Најновије

музицка-скола

Концертом најуспешнијих ученика и свечаном доделом диплома вечерас је заокружено 11. школско такмичење Музичке школе, које је и ове године показало колико талента расте у Кикинди. Сала Народног музеја била је испуњена до последњег места, а публика је награђивала сваки наступ снажним аплаузом.

На сцени су се смењивали млади извођачи, сигурни, концентрисани и изнад свега — талентовани. Атмосфера је била топла и подржавајућа, а сваки излазак на сцену доносио је нову енергију и искрену радост.

Директорка школе Маргита Детари истакла је да је овогодишње такмичење донело значајну новину.

– Ове године смо укључили и ученике другог циклуса, од четвртог до шестог разреда, што раније није био случај. Имамо чак 383 ученика, што говори о великом интересовању за музичко образовање – рекла је Детари.

На такмичењу је учествовало 78 ученика, а како наглашава директорка — сви су победници.

– Разликују се само по броју бодова. Неки ученици су добили и више признања јер су наступали у више области – додала је она, напомињући да ће најуспешнији представљати школу на републичком такмичењу као и на републичком фестивалу у Суботици 7. маја.

Руководилац тима за школско такмичење и заменица директора Ева Француски Арањош објаснила је да је концепт такмичења осмишљен тако да буде доступан свој деци.

– Ово није наступ само за најбоље ученике. Желели смо да свако дете осети атмосферу такмичења, да се мотивише и стекне самопоуздање. Оцењивали смо меморију, стил, сценски наступ, ритам, темпо и укупан утисак – навела је она.

Посебну пажњу публике привукли су најмлађи извођачи, који су на сцени деловали сигурно и без треме.

Један од њих је и једанаестогодишњи Андрија Дукић, који је освојио чак три прве награде — за солфеђо, клавир и хармонику.

– Није ми било тешко да се припремим и немам трему кад свирам. Ова награда ми много значи, јер могу да се похвалим. Сада је време за одмор – рекао је Андрија уз осмех.

Сличне утиске дели и десетогодишња Лејла Јовић, ученица саксофона.

– Осећала сам се пријатно док сам наступала и нисам имала трему. Освојила сам прво место и веома сам задовољна. Желим да будем још боља, а већ овог месеца ме очекује републичко такмичење – казала је Лејла.

На крају вечери, свим учесницима уручене су дипломе, уз дуготрајан аплауз публике која је још једном показала колико подржава младе таленте.

Овај концерт није био само такмичење — већ прослава рада, труда и љубави према музици, која се, судећи по овим младим извођачима, у Кикинди негује са посебном пажњом.

Т. Д.

Архив-Милетиц-(1)

Кикинђане очекује занимљиво и едукативно предавање под називом „Шуме у Кикинди – некад и сад“, које ће осветлити развој и значај шумских подручја у овом крају кроз историју до данас. Догађај ће се одржати у свечаној сали Курије, у петак, са почетком у 18 часова.

О овој теми говориће дипломирани инжењер шумарства Миодраг Радовановић, који ће публици приближити како су се кикиндске шуме мењале током времена, колики је њихов значај за животну средину, али и какви су изазови њиховог очувања у савременом добу.

Предавање представља прилику да се грађани боље упознају са природним богатствима свог краја, али и да чују стручна запажања о томе како се односимо према шуми данас – и шта можемо учинити да је сачувамо за будуће генерације.

Улаз је слободан, а предавање је намењено свима који желе да сазнају више о природи која нас окружује.

Т. Д.

 

априлијада-2026-(1)

Башаид је данас, 1. априла, био центар добре забаве, хумора и веселог духа, јер је успешно одржана „Априлијада 2026“. Народна библиотека „Јован Поповић“, Месни огранак у Башаиду, и Месна заједница  организовали су богат програм пун смеха и дружења.

Манифестација је и ове године окупила велики број ученика и наставника, претварајући простор у сусрет игре, књижевности и дечјег стваралаштва. Програм је осмишљен као спој сценског израза, читања и интерактивног учешћа, са циљем подстицања читалачке културе, креативности и развоја комуникацијских вештина код деце.

-Кроз сценске наступе, рецитације и непосредну интеракцију са публиком, ученици су на жив и приступачан начин говорили о вредностима као што су пријатељство, поштовање, сарадња и хумор који повезује. Програм су обогатиле рецитације и сценски прикази инспирисани српском дечјом књижевношћу, са посебним освртом на стваралаштво Јована Јовановића Змаја, чиме је успостављена веза између књижевног наслеђа и савременог начина изражавања – истакла је в.д. директорица Народне библиотеке „Јован Поповић“ Дуња Бркин Трифуновић.

У програму су учествовали ученици Основне школе „1. октобар“ и вртића „Маслачак“ из Башаида, као носиоци сценских садржаја, затим ученици ОШ„Васа Стајић“ из Мокрина, као и ученица школе „Петар Кочић“ из Накова, чиме је остварена значајна међушколска сарадња и размена искустава.

Гошће манифестације биле су песникиње Десанка Ристић и Зорица Деспотов, које су својим учешћем омогућиле деци непосредан сусрет са поезијом и савременим књижевним стваралаштвом. У средишту манифестације био је „Весели квиз“, у којем су се надметале екипе „Веселићи“, „Кловнови“, „Смајли“ и „Шаљивџије“. Кроз питања, загонетке и логичке задатке, учесници су показали знање, сналажљивост и изражен тимски дух. Победничка екипа „Кловнови“ надметала се у саставу: Реља Тот, Андријана Јанков, Немања Тодоровић и Огњен Армацки.

 

Ова манифестација наставља да негује традицију хумора и радости у Башаиду, а осмеси учесника и гостију најбоља су потврда њеног успеха.

А.Ђ.

 

музеј-ускрс-радионице-(3)

У сусрет Ускрсу у Народном музеју и ове године организују се едукативне радионице које су намењене, првенствено деци, али и свим заинтересованим суграђанима. Ове године носе назив „Чуваркућа“, истиче Љубица Такачев, која је уз Славицу Цвијетић, модераторка радионица.

-Ускрс је најрадоснији хришћански празник и наш циљ је био да пажњу посветимо обичајима који га прате. Деци је најинтересантније фарбање јаја, а посебну симболику има „чуваркућа“ прво јаје које се офарба на Велики петак и које остаје до наредне године. Украшавање и фарбање јаја је креативан процес и даје машти на вољу – рекла је Такачев.

Осим фарбања јаја, деца имају прилику да сазнају све о обичајима који прате Ускрс, као и да праве ускршња јаја од папира, картона, стиропора да израде ускршње пилиће, зеке. Ту је и радни лист о Ускрсу, али и занимљиве игре прилагођене узрасту.

Радионице се организују још од 2009. године, а и ове су, као и претходних година бесплатне за учеснике. Прва је одржана 31. марта, а наредне су 1. и 2. априла, као и 7, 8. и 9. априла од 13 до 16 сати.

А.Ђ.

 

пеxелс-а2про-6729273

Управа саобраћајне полиције, од 13. до 19. априла, спроводиће међународну акцију појачане контроле брзине на путевима широм Србије.

Овом приликом биће ангажовани сви расположиви уређаји ручни радари, видео-надзор, „пресретачи“ и мерење просечне брзине на аутопутевима. У среду, 15. априла, широм Европе биће реализован „Спеед Маратхон“ – 24 часа непрекидне контроле брзине на најважнијим путним правцима.

Грађани могу да предложе локације за контролу брзине – пријаве се шаљу на usp@mup.gov.rs. Из МУП-а подсећају да је брзина и даље убедљиво најчешћи узрок најтежих саобраћајних незгода.

ИМГ-83991цбеб9е0959фб0е6ф668е5985фф7-В

У хали КСЦ „Језеро“ данас је свечано отворена манифестација „Спорт у полицији 2026“, која је окупила припаднике полиције из Севернобанатског округа у духу фер-плеја, тимског рада и здравог живота. Отварању су присуствовали представници локалне самоуправе, полиције и спортских организација, а такмичење је започето утакмицама малог фудбала.

Манифестацију су организовали Спортски савез Србије и Министарство унутрашњих послова, а на локалном нивоу реализацију су преузели Спортски савез Кикинде и Полицијска управа Кикинда.

Председница Спортског савеза града Кикинде Јелена Чуданов истакла је да је реч о такмичењу које се већ годинама успешно организује широм Србије.

-Ово је такмичење које се спроводи на територији целе државе. Данас игра седам екипа мали фудбал, сутра су на програму одбојка и стони тенис, док ће се стрељаштво одржати 15. априла. Драго ми је што се оволики број екипа одазвао и верујем да ћемо имати квалитетног представника за даље такмичење на регионалном нивоу у Суботици, а потом и на републичком – рекла је Чуданов.

Да спорт у полицији има много шири значај од самог такмичења, нагласио је начелник Полицијске управе Кикинда Павле Рајков.

-Поносан сам што ова манифестација траје и што имамо екипе које учествују. Спорт и развијање спортског духа представљају важан вид самоконтроле полицијских службеника на терену. Од вас тражим само једно – да чувате своје колеге, чак и када сте на супротним странама спортског терена. Нека најбољи победи – поручио је Рајков.

 

Манифестацију је свечано отворио градоначелник Младен Богдан, који је истакао значај оваквих догађаја за заједницу.

-Хвала вам што свакодневно савесно обављате свој посао, чувате закон, ред и мир и доприносите да се грађани осећају безбедно. Овај догађај није само такмичење – он је промоција спорта, здравог живота и заједништва које међу вама постоји – нагласио је Богдан.

Такмичење у Кикинди представља део ширег циклуса „Спорт у полицији 2026“, који се одржава широм Србије, а најуспешније екипе избориће пласман на регионална и републичка надметања.

Т. Д.

АКЦИЈА-САОБРАЦАЈ-(5)

Током претходног дана на путевима у Републици Србији догодило се 69 саобраћајних незгода, у којима је погинуло једна, а повређено је 24 особа. Током претходног дана на путевима које покрива Полицијска управа Кикинда догодиле су се две саобраћајне незгоде у којима није било повређених лица.

Поводом 1. априла – Светског дана борбе против алкохолизма, Министарство унутрашњих послова апелује на све учеснике у саобраћају да не управљају возилом под дејством алкохола. Алкохол значајно умањује способност управљања возилом – успорава реакције, смањује концентрацију и повећава ризик од саобраћајних незгода са најтежим последицама.

Подаци показују да, и поред благог смањења, проблем и даље постоји, јер су током прошле године возачи под дејством алкохола изазвали 55 саобраћајних незгода са погинулим лицима и око 1.400 незгода са повређенима. Наведени подаци показују да је свака осма саобраћајна незгода са настрадалима последица вожње под дејством алкохола.

Из МУП-а апелују на све возаче да не управљају возилом уколико су те конзумирали алкохол, да
користе алтернативне начине превоза, будуодговорни према другима и према себи. Безбедност у саобраћају зависи од сваког од нас. Сачувај живот – не вози под дејством алкохола.

стрељаство-1

Најтрофејнија учесница трећег кола Купа Стрељачког савеза Србије, које је одржано у Смедереву, с три злата, била је пиштољашица СД Кикинда Ема Цвејин. Тријумфовала је у такмичењу пионирки пиштољем, а потом је освојила и кадетско и злато у конкуренцији млађих јуниорки.
Цвејин ће од сутра бити на четвородневним припремама јуниорске репрезентације у Београду, а потом ће у хрватски град Осијек, на
квалификације за Лигу младих. У граду на Драви, Цвејин ће јурити пласман на јуниорски Светски куп у египатском Каиру.
Млада Кикинђанка била је и на 15. „Гранприју” у Вроцлаву, у Пољској, и то у конкуренцији сениорки, а тамо је пуцао пиштољем још један члан СД Кикинда, Душко Петров и готово до самог краја квалификација држао водећу позицију, али је у финалном делу заузео пето место.
Д. П.

музеј-вез-карадјордјевиц-(8)

У Народном музеју отворена је изложба „Вежени портрети династије Карађорђевић – некад и сад“ у сарадњи да Музејом слатка – кућа Цветића из Краљева. Идеја је  да се обједини, и у техници традиционалног веза репродукује све јавности готово непознате мустре са мотивима краљевког пара краља Александра И и краљице Марије Карађорђевић, као и њихове деце, који се чувају на дозидницама у етнолошским збиркама народних музеја широм Србије, и у приватним колекцијама.

-Пројектом је обухваћено седам музеја из Кикинде, Крагујевца, Краљева, Чачка, Ваљева, Аранђеловца и Пирота, са циљем да откријемо, анимирамо и артикулишемо рад локалних везиља, правећи спону између њих као чувара традиције и музеја као ризница, односно чворишта културе. Изложена су 32 уникатно извежена рада у техникама народног и уметничког веза, који изражавају јединствену стилску црту и умеће сваке од 21 везиље и једног везиоца учесника пројекта, насталих труковањем поновљених и реконструисаних мустри у изради сертификоване трукерке Смиљке Булатовић, први пут након 70 година. Реплике изворних узорака, као и оригинали који им претходе, сведоче о оживљеној нити између овог феномена који је пратио краљевску породицу од 1922. године до Другог светског рата, и праксе данашњих занатлија, представљајући интегрални допринос репрезентацији националне културе, идентитета и народне уметности Србије  – истакла је др Лидија Цветић Вучковић, креативни директор Музеја слака – кућа Цветића из Краљева.

Посебан допринос изложби дао је и сенћански Градски музеј који чува преко 8.000 различитих артефаката трукерског заната, што представља једну од највећих колекција у Европи. Одабране мустре са тематиком краљевских портрета наставиће да комуницирају и у форми аутентичних сувенира, које ће свака од учесница моћи да понуди у оквиру своје праксе. Музеји су ту да их пласирају публици и тако подрже креативни ручни рад и женско предузетништво са извориштем у традицији, као и вредност повезаности модерних занатлија са институцијама културе.

Овај пројекат наставиће се у новој фази која би,поред Београда и Новог Сада у којима се чува већи број дозидница са патриотском тематиком, обухватила и све преостале градове, као и приватне колекције који чувају мотиве са тематиком краљевских портрета Карађорђевића. Наредна фаза започеће колективном израдом свечаног зидњака, са ликом Краља Петра ИИ у медаљону, током изложбе на Белом Двору.

Пројекат је подржало Министарства културе, а под покровитељством је Њ.К.В. принцезе Данице Карађорђевић.

А.Ђ.

уговор-лицни-пратилац-(2)

Уговоре о наменским трансферима у области социјалне заштите представницима 125 локалних, самоуправа укупне вредности 600 милиона динара, уручила је министарка за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Милица Ђурђевић Стаменковски. У име града, уговор вредан 6,6 милиона динара, потписао је градоначелник Младен Богдан.

-Средства су намењена унапређењу рада Дневног боравка за одрасле особе са сметњама у развоју при Центру за пружање услуга социјалне заштите, што представља наставак континуираних улагања у квалитет услуга за најосетљивије суграђане и њихове породице. Овом подршком Кикинда још једном потврђује своју посвећеност одговорној и солидарној социјалној политици. У сарадњи са надлежним Министарством, настављамо да унапређујемо услове рада и постојеће услуге социјалне заштите у локалној заједници – рекао је градоначелник Богдан.

 

Демографска слика је таква да има велики број самачких и старачких домаћинстава. Стога је значајно да се развија услуга као што је помоћ у кући, односно услуге геронто домаћица које пружају подршку најстаријима.

-Важно је и да развијамо услуге попут персоналне асистенције, као што је породични асистент. Паралелно радимо на опреми која служи центрима за социјални рад и локалним самоуправама, како би били ефикаснији у пружању управо тих услуга – истакла је министарка Ђурђевић Стаменковски.

Овом прилико напоменуто је да је Министарство расписало и јавни позив за удружења које се баве унапређењем положаја особа са инвалидитетом који могу конкурисати за куповину пригодног приступачног возила за особе са инвалидитетом, за старија лица и за све оне које имају извесне сметње и потешкоће у развоју, у кретању.

Ђурђевић Стаменковски је подсетила да је радна група усвојила Нацрт Закона родитељ-неговатељ и додала да је циљ да примена закона почне од јесени:

 

-Чланови радне групе једногласно су стали иза верзије која је усаглашена и која предвиђа да родитељи деце, која су корисници увећаног додатка за туђу негу и помоћ и који се 24 сата брину о својој деци, односно нису радно ангажовани, имају месечну накнаду у износу од 65.000 динара плус уплату пореза и доприноса, што значи да ће бруто накнада на месечном нивоу износити преко 90.000 динара. Нисмо желели да укидамо друге врсте помоћи, па ће деца наставити да примају увећани додатак за туђу негу и помоћ, који износи нешто више од 41.000 динара, чиме ће то уз овај додатак за родитеље бити значајна подршка њиховом породичном буџету.

Посебно је наглашено да држава наставља да унапређује систем подршке породицама, како би се очувала и проширила права, укључујући и право на дечји додатак.

А.Ђ.

 

 

 

error: Content is protected !!