Најновије

le belier dom dom zdravlja 1

Као резултат посредовања Града између привреде и различитих сектора друштвеног и јавног живота, Привредно друштво „Л Белије“ („Le Belier“) обезбедило је донацију, две веш-машине, кикиндском Дому здравља.

Уручењу поклона данас су присуствовали градоначелник Никола Лукач и члан ГВ задужен за привреду и инвестиције, Саша Танацков.

– Град има изузетно квалитетну сарадњу са компанијом „Л Белије“, за нас је ово привредно друштво врло значајан инвеститор и пример друштвено-одговорне компаније. Наша сарадња траје годинама, и ја им захваљујем на томе, пре свега на препознавању потреба свих наших институција. Из Дома здравља су нас замолили за помоћ, биле су им потребне две машине. Град се обратио потенцијалним донаторима и „Л Белије“ нам је одмах, као и много пута до сада, изашао у сусрет. Такође нам је драго што Компанија проширује своје капацитете у Кикинди, што значи и нова радна места за наше суграђане – рекао је градоначелник.

Данас дониране веш-машине су већег капацитета, какве су и потребне за Дом здравља.

– Сваке године се трудимо да изађемо у сусрет Граду и тако ће бити и убудуће, наставићемо ову лепу сарадњу – каже Кристина Ристић Попов, руководилац људских ресурса у компанији „Л Белије“.

Директорица Дома здравља, др Биљана Марковић истакла је да је Компанија и раније обезбеђивала донације за ову здравствену установу.

Захвални смо и много нам значи поклон јер нисмо могли да купимо машине које су нам неопходне – рекла је др Марковић. – Пре неколико година од „Л Белијеа“ смо добили намештај за Дечији и Школски диспанзер. Надам се да ћемо наставити сарадњу и да ће бити још успешнија и боља.

 

 

ускрс јаја

Сајан и Друштво за негу традиције и екологије „Делибаб“ 29. пут били су домаћин Ускршњих свечаности. Изложба ускршњих јаја и зека, културно-уметнички програм, Ускршње игре, као и приказ обичаја везаних за овај празник обележили су традиционалну манифестацију која је поред Сајанаца, окупила и њихове госте из Иђоша, Мокрина, Кикинде и Падеја.

-Основани смо 1992. године и већ наредне смо кренули са овом манифестацијом. Циљ нам је очување и неговање традиције, почев од тога како су наше баке фарбале јаја, кувале шунку, правиле колаче, негујемо то и преносимо најмлађима како би и они наставили традицију- каже Силвија Тосеги, председница Удружења „Делибаб“.

Да обичаје и традицију треба сачувати од заборава, истиче и Розалија Варга из Удружења  „Еђшег“.

-Већ годинама се дружимо са Сајанцима и много нам је лепо. Обичаји су лепи, трудимо се да сачувамо традицију коју смо наследили од предака. За Ускрс има много обичаја. Један од њих је и да сутрадан, после Ускрса, долазе младићи да миришљавом водом прскају девојке. Нажалост, пуно је обичаја скоро заборављено- каже Розалија.

Уз наду да ће се, ипак, многи обичаји одржати и пренети будућим генерацијама, у Сајану настављају да их негују радујући се предстојећем, највећем хришћанском празнику. Католички верници Ускрс ће прославити 9. априла.

error: Content is protected !!