Најновије

predavanje-jp

Javno preduzeće „Kikinda“ nastavlja sa sprovođenjem edukativnih aktivnosti usmerenih ka najmlađim sugrađanima, sa ciljem razvijanja svesti o značaju odgovornog i humanog odnosa prema životinjama. Kroz ovakve programe deca imaju priliku da od ranog uzrasta nauče koliko su briga, pažnja i ljubav važni kada je reč o kućnim ljubimcima, ali i o odnosu prema zajednici u celini.

U Kulturnom centru u petak je organizovano interaktivno predavanje za učenike drugog razreda Osnovne škole „Vuk Karadžić“. Predstavnici JP „Kikinda“ razgovarali su sa mališanima o tome šta podrazumeva odgovorno vlasništvo nad kućnim ljubimcima, koliko je važna pravilna nega životinja, kao i zbog čega je neophodno razvijati empatiju i humanost prema svim živim bićima.

Kroz primere iz svakodnevnog života i interaktivan pristup, deca su aktivno učestvovala u razgovoru i pokazala veliko interesovanje za teme koje se tiču brige o životinjama. Posebna pažnja tokom predavanja posvećena je udomljavanju pasa iz prihvatilišta.

Učenicima je predstavljena mogućnost da, ukoliko žele kućnog ljubimca i uz saglasnost roditelja, posete prihvatilište za pse i možda baš tamo pronađu svog budućeg četvoronožnog prijatelja. Mališani su sa pažnjom slušali priče o psima koji čekaju novi dom, a nisu izostala ni brojna pitanja o obavezama i odgovornosti koje vlasništvo nad ljubimcem nosi.

Tokom druženja najavljena je i treća Izložba pasa mešanaca, koju će JP „Kikinda“ i ove godine organizovati krajem leta. Kako je istaknuto, cilj manifestacije je promocija udomljavanja, odgovornog vlasništva i ljubavi prema životinjama, ali i prilika da vlasnici udomljenih ljubimaca predstave svoje pse.

Iz JP „Kikinda“ poručuju da će i u narednom periodu nastaviti sa sličnim aktivnostima, jer ovakvi susreti imaju važnu ulogu u stvaranju odgovornog i humanog društva, posebno kada je reč o edukaciji najmlađih.

saobracaj-teretna-vozila-(4)

Završena je sedmodnevna međunarodna akcija pojačane kontrole saobraćaja usmerena na otkrivanje i sankcionisanje prekršaja i krivičnih dela koje čine vozači autobusa i teretnih vozila, u okviru koje je kontrolisano preko 9.200 vozila i vozača.

Tehnički neispravno bilo je 11 autobusa i 210 teretnih vozila, dok je kod više od 1.300 vozača utvrđeno da su prekoračili dozvoljeno vreme upravljanja vozilom. Čak 33 vozača teretnog vozila su bila pod dejstvom alkohola, dok je kod četvoro utvrđeno da su pod dejstvom psihoaktivnih supstanci.

Tokom prethodnog dana u Republici Srbiji dogodilo se 80 saobraćajnih nezgoda u kojima nije bilo poginulih lica, a povređeno je 35 lica. Tokom prethodnog dana na području PU Kikinda dogodila se jedna saobraćajna nezgoda u kojoj nije bilo povređenih lica.

-Smanjite brzinu vozila, povećajte oprez, ne upravljajte vozilom ukoliko ste prethodno konzumirali alkohol ili druge supstance koje negativno utiču na opažanje i preduzimanje radnji. Pokažite dodatnu pažnju i obzir ukoliko u vozilu prevozite dete – poručuju u MUP-u.

IMG-9748

Srpska pravoslavna crkva danas obeležava praznik Svetog Vasilija Ostroškog, jednog od najpoštovanijih svetitelja i čudotvoraca. Njegove mošti već više od tri veka počivaju u manastiru Ostrog u Crnoj Gori, koji predstavlja veliko svetilište i mesto hodočašća za vernike različitih veroispovesti.

Veruje se da su njegove mošti čudotvorne, pa ljudi svih konfesija dolaze da im se poklone i mole za isceljenje najtežih bolesti.

Tradicionalni dan velikog okupljanja vernika je 12. maj, ali i Trojičin dan, kada se održava Veliki narodni sabor u Ostrogu.Slavi se i kao krsna slava.

Prema narodnom običajnom kalendaru, danas se ne rade teški poslovi, ali valja da se očisti kuća da bi, veruje se, čitave godine u domu vladali harmonija i mir.

skupstina-fsg-ki-1

Na redovnoj Izbornoj skupštini FSG Kikinde, na kojoj je od 19 članova bilo prisutno njih 15, za novog predsednika, do 2030. godine, jednoglasno je izabran Žolt Gačka, prvi čovek OFK Kikinde.

U Izvršnom odboru FSG biće: Ivan Blažin (KMF Tisa, Novi Bečej), Dušan Marjanović (Crvena zvezda, Rusko Selo), Marko Čavka (Sloboda, Novi Kozarci), Dalibor Vlajkov (ŽAK, Kikinda), Miloš Zečević (ŠF Mladi Vukovi, Kikinda), Neven Zekonja (organizacija fudbalskih sudija), Nebojša Đukić (organizacija fudbalskih trenera) i dr Radoslav Bečejac (organizacija zdravstvenih radnika u fudbalu). Nadzorni odbor u pomenutom periodu činiće: Oskar Balint (Napredak, Banatska Topola), Rajko Varadinac („2. oktobar”, Kumane) i Kristian Draganov (Polet, Nakovo).

– Hoćemo da podignemo fudbal na području Saveza na mnogo viši nivo, a najveća muka u ovom trenutku je što se susrećemo s problemom manjka dece, naročito u selima, ali i u gradu Kikindi nije mnogo bolja situacija, pa ćemo morati svi zajedno, i klubovi sa sela i dva gradska kluba, da nađemo način kako da što bolje sarađujemo i budemo konkurentni s klubovima iz drugih saveza u Vojvodini – rekao je Gačka.

Napomenuo je novi prvi čovek Saveza još i da je potrebno i trenersku i sudijsku organizaciju podići na viši nivo.

– Želimo da stvaramo nove, mlade trenere, najpre da ih zainteresujemo za to, a onda i da ih edukujemo, jer evidentno je da imamo i manjak struke kada je reč o mladim stručnjacima. I sudijska organizacija iz našeg Saveza mora mnogo više imati predstavnika u višim rangovima, u najgorem slučaju u Srpskoj ligi „Vojvodina”, od sadašnjeg jednog jedinog, pa zašto ne i u saveznom rangu takmičenja, po čemu je nekada Kikinda bila poznata – jasan je bio Gačka.

Skup su pozdravili i gradski većnik Bojan Mikalački i predsednica Sportskog saveza Kikinde Jelena Čudanov.

D. P.

fizicka-aktivnost-(12)

Međunarodni dan fizičke aktivnosti obeležen je na Starom jezeru u organizaciji Turističke organizacije, Doma zdravlja, ZZJZ i Crvenog krsta.  Dr Branislav Hačko, šef Odseka za promociju zdravlja u ZZJZ dodao je da je fizička neaktivnost jedan je od vodećih faktora rizika na globalnom nivou.

-Vreme i život su pokazali da fizička aktivnost unapređuje naše zdravlje. Porazno je da svega jedna trećina ljudi na našoj kugli zemaljskoj fizički aktivna. Zabrinjava i istraživanje iz 2022. godine da je svega 16 procenata devojčica u našoj zemlji fizički aktivno. Naša je dužnost da promovišemo kretanje koje dovodi ka boljem zdravlju. Ono je najjednostavniji lek, leva i desna noga su dva naša najbolja lekara.

Organizator je Turistička organizacija, v.d. direktorica Jasmina Orašanin istakla je da je 22 grupe promovisalo fizičku aktivnost i zdrave stilove života:

-Briga o zdravlju je zajednička odgovornost svih nas i hvala svim koji su se odazvali i podržali ovaj događaj.

Olivera Vučković Popov, glavna sestra Doma zdravlja i koordinatorka Škole za trudnice podsetila je da je naziv kampanje „Kretanjem do zdravlja“.

– Cilj je da se podigne svest o značaju redovnog kretanja i fizičke aktivnosti za zdravlje pojedinca i društva, da podstakne ljude svih uzrasta da se više kreću. Ujedno ovakvi događaji povezuju porodicu koja je glavni cilj svakog okupljanja – rekla je Vučković Popov.

Obeležavanje je podržala i lokalna samouprava, a zajedno sa brojnim sugrađanima bili su i članovi Gradskog veća Tihomir Farkaš i Marijana Mirkov, kao i predsednica Sportskog saveza grada Jelena Čudanov.

-Već petu godinu zaredom okupimo se na prostoru Starog jezera da bi obeležili ovaj dan. Svakodnevne obaveze nam oduzimaju puno vremena, tako da smo zaboravili da mislimo na sebe i svoje zdravlje i svoj duh. Upravo ovakvi događaji su tu da nas podsete šta je najvažnije, a to je zdrav život – dodala je Marijana Mirkov.

Učestvovali su članovi školice „Champ 07“, Savet za zdravlje, Gradsko udruženje penzionera, odred izviđača „Proka S. Plavi“, „Sova“,  sportsko udruženje „Sunce“, ADZNM „Gusle“,  balet za odrasle KC, Sportiko kids, KSC „Jezero“, AK „Partizan“, GŽOK „Kikinda 0230“, KK „Velika Kikinda“, RK „Orka“, RK „Grindeks“, KK „Feniks“, DžK „Partizan“, FK „Kikinda“, OK „Severni Banat“, mame koje su prošetale sa decom u kolicima.

A.Đ.

 

 

euromelanom-2025-(2)

U okviru ovogodišnje kampanje za borbu protiv raka kože Euromelanoma, širom Srbije biće organizovani besplatni preventivni dermatološki-dermoskopski pregledi za građane u ponedeljak 18. maja. Pregledi će u našem gradu moći da se obave i u Opštoj bolnici u ambulanti za dermatovenerologiju i u klinici „Derma ideale“.

Od 11. do 14. maja od 9 do 17 časova preko kol-centra  zakazivanje je moguće na besplatan broj telefona 011/411-99-66 za zakazivanje preventivnog dermatološkog pregleda. Pregledi će moći da se zakažu za 18. maj i to u mestu koje je najbliže pacijentu i putem internet i veb stranice https://www.euromelanoma.eu/sr-rs/

Ove godine, u celoj Srbiji opredeljeno je 1.580 termina za preventivne preglede u 23 grada, a učestvovaće 148 dermatologa. Cilj je rano otkrivanje promena na koži i očuvanjem zdravlja stanovništva.

Ove godine fokus je na dezinformacijama o izlaganju suncu i o prevenciji raka kože koje kruže društvenim mrežama, posebno među adolescentima. Nedavni trendovi na platformama kao što su TikTok i Instagram pokazuju sve više obmanjujućih poruka koje podstiču rizična ponašanja poput namernih opekotina od sunca ili obeshrabrivanje upotrebe mera zaštite od sunca. Da bi se rešio ovakav izazov, kampanja Euromelanoma 2026 usvaja komunikacionu strategiju usmerenu na digitalne tehnologije i prema adolescentima i mlađim odraslima putem društvenih mreža.

slavski-kolac

Povodom slave Grada letnjeg Svetog Nikole, 22. maja, i ove godine lokalna samouprava organizuje takmičenje za najbolji slavski kolač, najbolji izgled slavskog kolača i najbolju strukturu i ukus slavskog kolača.

Poziv da učestvuju upućen je građanima, udruženjima građana i ostalim zainteresovanim pojedincima. Prijavljivanje je najkasnije do 18. maja na brojeve telefona 426-300 i 064/857-40-44.

Slavski kolači predavaće se na sam dan slave Grada od 10 do 11 sati u Svečanoj sali Gradske kuće.

gimnazija-ceska-(2)

Gimnazija „Dušan Vasiljev“ domaćin je kampa pod nazivom „Kikinda grad koji spaja ljude“ koji je okupio gimnazijalce iz našeg grada i Češke. Zamišljen da se učenici međusobno upoznaju, ali i sredinu u kojoj borave. Među onima koji su učesnici je i petnaestogodišnja Barbara Mala koja je smeštena u porodici Heldrih.

-Prvi put sam u Kikindi, ali i u Srbiji. Puno sam čitala o samoj zemlji, ali i o gradu, međutim ono što sam videla me je oduševilo. Grad je lep, posebno trg, prepun starih zgrada. Porodica u kojoj sam smeštena je divna, a poseban utisak na mene je ostavio sladoled koji smo jeli nigde nije toliko lep i obiman. Nadam se da ćemo i u budućnosti nastaviti prijateljstvo dveju škola i da ćemo imati priliku da i mi budemo dobri domaćini u našem gradu Veliki Mezeriči – rekla je Barbara.

Ana Vojvodić, učenica je Gimnazije domaćica je Čehinji koja se takođe zove Barbara.

-Još februara, pošto sam saznala ko će biti moja gošća, stupila sam u kontakt sa Barbarom. Već tada smo počele da se upoznajemo i komuniciramo. Jako mi se svidela i sada kada sam je upoznala moj utisak je kompletan. Imala sam priliku da joj pokažem grad koji je za nju, naspram mesta u kojem živi, veliko selo. Najveći utisak su joj kuće u kojim ima dosta dvorišnog prostora, kao i to što imamo kućne ljubimce – otkriva Ana.

Veliki Mezeriči nalazi se na jugoistoku Češke i priroda je potpuno drugačija u odnosu na Banat, saznali smo od profesorice engleskog jezika Drita Mesej.

-Uzbuđeni smo što smo u Kikindi i radujemo se sticanju novih prijatelja i saradnji. Sve aktivnosti koje imamo su izuzetno zanimljive i korisne. Razmena iskustava učenika i upoznavanje drugih kultura izuzetno je važno za razvoj mladih ljudi. Grad je divan, ima prelepe zgrade i istoriju – kazala je Drita Mesej.

Kamp je deo programa „Interkultura“  sa kojim Gimnazija sarađuje više decenija. Uglavnom se razmenjuju đaci, a sada je na red došla i razmena odeljenja, navela je Miljana Kitanović, psiholog:

-U razmeni učestvuje 20 učenika i dve profesorice. Smatramo da su ovakvi susreti važni jer pomažu u prevazilaženju predrasuda, razmenjivanju prijateljstva, učenju jedni od drugih, poštovanju različitosti. Posebno je značajan boravak u porodicama jer je to pravi način da naši gosti u potpunosti upoznaju sredinu u koju su došli i kulturno-istorijsko nasleđe koje imamo.

Tokom posete, koja traje do subote, osmišljen je zanimljiv program. Zajednički su organizovane radionice čija je tema  upoznavanje, gosti su predstavili svoj grad i školu, a imali su priliku i da istražuju  Kikindi u okviru programa „Sedam kikindskih čuda“. Na sedam lokacija  domaćini i gosti, podeljeni u isto toliko grupa upoznavali su se po jednim čudom nakon čega su imali zadatak da na kreativan način prikažu ono što su istražili.

Uzvratna poseta Kikinđana planirana je tokom oktobra.

A.Đ.

maxmann-car-accident-2273475-1920

Na području Policijske uprave u Kikindi u danima vikenda dogodilo se pet saobraćajnih nezgoda u kojima su dve osobe zadobile teže, a tri lakše telesne povrede. Među njima je i  sedmogodišnji dečak na kojeg je u nedelju u 18.30 sati naleteo automobil BVM, kikindskih registarskih oznaka, kojim je upravljala ženska osoba. Nesreća se dogodila u Albertovoj ulici, a prema izjavama svedoka dečak se igrao sa drugarima i u trenutku kada ga je udario automobil čekao je da pređe put. Na lice mesta vrlo brzo stigle su ekipe Hitne pomoći i Saobraćajne policije, kao i Višeg javnog tužilaštva. Nakon zbrinjavanja u Opštoj bolnici, dečak je prevezen na novosadski Institut za zdravstvenu zaštitu dece i omldine.
Saobraćajne nezgode su se dogodile zbog nepropisne radnje od strane vozača  i neustupanja prvenstva prolaza.

Zbog učinjenih saobraćajnih prekršaja ukupno je sankcionisan 121 učesnik u saobraćaju. Istovremeno, iz saobraćaja je zbog upravljanja vozilom pod dejstvom alkohola i psihoaktivnih supstanci isključeno 16 vozača, od kojih su četiri vozača zadržana u trajanju do 12 časova, jer je izmerena količina alkohola u organizmu prelazila granicu od 1,20 promila odnosno imali su nedozvoljene psihoaktivne supstance.

Takođe, otkriveno je 11 prekršaja nekorišćenja sigurnosnog pojasa, 58 prekršaja prekoračenja dozvoljene brzine kretanja vozila i 37 ostalih prekršaja.

23698304-matra-mountains-6682206-1920

Tokom prethodne nedenje u Republici Srbiji dogodilo se 665 saobraćajnih nezgoda u kojima je poginulo devet, a povređeno 310 lica. Tokom prethodne nedelje na području Policijske uprave Kikinda dogodilo se pet saobraćajnih nezgoda u kojima je povređeno isto toliko osoba.

Vozači dvotočkaša najranjivija kategorija učesnika u saobraćaju, što potvrđuje činjenica da je od početka aprila na našim putevima staradalo 10 vozača motocikla i dva vozača bicikla.

Iz MUP-a apeluju na sve učesnike u saobraćaju da obrate posebnu pažnju na bicikliste i motocikliste, naročito u raskrsnicama i prilikom preticanja, jer je njihova bezbednost
često ugrožena i najmanjom nepažnjom.

-Skrećemo pažnju vozačima dvotočkaša da je bezbednost u saobraćaju na prvom mestu. Poštujte saobraćajne propise, prilagodite brzinu uslovima na putu i vodite računa o drugim učesnicima u saobraćaju. Posebno naglašavamo značaj nošenja zaštitne kacige, koja može spasiti živote i značajno smanjiti posledice saobraćajnih nezgoda.Važno je da motociklisti koriste zaštitnu opremu i budu vidljivi na putu – ističu u MUP-u.

error: Content is protected !!