Најновије

одбојка

Промоција програма „Цоллеге Стар Интернатионал“, намењена младим спортисткињама које желе да споје образовање и професионално усавршавање у спорту  биће одржана у четвртак, 14. маја, са почетком у 20 часова, у конференцијској сали Центра за стручно усавршавање, у организацији Одбојкашког клуба „Ки 0230“.

Током промоције биће представљене могућности одласка на школовање и спортско усавршавање у Сједињеним Америчким Државама кроз програме НЦАА, НАИА и ЊЦАА, који омогућавају такмичење у америчким универзитетским лигама уз истовремено стицање међународно признатих диплома.

Како истичу организатори, ово представља велику прилику за младе одбојкашице из Кикинде да кроз спорт остваре академске циљеве и обезбеде стипендије за наставак школовања у иностранству. Женска одбојка, као један од најпопуларнијих и најмасовнијих спортова у Србији, пружа значајне могућности за укључивање у овакве програме.

О програму ће говорити Душан Ковачевић, ЦЕО и оснивач организације „Цоллеге Стар Интернатионал“, као и Владимир Меденица, помоћни тренер У18 репрезентације Србије.

Из ОК „Ки 0230“ позивају све заинтересоване спортисткиње, родитеље и чланове локалне заједнице да присуствују промоцији и информишу се о могућностима које овај програм пружа.

брзина-на-путу

Током претходног дана на путевима у Републици Србији догодило се 89 саобраћајних незгода, у којима није било погинулих, а повређена су 53 лица. Током претходног дана на путевима које покрива Полицијска управа Кикинда догодила се једна саобраћајна незгода у којој је повређена једна особа.

Прилагођена брзина један је од најважнијих услова услова безбедне вожње. Без обзира на то шта пише на саобраћајном знаку, неопходно је да она буде усклађена са стањем коловоза, временским приликама и видљивошћу на путу.

-Успорите када је коловоз мокар или клизав. У таквим условима и најискуснији возачи теже реагују, а зауставни пут возила, може бити и неколико пута дужи него на сувом путу. Посебно треба да се обрати пажња приликом вожње ноћу или при јаким падавинама, када је видљивост значајно смањен. Уз правилну процену растојање, избегавање наглих кочења и убрзања, штитите и себе и друге учеснике у саобраћају, посебно пешаке и бициклисте који су најугроженији – кажу у МУП-у.

Сви учесници у саобраћају треба да прилагоде брзину условима пута и повећају пажњу, јер је одговорно понашање једини начин да се смањи број саобраћајних незгода и сачувају људски животи.

сандра-станковиц-излозба-(5)

Изложбом у Народном музеју Сандра Станковић, иконописац обележава 25 година рада. Симболичног назива „Симбиоза“ спојила је традицију, дух и уметност на једном месту. Иако јој ово није прва самостална изложба у Кикинди, која је била пре две деценије када је излагала радове на платну, потпуно је другачија од онога што иначе ради.

-Суграђани су навикли да су моји радови на липовој дасци и слично, а овога пута подлоге ликови светитеља насликани су на предметима које сам добијала од драгих људи и они обележавају моје стварање и мој живот. Претежно су нови радови, а најстарији је из 2011. године када је била изложба „Српске краљице и принцезе“. Посебно ми је значајно што су изложена и три рада моје ћерке Наташе која се први пут представља широј јавности – открива Сандра Станковић.

До сада је излагала на бројним самосталним и колективним изложбама у Србији и региону, а носилац је и сертификата за старе уметничке занате. Добитница је и више признања међу којима су награда града Кикинде, „Жена змај“, „100 успешних жена Србије“,  има и сертификат „Најбоље из Војводине“.

-Имам пуно планова за наредни период и надам се да ће се сви остварити. Иконописање спада у најстарије занате на свету и тешко је опстати као предузетник. Ипак, надам се да се на тржишту препознаје квалитет – напоменула је наша саговорница.

Присутне је поздравио и протојереј Бобан Петровић, старешина храма Светих Козме и Дамјана. Овом приликом он је истакао сарадњу са Станковићевом на осликавању новоизграђеног храма.

-Била је свесна одговорности осликавања иконостаса у једом храму. С правом сам инсистирао да га она ослика јер је он понос наших Светих Врачева. Сандра Станковић живиће кроз своје иконе и у наредних 100, 200 и 300 година – рекао је протојереј Петровић.

На отварању изложбе говорио је и Леонард Валента, професор историје из Босне и Херцеговине који је дугогодишњи пријатељ Сандре Станковић.

-Од фејсбук порука до упознавања од путовања од Кикинде до Сарајева, ово је целоживотно пријатељство. Сандра је својим радом пронашла своје место и у мом уџбенику из историје, али и у срцима свих нас који је знамо и вреднујемо њену уметност – додао је Валента.

Изложбу чини 60 икона и у наредном периоду може се погледати у Галерији „Нова“.

А.Ђ.

дан-сестринства-2026-(10)

Међународни дан сестринства, 12. мај, обележен је у Општој болници. Овом прилико додељене су плакета, повеље и похвалница најзаслужнијим појединцима запосленим у кикиндским здравственим установама. Највише признање за пожртвован рад, плакета, ове године припала је Зорици Јанић, главној сестри у Дечијем и школском диспанзеру.

-Већ 38 година сам медицинска сестра. Почела сам у Општој болници где имам 20 година стажа, а сада сам у Дому здравља где ћу радити исто толико. Бити медицински сестра је најлепши позив и одувек сам желела да радим овај посао. Имам још годину и по дана до пензије и драго ми је што ћу последње године радног века провести са децом са којом је најлепше радити – сазнали смо од Зорице Јанић.

Повеље су припале Марији Мутуц из Дома здравља, Сањи Павловић, Јелени Срдић, Золтану Барни и Моники Фекете из Опште болнице.

-У јануару сам напунио 40 година радног стажа. Још увек немам године старости за пензију, а планирам да радим до краја године. Хирургија је захтевно одељење са најтежим пацијентима. Посла има јако пуно, а смене су по 12 сати. Нисам планирао да завршим у здравству, волео сам биологију и 1983. када сам уписивао средњу школу медицински техничар је био најближе ономе што сам желео. Првих месец дана радио сам на нервном одељењу и од тада до данас на хирургији. Заволео сам овај посао врло брзо. Више је лепих него оних мање лепих тренутака, али најважније је када допринесете нечијем оздрављењу – каже Золтан Барна.

Присутне је поздравила председнице Организације здравствених радника Кикинде, главна сестра Гинеколошко-акушерског одељења Мелинда Клачак:

-Лекари, сестре и уопште сви здравствени радници су један тим. Важно је да сваког дана радимо заједно на унапређењу здравствене заштите. Мото за Дан медицинских сестара, техничара и бабица је да „Осмех лечи“, а посвећен је  у знак сећања на Флоренс Најтингејл која се сматра оснивачем савременог сестринства. Сва признања додељена су на предлог медицинских сестара.

Ово је прилика да се укаже на то да здравствени радници свој посао обављају професионално и без задршке.

Овом приликом додељено је и 22 похвалница, међу којима су и медицинске сестре и техничари који су недавно или врло брзо одлазе у заслужену пензију.

А.Ђ.

св-василије-слава-(3)

Црква Светог Василија Острошког у Банатском Великом Селу Светом литургијом обележила је своју славу. Обележавању важног датума присуствовали су верници, а ове године кумови су били деца, Ленка и Лука Вујовић, истиче јереј Немања Милинковић. Претходног дана, 11. маја, приликом  Бденија присутни су могли да чују више о Светом Василију Острошком Чудотворцу.

Наш саговорник напомиње и да је, захваљујући, пре свега, верном народу пуно тога урађено на храму у претходном периоду.

-У плану је да урадимо грејање у цркви с обзиром на то да су зиме хладне. Ипак, приоритет је кров који прокишњава и тражимо право решење за ове радове. Тек када се уради кров, можемо да размишљамо о осталим радовима. Исто тако желимо да довршимо фасаду с обзиром на то да су купола и звоник завршени – прецизирао је јереј Немања Милинковић.

Изградња цркве у Банатском Великом Селу започета је 2006. године. За 20 година урађено је пуно тога.

-У току је и фрескописање за које очекујемо да ће бити завршено ове године – додаје свештеник Милинковић.

Литургија се служи недељом, и празницима, а верници могу да присуствују и пред литургији односно служби суботом увече. Богослужења су посећена и у просеку је тридесетак верника.

Иницијативу за градњу храма у Банатском Великом Селу покренули су мештани 1992, а 1995. године добијен је адекватан простор за градњу храма. Темељи су изливени  2006, када је и започето зидање храма, које је завршено 2012.године.

А.Ђ.

 

бицикли-(2)

Суграђани који желе да конкуришу за субвенцију за куповину бицикла као еколошки прихватљивог превозног средства моћи ће то да учине од четвртка, 14. маја до утрошка средстава, а јавни позив објављен је јуче (понедељак). У градском буџету за ову намену опредељена су 1,6 милиона динара, а сваки грађанин који испуни услове конкурса добиће 10.000 динара.

-Објављена је листа фирми код којих ће моћи да се купе бицикли уз помоћ Града. То су ове године „Аполо бајк“, „Еталон“ и „Ђак“ Грађани могу да оду, одаберу бицикл и преузму предрачун који им је потребан за конкурс – сазнајемо од Мирославе Наранчић, секретарке Секретаријата за заштиту животне средине, пољопривреду и рурални развој.

На сајту града објављени су обрасци са изјавама које треба попунити. Уз овај документ неопходни су и очитана лична карта и предрачун из једне од поменуте три фирме. На конкурс могу да се јаве сви који имају личну карту са територије Кикинде.

– Само један члан породичног газдинства може да добије средства по овом позиву, уколико нису користили право за набавки новог бицикла у претходне две године. На дан када се предају пријаве испред Градске управе делиће се бројеви према редоследу како ко стигне. По њима ће моћи да се прати и прелиминарна и коначна листа за добијање подстицаја за куповину бицикала. Примаће се само документација у коверти, а један грађанин моћи ће да преда једну коверту – додала је наша саговорница.

Прошле године конкурс је отворен и затворен за један дан, што говори о томе колика је заинтересованост за ову субвенцију.

А.Ђ.

 

наса-куца-слава-(1)

Корисници услуга и запослени у Центру за пружање услуга социјалне заштите „Наша кућа“ обележили су славу Светог Василија Острошког. Осим центра овај дан је слава и удружења родитеља „Наша кућа“, навела је Николета Павлов, в.д. директорица:

-Ослушкујемо потребе суграђана, тако да ћемо већ од јесени увести нову услугу. Млади са сметњама у развоју узраста од 15 до 26 година су запостављени. Наша установа је Дневни боравак за одрасле особе, а у социјалној заштити то је узраст од 26 година и више. Млади који заврше основну или средњу школу до 26. године немају прилику да буду укључени у било коју услугу, те смо дошли на идеју да оформимо клуб за њих. Он ће имати сличне активности као и одрасли који бораве у центру, уз све стандарде и прописе. Клуб ће се налазити у другом простору у центру града, прилагођен њиховим потребама.

Резању славског колача присуствовали су Младен Богдан, градоначелник и Тамара Радловић, чланица Градског већа.

-Центар за пружање услуга социјалне заштите има посебну емоцију, а брине о својим корисницима са пуно љубави. Локална самоуправа максимално је посвећена томе да ова установа и запослени имају све што им је неопходно како би услуге које пружају биле што боље. На нама је да помогнемо да се развија и да одговори на потребе корисника, тако да интензивно радимо на отварању Инклузивног клуба за  децу и младе – прецизирао је градоначелник Богдан.

Слави су присуствовали и некадашњи корисници „Наше куће“, а сада се налазе у Дому за лица ометена у развоју „Отхон“ у Старој Моравици. Тренутно је у поменутој установи 24 корисника који користе услугу Дневни боравак за одрасле.

А.Ђ.

 

 

стрелицарство-ИИ

На стреличарском Централноевропском купу, минуле суботе на стадиону ЖАК-а, Вашаришту, први пут у историји нашег стреличарства, постављен је европски рекорд, а реч је женском саставу: Наташа Стојковић, Ингрид Тарноцки, Валентина Стошевски. Подсетимо, на такмичењу је учествовало 17 клубова из Србије и 23 из иностранства: Мађарске, Румуније, Хрватске, Словеније, Аустије и Словачке.
Додајмо још, у недељу, у првом колу Купа Србије, од чланова и чланица кикиндског Апола, четврте су биле јуниорка Ана Лукић и сениорка Сара Замуровић, а наступили су и ветерани: Драган Чобић, Борилав Станкић и Јожеф Олах, док Снежана Замуровић није имала противнице.

владимир-карановиц

Народно позориште Кикинда опростило се од свог дугогодишњег колеге Владимира Карановића, који је више од 20 година радио као тонац и био један од препознатљивих људи иза сцене кикиндског театра.

Вест о његовој изненадној смрти дубоко је потресла колектив позоришта, чији су се чланови од Карановића опростили емотивним речима, истичући да је био много више од колеге.

– Његов одлазак оставља дубок траг у срцима свих нас који смо имали привилегију да радимо са њим. Владимир је био не само колега, већ и диван пријатељ и подршка свима око њега. Владимир ће заувек остати у нашим срцима, а његов дух ће заувек остати у нашем позоришту – поручили су из Народног позоришта.

Током више од две деценије рада, Владимир Карановић био је део бројних представа, премијера и позоришних догађаја, а колеге ће га памтити као преданог и поузданог сарадника који је свој посао обављао са великом посвећеношћу.

Из Народног позоришта упутили су најдубље саучешће породици, пријатељима и свима који су познавали Владимира Карановића.

Вечерашње извођење представе “Сироти мали хрчки” отказано је, обавестили су из публику.

 

error: Content is protected !!