Најновије

odbojka

Promocija programa „College Star International“, namenjena mladim sportistkinjama koje žele da spoje obrazovanje i profesionalno usavršavanje u sportu  biće održana u četvrtak, 14. maja, sa početkom u 20 časova, u konferencijskoj sali Centra za stručno usavršavanje, u organizaciji Odbojkaškog kluba „Ki 0230“.

Tokom promocije biće predstavljene mogućnosti odlaska na školovanje i sportsko usavršavanje u Sjedinjenim Američkim Državama kroz programe NCAA, NAIA i NJCAA, koji omogućavaju takmičenje u američkim univerzitetskim ligama uz istovremeno sticanje međunarodno priznatih diploma.

Kako ističu organizatori, ovo predstavlja veliku priliku za mlade odbojkašice iz Kikinde da kroz sport ostvare akademske ciljeve i obezbede stipendije za nastavak školovanja u inostranstvu. Ženska odbojka, kao jedan od najpopularnijih i najmasovnijih sportova u Srbiji, pruža značajne mogućnosti za uključivanje u ovakve programe.

O programu će govoriti Dušan Kovačević, CEO i osnivač organizacije „College Star International“, kao i Vladimir Medenica, pomoćni trener U18 reprezentacije Srbije.

Iz OK „Ki 0230“ pozivaju sve zainteresovane sportistkinje, roditelje i članove lokalne zajednice da prisustvuju promociji i informišu se o mogućnostima koje ovaj program pruža.

brzina-na-putu

Tokom prethodnog dana na putevima u Republici Srbiji dogodilo se 89 saobraćajnih nezgoda, u kojima nije bilo poginulih, a povređena su 53 lica. Tokom prethodnog dana na putevima koje pokriva Policijska uprava Kikinda dogodila se jedna saobraćajna nezgoda u kojoj je povređena jedna osoba.

Prilagođena brzina jedan je od najvažnijih uslova uslova bezbedne vožnje. Bez obzira na to šta piše na saobraćajnom znaku, neophodno je da ona bude usklađena sa stanjem kolovoza, vremenskim prilikama i vidljivošću na putu.

-Usporite kada je kolovoz mokar ili klizav. U takvim uslovima i najiskusniji vozači teže reaguju, a zaustavni put vozila, može biti i nekoliko puta duži nego na suvom putu. Posebno treba da se obrati pažnja prilikom vožnje noću ili pri jakim padavinama, kada je vidljivost značajno smanjen. Uz pravilnu procenu rastojanje, izbegavanje naglih kočenja i ubrzanja, štitite i sebe i druge učesnike u saobraćaju, posebno pešake i bicikliste koji su najugroženiji – kažu u MUP-u.

Svi učesnici u saobraćaju treba da prilagode brzinu uslovima puta i povećaju pažnju, jer je odgovorno ponašanje jedini način da se smanji broj saobraćajnih nezgoda i sačuvaju ljudski životi.

sandra-stankovic-izlozba-(5)

Izložbom u Narodnom muzeju Sandra Stanković, ikonopisac obeležava 25 godina rada. Simboličnog naziva „Simbioza“ spojila je tradiciju, duh i umetnost na jednom mestu. Iako joj ovo nije prva samostalna izložba u Kikindi, koja je bila pre dve decenije kada je izlagala radove na platnu, potpuno je drugačija od onoga što inače radi.

-Sugrađani su navikli da su moji radovi na lipovoj dasci i slično, a ovoga puta podloge likovi svetitelja naslikani su na predmetima koje sam dobijala od dragih ljudi i oni obeležavaju moje stvaranje i moj život. Pretežno su novi radovi, a najstariji je iz 2011. godine kada je bila izložba „Srpske kraljice i princeze“. Posebno mi je značajno što su izložena i tri rada moje ćerke Nataše koja se prvi put predstavlja široj javnosti – otkriva Sandra Stanković.

Do sada je izlagala na brojnim samostalnim i kolektivnim izložbama u Srbiji i regionu, a nosilac je i sertifikata za stare umetničke zanate. Dobitnica je i više priznanja među kojima su nagrada grada Kikinde, „Žena zmaj“, „100 uspešnih žena Srbije“,  ima i sertifikat „Najbolje iz Vojvodine“.

-Imam puno planova za naredni period i nadam se da će se svi ostvariti. Ikonopisanje spada u najstarije zanate na svetu i teško je opstati kao preduzetnik. Ipak, nadam se da se na tržištu prepoznaje kvalitet – napomenula je naša sagovornica.

Prisutne je pozdravio i protojerej Boban Petrović, starešina hrama Svetih Kozme i Damjana. Ovom prilikom on je istakao saradnju sa Stankovićevom na oslikavanju novoizgrađenog hrama.

-Bila je svesna odgovornosti oslikavanja ikonostasa u jedom hramu. S pravom sam insistirao da ga ona oslika jer je on ponos naših Svetih Vračeva. Sandra Stanković živiće kroz svoje ikone i u narednih 100, 200 i 300 godina – rekao je protojerej Petrović.

Na otvaranju izložbe govorio je i Leonard Valenta, profesor istorije iz Bosne i Hercegovine koji je dugogodišnji prijatelj Sandre Stanković.

-Od fejsbuk poruka do upoznavanja od putovanja od Kikinde do Sarajeva, ovo je celoživotno prijateljstvo. Sandra je svojim radom pronašla svoje mesto i u mom udžbeniku iz istorije, ali i u srcima svih nas koji je znamo i vrednujemo njenu umetnost – dodao je Valenta.

Izložbu čini 60 ikona i u narednom periodu može se pogledati u Galeriji „Nova“.

A.Đ.

dan-sestrinstva-2026-(10)

Međunarodni dan sestrinstva, 12. maj, obeležen je u Opštoj bolnici. Ovom priliko dodeljene su plaketa, povelje i pohvalnica najzaslužnijim pojedincima zaposlenim u kikindskim zdravstvenim ustanovama. Najviše priznanje za požrtvovan rad, plaketa, ove godine pripala je Zorici Janić, glavnoj sestri u Dečijem i školskom dispanzeru.

-Već 38 godina sam medicinska sestra. Počela sam u Opštoj bolnici gde imam 20 godina staža, a sada sam u Domu zdravlja gde ću raditi isto toliko. Biti medicinski sestra je najlepši poziv i oduvek sam želela da radim ovaj posao. Imam još godinu i po dana do penzije i drago mi je što ću poslednje godine radnog veka provesti sa decom sa kojom je najlepše raditi – saznali smo od Zorice Janić.

Povelje su pripale Mariji Mutuc iz Doma zdravlja, Sanji Pavlović, Jeleni Srdić, Zoltanu Barni i Moniki Fekete iz Opšte bolnice.

-U januaru sam napunio 40 godina radnog staža. Još uvek nemam godine starosti za penziju, a planiram da radim do kraja godine. Hirurgija je zahtevno odeljenje sa najtežim pacijentima. Posla ima jako puno, a smene su po 12 sati. Nisam planirao da završim u zdravstvu, voleo sam biologiju i 1983. kada sam upisivao srednju školu medicinski tehničar je bio najbliže onome što sam želeo. Prvih mesec dana radio sam na nervnom odeljenju i od tada do danas na hirurgiji. Zavoleo sam ovaj posao vrlo brzo. Više je lepih nego onih manje lepih trenutaka, ali najvažnije je kada doprinesete nečijem ozdravljenju – kaže Zoltan Barna.

Prisutne je pozdravila predsednice Organizacije zdravstvenih radnika Kikinde, glavna sestra Ginekološko-akušerskog odeljenja Melinda Klačak:

-Lekari, sestre i uopšte svi zdravstveni radnici su jedan tim. Važno je da svakog dana radimo zajedno na unapređenju zdravstvene zaštite. Moto za Dan medicinskih sestara, tehničara i babica je da „Osmeh leči“, a posvećen je  u znak sećanja na Florens Najtingejl koja se smatra osnivačem savremenog sestrinstva. Sva priznanja dodeljena su na predlog medicinskih sestara.

Ovo je prilika da se ukaže na to da zdravstveni radnici svoj posao obavljaju profesionalno i bez zadrške.

Ovom prilikom dodeljeno je i 22 pohvalnica, među kojima su i medicinske sestre i tehničari koji su nedavno ili vrlo brzo odlaze u zasluženu penziju.

A.Đ.

sv-vasilije-slava-(3)

Crkva Svetog Vasilija Ostroškog u Banatskom Velikom Selu Svetom liturgijom obeležila je svoju slavu. Obeležavanju važnog datuma prisustvovali su vernici, a ove godine kumovi su bili deca, Lenka i Luka Vujović, ističe jerej Nemanja Milinković. Prethodnog dana, 11. maja, prilikom  Bdenija prisutni su mogli da čuju više o Svetom Vasiliju Ostroškom Čudotvorcu.

Naš sagovornik napominje i da je, zahvaljujući, pre svega, vernom narodu puno toga urađeno na hramu u prethodnom periodu.

-U planu je da uradimo grejanje u crkvi s obzirom na to da su zime hladne. Ipak, prioritet je krov koji prokišnjava i tražimo pravo rešenje za ove radove. Tek kada se uradi krov, možemo da razmišljamo o ostalim radovima. Isto tako želimo da dovršimo fasadu s obzirom na to da su kupola i zvonik završeni – precizirao je jerej Nemanja Milinković.

Izgradnja crkve u Banatskom Velikom Selu započeta je 2006. godine. Za 20 godina urađeno je puno toga.

-U toku je i freskopisanje za koje očekujemo da će biti završeno ove godine – dodaje sveštenik Milinković.

Liturgija se služi nedeljom, i praznicima, a vernici mogu da prisustvuju i pred liturgiji odnosno službi subotom uveče. Bogosluženja su posećena i u proseku je tridesetak vernika.

Inicijativu za gradnju hrama u Banatskom Velikom Selu pokrenuli su meštani 1992, a 1995. godine dobijen je adekvatan prostor za gradnju hrama. Temelji su izliveni  2006, kada je i započeto zidanje hrama, koje je završeno 2012.godine.

A.Đ.

 

bicikli-(2)

Sugrađani koji žele da konkurišu za subvenciju za kupovinu bicikla kao ekološki prihvatljivog prevoznog sredstva moći će to da učine od četvrtka, 14. maja do utroška sredstava, a javni poziv objavljen je juče (ponedeljak). U gradskom budžetu za ovu namenu opredeljena su 1,6 miliona dinara, a svaki građanin koji ispuni uslove konkursa dobiće 10.000 dinara.

-Objavljena je lista firmi kod kojih će moći da se kupe bicikli uz pomoć Grada. To su ove godine „Apolo bajk“, „Etalon“ i „Đak“ Građani mogu da odu, odaberu bicikl i preuzmu predračun koji im je potreban za konkurs – saznajemo od Miroslave Narančić, sekretarke Sekretarijata za zaštitu životne sredine, poljoprivredu i ruralni razvoj.

Na sajtu grada objavljeni su obrasci sa izjavama koje treba popuniti. Uz ovaj dokument neophodni su i očitana lična karta i predračun iz jedne od pomenute tri firme. Na konkurs mogu da se jave svi koji imaju ličnu kartu sa teritorije Kikinde.

– Samo jedan član porodičnog gazdinstva može da dobije sredstva po ovom pozivu, ukoliko nisu koristili pravo za nabavki novog bicikla u prethodne dve godine. Na dan kada se predaju prijave ispred Gradske uprave deliće se brojevi prema redosledu kako ko stigne. Po njima će moći da se prati i preliminarna i konačna lista za dobijanje podsticaja za kupovinu bicikala. Primaće se samo dokumentacija u koverti, a jedan građanin moći će da preda jednu kovertu – dodala je naša sagovornica.

Prošle godine konkurs je otvoren i zatvoren za jedan dan, što govori o tome kolika je zainteresovanost za ovu subvenciju.

A.Đ.

 

nasa-kuca-slava-(1)

Korisnici usluga i zaposleni u Centru za pružanje usluga socijalne zaštite „Naša kuća“ obeležili su slavu Svetog Vasilija Ostroškog. Osim centra ovaj dan je slava i udruženja roditelja „Naša kuća“, navela je Nikoleta Pavlov, v.d. direktorica:

-Osluškujemo potrebe sugrađana, tako da ćemo već od jeseni uvesti novu uslugu. Mladi sa smetnjama u razvoju uzrasta od 15 do 26 godina su zapostavljeni. Naša ustanova je Dnevni boravak za odrasle osobe, a u socijalnoj zaštiti to je uzrast od 26 godina i više. Mladi koji završe osnovnu ili srednju školu do 26. godine nemaju priliku da budu uključeni u bilo koju uslugu, te smo došli na ideju da oformimo klub za njih. On će imati slične aktivnosti kao i odrasli koji borave u centru, uz sve standarde i propise. Klub će se nalaziti u drugom prostoru u centru grada, prilagođen njihovim potrebama.

Rezanju slavskog kolača prisustvovali su Mladen Bogdan, gradonačelnik i Tamara Radlović, članica Gradskog veća.

-Centar za pružanje usluga socijalne zaštite ima posebnu emociju, a brine o svojim korisnicima sa puno ljubavi. Lokalna samouprava maksimalno je posvećena tome da ova ustanova i zaposleni imaju sve što im je neophodno kako bi usluge koje pružaju bile što bolje. Na nama je da pomognemo da se razvija i da odgovori na potrebe korisnika, tako da intenzivno radimo na otvaranju Inkluzivnog kluba za  decu i mlade – precizirao je gradonačelnik Bogdan.

Slavi su prisustvovali i nekadašnji korisnici „Naše kuće“, a sada se nalaze u Domu za lica ometena u razvoju „Othon“ u Staroj Moravici. Trenutno je u pomenutoj ustanovi 24 korisnika koji koriste uslugu Dnevni boravak za odrasle.

A.Đ.

 

 

strelicarstvo-II

Na streličarskom Centralnoevropskom kupu, minule subote na stadionu ŽAK-a, Vašarištu, prvi put u istoriji našeg streličarstva, postavljen je evropski rekord, a reč je ženskom sastavu: Nataša Stojković, Ingrid Tarnocki, Valentina Stoševski. Podsetimo, na takmičenju je učestvovalo 17 klubova iz Srbije i 23 iz inostranstva: Mađarske, Rumunije, Hrvatske, Slovenije, Austije i Slovačke.
Dodajmo još, u nedelju, u prvom kolu Kupa Srbije, od članova i članica kikindskog Apola, četvrte su bile juniorka Ana Lukić i seniorka Sara Zamurović, a nastupili su i veterani: Dragan Čobić, Borilav Stankić i Jožef Olah, dok Snežana Zamurović nije imala protivnice.

vladimir-karanovic

Narodno pozorište Kikinda oprostilo se od svog dugogodišnjeg kolege Vladimira Karanovića, koji je više od 20 godina radio kao tonac i bio jedan od prepoznatljivih ljudi iza scene kikindskog teatra.

Vest o njegovoj iznenadnoj smrti duboko je potresla kolektiv pozorišta, čiji su se članovi od Karanovića oprostili emotivnim rečima, ističući da je bio mnogo više od kolege.

– Njegov odlazak ostavlja dubok trag u srcima svih nas koji smo imali privilegiju da radimo sa njim. Vladimir je bio ne samo kolega, već i divan prijatelj i podrška svima oko njega. Vladimir će zauvek ostati u našim srcima, a njegov duh će zauvek ostati u našem pozorištu – poručili su iz Narodnog pozorišta.

Tokom više od dve decenije rada, Vladimir Karanović bio je deo brojnih predstava, premijera i pozorišnih događaja, a kolege će ga pamtiti kao predanog i pouzdanog saradnika koji je svoj posao obavljao sa velikom posvećenošću.

Iz Narodnog pozorišta uputili su najdublje saučešće porodici, prijateljima i svima koji su poznavali Vladimira Karanovića.

Večerašnje izvođenje predstave “Siroti mali hrčki” otkazano je, obavestili su iz publiku.

 

error: Content is protected !!