Најновије

музицка-скола-(2)

Основна музичка школа „Слободан Малбашки“ позвала је све заинтересоване родитеље да пријаве своју децу за проверу способности ради уписа у музичку школу за наредну школску годину.

Будући ученици имаће прилику да се определе за неки од инструмената који су заступљени у школи, а на располагању су флаута, кларинет, виолина, клавир, гитара, саксофон, труба, тамбура, хармоника, удараљке, као и соло певање. Формираће се и припремна група за најмлађе полазнике.

Пријаве се подносе путем мејл адресе msmalbaski@msmalbaski.com или телефоном на број 0230/442-474, радним данима од 9 до 12 часова.

У пријави је потребно навести име и презиме детета и родитеља, ЈМБГ, основну школу и разред који ће дете похађати од септембра 2026. године, као и инструмент за који се пријављује. Из школе напомињу да је пожељно навести више могућих избора инструмената.

Рок за достављање пријава је 22. мај 2026. године, док ће пријемни испити бити организовани 30. маја и 20. јуна.

бицикли-градајани-(5)

Пријављивање грађана на конкурс за субвенцију за куповину бицикла као еколошки прихватљивог превозног средства и ове године трајало је један дан. За ову меру пристигло је око 200 пријава, а средства се одобравају за 160 јер је у градском буџету за ову намену опредељено 1,6 милиона динара. Субвенција по једној пријави је 10.000 динара.

-Први пут конкуришем за субвенцију за куповину бицикла. Мера је одлична и пуно значи, посебно нама којима је то најбоље и најбрже превозно средство – сазнајемо од Аранке Скакић коју смо затекли да предаје документацију.

 

И Лука Бунић похвалио је ову меру:

-Пре четири године конкурисао сам и купио себи бицикл. Сада сам предао папире за супругу која септембра иде у пензију. Процедура је једноставна, а град практично даје половину средстава што пуно значи.

Сваком ко је конкурисао и по редоследу како је стизао запослени у Секретаријату за заштиту животне средине пољопривреду и рурални развој делили су бројеве. По њима ће моћи да се прати и прелиминарна и коначна листа за добијање подстицаја за куповину бицикала. Прелиминарна листа очекује се почетком наредне недеље.

А.Ђ.

 

тера-ноц-музеја-(2)

Међународни дан музеја и Европска ноћ музеја биће обележен у Музеју „Тера“ под мотом „Глина сусреће светло“. У суботу, 18. маја посетиоци ће моћи да уживају у богатом програму радионица, игара, стручних вођења и изложби. Врхунац вечери је „Тера Епхемера“, јединствени мултимедијални догађај у којем монументалне теракота скулптуре сусрећу светло, пројекцију и покрет.

Игра са глином „Топање“ која је и традиционална севернобанатска дечја игра организује се од 16 до 18 сати, од 17 до 18 часова је радионица штампе на текстилу, уз ментора Анамарију Маленчић. У 17 сати почиње и вајарска радионица са Сањом Радусин Смиљанић, Игором Смиљанић и Тера тимом, а такође од 17 часова је и дечја радионица: „Град СкулпТерра“ коју води Катарина Драгин, музејски едукатор. Уз помоћ картона, папира, оловака, маркера, лепка и маказа, деца ће креирати мапу Кикинде као града-музеја, повезујући мотиве теракота колекције Тера са локалном архитектуром. Циљ радионице је упознавање деце са културним наслеђем кроз игру и уметност.

„Терра Епхемера“ најављена је за 20 сати, а посетиоци ће моћи да виде мултимедијалне инсталације уметника Аизека, Ивана Солода и Сашеа Снова, у кустоској поставци колектива „Лигхтсцапе Вентурес“. Само ове вечери, монументалне теракота скулптуре биће трансформисане пројекцијама, светлом и покретом – дијалог материјала и дигиталне уметности, трајног и пролазног.

Од 21 сата је музички програм уз ДЈ сет Гигатрон Селецта. Током вечери биће стручна вођења кроз сталну поставку и Салон изложбу Бранислава Николића „Тхе Фалл“.

 

данце-н-соул

У Народном позоришту у петак је обележен Светски дан плеса, у вечери испуњеној енергијом, музиком и сценским покретом, пред бројном публиком која је имала прилику да ужива у богатом програму.

Манифестацију је и ове године организовала плесна школа „Данце Н Соул“, а програм је обухватио 26 тачака – групне кореографије и соло наступе младих плесача узраста од четири године до 16 година.

-Деца су показала свој максимум, а публика је све наступе испратила са нескривеним одушевљењем. Заиста смо презадовољни и још сабирамо утиске- каже Мирна Крнић из плесне школе „Данце Н Соул”.

Публика је са пажњом испратила разноврсне наступе, кроз које су млади извођачи представили свој рад, труд и напредак у области модерног плеса и фристајла.

Како истичу организатори, циљ обележавања Светског дана плеса био је да се кроз дружење са публиком и сценски наступ представи рад школе и допринесе промоцији плеса као уметничке форме која спаја људе и подстиче креативност код младих.

Плесна школа „Данце Н Соул“ тренутно броји око 120 чланова распоређених у осам група, а њени чланови већ бележе запажене наступе на такмичењима у земљи и региону, уз најављене нове изазове у наредном периоду.

Фото: Сретеновић

лига-малих-сампиона-(6)

Кикиндски предшколци и деца старијих група Предшколске установе „Драгољуб Удицки“ први пут су учествовали у „Лиги малих шампиона“. Око 200 малишана  учествовало је у манифестацији коју четврту годину заредом организују Спортски савез Србије и Савез за предшколски спорт и физичко васпитање Србије, уз подршку територијалних спортских савеза и предшколских установа.

Горан Вјештица, председник Савеза за предшколски спорт Србије поздрављајући учеснике навео је да ове године у надметању учествује 58 градова и општина:

– Циљ је да се деци од малих ногу правилно развијају моторичке способности и да стекну здраве навике. Такмиче се у две дисциплине моторичком полигону са препрекама и штафетној трци. Две победничке екипе учествоваће крајем септембра на великом Сајму спорта у Београду.

 

Деца од пет до седам година показала су спретност у обема категоријама „Буди брз и спретан“ и „Трка на 20.000 сантиметара“ , а манифестацију је отворио Младен Богдан, градоначелник.

-Сви ви, који учествујете, сте победници. Показали сте да сте спретни, окретни и да сте се максимално припремили за игру на полигонима – истакао је градоначелник Богдан.

Председница Спортског савеза града Јелена Чуданов овом приликом уручила је захвалницу директорици ПУ „Драгољуб Удицки“ Кристини Дрљић и изразила уверење да ће и наредних година предшколци бити део ове лиге.

-Сви знамо колико је важно да се деца правилно развијају од најранијег детињства, а то најбоље могу тако што ће бити више физички активна – додала је Чуданов.

На републичко такмичење пласирале су се екипе из вртића „Полетарац“ и „Мики“.

А.Ђ.

офк-кикинда

Поразом, 0:3, на Градском стадиону од јарачке Младости, четири кола пре краја, испала је ОФК Кикинда и математички, па ће се од августа надметати у Војвођанској лиги „Исток”, а надају се симпатизери „црвено-белих” и експресно вратити у друштво српсколигаша.
– У првом делу против Младости, изгледали смо колико-толико добро, није било голова, али је онда у наставку уследио наш енергетски пад, што сам и очекивао, будући да је неколико играча имало свега један или два тренинга у последњих 10 дана. Офанзивно смо били без идеје, а и квалитета, тако да је победа Јарачана заслужена – каже тренер Милан Ћулум.
Кикинђани ће у недељу гостовати у Дивошу.
– Када говоримо о овом мечу, али и о преостале три утакмице, сви заједно имамо обавезу да пружимо максимум, а даћу што више минута млађим играчима – најављује Ћулум.
Резултати 26. кола: Слога – Ветерник 1:1, ОФК Кикинда – Младост (БЈ) 0:3, Железничар – Хајдук 2:1, Бачка – Словен 0:0, Динамо – Младост (О) 2:1, Нафтагас – Врбас 5:0, Слобода – Инђија 2:1, Омладинац – Јединство 0:0.
ПОРЕДАК: Нафтагас 60, Железничар 51, Јединство 51, Хајдук 44, Младост (БЈ) 40, Словен 38, Врбас 38, Динамо 37, Бачка 34, Ветерник 32, Слобода 31, Омладинац 28, Слога 28, Младост (О) 25, Инђија 21, ОФК Кикинда 15.
У 27. колу, у суботу и недељу, играће: Јединство – Слобода, Инђија – Нафтагас, Врбас – Динамо, Словен – Железничар, Младост (БЈ) – Ветерник, Омладинац – Слога, Младост (О) – Бачка, Хајдук – ОФК Кикинда.
Д. П. 

јивиспо1989-бус-5589826-1920

Током претходног дана на путевима у Републици Србији догодило се 75 саобраћајна незгода, у којима су погинула два, а повређено је 28 лица. Током претходног дана на путевима које покрива Полицијска управа Кикинда догодила се једна саобраћајна незгода у којој је повређено једна особа.

Саобраћајна полиција подсећа да се током маја и јуна значајно повећава број организованих превоза деце на излете, екскурзије и рекреативне наставе.

-Безбедност деце мора бити апсолутни приоритет свих учесника – превозника, возача, организатора и родитеља. Организовани превоз деце може се обављати искључиво возилима која испуњавају прописане техничке услове, уз исправну документацију и возаче који испуњавају законске критеријуме – наводе у МУП-у.

Саобраћајна полиција организоваће појачане контроле аутобуса, техничке исправности и психофизичког стања возача пре поласка. Организаторе треба да планирају путовања одговорно, а возачи да поштују брзину, време управљања и одморе.

 

заститник-пацијената-(2)

Кикинда је била домаћин састанку  покрајинске омбудсманке доцент др Драгане Ћорић са саветницима за заштиту права пацијената и ресорним члановима већа у Кикинди и општинама Кањижа, Сента, Ада, Чока и Нови Кнежевац.

Овом приликом разговарано је о здравственој заштити и здравственом осигурању, као и о притужбама пацијената.

-Ове године је 10 година од доношења Закона који је установио институцију заштитника пацијента. У оквиру здравственог система заштитник пацијената помаже грађанима да остваре своја права у оквиру здравствене заштите. Кроз разговоре са представницима свих локалних самоуправа желимо да утврдимо реално стање, где има или нема заштитника пацијената и са којим проблемима се суочавају како заштитници пацијената тако и здравствене установе. Пошто обиђемо све округе даћемо препоруке и мишљења. Пацијенти се највише жале на папирологију која је неуједначена, недостатак информација и на хронични недостатак медицинског особља, како лекара тако и других, што онемогућава да добију најбољу здравствену заштиту – рекла је др Ћорић.

Борис Ступар, заштитник права пацијената за наш град навео са чим се суочава:

-Овај посао обављам од 2013. године и жалбе грађана поделио бих на два сегмента. На онај на који можемо да утичемо попут квалитет рада доктора, љубазност, понашање, стручне грешке. Други сегмент је онај на који не можемо да утичемо као што је недовољан број термина за заказивање који издају лекари специјалисти и гужве које се стварају услед недостатка доктора. Месечно има, у просеку десетак притужби – истакао је Ступар.

На основу досадашње искуства, препозната је потреба јачања система заштите права пацијената. Закључак је и да су константно отворени конкурси за пријем лекара и другог медицинског особља, али  да се на њих нико не јавља.

-Циљ је да урадимо опсежну анализу и да дамо препоруке које ће бити у интересу свих – закључила је др Драгана Ћорић.

А.Ђ.

 

узорковање-земљиста-(1)

У оквиру израде извештаја о квалитету урбаног земљишта на територији града запослени у Истраживачко – развојном центру „Еко – Морава пројект“ узорковали и анализираће земљиште на више локација. Хемијским анализама биће обухваћена земљишта из Блока Ц2, испред дечијег игралишта на Градском тргу, као и земљишта на игралишту Јавног предузећа за спорт „Језеро“, Еко кутка на Старом језеру, Микронасељу између вртића и школе и парк испред вртића „Колибри“.

Професор Илија Брчевски из Института „Мол“ истакао је да је ово почетак мониторинга који ће се чешће организовати.

-Узорковањем земљишта на најпрометнијим локацијама израдићемо еколошки скрининг. Анализе ће обухватити тешке метале и потенцијалне пестициде. Уколико оне буду задовољавајуће даљих препорука неће бити. У супротном предлажемо санацију, ремедијацију и друге мере које ће допринети да се отклоне евентуални недостаци. Искуство показује да су људи и њихове активности главни узрок свих загађења, па и земљишта – појаснио је Брчевски.

Локална самоуправа константно се бави унапређењем животне средине кроз пошумљавање, озелењавање, подсетио је градоначелник Младен Богдан који је присуствовао узорковању:

-Узорковање градског грађевинског земљишта није рађено од 2017. године. Желимо да знамо какво је земљиште посебно на локацијама на којим има највише деце, а самим тим и суграђана. Највише нас интересује присуство тешких метала или опасног отпада. Оне ће нам показати да ли је потребно и на који начин третирати земљиште. У разговору са представницима Истраживачко -развојног центра једна смо од ретких средина која се бави сталним анализама пољопривредног земљишта.

Овом приликом најављено је да ће анализе земљишта бити рађене пуно чешће. Препорука је да се оне раде на две до три године.

-И инвестиције и улагања такође су извесније уколико постоје анализе градског грађевинског земљишта и урбаних делова града – додао је градоначелник Богдан.

Анализе узоркованог земљишта биће готове у наредних месец дана.

А.Ђ.

 

 

error: Content is protected !!