Најновије

cross-health

У Српској Црњи одржана је почетна конференција прекограничног пројекта CROSS-HEALTH, који доноси конкретне бенефите грађанима – од бесплатних превентивних прегледа до набавке савремене медицинске опреме и унапређења здравствених услуга.

Почетак реализације пројекта „Побољшање приступачности и ефикасности центара за скрининг у прекограничном подручју општина Сечањ, Нова Црња и Дета – CROSS-HEALTH“ обележен је у Српској Црњи, уз присуство представника локалних самоуправа, здравствених установа и партнера из Румуније.

Реч је о значајној иницијативи која има за циљ да приближи здравствене услуге грађанима, омогући рано откривање болести и подигне квалитет здравствене заштите у пограничном региону.

Председник општине Нова Црња, Драган Дaничић, истакао је да овај пројекат има посебну тежину за локалну заједницу:

– Ово је четврти прекогранични пројекат који реализујемо и изузетно је важан јер ће велики број грађана имати прилику да обави превентивне прегледе. Добићемо и савремену опрему која нам недостаје, што ће значајно унапредити услуге Дома здравља – нагласио је он, додајући да општина већ улаже у долазак специјалиста, а да ће нова опрема додатно подићи ниво здравствене заштите.

Пројекат је званично почео са реализацијом 22. августа прошле године и трајаће до 21. фебруара 2027. а укупна вредност је 744.150,18 евра.

Даничић је подсетио и да је Нова Црња већ награђена поводом 20 година прекограничне сарадње Србије и Румуније, изразивши уверење да ће овај пројекат бити најуспешнији до сада.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Kikindski portal (@portalkikindski)

В.д. директора Дома здравља Нова Црња, др Младен Будовић, подсетио је на успешну сарадњу из претходног периода.

– Пре десетак година, кроз сличан пројекат добили смо офталмолошки кабинет. Овај пројекат доноси нови искорак – како кроз адаптацију простора, тако и кроз набавку савремене медицинске и техничке опреме – рекао је Будовић.

Планирана је набавка возила са рампом, ултразвучног апарата са кардиолошком сондом, ЕКГ апарата, апарата за мерење притиска, дефибрилатора, стерилизатора, анализатора за испитивање функције штитне жлезде, као и ИТ опреме и намештаја.

– Прегледи ће бити доступнији, а самим тим и здравствена заштита квалитетнија. До сада смо их радили парцијално, а сада ће све бити системски покривено – додао је он.

Са румунске стране, директор болнице у Дети, Алин Лападату, нагласио је значај сарадње.

– Болести не познају границе. Наши грађани се суочавају са истим здравственим изазовима и зато је ова сарадња кључна. Поред нове опреме за скрининг и рано откривање болести, веома је важна и размена знања и искустава између лекара – поручио је Лепедат.

Пројекат CROSS-HEALTH обухвата 6500 корисника као и подизање свести о значају превентивних прегледа, унапређење доступности здравствених услуга, рано откривање болести, као и јачање сарадње здравствених установа са обе стране границе. У складу с тим, биће одржано 17 базара здравља, едукације у 19 школа у све три општине, као и три тренинга за лекаре.

Посебан акценат стављен је на бесплатне превентивне прегледе уз коришћење савремене медицинске опреме, што ће директно утицати на боље здравље становништва у овом региону.

ФОКУС НА ПРЕВЕНЦИЈИ

Бесплатни превентивни прегледи и скрининг усмерени су на најчешће заступљена обољења: кардиоваскуларне болести, болести штитатсте жлезде, дијабетес, карциноме плућа, простате и дебелог црева.

strelicarstvo-1

Стреличари кикиндског Апола наступили су на „Три Д” турниру (имитацији лова) „Куп Војводине”, којег је организовао ПСК Ветеран из Суботице на ергели Зобнатица, гађало се у 24 различита модела животиња, с различитих удаљености и позиција, а Кикинђанима су медаље донели: Борислав Станкић, Снежана Замуровић (обоје по злато) и Љубомир Замуровић (сребро). Наступили су још: Тамара Петков и Кристина Панцел.

pcelar-pcele-med-1

Из Месне заједнице Нови Козарци позивали су мештане, пољопривреднике и воћаре да не прскају воће и ратарске културе инсектицидима у фази цветања, како на већим површинама, тако и у двориштима и испред својих кућа.  Уколико је третман неопходан, мора се обављати искључиво у предвечерњим часовима, када се пчеле налазе у кошницама, како би се ризик свео на минимум.

Прскањем у цвету директно се убијају пчеле које су најважнији савезници у производњи хране. Подсећају и да је током прошле године дошло до масовног угинућа пчела, што је довело до смањења њихове популације и представља озбиљну претњу по пољопривреду и животну средину.

Зашто су пчеле од пресудног значаја? Опрашују више од 70 одсто гајених биљака, повећавају принос и од 30 до 80 одсто, у зависности од културе, обезбеђују квалитетније и правилније плодове, чувају биодиверзитет и природну равнотежу.Сваки трећи залогај хране зависи од пчела!

Без пчела нема ни рода, ни стабилне пољопривреде, ни здраве животне средине. Њихов нестанак директно угрожава и производњу хране и опстанак људи. У Месној заједници напомињу и да је законом забрањено третирање биљака у фази цветања препаратима опасним за пчеле, а за непоштовање су предвиђене новчане казне.

А.Ђ.

 

izlozba-pasa-2

Кинолошко друштво „Кикинда“ организује 35. по реду ЦАЦ изложбу паса, која ће бити одржана у недељу, 5. априла, код тениских терена у близини хале „Језеро”. Реч је о националној изложби паса свих раса, која ће окупити велики број излагача и љубитеља кинологије.

Овакви догађаји традиционално представљају прилику да се на једном месту виде бројне расе паса, размене искуства и представе најбољи примерци у складу са стандардима.

Оцењивање паса вршиће судије по FCI групама, а међу њима су Милан Белић, Миланко Максимовић, Синиша Санчанин, Златко Јокић, Милан Весков и Бранислав Малек.

Делегат изложбе је Миломир Мариновић – Лека.

За све додатне информације и пријаве, заинтересовани се могу обратити на бројеве телефона: 061/311-1778, 060/719-7264, 060/363-7434.

AKCIJA-SAOBRACAJ-(9)

Током претходног дана на путевима у Републици Србији догодилo се 86 саобраћајних незгода у којима је погинуло двоје, а повређено је 30 особа. Током претходног дана на путевима које покрива Полицијска управа Кикинда догодила се једна саобраћајна незгода у којој је једна особа повређена.

Према најновијој анализи стања безбедности саобраћаја, забележен је позитиван тренд – смањен је број погинулих и повређених лица у саобраћајним незгодама. У односу на 2025. годину, број погинулих мањи је за 18, док је број повређених смањен за 597 особа. Ови резултати указују да превентивне и репресивне мере дају одређене ефекте, али и даље постоји простор за унапређење.

И поред позитивних помака, брзина остаје доминантни фактор који утиче на настанак саобраћајних незгода, али и на тежину њихових последица. Неприлагођена и прекорачена брзина директно угрожава животе свих учесника у саобраћају.

Из МУП-а апелују на возаче да поштују ограничења брзине, користе сигурносни појас и
прилагоде вожњу условима на путу. Такође, пешаке и друге учеснике позивају на одговорно и безбедно понашање.

odbojka-pretpioniri-1

Првенство Војводине за претпионире одржано је у Новом Саду, а кикиндски Северни Банат заузео је друго место и пласирао се на Првенство Србије, међу осам најбољих.

Прво место освојио је домаћин Волеј, треће је Баваниште, а четврти зрењанински Пролетер.

Најбољи смечер био је Кикинђанин Мишо Инђић, а најбољи сервер, такође из кикиндског клуба, Дамир Стојков.
Д. П.

Mika.jpeg

Поново су гледаоци пред малим екранима могли да се увере у вокално мајсторство наше суграђанке Славке Француски Мике. У трећем кругу популарног музичког такмичења “Никад није касно” на ТВ Прва, Мика је у директном дуелу укрстила микрофоне са искусном дугогодишњом певачицом Ружицом Пејић.

-Овим сам прошла половину надметања. Конкуренција је била изузетно јака. Видели сте, извела сам песму “Магла” од Бонами бенда. Харис Џиновић ми је сугерисао да нисам баш изабрала адекватну нумеру, али упркос свему директно сам прошла у четврти круг и сам Харис је свој глас дао мени-каже популарна Мика.

-Противница је за свој наступ изабрала песму од Ћане “Има стила” и веома квалитетно је то изнела. Мени је драго што сам ушла у наредни круг и, по мишљењу публике, била успешнија од Ружице. Иначе, подршка у студју био ми је мој колега из бенда Бојан-каже популарна Мика.

Након гласања жирија било је изједначено, а поред Хариса Џиновића, за нашу суграђанку је гласао и Саша Милошевић Маре. Након 2:2, одлучивала је публика у студију. Водитељка Драгана Катић је након пребројавања гласова саопштила је да је убедљиву превагу према гласовима публике у студију однела Славка Француски.

-Четврти круг ће бити још занимљивији јер ћу имати такмичарску песму,а добићемо и ментора . То ће бити неко из Звезда гранда или позната естрадна личност, дакле неће бити више песма по нашем избору, него на лицу места добијамо и песму и уједно сазнајемо ко је жири-каже Мика.

Домогне ли се пете степенице, биће то уједно и полуфинале такмичења. Славка је уверена, с обзиром на своје богато сценско искуство, да ће и у наредном кругу оставити одличан утисак, а уз препознатљив и ефектан сценски наступ и шарм који поседује, смеши јој се и финале.

Н. Савић

 

ruskoselski-festival-plesa

Трећи Рускоселски фестивал плеса, у организацији плесног студија „Јефимија“, одржан је јуче у Руском Селу и још једном потврдио да игра може да споји уметност, заједништво и хуманост.

На сцени се представило око 90 учесника, који су публици приредили богат и разноврстан програм. Уз наступе домаћина и гостију, концерт је протекао у спектакуларној атмосфери, испуњеној енергијом, ритмом и аплаузима.

Фестивал је испунио своју хуманитарну мисију – прикупљена новчана средства биће донирана вртићу „Бубамара“ у Руском Селу.

Организатори поручују да су поносни на све учеснике и да овај догађај представља подстрек за даљи рад и нове изазове који их очекују.

Већ у наредном периоду плесаче „Јефимије“ очекују важни наступи – Светско првенство у Сенти од 15. до 17. маја, као и завршни концерт студија 31. маја, где ће публика поново имати прилику да ужива у њиховом таленту и посвећености.

Т. Д.

pozoriste-1

Народно позориште у Кикинди објавило је репертоар за април 2026. године, током којег ће публика бити у прилици да погледа пет представа, међу којима је и премијера комада „Шећер је ситан, осим кад је коцка“ Николе Пејаковића.

Прва на репертоару је представа „Па се видимо у сну“ Николе Завишића, у режији Николе Завишића, која ће бити изведена у суботу, 4. априла, у 20 сати. Потом следи „Србија all inclusive“ Владимира Ђурђевића, у режији Марка Мисираче, заказана за уторак, 7. април, такође у 20 сати.

У уторак, 14. априла, у 20 сати, на сцени ће бити изведено „Љубавно писмо“, чији су аутори Зоран Бачић и Златан Фазлагић, а режију потписује Драган Остојић. Четири дана касније, у суботу, 18. априла, публика ће моћи да погледа представу „Џепови пуни камења“ Мери Џонс, у режији Растислава Ћопића.

Крај месеца обележиће премијера представе „Шећер је ситан, осим кад је коцка“ Николе Пејаковића, у режији Дајане Јосиповић, која је заказана за петак, 24. април, у 20 сати. Прва реприза истог комада најављена је већ за суботу, 25. април, такође од 20 часова.

AKCIJA-SAOBRACAJ-(8)

На подручју Полицијске управе у Кикинди током протеклог викенда догодила се једна саобраћајна незгода са материјалном штетом у износу од 40.000 динара. Према подацима полиције, до незгоде је дошло услед неправилне радње возилом.

Током контроле саобраћаја откривено је укупно 114 прекршаја. Из саобраћаја је искључено осам возача због управљања возилом под дејством алкохола и психоактивних супстанци, од којих су четири задржана до 10 часова јер су имали више од 1,20 мг/мл алкохола у организму или недозвољене супстанце.

Евидентирано је и 13 прекршаја некоришћења сигурносног појаса, 71 прекорачење дозвољене брзине кретања, као и 20 осталих прекршаја.

Истовремено, из Полицијске управе упућен је апел свим учесницима у саобраћају да се придржавају прописа и не користе мобилни телефон током вожње, јер такво понашање значајно повећава ризик од саобраћајних незгода.

Током претходне недеље на путевима у Србији догодило се 619 саобраћајних незгода у којима је погинуло осам лица, док су 54 особе задобиле тешке повреде. На подручју ПУ Кикинда у истом периоду забележене су три незгоде са три повређена лица.

Полиција подсећа да безбедност у саобраћају зависи од сваког појединца и позива возаче да остану концентрисани и одговорни за воланом.

error: Content is protected !!