Најновије

bicikli-dokumentacija-(2)

Интересовање суграђана за субвенцију за куповину бицикала уз субвенцију локалне самоуправе је велико. Већ од седам часова суграђани који желе подстицај од 10.000 динара, који додељује Град, стрпљиво су у реду чекали да предају неопходну документацију. Подељено је више од 300 бројева и према редоследу како је ко долазио у Услужном центру подносили су се захтеви.

-Поздрављам ову акцију и драго ми је што нам наш Град помаже до купимо бицикле. Конкуришем за дечији бицикл и желим да похвалим меру која нам омогућује да добијемо субвенцију и лакше приуштимо детету нови бицикл  – рекао нам је Дарко Ђомпарин.

И Бранкица Зариће жели да изненади старијег сина, а са млађим је дошла да поднесе документацију.

-Син ће од јесени постати ђак првак и желимо да га изненадимо новим бициклом. Сматрам да је ова акција одлична и пуно ће нам помоћи да детету испунимо жељу. Уједно ће помоћи да суграђани буду активнији и здравији – напоменула је Бранкица Зарић.

Мирослава Наранчић, секретарка Секретаријата за заштиту животне средине, пољопривреду и рурални развој очекује да ће се конкурс данас и затворити с обзиром на то да је опредељено 2,5 милиона динара за 250 бицикала.

-Како је и прошле године интересовање било велико предузете су све мере како би суграђани што брже и ефикасније завршили неопходне процедуре. И прошле године доделили смо средства за исти број бицикала, а конкурс је такође био и отворен и затворен у једном дану. То показује да Кикинђани возе бицикле, а да је мера одличан начин да се дође до новог двоточкаша, као и да је подстицај значајна олакшица и уштеда у кућном буџету – истакла је Мирослава Наранчић.

Оно што следи је прегледање документације и објављивање прелиминарне листе следеће недеље. Коначна листа биће објављена седам дана након тога.Ово је трећи пут да локална самоуправа издваја новац за субвенционисану куповину бицикала као еколошки прихватљивог превозног средства.

crkva-bvs
Цркве Светог Василија Острошког у Банатском Великом Селу обеле у суботу, 11 маја обележиће храмовну славу.
Уочи Светог Василија у суботу 11. маја са почетком од 17 часова биће служена Вечерња служба. На сам дан славе, у цркви ће се служити Литургија са почетком од 9 сати, а након Литургије биће организован ручак.
Храмовна слава је  прилика да се  мештани окупе и разговарју о завршетка  храма. Планирано је да се у наредном периоду заврше спољашњи радове на цркви и  осветљење.
rukomet-m

Рукометаши МРК Кикинде поражени су 27:21 у Лазаревцу од Колубаре, у трећој одлучујућој утакмици финала плеј-офа Б лиге „Север-Центар” па су тако домаћини вечерас постали прваци поменутог такмичења и директно се пласирали у Суперлигу, а Кикинђани ће доигравање наставити против пораженог из сутрашњег дуела у Костолцу где ће снаге одмерити два најбоља клуба из Б лиге „Исток-Запад”, Рудар и Гоч из Врњачке Бање. Ко затим у том окршају сребрних губитника из двају финала буде био бољи играће у двомечу против десетопласираног из Суперлиге, а тамо је, два кола пре краја, на тој позицији Уб из истоименог места. Како било, МРК Кикинда кренуће од почетка у доигравању, опет ће до елите морати бити боља од двају ривала.

Када је реч о вечерашњој утакмици у Лазаревцу, недоумица нити узбуђења није било. Колубара је, чак и уз доста погрешака у нападу, на одмору имала вишак од два поготка – 11:9, а други део утакмице, ношена подршком препуне дворане с преко 1.500 навијача, одиграла је још и много боље, била врло добра на кикиндској половини терена, постепено подизала разлику и у завршницу ушла растерећено, чак са седам голова предности. Јунак утакмице био је изврстан голман, истовремено и капитен Лазаревчана Стефан Мартиновић.

МРК КИКИНДА: Ђукић, Балабан, Мајкић, Лисица 7(2), Гергијевски, Трнинић 1, Марковић, Мишков, Тодоров 1, Врговић 2(1), М. Панић, Л. Панић 2, Татари, Стојановић 1, Јовановић 4, Бошковић 3.

Д. П.  

biblioteka-simic-(3)

У Народној библиотеци „Јован Поповић” промовисана је књига Драгослава Симића „Гласом писана историја” и „Век сликан микрофоном”. Драгослав Симић био је дугогодишњи уредник емисије „Говори да бих те видео” Другог програма Радио-Београда и аутор серије документарних емисија. Његови саговорници били су анонимни и заборављени људи, али и познате личности. Симић је њихова сећања забележио микрофоном и живу реч преточио у ове две књиге.

-Књига „Век сликан микрофоном” јединствена је у издавачкој продукцији Србије с обзиром на то да се базира на QR кодовима који омогућавају и да се чита и да се слуша. Све моје саговорнике читаоци ће моћи и да чују захваљујући паметном телефону који ће вас уз помоћ кодова одвести да чујете особу о којој се пише у књизи – каже Симић.

Неки од његових саговорника били су: Бранко Лустиг, филмски продуцент и добитник два Оскара за филмове „Шиндлерова листа“ и „Гладијатор“, Тугомил Ујчић, професор и преживели сведок стрељања у Крагујевцу 1941., Бубиша Симић, музичар, композитор и диригент, Ранко Бугарски, лингвиста, Драгица Срзентић, прва супруга Јована Поповића, учесница НОБ-а и жена која је 1948. уручила Стаљину Титово историјско писмо, Зоран Христић, композитор музике за Олимпијске игре у Сарајеву и многи други.

-Књига је усмена историја 20. века.Било је јако важно сачувати снимке људи са којима сам разговарао. Све се налази на сајту архив Симић и он је услова да књига има савремени приступ читаоцима. Читалац који жели да чује како је одређене личности моћи ће то да уради, без питања новинара говорила  У књизи има 40 значајних личности 20.века и она се подупире на књигу „Гласом писана историја“ – истакао је Драгослав Симић.

Поред аутора о књигама је говорио и Радоман Кањевац, писац и некадашњи уредник Студентског радио програма Индекс 202. Модератор вечери била је Милана Бајкин.

 

A.Ђ.

GK-sastanak-voda-(1)

Данас је у Градској кући одржан састанак на ком је разговарано о развоју постројења за прераду воде. Дискутовано је о тренутном статусу постројења, планираном року завршетка радова, као и свим потребним дозволама за дистрибуцију здраве, пијаће воде граду.

У току разговора, градоначелник је захтевао од одговорних потврду да ће Кикинда сутра бити средина чисте, здраве и безбедне пијаће воде. Састанку су, поред градоначелника Николе Лукача, присуствовали и помоћник градоначелника Светислав Вукмирица, представници Министарства грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре, ЈП Кикинде, Института АГ, SETEC Engineering-а, SET и UNIHA.

dan-pobede-venci-(2)

Полагањем венаца и шетњом  Бесмртног пука у Кикинди је обележен 9. мај, Дан победе над фашизмом. Венци су положени на Руском гробљу и споменику „Туга“ одакле је кренула шетња представника Града, амбасаде Русије, борачких организација и грађана Градским тргом. Дужна почаст одата је и на споменику жртвама фашизма, а венац је положен и на спомен плочу бригадиру Драгутину Ристићу. У име локалне самоуправе венце су положили градоначелник Никола Лукач и председник Скупштине Града Младен Богдан, док је испред амбасаде Руске Федерације у Србији то учинио први секретар Јуриј Бутков који се Кикинђанима захвалио на организацији и напоменуо да је заједничка борба савезника против фашизма у Другом светском рату донела победу. Градоначелник Лукач честитао је Дан победе и напоменуо да је фашизам највеће зло 20. века.

-На жалост, и у 21. веку, тиња ова идеологија која је довела до бројних страдања. Кикинда и Србија увек су били на страни истине и правде. Одабрали смо страну победника и наш народ, који је пуно пропатио, увек се борио против неправде и у Првом и у Другом светском рату, али и у ратовима деведесетих. Дан победе за све нас је посебан јер се са пијететом сећамо свих жртава и хероја који су дали своје животе како би ми данас живели у слободи. Није увек било лако, ни једноставно, а и сада су нови изазови пред нама, а наш град је увек био слободарског духа,  поштује сваку жртву и сваког суграђанина који се борио за нашу слободу. Морамо истрајати и у најновијим изазовима, али и послати јасну поруку да смо против сваке неправде и да смо увек на страни Кикинде и државе Србије. Уз наше пријатеље и дугогодишње савезнике обележаваћемо достојанствено овај дан – рекао је Лукач.

Догађај је организовало удружење Српски ратни ветерани јер не постоји породица у Кикинди која нема некога ко није страдао у сукобима током Другог светског рата.

-Шетњом Бесмртног пука Дан победе обележава се од 2019. године. Ово је прилика да се поклонимо сенима наших предака и укажемо младим нараштајима на важност чувања културе сећања – рекао је Владимир Радојчић испред организације Српски ратни ветерани.

У ноћи између 8. и 9. маја 1945. године Немачка је потписала безусловну капитулацију. Тиме је формално завршен Други светски рат у Европи, али су остаци немачких трупа и њихових савезника још неколико дана пружали отпор. У Југославији је то потрајало до 15. маја.

Данашњи дан се од 1950. године слави и као Дан Европе.

А.Ђ.

savrsen-partner

На репертоару Народног позоришта овог месеца биће само два наслова. Играња у редовним терминима нема до 17. маја због завршних проба на представи „Савршен партнер“. У комедији за малу сцену, по тексту Мире Гаврана и у режији Тијане Васић, играју: Марина Воденичар, Мина Стојковић и Владимир Максимовић.

Прва реприза одиграће се недељу дана касније, у петак, 24. маја, а друго извођење заказано је за последњи дан овог месеца. У уторак, 28. маја, такође на малој сцени, на репертоару је представа о Душану Васиљеву, „Облаци“.

spomenik-zrtvama-fasizma

Дан победе над фашизмом обележава се у знак сећања на 9. мај 1945. године када је, безусловном капитулацијом Немачке окончан Други светски рат у Европи. Од 1950. године овај датум се слави и као Дан Европе.

Деветог маја 1945. године, капитулацијом нацистичке Немачке, окончан је Други светски рат у Европи. Безусловну капитулацију у Берлину је, нешто иза поноћи, потписао фелдмаршал Вилхелм Кајтел. У име Совјетског Савеза потписник је био маршал Георгиј Жуков, а у име западних савезника, британски ваздухопловни генерал Артур Тедер. Овим је формално завршен Други светски рат у Европи, али су остаци немачких трупа и њихових савезника још неколико дана пружали отпор. У Југославији је то потрајало до 15. маја.

Датум који представља дефинитивни завршетак Другог светског рата јесте 2. септембар, када је на америчком бојном броду “Мисури” у Токијском заливу Јапан потписао капитулацију после бачених атомских бомби на Хирошиму и Нагасаки. У рату који је трајао нешто мање од шест година нашла се 61 држава и око 110 милиона војника.

Процене показују да је било од 50 до 80 милиона погинулих, међу којима од 38 до 55 милиона цивила. Државна комисија бивше Југославије својевремено је објавила да је у рату погинуло 1.706.000 људи, међу њима више од 300 хиљада бораца.

Фелдмаршал Вилхелм Кајтел потписује одредбе о капитулацији немачке војске

Дан Европе

Девети мај обележава се и као Дан Европе, јер је тога дана 1950. године министар спољних послова Француске Роберт Шуман објавио декларацију којом је позвао на успостављање новог поретка у којем не би било места за сукобе међу европским земљама. Идеја је била да се успоставе заједничка тела, тачније односи, пре свега у  производњи и дистрибуцији угља и челика, као темеља индустријске снаге.

Наредне године основана је Европска комисија за угаљ и челик, која је прерасла у Европску економску заједницу. Четири деценије касније, 1991. у холандском градићу Мастрихту, проглашена је Европска унија. Европски савет је 1955. године у Милану одлучио да се дан објављивања Шумановог плана – 9. мај, обележава као Дан Европе.

Обележавање Дана победе

У Кикинди ће Дан победе бити обележен шетњом Бесмртног пука. После полагања венаца на споменик на Руском гробљу у Кикинди у 11 сати, тачно у подне биће положени венци на Споменик „Туга“ погинулим војницима и полицајцима Кикинде у ратовима од 1991. до 1999. године. Венци ће, затим, бити положени на Споменик жртвама фашизма и у Градској кући, код спомен-плоче Драгутину Ристићу, командиру јединице Гвозденог пука.

 

eko festival 4

Еко тим Предшколске установе „Драгољуб Удицки“ позива вас на пети „Еко фестивал“ који ће се у петак, 10. маја,  у 17 сати бити одржати у дворишту Културног центра.

Песмом, плесом и порукама малишани ће указати на важност очувања животне средине и планете Земље. Еко фестивал предшколаца осмислио је и реализовао Еко тим предшколске установе

djura-brainfinity-(1)

Ученици Основне школе „Ђура Јакшић“ у финалу су Brainfinity такмичења. Четворочлана екипа, која је сада осми разред, већ четири године  заредом успешна је у јединственом такмичењу где ученици у тимовима решавају проблеме у реалном контексту, користећи све предности информационих технологија. Њихова менторка је наставница математике Љубица Поповић која се нада да ће њени „Фениксовци“, како се екипа зове, успети ове године да освоје прву награду, ајпод, коју жарко желе.

-Раде се логички, комбинаторно – проблемски задаци са применом у свакодневном животу. Примера ради треба да на гугл мапама пронађу одређено место, па у њему улицу и то све помоћу шифрованог задатка. Прелиминарна такмичења организована су онлајн и наша екипа је била одлична и ушла у финале – појаснила нам је Љубица Поповић.

 

Како би са што више поена сакупили за финале треба им помоћ суграђана који треба да гласају за њих на друштвеним мрежама.

-Најбоља екипа са гласања на друштвеним мрежама биће она која у збиру има највише шерова са фејсбука помножених са пет и лајкова на инстаграму. Поени које финалисти на овај начин прикупе биће урачунати у њихов крајњи резултат у финалу. Рачунају  се само шерови на оригиналној објави односно страници Brainfinity – каже наша саговорница.

Екипа „Fenikssi“ у континуитету од петог разреда решава проблемске задатке. Од септембра, од када је почело овогодишње надметање, једном недељно су требали да дођу до тачног одговора. Рад односно одговор предају у Power Point презентацији и он мора да садржи објашњење како су, Теодора Прибиш, Теодора Ћурчин, Сергеј Богосављев и Огњен Ђомпарин, дошли до резултата. Ускоро их очекује  финале у Београду, а сваки глас ће им помоћи да победе и освоје жељену награду.

 

А.Ђ.

error: Content is protected !!