Најновије

VRTICI-UPIS

У Предшколској установи „Драгољуб Удицки“ завршен је упис деце за школску 2026/2027. годину. Ове године уведен је систем бодовања, а првенство при упису имала су деца из осетљивих група и она су била изузета из система бодовања, сазнајемо од директорице Кристине Дрљић:

-Прошле године успешно смо решили недостатак од стотинак места у нашој установи, тако што смо отворили групе за децу предшколског узраста у појединим школама. Стога смо ове године имали знатно лакши задатак с обзиром на то да су се истурена одељења у школама показала као одлично решење. И од 1. септембра група предшколаца из вртића „Мики“ и „Плави чуперак“ биће у основним школама „Жарко Зрењанин“ и „Ђура Јакшић“, предшколци из Мокрина су у одељењу у школи „Васа Стајић“. То нам је омогућило да упишемо већи број деце. Увелико се ради на томе да од наредне школске године отворимо још једну групу предшколаца у школи „1. Октобар“ у Башаиду. То би била четврта школа у којој имамо отворену групу.

Бодовање се, према речима наше саговорнице, показало добро и практично. Оно је омогућило да упис буде транспарентан.

-Родитељи и старатељи који су подносили документацију неопходну за упис захваљујући овој новини унапред су могли да израчунају колико ће имати бодова. Увели смо и новину, не законску, него људску како би што више деце било уписано. Чланови комисије који су прегледали документацију позивали су родитеље телефоном у случајевима где су они навели само један вртић, а баш у том вртићу нема места, али зато у неком другом има. Приликом разговора објашњавали смо ситуацију и велика већина њих је прихватила сугестију да дете упишемо у објекат у којем има места – напомиње Дрљић и додаје да је и то знатно олакшало упис.

Како додаје директорица Предшколске установе, њихов најважнији задатак је да упишу што више деце, у складу са законским оквирима и нормативима:

-Формирали смо групе и успели смо да упишемо све малишане којима су оба родитеља запослена. То се десило први пут после три године.

Пошто се упишу сва деца по приоритетима и правилницима које је донела Влада Србије, уколико остане места установа има право да упише и децу која имају једног запосленог родитеља.

-У групама, где је норматив дозвољавао, уписали смо и децу где један родитељ ради. У сваком вртићу истакнуте су прелиминарне листе и на листама чекања имамо шесторо деце за вртић „Плави чуперак“  где је један родитељ незапослен. У вртићу „Мики“ на листи је седморо деце, у „Колибрију“ двоје, „Полетарцу“ пет, у „Менди“ троје и у „Бамбију“ једно дете и код свих један родитељ ради  – прецизирала је Кристина Дрљић.

У Предшколској установи подсећају да долази до флуктуације. Тачније дете пође у вртић, али је често болесно или се тешко адаптира, па га родитељи испишу.

-Уколико се укажу места у вртићима ми ћемо позивати родитеље чија су деца на листи чекања и, у зависности од броја бодова, уписати и њихове малишане –  појаснила је Дрљић.

Ову школску годину Предшколска установа завршава са 1.625 малишана.

А.Ђ.

sveti-sava-djaci-generacije-(4)

Запослени и ученици Основна школе „Свети Сава“,  организовали су свечаност у Народном позоришту, током које су уручена признања ученику генерације, ђацима који су освојили једно од прва три места на републичким такмичењима, као и носиоцима дипломе „Вук Стефановић Караџић“. Ово је била прилика да се додели и награда „Милена Гирић“.

Најбољи у овој генерацији је Никола Томић који остварио запажене резултате на такмичењима:

– У петом и осмом разреду био сам ученик „Хипо“ такмичења. Ове године успео сам да дођем и до европског финала у Италији. И из географије сам био успешан. Прошле године, као седмак, освојио сам другу, а ове године трећу награду на Националној географској олимпијади. Труд и рад се исплате, а то потврђује и ова титула.

Ученицима који су у току школске године постигли најбоље резултате из биологије додељена је награда „Милева Гирић“. Књигу и таблет уручио је син Мирослав Гирић који је заједно са сестром Јеленом установио ово признање:

-Награда је успостављена у знак сећања на моју мајку која је била наставница биологије у школи „Свети Сава“ скоро читав радни век. Ово је четврта година како је додељујемо, а мотив нам је да ученике заинтересујемо за биологију и да их охрабримо да остваре што боље резултате из овог предмета.

Ове године награда је припала Марини Рофа и Вукашину Дукићу, ученицима петог разреда.

-Награда ми пуно значи јер волим биологију. Имала сам максималан број бодова на окружном такмичењу, а припремала ме је наставница Данијела Тртић – истакла је Марина.

Књигу и таблет добио је и Вукашин који је такође освојио 100 бодова на окружном такмичењу:

-Питања нису била тешка, а помогао ми је и наставник Немања Божовић са којим се припремао. Радује ме што сам награђен.

Директорица школе Гордана Рацков честитала је малим матурантима успешан завршетак основне школе.

-Година је била веома плодоносна. Имамо четворо Вуковаца, шесторо ученика који су освојили једно од прва три места на републичким такмичењима. Наше најуспешније ђаке моћи да виде сви суграђани с обзиром на то да ће се наћи на билборду – додала је Рацков.

Ове школске године 53 ђака завршило је осми разред у овој школи.

 

 

 

dimitrisvetsikas1969-sign-1418256

Током претходног дана у Србији су се догодиле 103 саобраћајне незгоде у којима је повређено 37 лица. Током претходног дана на путевима које покрива Полицијска управа Кикинда догодиле су се три саобраћајне незгоде у којима су повређена три лица.

У сусрет почетку летњег школског распуста, Министарство унутрашњих послова апелује на све учеснике у саобраћају да поштују саобраћајне прописе и покажу додатну одговорност, јер се очекује повећано присуство деце на улицама, у парковима и на спортским теренима.

Такође, током предстојећег периода велики број породица кренуће на путовања, због чега подсећају возаче да децу превозе искључиво на законом прописан начин.

– Напомињемо да је током викенда и у данима који су претходили почетку прошлогодишњег распуста на путевима у Републици Србији живот изгубило девет лица, што представља озбиљно упозорење и обавезује све учеснике у саобраћају на додатни опрез и одговорно понашање- истичу у ПУ Кикинда.

Саобраћајна полиција ће током школског распуста појачано спроводити превентивне и репресивне активности у циљу очувања безбедности свих учесника у саобраћају.

 

pas-mila

Из уличних дана у топлину породице. Мила, пас којег су бројни суграђани свакодневно виђали на улицама града, више неће лутати сама. Коначно је добила свој дом и породицу која ће о њој бринути.

Месецима је била познато лице градских улица. Многи су застајали да је помазе, оставе јој храну или воду, а њена блага нарав освојила је срца великог броја суграђана. Управо захваљујући тој несебичној бризи и хуманости, Мила је имала подршку и када није имала свој кров над главом.

Данас из ЈП Кикинда стиже вест коју су многи прижељкивали. Мила је удомљена и започиње ново поглавље свог живота.

Данас са радошћу можемо да објавимо да је Мила удомљена и да је пронашла свог власника, који ће јој пружити сигурност, топлину и љубав какву сваки пас заслужује. Хвала свима који су на било који начин помогли Мили на њеном путу до срећног краја. Желимо јој много лепих тренутака у новом дому. Велико хвала удомитељки!- поручили су из Зоохигијене ЈП Кикинда.

Овај срећан епилог није обрадовао само Милу и њену нову породицу, већ и све оне који су годинама бринули о њој и навијали да једног дана пронађе свој дом и сигурност.

 

 

jovan-popovic

Издавачка кућа Партизанска књига трећи пут расписује конкурс за регионалну књижевну награду Јован Поповић, у знак сећања на великог кикиндског, југословенског и српског писца. Награда ће бити додељена за најбољи необјављен рукопис књиге прича или песама, а на конкурс се могу пријавити ауторке и аутори из Србије, Црне Горе, Босне и Херцеговине и Хрватске. Из конкуренције су унапред искључени ауторке и аутори који имају или су у прошлости имали потписан издавачки уговор с Партизанском књигом.

Сви остали заинтересовани имају прилику да своје рукописе, потписане именом и презименом, уз остале личне податке, доставе на електронску адресу partizanskajp@gmail.com до 6. августа. Име лауреата биће познато 18.новембра на дан рођења Јована Поповића.

Ауторки/аутору награђеног рукописа 18.новембра у Кикинди биће уручена плакета и објављена уређена књига у издању Партизанске књиге, уз потписивање стандардног издавачког уговора.

Јован Поповић (1905–1952) био је песник, прозни писац, уредник, преводилац, књижевни и позоришни критичар, учесник у НОБ-у од почетка оружаног устанка у Србији. Објавио је три књиге поезије и три књиге кратке прозе. Сахрањен је у Алеји великана на Новом гробљу у Београду. Партизанска књига је први и ексклузивни издавач Поповићевих сабраних дела.

Актуелни добитник награде Јован Поповић је Милош Живановић из Београда за рукопис књиге Обале добре воде.

zetva-psenice-(1)

На почетку жетвених радова на територији града Градски штаб за спровођење нмера заштите од пожара за време жетве стрних усева, апелује и упозорава пољопривредне произвођаче и грађане о забрани паљења ватре на отвореном простору. Спаљивањем биљних остатака често долази до неконтролисаних пожара на отвореном, који наносе велике материјалне штете и страдање људи.

Спаљивање стрних усева, смећа и биљних остатака забрањено је Законом о заштити од пожара и градском Oдлуком о заштити пољопривредних имања на територији града. Инспектори Одељења за ванредне ситуације и пољочувари у складу са Законом о заштити од пожара и градском Одлуком о заштити пољопривредних имања  појачано ће контролисати спровођење мера заштите од пожара на отвореном простору и против лица које не поштују забрану спаљивања отпада и биљних остатака подносиће захтев за покретање прекршајног поступка.

Новчаном казном од 10.000 до 50.000 динара казниће се за прекршај физичко лице ако:спаљује остатке стрних усева, смеће и биљне остатке на отвореном простору и за време жетве непредузима посебне мере заштите стрних усева од пожара.За правна лица казне износе од 300.000 до 1.000.000 динара.

Лице које је изазвало пожар биће дужно да ватрогасно-спасилачкој јединици надокнади трошкове интервенције, у складу с посебним прописом. Уколико се утврди да је на пољопривредном газдинству вршено спаљивање жетвених остатака, газдинство губи право на подстицајна средства у пољопривреди, у периоду од две године.

У случају пожара потребно одмах позвати ватрогасно спасилачку јединицу на телефон 193.

На седници Градског штаба за спровођење мера заштите од пожара за време жетве стрних усева донете су одлуке  да се градски Ватрогасни савез се обавезује да организује формирање комисија које ће вршити преглед исправности и противпожарнe безбедности учествујућих пољопривредних машина у жетви стрних усева. Комисија је дужна да о прегледу пољопривредне машине састави записник о исправности, чију копију ће предати власнику пољопривредне машине. Комисија је дужна да власнику исправне пољопривредне машине да налепницу „ ЖЕТВА 2026. ГОДИНЕ“ оверену од стране градског ватрогасног савеза. Распоред и динамику техничког прегледа пољопривредне механизације утврђује Градски ватрогасни савез.

Овом приликом апеловано је на све учеснике у жетвеним радовима да контактирају Градски ватрогасни савез и изврше преглед механизације која учествује у жетвеним радовима. Преглед пољопривредне механизације и техничке исправности за привредна друштва, задруге и друга правна лица који врше жетвене радове организоваће њихове техничке службе у координацији са комисијом за преглед механизације формиране од стране Градског ватрогасног савеза.

grane-i-stablo-(2)

Током ноћи, услед  јаког ветра,  на трима локацијама у граду отпале су гране и део стабла. На срећу, нико није повређен, а није причињена ни материјална штете.

Испред кикиндске  Млекаре у улици Краља Петра Првог одвалио се део стабла. Ово стабло биће уклоњено с обзиром на то да је болесно и угрожава пролазнике и саобраћај.

На Градском тргу испред кафића „Infinity“  одломила се велика грана стабла келреутерије која је пала на плато. У дворишту Опште болнице такође се одломила већа грана са једног стабла.

Надлежне службе, већ током јутра уклониле су гране и део стабла.

Већ током следеће недеље Кикинду ће посетити стручњаци са Института за низијско шумарство. Они ће здравствено прегледати стабла америчког копривића у улицама Краља Петра Првог и Генерала Драпшина, као и она која се налазе на Градском тргу.

rakic-sajam

Иван Ракић из Кикинде био је најбољи такмичар у парадним запрегама зрелих грла на 93. Међународном сајму пољопривреде који је недавно одржан у Новом Саду. Ово му је прва сајамска титула и на њу су поносни сви чланови Кикиндског коњичког удружења „Банат“ којем припада и Ракић.

-Судије оцењују све изглед возача, опрему, фијакер, ход коња – сазнајемо од Илије Рађеновића, председника клуба. – Сви смо се надали овој титули с обзиром на то да је, у протекле две године, Иван на фијакеријадама први или други, а неретко осваја и награду за најлепшег пастува. Тера двопрег, а сувозач му је седмогодишњи син Никола. Признање је одлична промоција како за Ракића, тако и за клуб и град.

 

Ракић се коњарством бави осам година.

-Има два липицанера и једно ждребе. Изузетно је посвећен коњарству и гаји велику љубав према овим племенитим животињама. Свакодневно ради са коњима и не изостаје са смотри. У Црепаји је такође био први, у Сремским Карловцима био је други, а у наредном периоду очекују га коњичка надметања у Остојићеву, Руми и друга. Иванов пастув Гајтан такође има више титула за најлепше грло.

Првак у категорији младих грла, такође на сајму био је Зоран Воларев из Башаида, а у категорији деце-возача учествовала је и суграђанка Ника Белеслин.

А.Ђ.

stoni-tenis

Чланови Стонотениског клуба Галадска: кадеткиња Лена Терзић те јуниори Вања Гергинов и Борислав Рајић, од 15. јуна, у тренажном центру СТСС у Суботици, припремаће се за Балканско првенство у албанском граду Елбасану, које је на распореду од 24. до 28. дана овог месеца.
– Иако је клупска сезона увелико завршена, поменута тројка из нашег клуба наставила је с тренинзима и сви у Галадској надамо се њиховим добрим резултатима, као и дометима репрезентација Србије – истичу у Галадској.
Д. П. 

skola-novi-kozarci

Ученици основних школа, од првог до седмог разреда, у петак 13. јуна завршавају школску годину. После месеци учења, контролних и одговарања, ђаци одлазе на заслужени летњи распуст који ће трајати до 31. августа.

Свечана подела ђачких књижица и сведочанстава ученицима од првог до седмог разреда биће организована 28. јуна, док ће осмаци своја сведочанства добити у року од седам дана по завршетку наставне године.

Док већина основаца одбројава дане до безбрижног распуста, ученике осмог разреда тек очекује најважнија провера знања. Они су наставу завршили још 29. маја, а чека их завршни испит који је кључан за упис у жељену средњу школу.

Према школском календару Министарства просвете, мала матура полагаће се 15, 16. и 17. јуна. Првог дана, од 9 до 11 часова, осмаци ће решавати тест из српског, односно матерњег језика, док ће дан касније у истом термину полагати математику. Трећег дана, 17. јуна, на реду је тест из изборног предмета. Ученици су претходно бирали између биологије, географије, историје, физике и хемије.

У периоду од 15. до 22. јуна спроводиће се супервизија завршног испита, а прелиминарни резултати биће објављени 19. јуна. Истог дана ученици ће моћи да поднесу приговоре на резултате, и то електронским путем или непосредно у својој основној школи.

Према подацима са сајта „Моја средња школа“, коначни резултати завршног испита биће објављени 22. јуна. Већ наредна два дана, 23. и 24. јуна, матуранти ће електронски попуњавати листе жеља за упис у средње школе, које ће потом предати у својим основним школама.

 

 

error: Content is protected !!