Најновије

BVS tabla

Поред многих акција које мештани Банатског Великог Села предузимају на уређењу села, појавила се и иницијатива да ово место добије свој грб. Покретач је Борислав Стојисављевић, администратор Фејсбук странице „Великоселске новине“, иначе и председник Удружења „Крајишки вишебој“.

– Од постојања села немамо ни грб ни заставу. Изнео сам идеју и позвао људе да шаљу своје предлоге са описом значења симбола. У току марта и априла стигло је десетак предлога. Има различитих идеја, са Завичајном кућом, сунцокретом, пшеницом, кукурузом, пругом. Рецимо, на једном предложеном грбу су Василије Острошки, то је наша сеоска слава, и Крајишник у ношњи, са заставама, а између њих су Козара и три круне које представљају три рејона у селу – прича Стојисављевић.

Он додаје да је и сам, као иницијатор, урадио прво идејно решење на којем су били воз, планина Оштрељ код Босанског Петровца, одакле, углавном, потичу мештани, три цвета рунолиста за три дела села и исписана година колонизације, 1945. Међутим, каже, касније је свој предлог повукао због различитих ставова које мештани износе на страници „Великоселских новина“.

Како је рок за подношење предлога истекао, сада преостаје да идејно решење будућег грба изгласају чланови Савета Месне заједнице, председници удружења и бивши председници Месне заједнице. Затим ће, каже Стојисављевић, грб да се региструје, биће озваничен као симбол места и постављен на улазу у село.

На простору данашњег Банатског Великог Села, до досељавања породица из Босне, живели су Немци, у три мања насеља: Солтур, Шарл(е)вил и Сент Хуберт. Насеља је, после наредбе царице Марије Терезије из 1763. године, формирало 3.300  Француза из покрајине Лорене и Немаца из југозападне Немачке. Временом су се Французи асимиловали у Немце. После Другог светског рата, Немци су депортовани у Немачку, а имена села задржанa су као називи данашњих рејона Банатског Великог Села. Данас ово место има око 2.000 становника.

Živka torbica knjiga

Трећа књига песникиње из Мокрина, Живке Торбице, имаће своје прво представљање у петак, 5. маја, од 19 сати, у галерији Дома културе у овом месту.

Ово је њена трећа збирка и садржи 95 љубавних и родољубивих песама, насталих у протекле две године.

– Песме су веома емотивне, завичајне су о нашем о Банату, и углавном су истините, то су сећања на моје детињство – каже Торбица. – Сваког јутра напишем једну реченицу, тако започињем дан – прво песма, па све остало. Лајт мотив књиге је стих: „Не постоје два иста дана, ноћи, гласа… Ни срца, ни љубави, па чак ни две капи воде…“. Отуд и назив ове збирке.

Као и претходне две збирке, „Банаћанка“ и „Дневна доза мушкарца“, и ова је изашла у издању Банатског културног центра из Новог Милошева. Рецензент је Наташа Бундало Микић из Новог Сада, дизајн корица је урадила Сенка Влаховић из БКЦ.

На представљању у Мокрину говориће и библиотекарке Даринка Маљугић и Милана Бајкин. Ауторка каже да се нада и промоцији у Кикинди, у току маја. За наступ у свом селу, каже, не брине.

– У Мокрину је увек било добро посећено, верујем да ће тако бити и овог пута – додаје песникиња.

Нема сумње да ће Мокринчани, и овога пута, подржати своју песникињу. Као што је сигурно да ће Живка Торбица сваког јутра написати нове стихове и придружити их збирци од готово хиљаду својих, за сада необјављених, емотивих поетских изражаја.

bosansko grahovo2

Делегација Кикинде на челу са председником Скупштине града Младеном Богданом боравила је у посети Босанском Грахову које је било домаћин треће манифестације „Вратимо спорт у Грахово”.

-Од 2021. године смо заједно и желимо да покажемо колико су наше пријатељство и наше везе јаке. Велики број наших суграђана води порекло из ових крајева и ми желимо да сарадњу учвршћујемо. И овога пута имамо прилику да видимо на који начин се Босанско Грахово развија, који су планови и циљеви у чему их желимо да истрају. Република Србија је умногоме помогла реализацију више пројекте овде, међу њима су санација крова на Дому културе и фискултурна сала, а ми ћемо се трудити да им и у наредном периоду помогнемо да се повежу и да аплицирају за све што им је потребно- рекао је Богдан.

Начелник општине Босанско Грахово Урош Ђуран истакао је да манифестација „Вратимо спорт у Грахово”, трећу годину заредом, окупља велики број Граховљана свих генерација, као и њихових гостију.

-Трећа улична трка окупила је омладину и децу у великом броју. Довели смо атлетичаре из свих делова Босне и Херцеговине, ту су нам и драги гости из Кикинде. Бројни грађани дошли су да нас подрже. За Босанско Грахово је ово један од ретких дана у години када се овако окупљамо. Ове године очекујемо и да ћемо добити Дан општине јер је јавна расправа у току, па ћемо настојити да спојимо две манифестације и окупимо још више грађана – рекао је Ђуран.

 

 

 

 

 

1. мај

Луна парк „Skorpions 3“, на пољани између старог и новог иђошког пута са својим забавним садржајима права је атракција за све узрасте. Два ролеркостера, два мала и један велики рингишпил, тобоган на надувавање, две трамболине, два аутодрома, неки су од  забавних садржаја који ће вас на истом месту чекати и сутра, 2. маја.

На бини која је псотављена унутар луна парка, вечерас од 21 сат, наступиће Иван Гавриловић.

Praznik rada

За Празник рада нерадни дани су 1. и 2. мај.

ЈАВНА ПРЕДУЗЕЋА:

– бројеви телефона дежурних служби –

ЕЛЕКТРОДИСТРИБУЦИЈА – 413258

ВОДОВОД И КАНАЛИЗАЦИЈА – 062/88-44-888 и 062/88-44-891

ТОПЛАНА – 422857

СРБИЈАГАС – 422169

ПАРКИНГ – Паркинг служба неће наплаћивати паркирање 1. и 2. маја. У покушају уплате паркинг места корисник ће СМС поруком бити обавештен да је плаћање стопирано;

ПИЈАЦА – Врата градске пијаце током првомајског празника биће отворена за све посетиоце.

 

ТРГОВИНЕ:

„ЗЕЛЕНИ ДРАГСТОР“ – све продавнице ће 1. и 2. маја радити без измена у радном времену;

„ЛИДЛ“ – у понедељак неће радити, у уторак ће радити регуларно;

„UNIVEREXPORT“ – 1. маја све продавнице радиће до 14 сати, 2. маја уобичајено;

„IDEA“ – 1. маја продавница у Светосавској ће радити уобичајено, све остале ће бити отворене од 7 до 14 сати. Другог маја се ради по редовном радном времену;

MAXI“ – 1. маја биће отворен до 14 сати, 2. маја радиће уобичајено;

GOMEX“ – у понедељак од 7 до 15, у уторак – редовно радно време;

„СП“ – у понедељак је нерадни дан, у уторак ће се радити уобичајено;

„ПЕРСУ“ – 1. маја радиће до 14 сати, 2. маја редовно;

“СВЕТОФОР“ – 1. маја ће радити од 9 до 17, 2. маја уобичајено;

„МАТИЈЕВИЋ“ – оба дана празника, месаре ће радити од 7 до 14 сати;

„БИОМЕСАРА“ – неће радити ни у понедељак ни у уторак;

„МРКШИЋЕВИ САЛАШИ“ – код пијаце и у Микронасељу – 1. и 2. су нерадни дани;

„НЕОПЛАНТА“ – 1. и 2. маја радиће од 7 до 13 сати;

„BIG CHICK“ у Улици Ј. Ј. Змаја – не ради оба празнична дана;

„DM“– у понедељак неће радити, у уторак ће радити уобичајено, од 8 до 21 сата;

LILLY“ – 1. мај је нерадни дан, 2. маја радиће се од 9 до 17 сати.

 

ПОШТА, БРЗА ПОШТА, ПОСЛОВНИЦЕ:

ПОШТА и POSTEXPRESS – у понедељак неће радити, у уторак ће радити само главна пошта, у Генерала Драшина, од 8 до 14 сати;

DЕXPRESS – понедељак, 1. мај је нерадни дан, у уторак, 2. маја ради се уобичајено. Пошиљке преузете 28. априла, биће на испоруци у уторак;

БАНКЕ – не раде током два дана празника.

 

ЈАВНИ ПРЕВОЗ:

„АУТОПРЕВОЗ“ – 1. и 2. маја примењиваће се ред вожње као недељом;

„ЖЕЛЕЗНИЦА СРБИЈЕ“ – ред вожње као недељом за оба дана празника;

ТАКСИ ПРЕВОЗ – 1. и 2. маја ће се наплаћивати по другој, скупљој тарифи, као недељом.

 

ЗДРАВСТВЕНЕ УСТАНОВЕ:

Амбуланта опште праксе имаће, оба дана празника, организована дежурства у Другој здравственој станици, у Светосавској улици, од 7 до 20 сати;

Педијатри ће бити доступни у Дечијем диспанзеру, од 9 до 17 сати;

COVID амбуланта (у дворишту Друге здравствене станице, у Светосавској улици) биће отворена сваког дана од 9 до 17 сати;

Дежурни стоматолог биће доступан у Првој здравственој станици, у Дому здравља, у Улици краља Петра Првог 106 сваког дана од 8-12 и од 14 do 18 сати;

Диспанзер за жене неће радити током два дана празника;

Специјалистичке амбуланте у Општој болници такође неће радити у понедељак и уторак.

 

АПОТЕКЕ:

„ЦВЕЈИЋ“ у Улици браће Татић дежурна је 24 сата;

„МИЛИ-3“ – 1. мај је нерадни дан за обе апотеке. У уторак, 2. маја, апотека у Браће Татић 3 радиће од 8 до 13, а апотека у Краља Петра Првог 83, од 8 до 17 сати;

„НЕОФАРМ“ – у обема апотекама, у Милоша Великог и у Светосавској улици, 1. мај је нерадни дан, 2. маја ће се радити од 7 до 14 сати.

„BENU“ – 1. маја је нерадни дан, 2. маја ће радити од 8 до 15 сати. Апотека у објекту „MAXI“ неће бити отворена оба празнична дана.

 

ВРТИЋИ И ШКОЛЕ:

Вртићи – не дежура ниједан вртић;

Основци и средњошколци немају наставу 1. и 2. маја. Следећи ненаставни дан је уторак, 9. мај.

 

ВАЖНИ БРОЈЕВИ ТЕЛЕФОНА ТАКОЂЕ СЕ НАЛАЗЕ НА НАШЕМ ПОРТАЛУ:

https://kikindski.rs/vazni-telefoni/

Uređenje izletišta 3

Секретаријат за заштиту животне средине Градске управе и запослени на одржавању града, уредили су излетишта у Кикинди.

Средствима за сузбијање крпеља третирани су: простор Старог језера, Симићев салаш, Велики парк, СЦ „Језеро“, Кванташ, Водице, Еко стазу у Микронасељу, Стрелиште, Железнички нови ред, игралиште у улици Слободанке Ациган, дечије игралиште у А насељу, Пескара, и друге зелене површине у граду и на периферији, на укупној површини од 241.100 квадратних метара.

пожар у косовској

У пожару који је око 16 сати избио у Косовској улици, изгорео је помоћни објекат у породичном домаћинству. Брзом интервенцијом ватрогасне екипе, спречено је даље ширење ватре. Повређених, на срећу, нема.

Пожар је пријавио комшија који је видео дим и одмах алармирао ватрогасце.

 

 

put Ada Kikinda

Зоран Милешевић, некада први човек ДС-а, сада владар из сенке Странке слободе и правде, човек који је довео кикиндску привреду до просјачког штапа, уништавајући директно или индиректно друштвена, а и приватна предузећа, а чији је врхунац каријере уништење „Нарвика”, једног од најбољих хотела у Србији, сада је решио да пређе на следећи ниво и уништи читаву Кикинду.

Сецикеса Милешевић, као некада друмски разбојници, сада покушава да отме 200 милиона динара од грађана Кикинде, поткупљеним судијама и намештеним процесом за званично непостојећи пут Иђош – Ада. Својевремено представљен као један од „најзначајнијих грађевинских подухвата” на северу Баната, овај пут заједно са мостом на Тиси код Аде остао је симбол јавашлука ДС-а и негових перјаница и извођача, где се, по опробаној формули и замисли идејних твораца, под маском капиталних пројеката, одвијала отимачина буџетског новца.

Пут Иђош-Ада

Пајтосу Драгана Ђиласа, то што је опљачкао грађане Кикинде путем покрајинског Фонда за капитална улагања, кроз пропалу „инвестицију“ хладњаче од милион евра, која данас труне и распада се, на улазу у град, није довољно. Није му довољно ни што је сопствени ДС држао под хипотеком, од које је на крају отео 50 милиона динара. Није му доста што је већ једном угробарио Кикинду, што је располагао буџетом града како му се прохте, што за време његове власти у Кикинди није отворена ни једна фабрика, ниједно радно место, напротив.

Није му доста то што је наместио тендер за изградњу пута Иђош – Ада, ни што је тај исти пут почео да се распада након прве употребе, већ је сада, након више од деценије, дао себи за право да отима новац из буџета свих грађана Кикинде. Новац намењен за изградњу фабрике воде, нових дечјих игралишта, нових вртића и стварања бољих услова за све грађане.

Овај криминалац опет проживљава своју адолесценцију. У то време пљачкао је трафике и крао аутомобиле. Умишља да ће му и овај пут поћи за руком да завуче шапу у градску касу и краде од Кикинђана.

Гробар Зоран Милешевић, очигледно је решио да поново сахрани тек оживелу Кикинду. Сумњивих моралних порива вероватно планира да отети новац уложи у додатно побољшавање услова у „Нарвику” где, према сведочењу својих страначких колега, окупља људе сличног морала и афинитета, док проблем несносног смрада који се шири из штенаре у Хотел и даље нема намеру да реши.

Оно што јесте сигурно, његовим џеповима без дна увек треба још туђег новца. Са новцем који нам отима, свакако може да настави свој луксузни живот на некој егзотичној дестинацији.

Урбанистичко ругло града

Бисер хотелијерства претворен у руину

Пословно- грађевински подухват некакве приватизације и наводне реконструкције довео је некадашњи бисер војвођанског хотелијерства до непрепознатљивости.

На слици овековечена сцена немачког овчара како се купа у базену некада луксузног Хотела, а данас срамног урбанистичког ругла у центру града, пре неколико година испливала је у јавност изазвавши неверицу и згражавање грађана.

За неверицу: уместо елитних гостију- вучјак

 

Luna park 2

Како би био спреман да, у току првомајског празника прими и забави Кикинђане, у град је већ стигао Луна парк „Skorpions 3“. На пољани између старог и новог иђошког пута већ неколико дана се постављају справе и различите атракције за све узрасте.

– Овога пута понудићемо више садржаја него ранијих година. Имамо и нових атракција, између осталог два ролеркостера, већи и мањи, који је на спрат, два мала и један велики рингишпил, већи и модернији тобоган на надувавање, две трамболине, два аутодрома и још много тога. Потрудили смо се да набавимо нове справе. Укупно ће их бити 20, од тога шест за одрасле и 14 за децу – каже Валентино Хорн, власник Луна парка чија породица довози забавни парк у Кикинду већ дуже од четири деценије.

Додаје да ће све бити спремно већ у недељу, али само као презентација. Званично ће луна парк радити два пуна дана, у понедељљак и уторак, 1. и 2. маја.

Иако су им трошкови порасли, каже Хорн, цене се неће разликовати од прошлогодишњих – биће од 150 до 250 динара. Луна парк „Skorpions 3“ обезбедио је бесплатне жетоне за кориснике „Наше куће“ које ће они моћи да употребе већ у недељу.

Програм на бини

У оквиру забавног парка постављена је и бина на којој ће се у недељу, 30. априла, одвијати програми. Од 16 сати Дечије позориште „Лане“ одиграће представу “Школа за кловнове”, од 20 сати диџејеви ће пуштати хитове деведесетих. Концерт Ивана Гавриловића најављен је за 21 сат.

Oblaci 18

Представа „Облаци“ о Душану Васиљеву, премијерно је одиграна синоћ у Народном позоришту. По тексту Нине Плавањац, комад је режирао Стеван Бодрожа.

Премијерном извођењу присуствовали су заменица градоначелника, Дијана Јакшић Киурски и чланица Градског већа задужена за културу и образовање, Валентина Мицковски.

– Можда ће нам ова представа помоћи у томе да добијемо одговор на питање како је могуће да једна тако млада особа, у суровим и тешким условима великог сиромаштва и боли, без подршке и привилегија какве се данас уживају, упркос  свему томе пронађе надахнуће и снагу да све то преточи у велико, ванвременско и универзално дело. Ми као друштво дугујемо Душану Васиљеву. На дан његове смрти Град Кикинда додељује престижну књижевну награду која је одавно превазишла локални ниво и тиме чинимо да његово име наставља да живи у спони са добитницима престижне награде и са њиховим вредним делима.  Настављамо да се одужујемо и заветом и обавезом да постојеће и, посебно, будуће младе генерације упознамо са делима, песмама које, нажалост, носе печат трагике његовог личног живота и времена у којем је живео. И овом представом покушавамо да се одужимо и да искажемо поштовање према свему ономе што је значио у српском књижевном стваралаштву – изјавила је Дијана Јакшић Киурски.

У представи играју: Владимир Максимовић у улози Душана Васиљева, Мина Стојковић, Никола Јоксимовић, Анђела Киковић, Миљана Кравић, Лука Јовановић Џивџановски и Филип Клицов.

– Било је врло тешко радити представу јер је текст захтеван и комплексан. Требало је да на сцену пренесемо тај замамни, чаробни, необични, болни Васиљевљев свет и, бавећи се тиме, некако смо ушли у дубине његове поетике, у осуду насиља и рата, дубоки пацифизам, опомену да рат не треба да се дешава. Требало је то досегнути. Посебна је одговорност што покушавамо да скренемо пажњу на њега. Душан Васиљев би требало да добије своје место у низу српских великана и надам се да ће ова представа допринети томе – рекао је редитељ Бодрожа.

Наредни репертоарски термини за играње ове представе су 9. и 23. мај.

error: Content is protected !!