Најновије

379425163_314350081177534_5843723984411216222_n

Srednja stručna škola „Miloš Crnjanski“ domaćin je gimnazijalcima iz Lješa iz Albanije u okviru programa „Superškole“ koji sprovodi Regionalna kancelarija za saradnju mladih. Nakon što su Kikinđani boravili u Gimnaziji „Hidajet Lježa“ i upoznali se sa kulturom, istorijskim znamentostima, načinom života, školskim programom u Lješu, sada su dobili priliku da uzvrate gostoprimstvo tokom boravka 12 učenika i dve profesorke iz Albanije u našem gradu.

Aurora  Simoni podelila je sa nama svoje utiske o boravku u Kikindi.

-Kikinda je lep grad, a naši prijatelji iz Kikinde potrudili su se da nam pokažu sve njegove lepote. Iskustvo i prijateljstva koje smo stekli pamtićemo. Saznali smo puno o istoriji, tradiciji, o ludajama, ali i o sovama koje dolaze tokom zime – rekla je Aurora.

Klaudija Suli dodaje da je sigurna da će stečena prijateljstva nastaviti.

-Istorija, kultura, ljudi, gostorpimljivost, način na koji se živi ovde, sve je na mene ostavilo pozitivan utisak. Iako živimo drugačije imamo puno sličnosti i to je najbolje od svega – napomenula je Klaudija.

Osnovna ideja projekta je da mladi iz regiona upoznaju jedni druge i uče o drugim lokalnim zajednicama. Program su podržale vlade Albanije, Srbije, Crne Gore, Severne Makedonije i Bosne i Hercegovine, pojasnio je Vanja Tomašev, profesor SSŠ „Miloš Crnjanski.

-U junu smo mi boravili u Albaniji i sada smo uzvratili gostoprimstvo. Tokom razmena organizovano je mnoštvo aktivnosti, radionica, poseta. Cilj projekta je pomirenje, razbijanje predrasuda i zbližavanje naroda na zapadnom Balkanu i mi smo ih upotpunosti ispunili – zaključio je Tomašev.

Đaci i profesorke iz Albanije posetu Kikindi završavaju sutra, a tim povodom organizovano je predstavljanje projekta kom su prisustvovali Milica Vučićević, pomoćnica pokrajinskog sekretara za obrazovanje i članica Gradskog veća Valentina Mickovski.

-Projekat ima ogroman značaj jer je ideja vodilja negovanje međuljudskih odnosa i multikulturalnosti. Drago mi je što su naši gosti imali priliku da dođu u Kikindu dok su trajali „Dani ludaje“, da osete našu srdačnost i zbliže se sa kikindskim đacima  – kazala je Valetina Mickovski.

Program „Superškola“ podržali su lokalna samouprava i Pokrajinski sekretarijat za obrazovanje, propise, upravu i nacionalne manjine, a finansira ga Evropska unija i Nemačka.

 

 

sns kikinda logo

Umesto da pozdrave davanja države Kikindi, u lokalnom odboru Stranke slobode i pravde postupili su suprotno, napadajući najveći infrastrukturni projekat u gradu u protekle četiri decenije – izgradnju fabrike vode. Na saopštenje koje je u ime lokalnog odbora Stranke slobode i pravde, potpisao Miroslav Panić, odgovorio je Gradski odbor Srpske napredne stranke:

Dušebrižnici iz Stranke slobode i pravde,

čitajući vaše saopštenje, došli smo do zaključka da zahtev koji konstantno upućujute predsedniku Vučiću za formiranje tehničke Vlade, prevashodno ima za cilj konačno rešavanje radnog statusa gospodina Panića, jer bi u takvoj Vladi on zasigurno dobio ministarsko mesto. Takav stručan, kvalifikovan kadar, takoreći čovek univerzalnog znanja, oličinje je politike koju vaša stranka zastupa u Srbiji. Politike skakanja po klupama Narodne Skupštine, politike koja se protivi povećanju plata i penzija, politike koja je protiv direktne pomoći građanima, politike koja se protivi ulaganju u gradove i opštine u Srbiji, politike uništavanja, rasprodaje, pljačke i otimačine, politike koja promoviše nasilje dok se, istovremeno, navodno, bore protiv istog.

Kako vas, gospodo, nije sramota da pominjete pomoć Vlade Republike Srbije gradu Kikindi u iznosu od 100 miliona dinara, kada vrlo dobro znate da je ta pomoć dodeljena kako bi Kikinda izašla iz blokade u koju ju je gurnuo vaš gazda i politički otac Zoran Milešević?! Odakle vam hrabrosti, pošto obraza odavno nemate, gospodine Paniću, da plasirate laži o bogaćenju, kada jedini koji se obogatio od tih para jeste gazda Milešević?! Verovatno ste i vi dobili neku mrvicu, pa sada to otplaćujete besomučnim lajanjem, laganjem, izmišljanjem i napadanjem najznačajnijeg projekta za Kikindu i njene građane u poslednjih nekoliko decenija!

Bez obzira na to, gospodine Paniću, koliko Vi i ostali iz Vaše političke organizacije kevćali i lagali, dalje pljačkali ovaj grad i narod, Srpska napredna stranka će nastaviti da se bori za svakog Kikinđanina i interes Kikinde. Završićemo fabriku vode, distributivnu mrežu za vodu, izgradićemo mini postrojenja za preradu vode po selima, završiti rekonstrukciju gradske bolnice, izgraditi novi vrtić i realizovati mnoge druge projekte od značaja za građane, koliko god se to vama ne sviđalo, koliko god bili protiv i koliko god vi skakali po skupštinskim klupama.

Na kraju, mnogo sreće Kikinda i ima, gospodine Paniću, jer, kad god nam je teško, pogledamo Vas, prekrstimo se i kažemo „Oprosti nam Bože, moglo je i gore!“

 

sajan deponija

Pokrajinski sekretarijat za urbanizam i zaštitu životne sredine odobrio je pet miliona dinara Gradu Kikindi na konkursu za čišćenje divljih deponija u Sajanu, Ruskom Selu i Novim Kozarcima. Kako ističe Miroslava Narančić, sekretarka Sekretarijata za zaštitu životne sredine, poljoprivredu i ruralni razvoj lokalna samouprava izdvojila je milion dinara za ovaj posao, tako da će ukupna vrednost radova biti šest miliona dinara.

-U Sajanu, Ruskom Selu i Novim Kozarcima deponije se nisu čistile nekoliko proteklih godina. Kad god smo ih uklonili, ponovo su nastajale, tako da smo konkurisali za bespovratna sredstva za njihovo uklanjanje. Sa ovim poslom započećemo do kraja oktobra, kako bi do kraja godine on bio završen – rekla je Miroslava Narančić.

Svake godine znatna sredstva ulažu se za uklanjanje  divljih smetlišta.

-Dobri primeri, da su sredstva svrsishodno utrošena, su deponija u Nakovu koja je očišćena pre pet godina. Sada se na mestu, u neposrednoj blizini jezera, nalazi zeleni pojas i šuma. U Banatskoj ulici i na Staroj klanici u Kikindi takođe su postojale deponije i pošto su uklonjene niko godinama ne odlaže otpad na ovim lokacijama. Sa druge strane deponija u Mokrinu, očišćena prošle godine, za koju je izdvojeno 11 miliona dinara, ponovo postaje smetlište. Svega nekoliko dana nakon čišćenja neodgovorni sugrađani ponovo su počeli da odlažu otpad. Ogromna sredstva koja se ulažu mogu da se iskoriste za druge namene – saznajemo od naše sagovornice.

U svakom selu organizovano se sakuplja komunalni otpad, a organizuju se i akcije odnošenja kabastog otpada tokom kojih građani mogu da odlože sve što ne spada u standardno kućno smeće.

-Neophodno je da svi imamo svest o tome da stvaranjem divljih deponija zagađujemo okolinu u kojoj živimo. Važno je da svi zajedno vodimo računa da nam sredina u kojoj živimo bude uređena i zdrava kako bismo dali primer budućim generacijama – zaključila je Miroslava Naraničić.

 

 

 

 

 

 

 

 

aeratori 6

Ukoliko ste proteklih dana posetili Staro jezero, zasigurno ste primetili novinu – vodoskoke koji posebno noću, jer su osvetljeni, ulepšavaju ovaj prostor. Njihova funkcija, međutim, nije prvenstveno dekorativna. Reč je o aeratorima koji obogaćuju vodu kiseonikom. Postavljeno ih je pet, tri u jezeru i dva na obodnom kanalu. Neprekidno rade i planirano je da budu uključeni od proleća do kasne jeseni, dok ne krenu prvi mrazevi. Potom se skidaju i na proleće ponovo postavljaju na isto mesto, saznajemo od člana Gradskog veća Saše Tanackova.

– Radom jakih motora i izbacivanjem mlaza vode dolazi do veće cirkulacije kiseonika, voda se meša i delimično postaje protočna, ubacuju kiseonik u nju. Postavljanje ovih aeratora je završna etapa prekograničnog projekta „Ekolejks” koji smo realizovali sa partnerima iz Rumunije – pojašnjava Tanackov.

Benefit projekta „Ekolejks” je očigledan. Umesto nekadašnjeg zapuštenog trstika između Starog jezera i Sportskog centar „Jezero”, na radost svih sugrađana, dobili smo uređenu oazu za šetnju i rekreaciju. Takođe, u okviru ovog projekta, urađena je temeljna analiza kvaliteta vode u jezeru i obodnom kanalu koja pruža smernice za poboljšanje kvaliteta vode što je, ističe naš sagovornik, dugoročan cilj.

– To nije moguće odjednom, već u etapama. U novom ciklusu prekograničnih projekata koji se finansiraju sredstvima EU, konkurisali smo za nastavak projekta koji se odnosi na kvalitet vode. Dugoročan cilj je da jezero preko obodnih kanala, poprečnim kanalima bude spojeno sa Velikim kikindskim kanalom, da dobijemo veću protočnost vode i da bude čistija. Želimo da iskoristimo ovaj veliki potencijal koji imamo na Starom jezeru – ukazuje Tanackov.

Na pitanje o rezultatima analize vode, naš sagovornik dodaje:

– Kvalitet vode u jezeru i obodnom kanalu nije na zavidnom nivou, to je 5 i 6 kategorija. Postoje tu i individualni zagađivači, to je deo naše nedovoljne kolektivne svesti, koji u deo kanala ubacuju otpad. Stručnjaci iz vodoprivrede su nesumnjivo procenili da ako realizujemo ideju povezivanja sa Velikim kikindskim kanalom, podignemo nivo vode tako što će pumpama biti prebacivana u severni krak oko jezera, dobićemo protočnost koja bi poboljšala kvalitet vode. Mnogi Kikinđani ne znaju da kanal koji ide oko jezera i pored vrtića „Plavi čuperak”, kao podzemni kanal ide do Velikog kikindskog kanala, i kada je vodostaj niži u obodnom kanalu i jezeru, voda stoji, pa je ideja da se napravi kružno kretanje – precizira član Gradskog veća.

ZNAČAJNA PODRŠKA JVP „VODE VOJVODINE”

– Veliku zahvalnost dugujemo „Vodama Vojvodine”, zahvaljujući njima dodatno je očišćen deo kanala, čime su nam pomogli da ovaj projekat završimo na najbolji mogući način. Finansirali su radove, a izvođač je bilo VPD „Srednji Banat” iz Zrenjanina- ističe Tanackov.

smrt čoveka

Ansambl kikindskog pozorišta danas putuje u Priboj, gde će nastupiti na desetom Festivalu „Dani Danila Lazovića“. Na poziv organizatora, u predfestivalskom programu večeras će odigrati predstavu „Smrt čoveka na Balkanu“, pisca i reditelja Miroslava Momčilovića.

Sledeće gostovanje zakazano je za 26. septembar, kada će predstava „Nastojnik“ gostovati u Srpskom pozorištu u Budimpešti.

Sezonu repertoarskog igranja u Kikindi otvoriće vinkovačko pozorište „Joza Ivakić“ sa predstavom „Tri i pol sestre“, u sredu, 4. oktobra, od 20 sati. Cena ulaznice je 400 dinara.

rukomet. mrk kikinda

Predstojećeg vikenda počeće nadmetanje u Super B ligi „Sever-Centar” za momke, jednoj od dve grupe našeg drugog rukometnog ranga, a MRK Kikindu, koja je ispala proletos iz najvišeg stepena, posetio je večeras gradonačelnik Kikinde Nikola Lukač.

– Uveli smo tradiciju da uvek ovako damo podršku ovom klubu, koji je izuzetno kvalitetan kolektiv, da ostvari dobre rezultate i da se vrati u Super A ligu. Ekipa je podmlađena, ali kvalitetno radi i željna je izazova i velikih ostvarenja i da naš grad što bolje reprezentuje u sledećoj sezoni. Nadamo se da će njihova marljivost da bude nagrađena i treba da znaju da im mi iz lokalne samuprave dajemo punu podršku – rekao je Lukač.

Milan Lisica, srednji bek, nadovezao se:

– Ostalo nas je nekoliko iz prošle sezone, tada su se menjali treneri pa nismo imali kontinuitet rada, a sada želimo da se vratimo u najjaču ligu i idemo na pobedu već u prvom kolu protiv Spartaka u Subotici.

Desni bek Ognjen Jovanović dodao je:

– Veliki broj igrača je stigao, a pripreme su prošle u najboljem redu. Treba da radimo na dobroj atmosferi i da budemo svi za jednog i jedan za sve pa da se vratimo u A ligu.

Vladimir Cvijan, novi trener, napomenuo je:

– Ponikao sam u Kikindi, a sada sam posle 30 godina ponovo u svom klubu koji ima tradiciju i bitan je u gradu. Ekipa je rekonstruisana i mlada, uz nekoliko iskusnijih igrača. Hoćemo da oformimo zdravu grupu, da se ovi momci razvijaju i da to utiče i na rezultate, a za ovu ekipu je Super B liga prava mera.

Predsednik Vojislav Bulatović zaključio je:

– Odmah ćemo na startu sezone da imamo derbi sa tradicijom. Idemo da savladamo Spartak pa da se u sezonu uđe pobedom. Subotica nije daleko pa pozivam Kikinđane da dođu i da nas podrže u Hali u Dudovoj šumi u subotu od 18 časova.

Drugo kolo odnosno prvi meč na parketu „Jezera”, Kikinđani će igrati u sredu, 27. septembra od 20 sati protiv Sivca iz istoimenog sela u Bačkoj.

RCT

Regionalni centar za talente „Dušan Vasiljev“ upisuje, ove školske godine, osmu generaciju učenika. U Gimnaziji je danas, tim povodom, održana konferencija za novinare na kojoj su predstavljeni rad Centra i prednosti i pogodnosti koje učenici mogu da postignu kao polaznici ove jedinstvene škole, namenjene onima koji žele više od formalnog obrazovanja.

– Mi radimo sa mladim ljudima koja iskazuju talente po različitim naučno-istraživačkim oblastima, to su deca kojoj je malo ono što dobijaju u školama. Najambiciozniji od njih imaju priliku, već od sedmog razreda osnovne škole, da nastupe na opštinskom, regionalnom i državnom takmičenju talenata. Imamo uvek isti cilj, a to je da što veći broj dece afirmišemo u smislu bavljenja naukom i da informacija o našem radu stigne i do sredina u kojima to nije slučaj – kaže Srđan Srdić, rukovodilac Centra.

Grupe se formiraju po oblastima interesovanja i sa polaznicima se radi po ritmu i u terminima koje dogovaraju sa svojim mentorima. Ovi sastanci se, uglavnom, odvijaju u Gimnaziji „Dušan Vasiljev“ i u Narodnoj biblioteci.

U Regionalnom centru za talente mentori su nastavnici i profesori: Marija Popović za matematiku i fiziku, Jelena Mihajlović za biologiju, Jasna Tomšev i Budimir Đukičin za geografiju, Dragana Francuski i Vera Roš za istoriju, Gordana Novaković za srpski jezik (osnovci), Sanja Mrakić za psihologiju, Zorana Rackov za francuski jezik, Vera Karadžin za engleski i Srđan Srdić za književnost (srednjoškolci).

– Velika je zainteresovanost đaka za sve oblasti jer imaju informacije od učenika koji su već u našem centru – kaže Marija Popović. – Matematika, fizika i biologija su uvek popularne, kao i istorija i geografija. Veoma je velika zainteresovanost i za psihologiju i ta grupa nam je uvek vrlo uspešna. Međutim, ona se formira samo za učenike trećeg i četvrtog razreda srednje škole jer psihologija počinje da se izučava u drugoj godini. Takođe, izuzetak od pravila je i francuski jezik za koji upisujemo decu već od predškolskog uzrasta.

Pored dodatnog znanja iz oblasti za koje je dete posebno zainteresovano, poseban benefit imaju učenici trećeg i četvrtog razreda srednje škole koji postignu uspeh na državnom takmičenju jer su, u tom slučaju, oslobođeni prijemnog ispita na fakultetu. U dosadašnjem radu Centra polaznici su postigli značajne rezultate na svim i na najvišim nivoima takmičenjima i osvajali priznanja kao najbolji u državi.

Iz Regionalnog centra za talente pozivaju sve zainteresovane đake iz severnog Banata da dođu na upis u nedelju, 24. septembra u 10 sati. U zgradi kikindske gimnazije tada će biti upriličen susret sa mentorima, a pojaviće se i dosadašnji polaznici. Nije potrebna posebna priprema jer ne postoji prijemni ispit. Testovi se organizuju tek kasnije, kada grupe već budu radile, kažu mentori.

Prošle godine u Centar je upisano čak 112 polaznika, a nastava i odlazak na takmičenja su, zahvaljujući podršci Grada, potpuno besplatni.

 

viber_image_2023-09-16_16-46-38-142

Društvo prijatelja železnice „Kikinda“ proteklog vikenda bilo je domaćin četrdesetom susretu društava Kikinde, Segedina i Žombolja. Saradnja datira od 2001. godine, a od 2003. proširena je turnirom u malom fudbalu rekreativaca društava.

U subotu, u okviru programa „Dana ludaje“, organizovan je turnir u malom fudbalu ekipa prijateljskih gradova. Pobednici turnira su svi učesnici, ali je ipak najviše pobeda odnela ekipa Kikinde, osvojivši veliki pehar.

U znak priznanja očuvanju tradicije susreta i negovanje prijateljstva duštava, zlatnim medaljama i diplomama nagrađeni su i Arpad Tot, član izvršnog veća opštine Žombolj, Arkadie Ordodi, direktor organizacije „Banat ripenzis“ iz Žombolja, Peter Kapošvari, penzionisani direktor oblasnih železnica Segedin, Zoltan Husar, direktor putničkog saobraćaja mađarskih železnica, Ivan Simić predsednik kikindskog društva i Jožef Blat, član Društva prijatelja železnice Kikinda i pokretač ovih susreta. Zahvaljujući velikoj podršci turističke organizacije i gradskoj upravi ovaj susret je dostojno jubileja obeležen.

 

146859921_761539041138935_3203306751466192635_n

Pionir slobodna škola upisuje novu generaciju polaznika učenika VIII razreda osnovnih škola i I, II i III razreda srednjih škola koji su  zainteresovani za elektrotehniku, programiranje, programiranje, dizajn i komunikacije, elektroniku, ali i pisanje, crtanje, video montažu. Škola je, kao i do sada, besplatna za polaznike, a predznanja nisu potrebna. Ove godine fokus je na kandidatima koji su zainteresovani za razvoj hardvera i elektroniku.

Pionir nije samo škola za programiranje, već je cilj da kroz šire holističko gledanje na svet kombinujemo kreativnost i tehnologiju ka rešavanju velikih društvenih problema, radimo na zanimljivim projektima i znanjem promenimo svet.

U  Pioniru će moći da rade na praktičnim projektima i sigurni smo da ćemo polaznicima pomoći da napreduju u školi i da dobiju prednost u daljem obrazovanju, karijeri, i prilike za fakultet. Pionir raste iz generacije u generaciju, učenici ove škole su šampioni UNICEF-ovog izazova, a škola je nagrađenapriznanjem  „Zeleni list“ za projekte koji se tiču zaštite zdrave životne okoline. U novu generaciju pozivaju sve mlade koji misle da mogu da se razvijaju, da pomeraju granice mogućeg.

-Kao i prošle godine partneri su nam najveće svetske kompanije i organizacije (Github, GitLab, Google, Program za razvoj Ujedinjenih Nacija, Jetbrains, JLCPCB), a očekujemo i učešće svetskih stručnjaka kao predavača u samom programu, hakatone i druge aktivnosti u okviru programa” – kaže upravitelj Pionir slobodne škole, Marko Kažić.

Poziv je otvoren do 1. oktobra 2023. i kandidati se mogu bliže informisati na https://pionir.org, a link za direktnu prijavu je https://tiny.cc/PionirPrijava

Saobracajna policija

Na području Policijske uprave u Kikindi za dane vikenda dogodilo se pet saobraćajnih nezgoda. Jedna osoba zadobila je teške, dve lake telesne povrede i u tri nezgode pričinjena je materijalna šteta. Ukupna materijalna šteta u svim saobraćajnim nezgodama je 745.000 dinara. Saobraćajne nezgode, i to četiri, dogodile su se zbog radnje vozilom, a jedna usled neprilogođene brzine.

Zbog učinjenih saobraćajnih prekršaja, zahtevi za pokretanje prekršajnog postupka podneti su protiv 22 učesnika u saobraćaju i izdata su 122 prekršajna naloga.

Istovremeno, iz saobraćaja je zbog upravljanja vozilom pod dejstvom alkohola i psihoaktivnih supstanci isključeno 11 vozača, od kojih je pet  zadržano u trajanju do 12 časova, jer je izmerena količina alkohola u organizmu prelazila granicu od 1,20 promila alkohola u organizmu.

Takođe, otkriveno je 13 prekršaja nekorišćenja sigurnosnog pojasa, 84 prekršaja prekoračenja dozvoljene brzine kretanja vozila i 59 ostalih prekršaja.

error: Content is protected !!