Најновије

405935257_302827858759629_6816201829588190057_n

Jedinici civilne zaštite uručena je vredna oprema. Kako je vod nedavno formiran donacija će pomoći da pripadnici ove jedinice budu opremljeni, ali i da se dodatno edukuju.

-Odavno postoji ideja da se na teritoriji Grada formira jedinica civilne zaštite i nedavno je sprovedena u delo. U vremenu u kom živimo česte su poplave, zemljotresi, požari, tako da se uvidela potreba da postoji vod koji će u svakom momentu biti na raspolaganju ukoliko dođe do bilo kakve vanredne situacije. Potrebe su velike, ali sam siguran da ćemo uz pomoć lokalne samouprave biti  spremni za sve nenadane situacije – rekao je Dejan Jakšić, komandir voda civilne zaštite za opšte namene.

Pomenuta Jedinica dobila je agregat, motorne testere, potapajuće pumpe i mnoštvo dodatne opreme poput megafona, reflektora, makaza za metal potrebne za  svakodnevni rad.

-Novoformiranoj Jedinici civilne zaštite kupljeni su aparati i nedostajuća oprema u vrednosti od pola miliona dinara. Na ovaj način pripadnici postaju operativni i bezbednost svih građana na ovaj način je unapređena – dodao je član Gradskog veća Nebojša Jovanov.

Jedinica civilne zaštite sačinjena je od dobrovoljnih vatrogasaca koji su se pokazali kao najbolji. Oni su već obučeni za gašenje požara i spašavanje, a u narednom periodu biće i dodatno osposobljeni za uže specijalnosti.

man-putting-empty-ballot-election-box-w1024 (1)

Građani Srbije u nedelju, 17. decembra glasaju na parlamentarnim izborima, stanovnici Vojvodine na pokrajinskim, a u 65 gradova i opština istovremeno se održavaju i izbori za lokalne skupštine. Na teritoriji Grada u birački spisak upisano je 47.038 birača.

-Imamo 720 birača manja u odnosu na prethodnu godinu, kada je pravo glasa ostvarivalo 47.758 sugrađana. Pozivi za glasanje su poslati svima i koliko smo proverili već su stigli na adrese. Ko nije dobio poziv, a upisan je u birački spisak na glasanje može da dođe sa važećim ličnom kartom ili pasošem – istakao je Petar Žigić, predsednik Gradske izborne komisije.

U Kikindi ima 60 biračkih mesta 35 u gradu i 25 u svih devet sela.

-Imamo jednu promenu u odnosu na prethodne izbore 3. aprila prošle godine. Biračko mesto 16 koje se nalazilo u nekadašnjoj Mesnoj zajednici „Nikola Francuski“, sada je prebačeno u vrtić „Kolibri“ koji se nalazi odmah pored. Izborna mesta se otvaraju u sedam, a zatvaraju u 20 časova i do nedelje će sve biti spremno, pristići će materijal, a biće završene i obuke za biračke odbore kako bi izbori protekli u najboljem redu – kaže Žigić.

Ukoliko neko nije u mogućnosti da  glasa na biračkom mestu zbog teške bolesti, starosti ili invaliditeta, o tome treba da obavestite lokalnu izbornu komisiju najranije od četvrtka, 14. decembra, a najkasnije do 17. decembra do 11 sati, odnosno birački odbor na dan glasanja najkasnije do 11 sati.

-Novina, previđena važećim Zakonom, je da postoji posebno mesto pored kutije odnosno osoba koja će da prati ubacivanje listića u glasačku kutiju kako ne bi došlo do povrede izbornog prava. Ukoliko neko iznese listić sa biračkog mesta tada se obaveštavaju nadležni organi – napominje naš sagovornik.

Republička izborna komisija utvrdila je zbirnu izbornu listu za parlamentarne izbore na kojoj se nalazi 18 lista sa ukupno 2.818 kandidata za poslanike.Na izborima za poslanike za Skupštinu Autonomne pokrajine Vojvodine učestvuje 13 izbornih lista.

 

 

mic-1132528_1280

Izborna tišina uoči republičkih, pokrajinskih, beogradskih i lokalnih izbora u Srbiji počela je u ponoć, u noći između četvrtka i petka, i trajaće do zatvaranja biračkih mesta u nedelju, u 20 časova.

Izborna tišina je period tokom koga je u medijima i na javnim skupovima zabranjeno da se objavljuju procene rezultata izbora, javno predstavljaju kandidati na izborima i njihovi izborni programi i pozivaju birači da glasaju, odnosno da ne glasaju za određene izborne liste ili kandidate.

Izborna tišina počinje 48 sati pre izbornog dana i traje do zatvaranja biračkih mesta.

Na biračkom mestu i na 50 metara od biračkog mesta zabranjeno je isticanje simbola političkih stranaka i drugog propagandnog materijala.

Zakonom o izboru narodnih poslanika za kršenje pravila izborne tišine predviđene su novčane kazne, kako za pravna, tako i za fizička lica. To se odnosi na televiziju, radio, štampane medije, ali i na internet portale koju su registrovani kao mediji, dok kampanja na društvenim mrežama nije regulisana zakonom.

401230486_374975944984145_3337726494984498366_n

Vaspitači Predškolske ustanove „Dragoljub Udicki“, već po tradiciji, mališanima iz vrtića za Novu godinu poklonili su pozorišnu predstavu. Komad je premijerno izveden u Narodnom pozorištu, a deca su uživala u avanturi Patuljčice koja traži Deda Mraza.

-Ovoga puta predstavu su pripremili vaspitači iz vrtića „Plavi čuperak“, a veliku pomoć pružile su nam kolege, pomoćno osoblje, tehnička služba, krojačica. Podršku smo imali od naše uprave na čelu sa direktorkom Kristinom Drljić. U komadu glumi 21 vaspitač i svi oni pomažu Patuljčici, koja, u iščekivanju Nove godine i Deda Mraza, ide od kontinenta do kontinenta. Na tom putovanju saznaje kako ostala deca u svetu slave dolazak Nove godine – saznajemo od vaspitačice Danijele Tamaši.

Na zanimljiv način vaspitači – glumci, pokazali su kako se novo leto dočekuje na severnom polu, u Africi, Kini, Egiptu. Patuljčica stiže i u Kikindu, najlepši grad na svetu gde i pronalazi Deda Mraza gde sa decom sveta proslavlja Novu godinu.

-Deca su odlično prihvatila predstavu. Pevali su i igrali sa nama i aktivno učestvovali u našem putovanju – istakla je Danijela Tamaši.

Interaktivna predstava „Put oko sveta” proširila je dečija znanja o drugim zemljama, njihovom jeziku, tradiciji i kulturi.Kada čujete aplauze, vidite dečije osmehe, srećne poglede i pesmu, znajte da iza toga, uvek, baš uvek stoje vaspitači, prokomentarisala je predstavu direktorka Kristina Drljić.

-Punog srca, čiste duše, uz tromesečni rad i trud, svake godine vaspitači, svojoj najvernijoj publici poklone predstavu. Veliko hvala, mojim kolegama i svim ostalima koji su na bilo koji način pomogli realizaciju ovog komada. Biti direktor ovakve ustanove, imati ovakve kolege i sve one, koji su zaposleni u našoj ustanovi, najveća je čast, zadovoljstvo i ponos – rekla je Drljićeva.

U planu je da se još jednom do kraja godine odigra ovaj komad i da bude i humanitarnog karaktera.

Nikola Lukač_ind. zona

Izgradnja „Osmeha Vojvodine“  jedna je od najvažnijih vesti za Kikindu i Vojvodinu minulih decenija. Ovako velika i značajna brza saobraćajnica nije građena u pokrajini još od početka 70-ih godina i izgradnje auto-puta Beograd-Subotica, koji je građen u fazama.

– Možda nismo ni svesni šta će brza saobraćajnica doneti Kikindi i koliko će to promeniti lice grada, kao i sve lokalne samouprave koje će biti na toj ruti- kaže za KIKINDSKI PORTAL prvi čovek grada Nikola Lukač. –  Ogromna važnost projekta je mnogostruka, počev od povećanja investicionih potencijala jer Grad Kikinda više neće biti poslednja stanica nego će postati tranzit što automatski znači da će mladi više želeti da se vrate i ostanu ovde. Veoma je važno i to da je brza saobraćajnica projekat od nacionalnog značaja. Država je zajedno sa pokrajinskom administracijom uvidela da je ovo izuzetno značajan put za celu AP Vojvodinu i Srbiju- ističe Lukač.

Osmeh Vojvodine dug 186 km povezaće od Bačkog Brega na granici sa Mađarskom,  teritorije Sombora, Kule, Vrbasa, Srbobrana, Bečeja, Novog Bečeja i Kikinde,  gde će jedan krak ići do Srpske Crnje, a drugi do Nakova.

– Brza saobraćajnica umnogome će unaprediti region. Za nas će ona značiti i najbrži put do spajanja sa autoputem E 75 Beograd- Novi Sad- Subotica. Jedni drugima bićemo još bliži, protok putnika i robe biće mnogo brži, a investicije će sve to pratiti upravo zbog blizine graničnog prelaza. Doneće nam nove investicije i nova radna mesta. Hvala Vladi, predsedniku Aleksandru Vučiću, pokrajinskoj administraciji. Na nama je da krene izgradnja i od Kikinde ka Somboru u narednom periodu, u toku je kompletiranje dokumentacije.  Svedoci smo da sve ono što je obećano i strateški važno za Vojvodinu i Srbiju, radimo – poručio je prvi čovek grada.

Početak izgradnje brze saobraćajnice Osmeh Vojvodine ozvaničen je juče u Bačkom Bregu, a prisustvovali su potpredsednik Vlade Srbije i ministar odbrane Miloš Vučević, predsednik Pokrajinske vlade Igor Mirović, ministar građevinarsta, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić, ambasador NR Kine Li Ming, kao i gradonačelnici Kikinde i Sombora Nikola Lukač i Antonio Ratković.

406651985_609742827903892_6162304439949007716_n

Nacrt Strategije razvoja sporta za Grad Kikindu od 2024. do 2030. godine je na javnom uvidu do 27. decembra. Dokument se nalazi na sajtu Grada putem kojeg se mogu dostavljati sugestije i primedbe.  Naša lokalna samouprava u kontinuitetu izrađuje strateška dokumenta važna za razvoj među kojima je i pomenuti. Dragan Pecarski, član Gradskog veća istakao je, predstavljajući strategiju, da ona obuhvata sve, počev od predškolaca do najstarijih sugrađana, uključujući i aktivne sportiste.

-Strategija je urađena tako da je usklađena sa Zakonom o sportu. Važna je jer predstavlja i plan sanacije sportske infrastrukture koju treba unaprediti. Prioritet je Sportski centar „Jezero“ koji je i hram sporta, ali i svi objekti koji se nalaze oko same zgrade. Završen je projekat za trenažnu dvoranu i atletski stadion. Razmatrani su i potrebni radovi u svim salama za fizičko vaspitanje u školama na teritoriji Grada. U planu je i izgradnja novog stadiona koji će finansirati država – pojasnio je Pecarski.

Za izradu strateškog dokumenta značajna finansijska pomoć stigla je i od nadležnog Ministarstva. Ljubomir Vasičin, stručni saradnik u timu za izradu Strategije razvoja sporta dodao je da je definisano pet ciljeva.

-Prvi je da se investira u postojeću i da se izgradi nova sportska infrastruktura kako bi bila što bolja, drugi cilj je da se poveća broj kvalifikovanih sportskih stručnjaka, treći je kontinuirana podrška postojećim sportskim organizacijama i reaktivacija neaktivnih klubova. Na četvrtom mestu je briga o školskom sportu, dok je peti cilj briga o osobama  koje su nedovoljno obuhvaćene sportskim aktivnostima. Ideja je da rekreativno bavljenje sportom bude zdravstveno preventivno, programski usmereno i praćeno od strane sportskih stručnjaka. Sve navedeno deluje zahtevno i zato je potrebno ulagati u objekte jer je strategijom predviđena sportska ambulanta, dijagnostički centar, kontinuirana edukacija sportskog kadra kako bi se na pravi način radilo sa decom. Dokument je kvalitetno urađen sa svim relevantnim podacima, međutim ukoliko se ne bude radilo na akcionom planu, koji je sastavni deo strategije, ciljni rezultati neće biti postignuti – rekao je Vasičin.

Zaposleni u Sportskom savezu uradili su anketu sa sportskim klubovima, tako da je prikupljen relevantan broj pokazatelja na osnovu kojih su urađene analize, napomenuo je generalni sekretar Zoran Blažić.

-Pozdravljam sve aktivnosti koje su prethodile izradi strategije jer je ona veoma značajna za kikindski sport. Njenom realizacijom u narednih šest godina siguran sam da će se bavljenje sportom podići na viši nivo. Zajedno sa lokalnom samoupravom Sportski savez sprovodiće u delo sve što je zacrtano i ne sumnjam u realizaciju kompletne strategije. Saglasan sam sa ocenom da bez ulaganja u infrastrukturu nećemo moći da ostvarimo zacrtane ciljeve – kazao je Blažić.

Značajno je i to što je planirano praćenje i realizacija pomenute strategije. U Srbiji se svega 12 odsto građana aktivno bavi sportom i važno je ovaj procenat uvećati.

Usklađivanje sa Zakonom

U izradi strategije učestvovale su i Tijana Sivčev iz Sekretarijata za javne službe, udruženja građana i verske zajednice i Dragana Pecarski, gradski sportski inspektor.

-Zakon o sportu usvojen je 2016. godine i moj zadatak bio je da obiđem sportske klubove kako se utvrdilo dokle su stigli sa usklađivanjem odredbi iz pomenutog Zakona. U gradu imamo 139 sportskih klubova od kojih je 90 uskladilo svoja akta sa zakonskim odredbama – precizirala je Dragana Pecarski.

 

 

 

Bedem (3)

Stotinu domaćinstava i više od 300 stanovnika naselja Mali bedem u Kikindi, zahvaljujući lokalnoj samoupravi, prvi put je dobilo asfalt. Radove na izgradnji 600 metara staze, koji su pri kraju, danas su obišli gradonačelnik Nikola Lukač, načelnik Severnobanatskog upravnog okruga Miroslav Dučić, direktor JP „Kikinda“ Čedo Gvero, član Gradskog veća za infrastrukturu i vanredne situacije Nebojša Jovanov, i Željko Radu, koordinator za romska pitanja u Gradskoj upravi.

– Veliko mi je zadovoljstvo da dođem u deo grada u kojem smo uradili ono što smo obećali – rekao je Lukač. – Više decenija ljudi su čekali asfaltnu stazu. U ovom delu Kikinde nikada je nisu imali, sada je urađena po prvi put, Ovde Hitna pomoć nije mogla da uđe, kao ni druge javne službe jer se teško prolazilo Konačno će deca ići čista u školu, moći će i da voze rolere, neće morati da idu tri ulice dalje, kako su nam rekli. Ovo je svakako urađeno za normalniji i pristojniji život ljudi. Nastavićemo da radimo kako bismo ispoštovali sve što je još potrebno, a na šta su nam ukazali stanovnici ovog dela grada.

Tridesetšestogodišnji Zoran Alijović od rođenja živi u Malom bedemu i danas je bio među mnogobrojnima koji su dočekali gradonačelnika.

– Ovo je za nas put, a ne staza, i početak civilizacije. Trudićemo se da čuvamo, da se ne ošteti. Ovde Hitna služba nije mogla da dođe, posebno kada je loše vreme, a imamo mnogo srčanih bolesnika i astmatičara kojima je potrebna nega. Deci smo, kada idu u školu, navlačili kese na obuću dok ne izađu na asfalt. Mnogo smo zahvalni gradonačelniku i svima koji su nam ovo obezbedili – rekao je Alijović.

U razgovoru sa gradonačelnikom i saradnicima, stanovnici su izrazili potrebu da se postavi još nekoliko uličnih svetiljki, i dogovoreno je da to bude prioritet u narednom periodu u naselju Mali bedem.

406517426_319350424359319_4952846493753930649_n

Zahvaljujući donaciji koju je obezbedio gradski Savet za bezbednost saobraćaja, pripadnici Odeljenja Saobraćajne policije dobili su savremenu opremu koja će doprineti boljoj bezbednost saobraćaja na teritoriji Policijske uprave Kikinda. Načelnik Pavle Rajkov ovom prilikom istakao je odličnu saradnju sa lokalnom samoupravom.

– Nova oprema će doprineti bržem i boljem radu na terenu. Zaključili smo da je na teritoriji naše Policijske uprave najčešći uzrok saobraćajnih nezgoda upravo neprilagođena brzina i učinićemo sve da do njih ne dođe. Tako će prioritet Saobraćajne policije u narednoj godini biti rad na usporavanju saobraćaja – rekao je Rajkov.

Sredstva za ovu namenu obezbeđuju se tako što se od ukupnih naplaćanih kazni za saobraćajne prekršaje na teritoriji Grada, 30 odsto vraća u budžet. Nebojša Jovanov, član Gradskog veća naveo je deo opreme:

-Obezbeđen je laptop sa softverom za čitanje digitalnih tahografa, folimetar za merenje zatamnjenosti folije na auto staklima, kolektori za droga testove, ali i sve ono što su nam zaposleni u Saobraćajnoj policiji signalizirali da im je neophodno u svakodnevnom radu. Bezbednost u saobraćaju je i naš i njihov prioritet – precizirao je Jovanov.

Donirana oprema vredna je 725.000 dinara.

 

405909144_1677304386440829_6940407057884326179_n

Zaposlenima u Sektoru za vanredne situacije, Odeljenja za vanredne situacije u Kikindi MUP-a Republike Srbije dodeljena je informatička, dok je članovima Gradskog vatrogasnog saveza uručena različita vatrogasna oprema čime je završen prekogranični IPA projekat „Romanian – Serbian Cross Border Risk Monitoring in case of Emergency Situations”, RORS 218.

Predsednik Gradskog vatrogasnog saveza Erne Talpai zahvalio je na donaciji vrednoj  20.000 evra koja će pomoći  u vanrednim situacijama.

-Formirali smo Jedinicu civilne zaštite koju čini 22-je najobučenijih dobrovoljnih vatrogasca sa teritorije Grada. Oprema koja je stigla pomoći će nam da na pravi način reagujemo u svim potencijalnim vanrednim situacijama poput poplava, zemljotresa, šumskih požara. Dobili smo motornu testeru za sečenje betona, izolacione aparate, specijalna zaštitna odela, čizme, šlemove, opasače tako da možemo da pomognemo u svakoj situaciji. Ovu opremu ne bi mogli da priuštimo i sada će naša jedinica biti u potpunosti spremna za reagovanje – rekao je Talpai.

Načelnik Odeljenja za vanredne situacije Zoran Budiša dodao je da je veoma važno što je lokalna samouprava prepoznala potrebe da se ovo odeljenje informatički opremi.

-Oprema će nam pomoći da bolje povežemo jedinice unutar odeljenja, ali i Ministarstva unutrašnjih poslova. Stiglo nam je više računara i monitora sa pratećom opremom i modernim čitačima kartica. Dobili smo i projektor koji će nam poslužiti da analiziramo vežbe i događaje kako bi reagovanje vatrogasaca spasilaca bilo još efikasnije – kazao je Budiša

Projekat, koji je trajao prethodnih 18 meseci, zajednički su realizovali županija Timiš iz Rumunije, Kikinda i Zrenjanin, podsetio je član Gradskog veća Saša Tanackov.

-Ovo je jedan od složenijih projekata koje smo realizovali kako zbog broja partnera, tako i zbog brojnih aktivnosti. Organizovano je nekoliko taktičkih vežbi u Kikindi, Zrenjaninu i Rumuniji. Mladi iz Sajana imali priliku da na obuci u Rumuniji steknu nova znanja, a srednjoškolci iz susedne zemlje boravili su u Kikindi. Štampano je i uputstvo kako reagovati u vanrednim situacijama – istakao je Tanackov.

Projekat je omogućio kupovinu potrebne opreme i kamiona cisterne kapaciteta 600 litara koja je višenamenska i može da se koristi  za pijaću vodu i kao ispomoć vatrogasnim jedinicama u slučaju velikih požara, kada je neophodno dopunjavanje vatrogasnih kamiona vodom. Ona je u ranijem periodu predata na korišćenje JP „Kikinda“. Gradu je ovim projektom pripalo oko 155.000 evra i sav novac utrošen je na različitu opremu.

 

Sonja Marinkovic

Veliki narodni orkestar Akademskog kulturno-umetničkog društva Univerziteta u Novom Sadu „Sonja Marinković“ nastupiće u Visokoj školi strukovnih studija za obrazovanje vaspitača u Kikindi.

U amfiteatru Visoke škole koncert će se održati u subotu, 16. decembra, od 18 sati.

error: Content is protected !!