Најновије

предавање-јп

Јавно предузеће „Кикинда“ наставља са спровођењем едукативних активности усмерених ка најмлађим суграђанима, са циљем развијања свести о значају одговорног и хуманог односа према животињама. Кроз овакве програме деца имају прилику да од раног узраста науче колико су брига, пажња и љубав важни када је реч о кућним љубимцима, али и о односу према заједници у целини.

У Културном центру у петак је организовано интерактивно предавање за ученике другог разреда Основне школе „Вук Караџић“. Представници ЈП „Кикинда“ разговарали су са малишанима о томе шта подразумева одговорно власништво над кућним љубимцима, колико је важна правилна нега животиња, као и због чега је неопходно развијати емпатију и хуманост према свим живим бићима.

Кроз примере из свакодневног живота и интерактиван приступ, деца су активно учествовала у разговору и показала велико интересовање за теме које се тичу бриге о животињама. Посебна пажња током предавања посвећена је удомљавању паса из прихватилишта.

Ученицима је представљена могућност да, уколико желе кућног љубимца и уз сагласност родитеља, посете прихватилиште за псе и можда баш тамо пронађу свог будућег четвороножног пријатеља. Малишани су са пажњом слушали приче о псима који чекају нови дом, а нису изостала ни бројна питања о обавезама и одговорности које власништво над љубимцем носи.

Током дружења најављена је и трећа Изложба паса мешанаца, коју ће ЈП „Кикинда“ и ове године организовати крајем лета. Како је истакнуто, циљ манифестације је промоција удомљавања, одговорног власништва и љубави према животињама, али и прилика да власници удомљених љубимаца представе своје псе.

Из ЈП „Кикинда“ поручују да ће и у наредном периоду наставити са сличним активностима, јер овакви сусрети имају важну улогу у стварању одговорног и хуманог друштва, посебно када је реч о едукацији најмлађих.

саобрацај-теретна-возила-(4)

Завршена је седмодневна међународна акција појачане контроле саобраћаја усмерена на откривање и санкционисање прекршаја и кривичних дела које чине возачи аутобуса и теретних возила, у оквиру које је контролисано преко 9.200 возила и возача.

Технички неисправно било је 11 аутобуса и 210 теретних возила, док је код више од 1.300 возача утврђено да су прекорачили дозвољено време управљања возилом. Чак 33 возача теретног возила су била под дејством алкохола, док је код четворо утврђено да су под дејством психоактивних супстанци.

Током претходног дана у Републици Србији догодило се 80 саобраћајних незгода у којима није било погинулих лица, а повређено је 35 лица. Током претходног дана на подручју ПУ Кикинда догодила се једна саобраћајна незгода у којој није било повређених лица.

-Смањите брзину возила, повећајте опрез, не управљајте возилом уколико сте претходно конзумирали алкохол или друге супстанце које негативно утичу на опажање и предузимање радњи. Покажите додатну пажњу и обзир уколико у возилу превозите дете – поручују у МУП-у.

ИМГ-9748

Српска православна црква данас обележава празник Светог Василија Острошког, једног од најпоштованијих светитеља и чудотвораца. Његове мошти већ више од три века почивају у манастиру Острог у Црној Гори, који представља велико светилиште и место ходочашћа за вернике различитих вероисповести.

Верује се да су његове мошти чудотворне, па људи свих конфесија долазе да им се поклоне и моле за исцељење најтежих болести.

Традиционални дан великог окупљања верника је 12. мај, али и Тројичин дан, када се одржава Велики народни сабор у Острогу.Слави се и као крсна слава.

Према народном обичајном календару, данас се не раде тешки послови, али ваља да се очисти кућа да би, верује се, читаве године у дому владали хармонија и мир.

скупстина-фсг-ки-1

На редовној Изборној скупштини ФСГ Кикинде, на којој је од 19 чланова било присутно њих 15, за новог председника, до 2030. године, једногласно је изабран Жолт Гачка, први човек ОФК Кикинде.

У Извршном одбору ФСГ биће: Иван Блажин (КМФ Тиса, Нови Бечеј), Душан Марјановић (Црвена звезда, Руско Село), Марко Чавка (Слобода, Нови Козарци), Далибор Влајков (ЖАК, Кикинда), Милош Зечевић (ШФ Млади Вукови, Кикинда), Невен Зекоња (организација фудбалских судија), Небојша Ђукић (организација фудбалских тренера) и др Радослав Бечејац (организација здравствених радника у фудбалу). Надзорни одбор у поменутом периоду чиниће: Оскар Балинт (Напредак, Банатска Топола), Рајко Варадинац („2. октобар”, Кумане) и Кристиан Драганов (Полет, Наково).

– Хоћемо да подигнемо фудбал на подручју Савеза на много виши ниво, а највећа мука у овом тренутку је што се сусрећемо с проблемом мањка деце, нарочито у селима, али и у граду Кикинди није много боља ситуација, па ћемо морати сви заједно, и клубови са села и два градска клуба, да нађемо начин како да што боље сарађујемо и будемо конкурентни с клубовима из других савеза у Војводини – рекао је Гачка.

Напоменуо је нови први човек Савеза још и да је потребно и тренерску и судијску организацију подићи на виши ниво.

– Желимо да стварамо нове, младе тренере, најпре да их заинтересујемо за то, а онда и да их едукујемо, јер евидентно је да имамо и мањак струке када је реч о младим стручњацима. И судијска организација из нашег Савеза мора много више имати представника у вишим ранговима, у најгорем случају у Српској лиги „Војводина”, од садашњег једног јединог, па зашто не и у савезном рангу такмичења, по чему је некада Кикинда била позната – јасан је био Гачка.

Скуп су поздравили и градски већник Бојан Микалачки и председница Спортског савеза Кикинде Јелена Чуданов.

Д. П.

физицка-активност-(12)

Међународни дан физичке активности обележен је на Старом језеру у организацији Туристичке организације, Дома здравља, ЗЗЈЗ и Црвеног крста.  Др Бранислав Хачко, шеф Одсека за промоцију здравља у ЗЗЈЗ додао је да је физичка неактивност један је од водећих фактора ризика на глобалном нивоу.

-Време и живот су показали да физичка активност унапређује наше здравље. Поразно је да свега једна трећина људи на нашој кугли земаљској физички активна. Забрињава и истраживање из 2022. године да је свега 16 процената девојчица у нашој земљи физички активно. Наша је дужност да промовишемо кретање које доводи ка бољем здрављу. Оно је најједноставнији лек, лева и десна нога су два наша најбоља лекара.

Организатор је Туристичка организација, в.д. директорица Јасмина Орашанин истакла је да је 22 групе промовисало физичку активност и здраве стилове живота:

-Брига о здрављу је заједничка одговорност свих нас и хвала свим који су се одазвали и подржали овај догађај.

Оливера Вучковић Попов, главна сестра Дома здравља и координаторка Школе за труднице подсетила је да је назив кампање „Кретањем до здравља“.

– Циљ је да се подигне свест о значају редовног кретања и физичке активности за здравље појединца и друштва, да подстакне људе свих узраста да се више крећу. Уједно овакви догађаји повезују породицу која је главни циљ сваког окупљања – рекла је Вучковић Попов.

Обележавање је подржала и локална самоуправа, а заједно са бројним суграђанима били су и чланови Градског већа Тихомир Фаркаш и Маријана Мирков, као и председница Спортског савеза града Јелена Чуданов.

-Већ пету годину заредом окупимо се на простору Старог језера да би обележили овај дан. Свакодневне обавезе нам одузимају пуно времена, тако да смо заборавили да мислимо на себе и своје здравље и свој дух. Управо овакви догађаји су ту да нас подсете шта је најважније, а то је здрав живот – додала је Маријана Мирков.

Учествовали су чланови школице „Цхамп 07“, Савет за здравље, Градско удружење пензионера, одред извиђача „Прока С. Плави“, „Сова“,  спортско удружење „Сунце“, АДЗНМ „Гусле“,  балет за одрасле КЦ, Спортико кидс, КСЦ „Језеро“, АК „Партизан“, ГЖОК „Кикинда 0230“, КК „Велика Кикинда“, РК „Орка“, РК „Гриндекс“, КК „Феникс“, ЏК „Партизан“, ФК „Кикинда“, ОК „Северни Банат“, маме које су прошетале са децом у колицима.

А.Ђ.

 

 

еуромеланом-2025-(2)

У оквиру овогодишње кампање за борбу против рака коже Еуромеланома, широм Србије биће организовани бесплатни превентивни дерматолошки-дермоскопски прегледи за грађане у понедељак 18. маја. Прегледи ће у нашем граду моћи да се обаве и у Општој болници у амбуланти за дерматовенерологију и у клиници „Дерма идеале“.

Од 11. до 14. маја од 9 до 17 часова преко кол-центра  заказивање је могуће на бесплатан број телефона 011/411-99-66 за заказивање превентивног дерматолошког прегледа. Прегледи ће моћи да се закажу за 18. мај и то у месту које је најближе пацијенту и путем интернет и веб странице https://www.euromelanoma.eu/sr-rs/

Ове године, у целој Србији опредељено је 1.580 термина за превентивне прегледе у 23 града, а учествоваће 148 дерматолога. Циљ је рано откривање промена на кожи и очувањем здравља становништва.

Ове године фокус је на дезинформацијама о излагању сунцу и о превенцији рака коже које круже друштвеним мрежама, посебно међу адолесцентима. Недавни трендови на платформама као што су ТикТок и Инстаграм показују све више обмањујућих порука које подстичу ризична понашања попут намерних опекотина од сунца или обесхрабривање употребе мера заштите од сунца. Да би се решио овакав изазов, кампања Еуромеланома 2026 усваја комуникациону стратегију усмерену на дигиталне технологије и према адолесцентима и млађим одраслима путем друштвених мрежа.

славски-колац

Поводом славе Града летњег Светог Николе, 22. маја, и ове године локална самоуправа организује такмичење за најбољи славски колач, најбољи изглед славског колача и најбољу структуру и укус славског колача.

Позив да учествују упућен је грађанима, удружењима грађана и осталим заинтересованим појединцима. Пријављивање је најкасније до 18. маја на бројеве телефона 426-300 и 064/857-40-44.

Славски колачи предаваће се на сам дан славе Града од 10 до 11 сати у Свечаној сали Градске куће.

гимназија-цеска-(2)

Гимназија „Душан Васиљев“ домаћин је кампа под називом „Кикинда град који спаја људе“ који је окупио гимназијалце из нашег града и Чешке. Замишљен да се ученици међусобно упознају, али и средину у којој бораве. Међу онима који су учесници је и петнаестогодишња Барбара Мала која је смештена у породици Хелдрих.

-Први пут сам у Кикинди, али и у Србији. Пуно сам читала о самој земљи, али и о граду, међутим оно што сам видела ме је одушевило. Град је леп, посебно трг, препун старих зграда. Породица у којој сам смештена је дивна, а посебан утисак на мене је оставио сладолед који смо јели нигде није толико леп и обиман. Надам се да ћемо и у будућности наставити пријатељство двеју школа и да ћемо имати прилику да и ми будемо добри домаћини у нашем граду Велики Мезеричи – рекла је Барбара.

Ана Војводић, ученица је Гимназије домаћица је Чехињи која се такође зове Барбара.

-Још фебруара, пошто сам сазнала ко ће бити моја гошћа, ступила сам у контакт са Барбаром. Већ тада смо почеле да се упознајемо и комуницирамо. Јако ми се свидела и сада када сам је упознала мој утисак је комплетан. Имала сам прилику да јој покажем град који је за њу, наспрам места у којем живи, велико село. Највећи утисак су јој куће у којим има доста дворишног простора, као и то што имамо кућне љубимце – открива Ана.

Велики Мезеричи налази се на југоистоку Чешке и природа је потпуно другачија у односу на Банат, сазнали смо од професорице енглеског језика Дрита Месеј.

-Узбуђени смо што смо у Кикинди и радујемо се стицању нових пријатеља и сарадњи. Све активности које имамо су изузетно занимљиве и корисне. Размена искустава ученика и упознавање других култура изузетно је важно за развој младих људи. Град је диван, има прелепе зграде и историју – казала је Дрита Месеј.

Камп је део програма „Интеркултура“  са којим Гимназија сарађује више деценија. Углавном се размењују ђаци, а сада је на ред дошла и размена одељења, навела је Миљана Китановић, психолог:

-У размени учествује 20 ученика и две професорице. Сматрамо да су овакви сусрети важни јер помажу у превазилажењу предрасуда, размењивању пријатељства, учењу једни од других, поштовању различитости. Посебно је значајан боравак у породицама јер је то прави начин да наши гости у потпуности упознају средину у коју су дошли и културно-историјско наслеђе које имамо.

Током посете, која траје до суботе, осмишљен је занимљив програм. Заједнички су организоване радионице чија је тема  упознавање, гости су представили свој град и школу, а имали су прилику и да истражују  Кикинди у оквиру програма „Седам кикиндских чуда“. На седам локација  домаћини и гости, подељени у исто толико група упознавали су се по једним чудом након чега су имали задатак да на креативан начин прикажу оно што су истражили.

Узвратна посета Кикинђана планирана је током октобра.

А.Ђ.

маxманн-цар-аццидент-2273475-1920

На подручју Полицијске управе у Кикинди у данима викенда догодило се пет саобраћајних незгода у којима су две особе задобиле теже, а три лакше телесне повреде. Међу њима је и  седмогодишњи дечак на којег је у недељу у 18.30 сати налетео аутомобил БВМ, кикиндских регистарских ознака, којим је управљала женска особа. Несрећа се догодила у Албертовој улици, а према изјавама сведока дечак се играо са другарима и у тренутку када га је ударио аутомобил чекао је да пређе пут. На лице места врло брзо стигле су екипе Хитне помоћи и Саобраћајне полиције, као и Вишег јавног тужилаштва. Након збрињавања у Општој болници, дечак је превезен на новосадски Институт за здравствену заштиту деце и омлдине.
Саобраћајне незгоде су се догодиле због непрописне радње од стране возача  и неуступања првенства пролаза.

Због учињених саобраћајних прекршаја укупно је санкционисан 121 учесник у саобраћају. Истовремено, из саобраћаја је због управљања возилом под дејством алкохола и психоактивних супстанци искључено 16 возача, од којих су четири возача задржана у трајању до 12 часова, јер је измерена количина алкохола у организму прелазила границу од 1,20 промила односно имали су недозвољене психоактивне супстанце.

Такође, откривено је 11 прекршаја некоришћења сигурносног појаса, 58 прекршаја прекорачења дозвољене брзине кретања возила и 37 осталих прекршаја.

23698304-матра-моунтаинс-6682206-1920

Током претходне недење у Републици Србији догодило се 665 саобраћајних незгода у којима је погинуло девет, а повређено 310 лица. Током претходне недеље на подручју Полицијске управе Кикинда догодило се пет саобраћајних незгода у којима је повређено исто толико особа.

Возачи двоточкаша најрањивија категорија учесника у саобраћају, што потврђује чињеница да је од почетка априла на нашим путевима старадало 10 возача мотоцикла и два возача бицикла.

Из МУП-а апелују на све учеснике у саобраћају да обрате посебну пажњу на бициклисте и мотоциклисте, нарочито у раскрсницама и приликом претицања, јер је њихова безбедност
често угрожена и најмањом непажњом.

-Скрећемо пажњу возачима двоточкаша да је безбедност у саобраћају на првом месту. Поштујте саобраћајне прописе, прилагодите брзину условима на путу и водите рачуна о другим учесницима у саобраћају. Посебно наглашавамо значај ношења заштитне кациге, која може спасити животе и значајно смањити последице саобраћајних незгода.Важно је да мотоциклисти користе заштитну опрему и буду видљиви на путу – истичу у МУП-у.

error: Content is protected !!