Најновије

le belier dom dom zdravlja 1

Kao rezultat posredovanja Grada između privrede i različitih sektora društvenog i javnog života, Privredno društvo „L Belije“ („Le Belier“) obezbedilo je donaciju, dve veš-mašine, kikindskom Domu zdravlja.

Uručenju poklona danas su prisustvovali gradonačelnik Nikola Lukač i član GV zadužen za privredu i investicije, Saša Tanackov.

– Grad ima izuzetno kvalitetnu saradnju sa kompanijom „L Belije“, za nas je ovo privredno društvo vrlo značajan investitor i primer društveno-odgovorne kompanije. Naša saradnja traje godinama, i ja im zahvaljujem na tome, pre svega na prepoznavanju potreba svih naših institucija. Iz Doma zdravlja su nas zamolili za pomoć, bile su im potrebne dve mašine. Grad se obratio potencijalnim donatorima i „L Belije“ nam je odmah, kao i mnogo puta do sada, izašao u susret. Takođe nam je drago što Kompanija proširuje svoje kapacitete u Kikindi, što znači i nova radna mesta za naše sugrađane – rekao je gradonačelnik.

Danas donirane veš-mašine su većeg kapaciteta, kakve su i potrebne za Dom zdravlja.

– Svake godine se trudimo da izađemo u susret Gradu i tako će biti i ubuduće, nastavićemo ovu lepu saradnju – kaže Kristina Ristić Popov, rukovodilac ljudskih resursa u kompaniji „L Belije“.

Direktorica Doma zdravlja, dr Biljana Marković istakla je da je Kompanija i ranije obezbeđivala donacije za ovu zdravstvenu ustanovu.

Zahvalni smo i mnogo nam znači poklon jer nismo mogli da kupimo mašine koje su nam neophodne – rekla je dr Marković. – Pre nekoliko godina od „L Belijea“ smo dobili nameštaj za Dečiji i Školski dispanzer. Nadam se da ćemo nastaviti saradnju i da će biti još uspešnija i bolja.

 

 

uskrs jaja

Sajan i Društvo za negu tradicije i ekologije „Delibab“ 29. put bili su domaćin Uskršnjih svečanosti. Izložba uskršnjih jaja i zeka, kulturno-umetnički program, Uskršnje igre, kao i prikaz običaja vezanih za ovaj praznik obeležili su tradicionalnu manifestaciju koja je pored Sajanaca, okupila i njihove goste iz Iđoša, Mokrina, Kikinde i Padeja.

-Osnovani smo 1992. godine i već naredne smo krenuli sa ovom manifestacijom. Cilj nam je očuvanje i negovanje tradicije, počev od toga kako su naše bake farbale jaja, kuvale šunku, pravile kolače, negujemo to i prenosimo najmlađima kako bi i oni nastavili tradiciju- kaže Silvija Tosegi, predsednica Udruženja „Delibab“.

Da običaje i tradiciju treba sačuvati od zaborava, ističe i Rozalija Varga iz Udruženja  „Eđšeg“.

-Već godinama se družimo sa Sajancima i mnogo nam je lepo. Običaji su lepi, trudimo se da sačuvamo tradiciju koju smo nasledili od predaka. Za Uskrs ima mnogo običaja. Jedan od njih je i da sutradan, posle Uskrsa, dolaze mladići da mirišljavom vodom prskaju devojke. Nažalost, puno je običaja skoro zaboravljeno- kaže Rozalija.

Uz nadu da će se, ipak, mnogi običaji održati i preneti budućim generacijama, u Sajanu nastavljaju da ih neguju radujući se predstojećem, najvećem hrišćanskom prazniku. Katolički vernici Uskrs će proslaviti 9. aprila.

error: Content is protected !!