Најновије

372419399_263639603163014_3197812905233808998_n

На градском тргу вечерас (субота, 2. септембар) биће одржан концерт Ђорђа Давида и његовог бенда „Death Saw”, са Иваном Петерс и гостима Александром Јосифовским и Славицом Ангеловом.

Почетак концерта који Град Кикинда поклања суграђанина, заказан је за 20 часова.

Овим концертом биће завршено Кикиндско лето, манифестација која је суграђанима пружила разноврсне садржаје и улепшала им протекло лето у граду.

 

Прикажи ову објаву у апликацији Instagram

 

Објава коју дели Kikindski portal (@portalkikindski)

mamutfest

Традиционална манифестација коју организује Народни музеј Кикинда „Мамутфест” биће одржана у петак 8. и суботу 9. септембра. Првог дана, у дворишту музеја, деца ће правити рођенданске честитке, а а у суботу следи низ радионица гостујућих музеја , изложба „Лета пре нета” Музеја науке и технике из Београда, и отварање парципативне изложбе/приче у сликама „У друштву са мамутом”.

Концерт за бебе. едукативна луткарска представа Дечијег позоришта „театрило” , али и плесна радионица- део су садржаја предстојећег „Мамутфеста”.

Devic 1

Историчар Немања Девић данас је у Кикинди, у организацији Историјског архива, промовисао своју књигу „За Партију и Тита: партизански покрет у Србији 1941-1944“ са којом је одбранио своју докторску дисертацију.

Говорећи о томе да су историчари који се баве критичком историографијом често сувишни и непожељни, Девић напомиње да и сам дели ту судбину.

– Постоје одређени наративи у друштву који су се формирали под утицајем вишедеценијске пропаганде, филмова, књижевности. У нашем друштву свакодневно има превише прошлости. Сувишни су историчари који се ослањају на историјске изворе, који руше и преиспитују митове, који митовима постављају неугодна питања – каже Девић.

Као историчар, додаје, настоји да утврди тачне податке у сваком свом истраживању, не осврћући се на идеологију и пропаганду.

– О партизанима се писало много, До 1985. године, на територији целе тадашње Југославије било је објављено између 80 хиљада и 100 хиљада различитих наслова, од новинских чланака до биографија. То говори о снажној пропаганди која је требало не само да реконструише Други светски рат, него да га конструише. Идеологија је легитимна, али ми живимо у постидеолошком добу и, ако се бавимо историјом, треба стално да се преиспитујемо. Овом књигом ја нисам дао коначну и савршену, идеално објективну верзију историје, него сам поставио нека нова питања. То је моја тежња, да критички ишчитавам постојећу литературу, да користим нове изворе и да отварам нова питања. Надам се да ће нове генерације демантовати нас, као што ми понекад деманутујемо старе генерације историчара, то ћу сматрати искораком – објашњава Девић.

У Институту за савремену историју у којем је запослен, каже, не ради се на новим и епохалним открићима, али се постављају нова питања, откривају извори и труде се да период од 1941. до 1945. године прикажу као један драматичан и комплексан период у историји српског народа који треба разматрати из више углова.

– Живимо у времену деградације вредности институција и људи од струке, поготово успоном друштвених мрежа имамо ситуацију да смо малтене сви постали експерти за све и ту видим највећи проблем и потенцијал за даље урушавање кредибилитета и установа и стручних појединаца. С друге стране, трудим се да својој генерацији поручим да на догађаје не гледа црно-бело. Андре Жид је рекао да је сиво једина боја истине, и управо тако, са много нијанси, треба гледати према прошлости.

Иако је докторирао са монографијом о партизанима, написао је и неколико књига о Равногорским покрету и био у јавности означен као ревизиониста, четник, што је, како каже, судбина историчара који се баве савременом историјом, да буду обележени по ономе што истражују.

На данашњој, добро посећеној промоцији, публика је имала прилику да са овим перпективним историчарем сучели мишљења, као и да купи два његова дела: „За Партију и Тита: партизански покрет у Србији 1941-1944““ и „Српска прича – Сећања из рата и револуције 1941-1945 – Александар М. Милошевић“.

prva-knjiga-2023

Три књиге младих аутора до 35 година старости биће објављене на основу конкурса који традиционално расписују Град Кикинда и Банатски културни центар, из Новог Милошева.

Чланови жирија донели су одлуку да објављивањем прве књиге награде ауторе: Нину Катана за збирку прича „Безнађе“,  Уроша Павлова за збирку поезије „Небо су разгажене ципеле“ и Миливоја Бајшанског за књигу „Све јунаке по имену знадем: Атрибуција јунака у песмама Тешана Подруговића“.

Јубиларни, 15. конкурс био је отворен од 1. маја до 1. августа, и у том периоду млади аутори слали су пријаве са необјављеним рукописима поезије и прозе, есеја и књижевне критике, научних и истраживачких радова. На конкурс је пристигао велики број рукописа, а трочлани жири је имао задатак да изабере и награди три рукописа. То је захтевало више читалачких кругова, детаљну анализу и разговоре о књигама које су пристигле на конкурс.

Жири је радио у саставу: др Младен Ђуричић, књижевни критичар; мср Андреа Беата Бицок, књижевна критичарка; и Радован Влаховић, књижевник и директор БКЦ-а (председник жирија). Они су у свом саопштењу истакли да награђене књиге припадају различитим књижевним жанровима, али да свака од њих на оригиналан начин обрађује тему којом се аутори баве.

Збирка кратких прича, симболично насловљена речју „Безнађе”, већ на прво читање издвојила се међу прозним рукописима. Нина Катана је у њој отргла од заборава болне и емотивне тренутке живота, које – захваљујући својој списатељској вештини – успева да претвори у сугестивне кратке приче које, повезане истим насловом, чине вредну и компактну књижевну целину.

С друге стране, Урош Павлов исписује поезију која настаје као одговор на различите друштвене (и личне) теме. Он нам доноси снажне песничке слике, карактеристичне за поезију коју исписују млади аутори у последњој деценији, али истовремено комуницира и са традицијом, показујући нам да гради своје стихове на богатом читалачком искуству.

Насупрот тој модерности, стоји трећа награђена књига, у којој се Миливој Бајшански окренуо традицији, истражујући народну књижевност и атрибуцију јунака у песмама Тешана Подруговића.

Рукописи награђених аутора биће објављени у едицији „Прва књига“ Банатског културног центра.

radovi skola basaid

У Основној школи „1. Октобар“ у Башаиду у току лета предузети су радови у свлачионицама и тоалетима поред фискултурне сале.

– Од Покрајинске владе по конкурсу нам је одобрено 2,6 милиона динара за ове радове. Званична примопредаја биће ових дана. Сада је, од приоритетних радова, преостало да се реконструише део дворишта Школе – рекао је директор, Мирко Влајков и нагласио да, до пре неколико година, у ову установу није улагано најмање четири деценије.

Први радови после дужег времена били су реконструкција фискултурне сале, нова расвета у Школи и грејање, истакао је градоначелник Никола Лукач приликом посете Башаиду.

– Најновији радови обезбедиће још боље услове за ђаке у Башаиду. Град је ове године определио 40 милиона динара за реконструкције, поправке и санације у основним школама. Добра сарадња са покрајинским и републичким органима резултирала је одобравањем пројеката нашим школама – рекао је Лукач. – Нећемо се зауставити, неке школске зграде су старе и дотрајале, трудимо се да правимо приоритете.

Само ове године, новац за радове од покрајинске и републичке владе добиле су и школе „Вук Караџић“, „Ђура Јакшић“, „Фејеш Клара“, „Јован Поповић“, „Петар Кочић“ у Накову. Уз добру сарадњу, удруженим снагама, допринећемо још бољој опремљености свих школа на територији Кикинде, закључио је градоначелник.

P1200856

Првог школског дана, најмлађим ђацима на територији Кикинде стигли су и поклони од Града: уџбеници, и пакети са делом школског прибора. Некима од њих, ђацима у три градске и две сеоске школе, поклоне су јутрос, на првим часовима, уручили градоначелник Никола Лукач, покрајинска посланица и председница Одбора за образовање и науку Станислава Хрњак, начелник Полицијске управе Павле Рајков и чланице Градског већа, Валентина Мицковски и Мелита Гомбар.

– Првог септембра Град традиционално дарује прваке. Из буџета смо, ове године, за уџбенике и поклоне са прибором и опремом, издвојили око 4,1 милион динара. Уверили смо се да су деца жељна дружења и стицања знања, желимо им да чувају једни друге, да слушају своје учитеље и да са њима савладају знања која су им потребна, да овај период живота почну на најлепши начин. Потрудићемо се да у свакој школи обезбедимо још боље услове за ђаке, као и за наставни и ненаставни кадар и, у наредном периоду, наставићемо да обезбеђујемо средства за опремање школа. Желимо да знају да ће Град Кикинда увек бити уз њих и уз све грађане – рекао је Лукач.

Први дан у школи велики је догађај и за ђаке и за њихове родитеље, као и за наставни кадар, рекла је Станислава Хрњак, честитајући првацима полазак у школу.

– Покрајинска влада од 2016. године интензивно сарађује са Градом на различитим пројектима које школе подносе на конкурсима. Ми се заиста радујемо свему што је корак напред и из године у годину, како расте буџет Покрајине Војводине, а сада је безмало 123 милијарде, тако расте удео капиталних инцвестиција, као и подршка грађанима Кикинде, односно најмлађима кроз образовне институције. Стално радимо на томе да унапредимо систем како бисмо помогли деци и родитељима у сваком смислу, у образовном процесу, у безбедности, кроз психолошку подршку и социјалну политику у нашем граду која је проглашена за једну од најбољих у Србији. То је наш заједнички задатак – нагласила је Станислава Хрњак.

Она је додала да је Основна школа „Фејеш Клара“ на почетку велике реконструкције за коју је Покрајинска влада, само за прву фазу радова, већ обезбедила 150 милиона динара.

Директорица Хермина Чемере рекла је да је уписано 19 првака – 12 ће учити на српском, а седморо на мађарском језику. Укупно Школу похађа 210 ученика.

У самом граду госте су на првим часовима имали и ђаци у Основној школи „Ђура Јакшић, у којој су, у први разред, уписана 34 ученика. И прваци у Школи „Јован Поповић” јутрос су дочекали госте.

– Ова школа уписала је 34 првака у два одељења. Први пут, од када сам ја директор, првог школског дана нас је обишао градоначелник – рекла је директорица, Јелена Крвопић.

Испред сваке школе од јутрос су и дежурни полицајци који ће, и надаље, сваког дана, бити са децом у току наставе.

– Полицијска управа у Кикинди спремно је дочекала први дан наставе, имали смо довољно времена да анализирамо и постављамо нове задатке, сваки наш полицијски службеник на обезбеђењу школе зна тачно шта треба да ради како би максимално обезбедио ученике у свим школама. Поред тога, ове школске године, са свим ученицима реализоваћемо и пројекат „Заједно и безбедно кроз детињство“ – казао је начелник Полицијске управе Кикинда Павле Рајков.

У ОШ „Иво Лола Рибар“ у Новим Козарцима уписано је 10 првака.

– У току распуста уређивали смо школу, а првацима смо данас приредили свечани пријем. Следећи смернице Министарства , надамо се да ће ова школска година бити година развијања другарства и поверења на општу добробит свих нас – рекла је директорица Школе, Драгана Радујко.

Жељко Вукмировић један је од пет дечака-првака у Школи у Новим Козарцима.

– Све ми се свиђа у овде, и учитељица и учионица. Ово су већ све моји другари – каже Жељко.

Тијана је првак у ОШ „1. Октобар“ у Башаиду.

– Најважније је учење, здравље, да слушаш своју учитељицу и да помажеш својим другарима. Већ пишем слова и цртам домаћи. Мој најбољи друг Милош седи са мном у клупи – похвалила се Тијана.

Школа у Башаиду уписала је 25 нових ученика, што је седморо мање у односу на прошлу школску годину, па је формирано једно уместо два одељења. Укупно Башаид има 250 основаца.

Prva liga u sedećoj odbojci. Porazi Kikinđana

Одбојкашки клуб инвалида Феникс, сутра од 10 сати у дворани „Језеро” организује 13. „Куп Кикинде” у седећој одбојци. Надметаће се шест екипа: Искра (Бугојно), Бања Лука, Татабања, Смеч (Београд), репрезентација Србије и Феникс, a финале је предвиђено између 15 и 16 сати.

viber_image_2023-09-01_09-34-21-324

Ове године, око 450 ђака првака на територији Града Кикинде први пут село је у школске клупе. Свима њима, Град Кикинда обезбедио је бесплатне уџбенике и део школског прибора и тим потезом олакшао родитељима. Подсетимо, ова мера помоћи породицама уведена је први пут прошле године, када је такође око 450 првака добило бесплатне књиге за школу.

Средњошколци који живе у сеоским месним заједницама, имају обезбеђен бесплатан превоз до школа у Кикинди, као и ранијих година.

За обе мере подршке деци и њиховим породицама, средства су опредељена градским буџетом.

Већ по традицији, градоначелник Никола Лукач и овог 1. септембра обилази школе како би ђацима и просветним радницима пожелео успешну нову школску годину. Градоначелник је, са сарадницима, oд јутрос у обиласку основних школа „Фејеш Клара”, „Јован Поповић”, „Ђура Јакшић”, „Иво Лола Рибар” у Новим Козарцима и „1. октобар” у Башаиду.

Са градоначелником Николом Лукачем су покрајинска посланица Станислава Хрњак, чланице Градског већа Валентина Мицковски и Мелита Гомбар, као и начелник Полицијске управе у Кикинди Павле Рајков.

Министарка просвете Славица Ђукић Дејановић изјавила је раније да школе спремно дочекују ученике, да ће ђаке и школе обезбеђивати полицајци и да ће се током школовања посебна пажња посвећивати неговању људских вредности.

Plesna skola 6

Прави празник плеса приредиле су вечерас чланице „Dance N Soul“ школе у дворишту Курије. Наступиле су све узрасне групе и солисти, вишеструко награђивани на многим плесним такмичењима.

– Спремили смо спектакл. Прошла сезона била нам је веома успешна, свака је све боља. Имамо 5-6 такмичења у сезони и на сваком наступамо са минимално пет кореографија. Добијамо много награда, често и специјалне награде управо за кореографије, Вежбамо, деца се труде, јако су талентована. Сваке године има нас све више и захваљујем родитељима на поверењу – каже Мирна Крнић, професорка физичког васпитањња и председница „Денс ен соул“ Удружења спортског плеса „Ритмик“.

Деветогодишња Анђела Малиновић плеше већ две године.

– Волим да плешем јер ту има и мало гимнастике. Вечерас плешемо „Конфидент“. Наставићу да се бавим плесом и када порастем – каже Анђела.

Даница Чавић из Мокрина има 15 година и у Школи је три године.

– Пронашла сам се управо у плесу каже Даница. – Јако сам задовољна успехом и поносна сам на наше инструкторке и на све нас. Са такмичења се увек вратимо са много трофеја и медаља, углавном освајамо прва места. Вечерас имам и соло кореографију „Дарк хорс“.

Највећа плесна школа у граду ради са децом од четири до 14 година. Има осам група модерног плеса и једну групу мажореткиња, а припремају и солисте у плесу. Вечерас, на „Кикиндском лету“ имали су подршку бубњарске секције Студија „Маус“ и бројне и најверније публике – својих родитеља и бака и дека, али и многих који су једноставно уживали у правим плесним наступима и модерним кореографијама по којима је ова Школа и позната.

temisvar7

Још свега две седмице преостало је до највеће и најпознатије кикиндске манифестације „Дани лудаје”. И ове године, весела поворка предшколаца у добром расположењу, уз музичку пратњу, укусну бундевару и љубазне делатнике градске Туристичке организације обићи ће више градова и на препознатљив начин позвати госте у наш град.

Караван промоције „Дана лудаје” у понедељак 4. септембра биће у Суботици, 5. септембра у Сомбору, 6. септембра у Зрењанину и Новом Саду. Становници главног града на 38. манифестацију биће позвани 8. септембра, а суседи из Румуније 12. септембра када ће наранџаста поворка посетити Темишвар.

Овогодишњи „Дани лудаје” биће одржани од 14. до 17. септембра, када посетиоце, поред такмичарског дела -мерења најтеже и најдуже бундеве, очекују традиционални програми попут Банатског фруштука, Гостинске собе, Европског кутка и Карневала предшколаца, уз жанровски различите концертне вечери, незаобилазног вашара и бројних пратећих забавних, спортских и културних садржаја .

 

 

error: Content is protected !!