанинци искористили празан гол.

Коначних 3:1 за Ђука пласт није реалан показатељ стања на терену, јер су до овог финала момци из нашег града приказали највише били и најефикаснији. То потврђује и признање Мирославу Марићу за најбољег стрелца, који је у шест мечева на карађорђевачком турниру постигао тринаест погодака. Признање му је уручила председница Општине Житиште Ивана Петрић. Уз вицешампионску и титулу најбољег стрелца екипи Спа центра “Витез” припала је и новчана награда од 100.000 динара.

  Огранизација турнира у Карађорђеву била је одлична, фудбалско знање и умеће Кикинђана-такође. Боје екипе из нашег града на ова два јака турнира бранили су: Стеван Зељковић, Небојша Ђукић, Огњен Ђжурић, Мирослав Марић, Тамаш Нађ, Бранислав Завишин, Ниукола Детари, Марко Спахић, Немања Врбачки и Акош Месарош.

Н.С.

SSS-U-ALBANIJI-FEB-2026-(7)

Ученици Средње стручне школе „Милош Црњански“, њих петнаест, и двоје професора недавно је посетило Гимназију „Кристаћ Цапо“ у Берату у Албанији. Размена ученика реализована је  у оквиру програма „Супершколе“ који спроводи Регионална канцеларија за сарадњу младих.

-Пут у Албанију је и први део пројекта између наше две школе у оквиру мреже RYCO (Regional Youth Cooperation Office). – сазнајемо од професора Вање Томашева. – Наши и ученици школе домаћина заједно су учествовали у едукативним радионицама чији је циљ упознавање других култура, помирење и изградња мира, као и мултикултуралност и превазилажење предрасуда. Наши партнери узвратиће посету од 29. марта до 3. априла и сигуран сам да ће им посета бити занимљива с обзиром на то да долазе из планинског краја у равницу.

Средња стручна школа трећу годину учествује у програм који су подржале владе Албаније, Србије, Црне Горе, Северне Македоније и Босне и Херцеговине школу.

-Ђацима је било јако лепо у Берату. Пуно тога су видели, научили и стекли су нове пријатеље. Домаћини су се побринули да посета буде и забавна, па су наши ученици имали прилику да се упознају са знаменитостима града уписаног на Унескову листу светске баштине. Наше госте упознаћемо се са нашом културом, историјским знаменитостима, начином живота, школским програмом. У плану је обилазак Народног музеја, „Тере“ и других знаменитости Кикинде и околних места јер је један од циљева пројекта да се промовише локално наслеђе  – наводи наш саговорник.

У претходна два круга пројекта, који су реализовани од 2023. до 2025. године, кикиндска школа је успешно сарађивала са Гимназијом „Хидајет Лежа“” из Љеша, такође у Албанији. Програм финансирају Европска Унија и немачко Министарство за економску сарадњу и развој. Циљ пројекта је повезивање средњих школа из региона Западног Балкана кроз размену ученика и наставника.

А.Ђ.

pica-1

Поводом Светског дана пице, 9. фебруара, објављена је анализа навика наручивања током 2025. године, која обухвата 31 град и област у Србији. Према подацима компаније Wolt, апсолутни фаворит на нивоу Србије јесте каприћоза, укључујући и варијанте познате као мешана или комбинована пица. Иза ње следе маргерита и пеперони, што чини стабилан „тројац“ укуса на националном нивоу.

Мађарица пица Кикинда

Ипак, север Србије показује одређене разлике у односу на остатак земље. У Кикинди, као и у Новом Саду и Сомбору, приметнија је популарност локалних варијанти пица попут „Мађарице“, као и нешто веће интересовање за вегетаријанске и туна пице, које у другим деловима Србије остају мање заступљене.

каприћоза најпопуларнија пица Србија

Анализа је обухватила више од 2.000 различитих назива и стилова пице који су се током прошле године нашли на менијима широм Србије. Подаци такође показују да је пица пре свега вечерњи оброк – највећи број поруџбина у већини градова бележи се између 20 и 21 час, што важи и за Кикинду.

На Светски дан пице, ови подаци потврђују да се укуси мењају споро, али да локалне навике и даље праве разлику – чак и када је у питању једно од најуниверзалнијих јела на свету.

Т. Д.

error: Content is protected !!