Најновије

saobracaj-deca

Министарство унутрашњих послова упутило је апел возачима и родитељима да децу у саобраћају превозе искључиво на прописан и безбедан начин, уз правилну употребу дечјих седишта. Повод за апел су забрињавајући подаци о великом броју прекршаја непрописног превоза деце у возилима.

Како је наведено, у претходном периоду евидентирано је чак 237 прекршаја непрописног превоза деце на предњем седишту, као и 460 прекршаја на задњем седишту. Из полиције истичу да ови подаци јасно показују да се безбедност деце у саобраћају и даље недовољно поштује.

У апелу се подсећа да безбедност деце почиње правилном употребом дечјих седишта, која морају бити адекватно изабрана и постављена тако да немају померања. За млађу децу је посебно важно да седиште буде окренуто супротно смеру кретања, јер такав положај пружа већу заштиту главе и врата у случају судара.

Из МУП-а наглашавају да превоз деце у дечјим седиштима није само законска обавеза, већ пре свега одговорност сваког возача и родитеља. Упозоравају и да неправилно коришћење седишта директно угрожава живот деце.

Према подацима из апела, током претходног дана у Републици Србији догодило се 78 саобраћајних незгода, у којима су погинуле две, а повређене 43 особе.

pozoriste

У Народном позоришту почео је рад на новој представи „Шећер је ситан, осим кад је коцка“, по тексту Николе Пејаковића, у режији Дајане Јосиповић. Реч је о урнебесној комедији карактера и ситуације, која кроз свакодневне односе открива дубље приче о љубави, браку и потреби да будемо виђени и прихваћени.

Како је истакнуто на конференцији за новинаре, за кикиндско позориште ово је наставак успешне сарадње са редитељком Дајаном Јосиповић, након представе „Херој нације“. У новој продукцији играју глумци ансамбла: Марина Воденичар, Миљан Давидовић, Михајло Лаптошевић и Анђела Киковић.

Редитељка је нагласила да јој је велико задовољство што се враћа у Кикинду и ради са ансамблом који описује као талентован, вредан и инспиративан. Одабир текста Николе Пејаковића, како је рекла, није случајан.

– Он одлично познаје наш менталитет, а ова представа доноси једну опредмећену свакодневицу коју често живимо рутински, не примећујући њену драматургију. Бавимо се односима у браку, љубављу и потребом да нас неко види и разуме – истакла је Јосиповић.

У средишту приче је брачни пар који се суочава са кризом и преиспитивањем односа. Глумица Марина Воденичар, која тумачи лик Невенке, објашњава да је реч о жени која се налази у осетљивој животној фази.

– После седам-осам година брака, све постаје рутина, а она почиње да преиспитује себе и однос са супругом. У том тренутку појављује се неко ко је види и разуме, што доводи до низа комичних, али и веома животних ситуација – каже Воденичар.

Њен сценски партнер Миљан Давидовић, који игра супруга Зокија, поручује да ће се публика лако препознати у односима на сцени.

– Препознаћете и себе и своје комшије. Само, крај вам нећу открити – дођите да погледате представу – додаје Давидовић.

Посебан колорит комаду даје и лик комшије, кога тумачи Михајло Лаптошевић, док Анђела Киковић игра Јацу, Невенкину најбољу пријатељицу – динамичан и снажан лик који уноси додатну енергију у причу.

Редитељка истиче да је атмосфера на пробама весела и да је рад на комедији посебно значајан у времену када, како каже, недостаје искреног смеха.

– Комедија нам даје дозволу да приметимо ствари без притиска да морамо одмах да их поправимо. Управо тај искрен смех нам је потребан – каже Јосиповић.

Премијера представе заказана је за 24. април, када ће кикиндска публика имати прилику да кроз хумор и препознатљиве ситуације завири у сопствене односе и свакодневицу.

Т. Д.

 

mijin

Смех деце чује се и пре него што се стигне до куће у Иђошу. Гласови, дозивање, трчање по дворишту — призор који на први поглед делује безбрижно. Тек када се закорачи унутра, постаје јасно колико је та безбрижност условљена.

У једној соби живи седморо деце са мајком.

Три кауча на развлачење, мала пећ на дрва и један сто – то је све што испуњава простор. На прозорима ћебад уместо завеса. Нема струје, нема воде. Ипак, све је уредно, чисто и сложено. Деца су дотерана, весела, васпитана. Играчке које су добили деле без свађе, као да им је то најприроднија ствар на свету.

-Гледам њих и најтеже ми пада што смо сви у једној просторији, без струје и воде – каже Линда Мијин, самохрана мајка осморо деце из Иђоша: Леоноре (4), Матије (5), Леонтине (7), Леа (8), Драгане (9), Синише (12) и Нене (15), док је осмо – мала Љубица у хранитељској породици.

Њен глас је тих, али сигуран. Без драме, без наглашене туге — више као констатација живота који се живи.

Линда је одрасла у Иђошу, али је последњих година са децом била принуђена да се сели, тражећи место где ће моћи да остану дуже од неколико месеци. Живели су у Сајану, Падеју, код разних људи. Сваки пут из почетка.

-Нисмо могли да нађемо сталан смештај. Ко ће да прими толико деце – дели са нама Линда.

Кућу у којој сада живе добили су на коришћење. Иако је трошна и без основних услова, за њих је значила бар нешто што личи на сигурност.

Свакодневица ове породице почиње рано.

-Устанемо, спремамо се за школу. Неко иде пре подне, неко после. Имамо и вртић, водимо их, доводимо… Сваки дан је такав – прича Линда.

Двоје најмлађих ове године кренуло је у вртић. Домаћи задаци понекад се раде уз свећу, а светлост у вечерњим сатима долази из акумулатора које пуне код родбине.

Воду доносе брат, сестра или зет — колико могу. Кува се на шпорету на дрва.

-Сналазимо се – додаје кратко Линда.

Породица живи од социјалне помоћи и дечијег додатка — укупно око 40.000 динара месечно.

-Најтеже је због хране. За све остало се некако снађемо, али храна је увек проблем – објашњава Линда.

Помоћ повремено стиже — од родбине, комшија, добрих људи. У последње време, након што је њихова прича доспела у јавност, јавило се више људи који су донели одећу, обућу, играчке. Али потребе су свакодневне и непрекидне.

Поред тога, ту су и школске обавезе, вртић, матура најстарије ћерке. Свака ставка је трошак који се мора уклопити у већ ограничен буџет. Упркос судској пресуди, алиментација не стиже већ три године. Поступак је у току.

Ипак, оно што ову породицу највише обележава није сиромаштво. То је начин на који живе упркос њему. Деца су ведра, разиграна, међусобно блиска. Не отимају се око играчака. Не жале се. Деле.

Синиша, дванаестогодишњак, каже да највише воли да игра фудбал са другарима.

-Недостаје нам струја и вода, али надам се да ће нам ускоро бити боље – каже он.

Када говори о жељама, не помиње играчке или телефоне.

-Највећа жеља ми је да нам се врати наша најмлађа сестра Љубица.

Причу о овој породици раније је објавила Хуманитарна организација „Срби за Србе“, указујући на услове у којима живе и на потребу да им се помогне.

Линда каже да је до контакта са организацијом дошло преко школе.

-Учитељица мог детета нас је повезала. Да није било тога, не знам како бисмо – прича.

За њу, међутим, постоји нешто што је важније од свега материјалног. Најмлађа ћерка Љубица већ више од две и по године није са њима. Смештена је у хранитељску породицу.

Раздвајање је било најтежи тренутак.

-Нисам могла да спавам, ни да једем. Гледаш децу — сви су ту, само она фали – каже Линда.

Данас се чују свакодневно, преко видео позива.

-Кад сам је видела прошлог викенда, раширила је руке и викнула: „Мама моја, мамице, дошла си“. Али онда пита: „Мама, да ли ме водиш кући?“

То је, каже, питање на које јој је најтеже да одговори.

Упркос свему, Линда не говори о безнађу. Напротив.

-Моја деца су ми све. Због њих идем даље. Знам да ће бити боље – закључује Линда.

Та вера, тихо изговорена, провлачи се кроз целу причу. Не као сигурност, већ као одлука.

Помоћ коју добијају за њих има велики значај, али потребе остају.

-Свима који су нам помогли желим да се захвалим од срца – каже Линда. – То нам много значи.

Њена жеља је једноставна: Да деца имају услове за нормалан живот. И да поново буду сви заједно.

Т. Д.

 

BELGRAID-2026-Sumar

ЈП „Кикинда” учествовала је на фестивалу БелгрАИД 2026. – „За моју планету!“.  Манифестација на једном месту окупља уметност, културу, хуманост и екологију ради подизања свести о значају очувања животне средине и одговорног развоја заједнице. Кроз разноврстан програм, фестивал нуди садржаје за све генерације, спајајући едукацију и активизам са креативним и културним изразом.

Ове године у фокусу је била екологија и сав приход од манифестације биће усмерен на пошумљавање територије града Кикинде, чиме се директно доприноси повећању шумског фонда у једном од најмање пошумљених подручја у Србији.

 

У оквиру БелгрАИД организована је и панел дискусија под називом: „Можемо ли деци обећати сигурну будућност?“ у којој је учествовао и Миодраг Радовановић, инжењер шумарства у ЈП „Кикинда“. Дискусија је била посвећена питањима будућности животне средине и опстанка наредних генерација, са посебним фокусом на очување шума, примену регенеративне пољопривреде и одговорно управљање отпадом као темељима одрживог развоја. Радовановић је у свом излагању говорио о изазовима и могућим решењима у области шумарства, указујући на значај системског пошумљавања, нарочито у срединама са изразито ниским процентом шумских површина, као што је наша средина.

Учешће представника ЈП „Кикинда“ на овом значајном догађају потврђује опредељеност предузећа ка активном укључивању у иницијативе које доприносе заштити животне средине и стварању одрживије и здравије будућности за све.

А.Ђ.

ofk-kikinda-1

Омладинац је ишчупао на бод на свом терену, пошто је пре тога одлични Миодраг Миленковић (на слици, доле) био двоструки стрелац за ОФК Кикинду, а домаћин се вратио у меч тек ближе крају. У самој завршници Вучетић је скривио најстрожу казну, а с пенала домаћин је стигао до ремија. Шеф струке ОФК Кикинде Милан Ћулум напомиње да је ово била још једна утакмица коју се његови изабраници добро одиграли, а нису освојили три бода.
– У нормалним околностима, освајање бода против квалитетне екипе с добрим појединцима, било би по мери, међутим, у ситуацији у којој се налазимо, не можемо бити задовољни, поготово ако се узме у обзир да смо водили 2:0, скоро до финиша. Могли смо раније решити утакмицу, имали смо шансе за то, а онда смо примили први гол врло јефтино, потом је уследио и дискутабилан пенал за домаћина. Иза нас су три пролећне утакмице, дуго сам у фудбалу и могу да проценим када је нешто случајно, а овако како се односе судије према ОФК Кикинди, под великим је знаком питања куда то води – каже Ћулум.
Предстојеће суботе, од 15 сати, на Градском стадиону гостоваће Слобода из Доњег Товарника.
– Својим момцима прво честитам на игри у Новим Бановцима, пружили су максимум, нешто још могу и поправити, а ни против Слободе неће бити лако. Но, свим силама морамо ићи на победу, а коначно ћемо уписати три бода једино ако будемо фанатично борени – јасан је Ћулум.
Д. П.

Резултати 18. кола: Слога – Динамо 1:2, Нафтагас – Бачка 1:0, Слобода – Железничар 1:3, Јединство – Ветерник 3:1, Инђија – Младост (БЈ) 0:0, Врбас – Хајдук 3:0, Омладинац – ОФК Кикинда 2:2, Младост (О) – Словен 2:1.
ПОРЕДАК: Нафтагас 39, Железничар 38, Хајдук 37, Јединство 35, Младост (БЈ) 32, Динамо 29, Врбас 28, Словен 23, Ветерник 21, Омладинац 19, Слобода 18, Инђија 17, Слога 17, Бачка 16, Младост (О) 15, ОФК Кикинда 9.
У 19. колу, у суботу и недељу (15.00), играћe: Словен – Врбас, Младост (БЈ) – Јединство, Ветерник – Омладинац, ОФК Кикинда – Слобода, Железничар – Нафтагас, Бачка – Динамо, Младост (О) – Слога, Хајдук – Инђија.

ФОТО: Д. П./Јелена Пантелић (ОФК Кикинда) 

mala-matura

Пробни завршни испит за ученике осмог разреда одржаће се у петак, 27. и суботу, 28. марта.

Првог да у 12 часова осмаци ће полагати математику, док ће у суботу од 9 до 11 сати полагати српски, односно матерњи језик, а тест из предмета по избору у оквиру трећег теста од 11.30 до 13.30 часова . Пробни завршни испит је прилика да ученици провере знање, упознају се са процедурама и структуром тестова пре одржавања завршног испита. Ученици ће 1. и 2. априла 2026. године имати прилику да уколико желе, промене предмет који су пријавили за трећи тест. Након тога, више неће бити могуће променити предмет које ће ученик полагати на завршном испиту као трећи тест.

Завршни испит из српског, односно матерњег језика полаже се 15. јуна од 9 до 11 часова, док ће из математике бити одржан 16. јуна у истом термину. Завршни испит из теста из предмета који су ученици изабрали заказан је за 17. јун од 9 до 11 часова.

Прелиминарни резултати завршног испита биће објављени 19. јуна, када ће ученици имати могућност да поднесу приговоре на резултате. Коначни резултати биће објављени 22. јуна. Након тога следи најважнији корак за упис у средње школе – попуњавање листе жеља, које је планирано 23. и 24. јуна, док ће коначна листа жеља бити објављена 26. јуна.

Расподела ученика по средњим школама биће објављена 29. јуна, када почиње и електронско подношење пријава за упис у првом уписном кругу, које траје до 2. јула.

 

 

luidmilakot-children-5411350

Претходног дана на путевима у Републици Србији догодило се 90 саобраћајних незгода, у којима су погинуле две, а повређено је 40 особа. На територији наше ПУ није било саобраћајних незгода претходног дана.

Организовани превоз деце у Србији мора бити безбедан. Из МУП-а подсећају да је организатор превоза дужан да пре поласка ангажује лиценцираног превозника и благовремено затражи контролу возила и возача коју ће урадити саобраћајна полиција. Аутобус мора бити технички исправан, регистрован и опремљен прописаном опремом. Возач мора поседовати одговарајућу категорију, важеће лекарско уверење и поштовати ограничења радног времена и одмора.
Забрањено је ангажовање возача под дејством алкохола или психоактивних супстанци.

Током превоза, деца морају седети на својим местима и користити сигурносне појасеве, где су уграђени. Организатор је обавезан да обезбеди пратњу пунолетног лица, списак путника и јасну руту кретања.

МУП апелују на све учеснике – школе, родитеље и превознике да поштују прописе и не полазе на пут без претходне контроле. Безбедност деце нема алтернативу.

streljastvo

На Првенству Србије у стрељаштву, одржаном у Нишу, у дисциплини пиштољ, састав СД Кикинда: Миклуц, Петров, Шалго, заузео је друго место. Најбољи је био београдски Полицајац, резултатом 1.694, а иза Кикинде (1.683), остало је треће Панчево (1.677).
У појединачној конкуренцији Петров је био пети, Шалго 10, а Миклуц 24. Наступила је још и млађана Ема Цвеијин у појединачној конкуренцији, а она и Петров пуцали су и у микс пару.
Д. П.

kolibrijada-2026-(13)

Наступом свих малишана из вртића „Колибри“ отворена је трећа „Колибријада“. Деца и васпитачи су родитеље и госте поздравили химном вртића након чега су маме и тате заједно са својом децом учествовали у радионицама организованим у радним собама.

-„Колибријада“ је јединствена манифестација у нашем граду и циљ јој је да прослави сарадњу са породицом – истакла је руководилац вртића „Колибри“ васпитачица Александра Лудајић. – Деца сваке године одлуче која је тема овог догађаја, а ове године то је „Аладинова променада“. Све су започели предшколци који су реализовали пројекат „Папир нам шушка, папир нам говори“.

Аладин, васпитач у „Колибрију“ Предраг Поповић, провео је децу и родитеље кроз 10 различитих радионица на тему најпознатијих бајки.

-Правили смо чаробне ћилиме, истраживали смо пут до блага, славићемо симбол среће који представља Аладинова лампа. У манифестацији је учествовало 190 деце са својим родитељима. Током читаве године, кроз разне садржаје, деца радо уче о бајкама, а манифестација је ту да наш рад представимо.

На самом крају организована је дискотека на отвореном, у дворишту вртића, уз ватромет којем су се највише обрадовала деца.

А.Ђ.

struja-1

Због планираних радова на електромрежи, у понедељак, без електричне енергије ће од 11 до 13.30 часова бити потрошачи у делу Кикинде. Искључење је најављено за Трг српских добровољаца број 34, 36, 38 и 40, као и за Улицу генерала Драпшина број 11 и 13.

error: Content is protected !!