Најновије

štrudlijada pobednice

И трећа „Штрудлијада“ коју је организовало Етно-грађанско друштво „Сувача“ била је такмичарског карактера, али је угодно претпразнично дружење окупљених из свих крајева Србије, ипак, било у првом плану. То потврђује и Шапчанка Јелена Станковић, која је освојила прво место.

-Раду сам упознала прошле године у Зрењанину, направиле смо ту спону и дивно дружење. Први пут сам у Кикинди, дошла сам са својим сестрама. Рецепт за штрудлу сам добила од пријатеља који је Мађар, тако да ми је он открио неке тајне и цаке. Ипак, овде је најважније дружење, оно се не мери наградама које итекако пријају, али првенствено сам дошла због Раде, њеног дивног удружења и дивне манифестације- рекла нам је Јелена.

Да је, дегустрирајући тридесетак штрудли, жири био на муци, признаје Радован Субин.

-Имали смо стварно тежак задатак нас троје, Регина Суботић, Дејан Ханак и ја. По нама, могли су сви да победе, али морали смо четири најбоље штрудле да издвојимо. Оцењивали смо компактност, изглед и укус. Учеснице су се потрудиле, задовољни смо резултатима њиховог рада- рекао је Субин.

По оцени жирија, најбоља маковњача стигла је из Зрењанина. Апсолутни победник је Љубица Цветинов Вуков,  чланица Удружења „Булевар 023“. Друго место заузела је Љупка Мишков из Удружења жена „Ливађанке“ из Александрова, а треће Јелена Којчић из Удружења „Тарашки тиски цвет“ из Тараша.

Организатори, Етно-грађанско друштво „Сувача“, имали су много разлога за задовољство.

-Славимо 20 година постојања, срећне и задовољне што смо помогле болеснима и сиромашнима разним хуманитарним активностима, организовањем концерата за болесну децу. То је велика срећа знати да си помогао. Надам се да ћемо трајати барем још две деценије. Одзив на нашу манифестацiју је изузетан, ту су учесници из свих крајева наше земље: од Кикинде и околине, Зрењанина, Новог Сада па до Жабља, Шапца и Ниша- каже Радојка Вујадинов, председница УГ „Сувача“.

На трећу „Штрудлијаду“ из Госпођинаца је дошла Мирјана Пантић.

-Лепу сарадњу имамо са Радом и њеним удружењем и због тога смо и овде. Тајна добре штрудле је у љубави- закључила је Мирјана.

 

 

ekonomska

Изложбом фотографија „Школа кроз време“, приредбом и представљањем образовних профила, кикиндска Економско-трговинска школа прославила је свој Дан и 75 година рада. Задовољни ђаци и професори, понос су школе која ће свршеним основцима у предстојећој школској години понудити образовне профиле: економски и туристички техничар, трговац, конобар и кувар.

Утиске са нама поделио је Жарко Утржан, председник Ученичког парламента.

-Трећи сам разред и презадовољан сам школом. Професори ме мотивишу да наставим да учим и напредујем, да усавршавам вештине кроз лекције и такмичења. Када осмацима промовишемо школу, већина жели да упише неки смер овде. Према нашој рачуници, од 17 ђака, седморо жели да упише нашу школу. Смерови су лепо испланирани- каже Жарко.

Бројне генерације ђака и професора пронаћи ће се на фотографијама које у холу школе дочаравају њен богат и успешан историјат.

-Професори су изузетно посвећени свом раду, постављању и постизању високих циљева. Ученици су задовољни нашом школом. После пет година, поново уписујемо смер туристички техничар тако да ћемо у предстојећој школској години уписати по 30 ђака на смеровима економски и туристички техничар, као и кувар, и комбиновано одељење трогодишњих смерова трговац и конобар са по 15 ученика- каже професорка економске групе предмета Ивана Којић.

Прослави Дана и годишњице школе присуствовали су градоначелник Никола Лукач и чланица Градског већа Валентина Мицковски који су пажљиво и интерактивно пропратили ученичке презентације образовних профила. Ђаци су показали да стичу бројна практична знања. Драган Ћирић, ученик другог разреда смера трговац,  успешно је демонстрирао рад у прехрамбеној продавници.

-Мерење, касу, паковање и слагање робе, све то радимо. Није тешко, а професори су одлични. Једном недељно имамо праксу у продавницама, а једном недељно овде у школском кабинету. Предмети су занимљиви, а касније можемо да се запослимо у струци или да наставимо школовање на неком факултету. Познати смо по својим плавим мантилима- истиче Драган.

Невена Ковачевић учи за конобара и први је разред.

-Свиђа ми се школа, много тога сам научила. Имамо практичну наставу у школи и праксу на крају године. Садашњи мој план је да идем у иностранство.

Драгана Мијанџић похађа економски смер и други је разред. Са другарицама је успешно презентовала пословање виртуелног предузећа.

-Школа је испунила моја очекивања, и сматрам да свако кога занима област економије треба да упише нашу школу јер ће стећи лепа искуства и научити много тога.

Срдачне честитке ђацима и колективу упутио је градоначелник Никола Лукач.

-Обишао сам више кабинета и имао прилику да се уверим у квалитетан рад наставног кадра. Разговарали смо и они су дошли на идеју да чешће посећујемо школу и разговарамо са младима. Мој савет је био да са преданошћу и љубављу према послу, раде оно за шта се школују. Видео сам да су задовољни школом и оним што чинимо да услови за образовање буду све квалитетнији. Сигуран сам да ће из ове школе изаћи добри људи,  квалитетно обучени да раде свој посао- рекао је Лукач.

 

 

 

 

JP Kikinda 1 (3)

Јавно предузеће „Кикинда“ наставља са едукацијом најмађих о значају одговорног власништва. Данас је одржано још једно предавање, овога пута за ученике првог и другог разреда Основне школе “Жарко Зрењанин”.

Ђаци су имали прилику да чују све о значају одговорног власништва, потребама паса и обавезама власника, као и да се друже са псима из „Зоохигијене“ који су спремни за удомљавање.

Предавање су одржале Јелена Пантелић и Бранка Живаљевић из ЈП „Кикинда“. Из овог предузећа поручују да је учење најмлађих да буду одговорни за друго живо биће још једна степеница на путу да израсту у добре људе.

bijeljina sajam

Туристичка организација Града Кикинде први пут се представља на Сајму туризма и гастрокултуре у Бијељини који се одржава 12. пут. Да посете наш град, упознају се са његовим знаменитостима и буду драги гости традиционалне манифестације „Дани лудаје“, из ТО Кикинде позвали су све посетице Сајма који је окупио излагаче из Србије, Црне Горе, Хрватске и Републике Српске.

-Ми смо се представили упечатљивом наранџастом бојом, у знаку лудаје и производа од ње. Наш бренд је другачији од осталих, сви настоје да представе оно што је аутентично за њихову средину. Наш штанд има лепу посећености, међу посетиоцима су били и министар трговине и туризма Републике Српске Денис Шулић, директорица Туристичке организације Бијељине Јасна Абдулахагић, градоначелник Бијељине Љубиша Петровић, директор ТО Републике Српске Миодраг Лончаревић. Договарамо нове сусрете и промоције- каже Јасмина Миланков, в.д. директорица Туристичке организације Кикинде.

Више од 80 излагача понудило је разноврстан садржај на дванаестом Сајму туризма и гастрокултуре у Бијељини који се одржава се 27. и 28. априла у хотелу „Дрина“.

klavir

Интерактивну радионицу „Музиком кроз град” која ће бити одржана данас од 17 до 19 сати на неколико локација на градском тргу организује Центар за стручно усавршавање у сарадњи са Народним музејoм из Кикинде и Центром за промоцију науке. Почетак је на улазу у Народни музеј.

Сви заинтересовани грађани моћи ће да сазнају ко је био Роберт Толингер, где се свирало и плесало у Кикинди, како се звао први музички часопис који је издат у нашем граду, али и да уживају у композицијама Роберта Толингера које ће на клавиру у свечаној сали музеја изводити Ева Француски Арањош.

Цео програм је бесплатан и намењен је свим узрастима.

Dan plesa 11

Иако се Светски дан плеса обележава тек за два дана, Градски трг данас је пулсирао у ритму који су диктирали чланови свих кикиндских плесних школа.

У организацији Културног центра и под покровитељством Града, наступили су: Плесна школа „Dance N Soul“, Балетски студио „Flex“, АДЗНМ „Гусле“ и кикиндско одељење Балетске школе из Новог Сада.

– Желимо да плес живи у Кикинди, да имамо свој дан и да то постане традиција. На овај начин представљамо шта радимо, али је важније да се забавимо и дружимо са осталим плесачима – каже Мирна Крнић из Плесне школе „Dance N Soul“.

У различитим жанровима данас је наступило више од 200 плесача различитих узраста. Њихова публика испунила је Градски трг и сви су пожелели да оваквих манифестација и радосних сусрета буде што више.

davaoci krvi

Изузетан одзив суграђана обележио је данашњу акцију добровољног давања крви.  У просторије Црвеног крста ради даривања драгоцене течности дошло је 143 добровољна даваоца крви. Крв је дало 126 суграђана, а од тога 63 особе први пут. Међу даваоцима је било 40 жена.

Наредне акције биће одржане 11. и 22.маја у времену од 8:30 до 13 часова.

bogdan u silistri

Делегација града Кикинде предвођена председником Скупштине града Младеном Богданом посетила је братски град Силистру у Бугарској где је учествовала на Форуму о социјалној заштити. Том приликом, представљене су услуге и мере у области социјалне и дечије заштите, сличности и разлике у раду социјалних служби, а разговарано је и о начинима на које се може унапредити сарадња два града.

Поздраве гостима на уводном скупу упутили су председник општине Силистра др Јулијан Најденов, председница Општинског савета Силистре др Марија Димитрова и регионални гувернер Николај Неделчев.

Социјалну политику града Кикинде презентовали су Младен Богдан и стручњаци из кикиндског Центра за социјални рад. Делегација Кикинде обишла је и установе за домски смештај и пружање услуга социјалне заштите у Силистри.

Билатерални форум на тему размене искустава и примера добре праксе у сфери социјалне политике организован је од  25 до 28. априла.

socijalna zaštita

Никола Лукач градоначелник Кикинде, и Никола Селаковић, министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, потписали су у Влади Србије уговор о наменским трансферима у социјалној заштити, вредан 8.138.724,00 динара.

Министар Селаковић и градоначелник Лукач изразили су уверење да ће та средства побољшати функционисање система социјалне заштите на локалном нивоу, што за град и Владу Србије остаје један од кључних приоритета, будући да се на тај начин задовољавају потребе најширег броја грађана.

Новац се наменски трансферише градовима и општинама и усмерава се за потребе одређених услуга социјалне заштите на локалном нивоу, као што су геронто домаћице, услуге личних пратилаца, персоналних асистената. Услуге које локалне самоуправе пружају корисницима зависе од лиценце коју нека општина има, као и могућности да одређену врсту услуге организује на својој територији, закључено је у оквиру разговора.

Tablete 1

На Граничном прелазу Хоргош, ухапшен је А.К. (52) из Београда након што је полиција прегледом аутомобила „волксваген“ и прикључног возила, којима је управљао осумњичени, у фабричким шупљинама приколице пронашла више од 232.500 таблета са листе психоактивних супстанци.

Припадници Министарства унутрашњих послова, Управе граничне полиције и Полицијске управе Кикинда, у сарадњи са Управом царина, ухапсили су А.К. због постојања основа сумње да је извршио кривично дело недозвољена производња и стављање у промет опојних дрога, саопштила је Полицијска управа Кикинда.

Осумњиченом је одређено задржавање до 48 часова и он ће, уз кривичну пријаву, бити приведен Вишем јавном тужилаштву у Суботици.

error: Content is protected !!