Нови Козарци – Стадион: „Илија Пантелић”. Гледалаца: 100. Судија: Дамјан Родеан (Зрењанин). Стрелци: Галић 69. за Слободу, Васић 55. за Глогоњ.
СЛОБОДА: Живков, Карановић (Галић), Марковић, Поповић, Врбачки, Француски, Мисић, Богојевић (Јовандић), Чубрило, Вокић (Бајић), Терзин.
ГЛОГОЊ: Тешовић, Грујић, Вулетић, Додић, Ковач, Мршовић, Костадиновић, Васић (Додић), Ивић, Шутановац, Петровић (Стаменовић).
Након првог дела без голова, Глогоњци су у наставку повели преко Васића. Након што је добио повратну лопту, на ивици казненог простора мало искоса, ефектно је погодио горњи супротан угао. Галић је поравнао 14 минута касније, после дуплог паса с Терзином. Ушао је у шеснаестерац и искоса, полувисоким ударцем, затресао малу мрежу.
Играле су данас у оквиру осмог кола и преостале две наше екипе и обе су поражене на гостовањима, рускоселска Црвена звезда 1:0 у Зрењанину од Граднулице, а великоселска Козара 3:1 (Ђорић) у Житишту од Бегеја.
Д. П.
Најновије
Трка за срећније детињство, 36. по реду, и oве године окупила је велики број учесника. У организацији Црвеног крста, под мотом „Имамо циљ, дођи на старт”, трка је највећа и најмасовнија рекреативно-хуманитарна манифестација у нашем граду чији је циљ промовисање здравих стилова живота, хуманости и волонтеризма.

Прва је била шетња родитеља са бебама до годину дана у којој је било седам учесница. Награду Црвеног крста Војводине, породични викенд у одмаралишту Вршачки брег, освојила је Драгана Раца из Кикинде.

-Имам три девојчице Уна је најстарија и има пет година, Маша има три и Ана, са којом сам се такмичила, има годину. Други пут учествујем у трци и нисам очекивала награду. Циљ нам је да подржимо ову манифестацију. Драго ми је што ћемо имати прилику да проведемо викенд на Вршачком брегу – сазнали смо од Драгане Раце.

У 26 трка учествовали су предшколци основци, средњошколци, суграђани, а на самом крају организована је и трка ролера. Први на циљ у трци дечака првих разреда стигао је Лука Агостини из ОШ „Вук Караџић“.

-Трка није била лака и помучио сам се да будем најбољи. И као предшколац учествовао сам у манифестацији и тада сам био други. Тренирам фудбал и волим да трчим – казао нам је Лука који је као награду добио бицикл.

Ни ове године није изостала подршка локалне самоуправе која као генерални покровитељ препознаје значај ове манифестације.
-Хуманост, солидарност, породица то су вредности којима желимо да учимо децу. Трка све нас, који смо били учесници враћа у детињство – истакао је члан Градског већа Жељко Раду.

Генерални спонзор је компанија „Гриндекс“ док су пријатељи манифестације фирме „Јафа“ и „Колачић срећа“.

-Ово је десета година како наша компанија подржава најлепшу спортско-дечију манифестацију у нашем граду. Част нам је и задовољство што смо део Трке за срећније детињство – навео је Војислав Булатовић из компаније „Гриндекс“.

Секретарка Црвеног крста Данијела Бјељац напоменула да је ове године продато 3.200 стартних бројева.

-Осим тога прикупили смо и донаторска средства у износу од 115.000 динара, што је укупно 435.000 динара. Сав новац расподелићемо Предшколској установи „Драгољуб Удицки“ и школама сразмерно броју учесника. Циљ нам је да учимо децу да буду хумани, да промовишемо праве вредности и да многи од њих постане део породице Црвеног крста – рекла је Данијела Бјељац.

Програм су отворили предшколци из вртића „Полетарац“ и „Плави чуперак“ и хор „Чуперак“.
A.Ђ.
У врло гледаном такмичарском музичком програму „Никад није касно”, који се емитује на Телевизији Прва, Кикинђанка Славка Француски Мика је у првом кругу одушевила публику и жири и чврсто гази ка следећим степеницама. А није тај успех дошао случајно или одједном. За прво појављивање пред аудиторијумом одабрала је песму „Болујем у себи” из репертоара Марине Живковић.

Као да је било симболике у избору те нумере, јер било је тренутака у Славкином животу кад је заиста морала да одболује и отрпи јаке ударце које јој је живот наносио. Наиме, само месец дана након смрти мајке, Славка је у августу наступила на поменутом шоу програму и то највише због тога што ју је управо мајка и убедила да се пријави за ово надметање и што би сигурно волела да види своју ћерку под рефлекторима велике сцене. Нажалост, мама није то дочекала, али Славка наставља као и сваки професионалац ћутке и достојанствено, највише због мамине жеље да се и широки аудиторијум увери колико је Славка музикална.
– Потичем из музичке породице. Мој деда Совра Ћирић и његов брат Мирко су утемељивачи чувене агенције „Мелос естрада” у Кикинди- наводи Славка додајући да и сада чува дедине фотографије с многим чувеним звездама које су градиле каријеру и у Кикинди, као што су пре свих Лепа Брена, која је у нашем граду и почела, али су ту били и Здравко Чолић, Зорица Брунцлик и многи други.

– Ја сам одмалена волела да певам. Другарица из основне школе, Оливера Коцкар, је свирала хармонику, а ја сам уз њу певала и тако је музика временом постала моја велика љубав, додаје популарна Мика, која је још из детињства постала препознатљива по том надимку, који, показало се, ефектно звучи и као естрадно име. -Многи ме знају по надимку Мика, који носим још из детињства. Ево, већ 29 година музика је део моје свакодневице. Додуше, преко 20 година сам радила и као цвећарка, а потом и као пратилац деце с посебним потребама у школи „6. октобар”, али данас живим само од певања. У нашем граду не наступам тако често, јер нема много клупских свирки, али имам позиве из Суботице, Новог Сада, Зрењанина…
Кад је у питању репертоар, Славка се углавном ослања на проверене домаће хитове поп, рок и народне музике. Страни репертоар је мање заступљен, а и показало се да публика највише воли „домаћице”.
МАЈКА ТРОЈЕ ДЕЦЕ
У првом кругу такмичења „Никад није касно”, одушевила je и публику и жири у студију, а сад се интензивно припрема за други круг, који је предвиђен за децембар. Према правилима продукције, сваки кандидат је укратко требало да се представи публици и исприча своју животну причу. Славка је самохрана мајка троје деце – двадесетпетогодишњег сина Миње, другог сина, деветнаестогодишњег Вање и осмогодишње ћерке Дуње, која је кренула маминим музичким стопама и похађа Музичку школу „Слободан Малбашки”.
Популарна Мика није желела да у свом представљању телевизијски аудиторијум „хвата” на емпатију, с обзиром на статус самохране мајке и да јој је мама која ју је и охрабрила да се пријави за ово такмичење, недавно преминула. Желела је да њен пласман одреде чисто музички разлози. А ако тако остане до краја, велике су шансе да ћемо Мику гледати и као свеукупну победницу овог шоу програма.
Поред жирија, у другом кругу, као и у даљем такмичењу, одлучиваће и СМС гласови публике. Не би требало сумњати да ће се телефони тада усијати у Славкину корист. А, јасно, за препознавање свих Славкиних квалитета „никад није касно”.
Н. Савић
Фото: ТВ Прва и приватна архива
Заједничким деловањем Владе Републике Србије и Покрајинске Владе започет је процес реализације инфраструктурних пројеката од великог значаја за развој Аутономне покрајине Војводине. Један од тих пројеката јесте и пројекат изградње брзе саобраћајнице која ће повезати градове Сомбор и Кикинду. Реализацију тог пројекта Влада Републике Србије је прогласила да је од посебног значаја за Републику Србију.
Градска управа града Кикинде обавештава јавност да је израђен Урбанистички пројекат за изградњу државног пута IБ реда (брзе саобраћајнице) на територији Града Кикинде – деоница од административне границе са Општином Нови Бечеј до државне границе са Републиком Румунијом (гранични прелаз Наково).
Јавна презентација Урбанистичког пројекта у трајању од 7 (седам) дана одржаће се у периоду од 13.11.2025. године до 19.11.2025. године у згради Градске управе града Кикинде, Трг српских добровољаца број 12 у Кикинди, од 12 до 15 часова у сали број 51.
Обавештење о јавној презентацији Урбанистичког пројекта добиће носиоци права на непокретностима преко којих је планирана изградња саобраћајнице, као и носиоци права на непокретностима у непосредној околини планиране саобраћајнице путем поште током месеца октобра.
Увид у Урбанистички пројекат може се извршити на званичном сајту Града Кикинде, односно на интернет адреси www.kikinda.org.rs.
Министарство унутрашњих послова Републике Србије упозорава грађане да не отварају СМС поруке које се односе на наводне саобраћајне прекршаје, прекорачење брзине, ненаплаћене путарине или сличне наводне обавезе. Реч је о “фишинг” превари, односно покушају да се грађани доведу у заблуду и да им се злоупотребе лични и финансијски подаци.
МУП апелује на све грађане да:
– не отварају линкове из оваквих СМС порука,
– не уносе личне податке и податке о платним картицама на сумњивим страницама,
– уколико су то учинили, да исто пријаве полицији.
Служба за борбу против високотехнолошког криминала Министарства унутрашњих послова успешно препознаје и процесуира овакве видове криминала. Само у протеклом периоду, захваљујући брзој реакцији и сарадњи са домаћим и међународним институцијама, заустављене су организоване групе које су стајале иза оваквих превара.
МУП подсећа грађане да је званична комуникација о саобраћајним прекршајима могућа искључиво путем поште и преко званичних сервиса државе, а никако путем СМС порука са непознатих бројева или сумњивих интернет линкова.
Министарство унутрашњих послова наставиће да предузима све мере у борби против високотехнолошког криминала и заштити грађана, и још једном апелује да грађани буду опрезни и одговорни приликом коришћења интернета и мобилних сервиса.
На Старом језеру данас ће бити одржан 6. Шкембе фест.
Окупљање учесника планирано је од 10.30 до 11.30 часова, а у духу игре и радости, током дана децу очекују „Игре без граница“, радионице и забава. Врхунац манифестације биће предаја узорака у 15.30 часова, када ће интернационални жири бирати најбоље шкембиће.
Шкембе фест је препознатљива манифестација у Кикинди која промовише локалну кулинарску традицију.
Прошле године надметале су се 32 екипе из Србије, Мађарске, Румуније и Хрватске, а организатори ове године очекују сличан број учесника.
Најлепши део „Змајевих дечијих игара“ су најмлађи учесници, деца из Предшколске установе „Драгољуб Удицки“ и Балетске школе који су били и централни део овогодишње, 32. манифестације. У част дечијег писца Јована Јовановића Змаја они су певали, играли, рецитовали, а подржали су их познати дечији писци и ствараоци Урош Петровић, Зорица Деспотов и Урош Новаков.

-Најважније је да се бавимо децом. Да их учимо да певају, играју, плешу, свирају да им посвећујемо време. Само тако они ће имати добре узоре и стећи праве вредности. Кикинда је град у ком радо гостујем јер на прави начин усмерава и учи најмлађе – казао је Урош Петровић.
Тања Ножица, помоћница директора и уредница дечијег програма напомиње да је у оквиру манифестације организовано мноштво радионица и садржаја за децу школског и предшколског узраста.

-Чика Јова Змај први је дечији песник и најпознатији је његов стих „Деца су украс света“. Деца то заиста јесу и на нама је да их учимо правим вредностима које је Јован Јовановић Змај промовисао. До скоро Кикинда је била једини град, поред Новог Сада, у којима је ова манифестација организована. Поносни смо на то што дуже од три деценије негујемо поезију за децу – напоменула је Тања Ножица.

Централној приредби присуствовала је и чланица Градског већа Маријана Мирков.
Ове године програм је трајао три дана тако да су деца уживала у представи „Ко се боји књиге још“, организовани су и концерт ОМШ „Слободан Малбашки“, књижевно-ликовна радионица Роберта Такарича и Горана Новаковића, монодрама у извођењу Александра Милковића, представљање збирке немачких народних бајки Милице Шијаковића са Катедре за германистику Филозофског факултета у Новом Саду.

А.Ђ.
Александра Ћирић Бошковић, покрајинска секретарка за културу, јавно информисање и односе са верским заједницама и Снежана Јанковић, в.д. помоћника секретара Сектор за културно наслеђе биле су у радној посети нашем граду. Након разговора у кабинету градоначелника Младена Богдана, заједно са Маријаном Мирков, чланицом Градског већа, посетили су Културни центар. Поменути секретаријат за реконструкција фасаде ове установе културе издвојио је 20 милиона динара, а в.д. директор Марко Марковљев истакао је да ће радови започети врло брзо с обзиром на то да су се чекале спољне температуре неопходне за обављање овог посла.

-Циљ наше посете је да обиђемо установе културе за које су издвојена средства из Покрајинског секретаријата за културу, јавно информисање и односе са верским заједницама, али и да се упознамо са стањем у институцијама и на лицу места чујемо који су им планови и како можемо да помогнемо да се они реализују – истакла је Александра Ћирић Бошковић. – У Народном музеју, по обиласку сталне поставке и простора намењеног деци и мамутици Кики, могли смо да чујемо који кораци би требало да се предузму како би стална поставка била још боља и богатија.
Рад Народног музеја представио је в.д. директор Милош Пушара, док су програме АДЗНМ „Гусле“ образложили директор Зоран Петровић и његови сарадници.

-У Академском друштву за неговање музике „Гусле“, које окупља велики број деце и младих, имали смо прилику да се уверимо да су средства 2,8 милиона динара, којим су подржани ФЕНОК и „Мали матурантски плес“ утрошена на прави начин. Ово друштво је једно од најстаријих у нашој земљи, одлично раде и заслужују нашу пуну подршку. Пријатно смо изненађени радом, агилношћу и програмима који се организују у културним установама у Кикинди – прецизирала је Александра Ћирић Бошковић и додала да ће Покрајина и у наредном периоду помагати установе културе како у реализацији текућих програма, тако и у капиталним улагањима.
Градоначелник Младен Богдан подсетио је да је Александра Ћирић Бошковић и у претходном периоду била у Кикинди и да је и тада имала прилику да се увери у то шта је урађено ради бољег функционисања културних институција.

-Град има добре планове за даља улагања у установе културе и ово је била одлична прилика да о њима разговарамо са покрајинском секретарком – навео је Младен Богдан – Значајна средства издвојена су за уређење фасаде Културног центра и за све нас ово улагање је значајно јер заокружује циклус великих улагања у овај објекат. Без помоћи Покрајине и Републике, капитална улагања не би била могућа, те је важно да се покрајинска секретарка на лицу места упозна са садашњим стањем, што смо јој и омогућили посетом Народном музеју. Академско друштво за неговање музике „Гусле“ значајне су, не само за Кикинду, него и за српски народ, посебно што обележавају 150 година постајања и рада. Установе културе у Кикинди налазе се зградама које су симбол града и у којима су неопходна улагања.
У току је припрема буџета свих покрајинских секретаријата за 2026. годину. Буџетом ће бити предвиђено суфинансирање програма који су и најважнији установама културе.

-Финансијским планом обухватићемо конкурсе у области културног наслеђа, савременог и филмског стваралаштва, верских заједница, националних мањина, откупа књига, публикација и друго. Верујем да ће сви који конкуришу бити подржани и да ће пројекти са којима ће аплицирати бити препознатљиви – закључила је покрајинска секретарка.
А.Ђ.
Основна школа ,,Мора Карољ“ у Сајану, захваљујући финансијској подршци Националног савета мађарске националне мањине, организовала је Весели дечји дан, догађај који је окупио око 120 малишана и њихових родитеља.
Реализовани програм је испунио планирани циљ- пружање деци квалитетне забаве, учење кроз игру, надметање у спретности и развој креативности. Додатна мотивација учесника била је право на учешће у наградној игри. Учесници су могли да учествују у различитим креативним радионицама.

-Било је девет тематских креативних радионица: Краљевска радионица вилењака, Чаролија боја, Чаролија вуне, Царство глине, Море игара, Чаролија светлости, Долина стрелаца и Академија ватрогасаца. Ученици су кроз радионице могли да се опробају у разним креативним и физичким вештинама. За свако учешће у креативним радионицама, добијали су печете, које су касније могли да замене за палачинке. Након тога, деца су одлазила у двориште Ватрогасног дома где су имала слободне активности- наводе у ОШ „Мора Карољ”.

Поред радионица и дворца на надувавање, учеснике је чекало још много лепих изненађења. Програм је обухватио: луткарску представу, забавни анимациони програм и дечји концерт у извођењу музичког састава „Тамбурашка браћа“.

Позитивна атмосфера, осмеси деце и велики број посетилаца, као и поруке на ,,Зиду мисли“, потврђују да је догађај у потпуности остварио циљ – квалитетно и садржајно проведено време деце и родитеља.
Основна школа „Миливој Оморац“ из Иђоша обележава Дан школе. Овом приликом посетили су их песници, корисници „Наше куће“, као и ученици из других школа. Занимљивим и едукативним радионицама ученици су, кроз игру, стекли нова знања.
-Дан школе је 6. октобар, али га ове године обележавамо нешто раније јер смо имали прилику да угостимо писце који учествују у „Змајевим дечијим играма“. Тема којом прослављамо важан дан су мостови јер нас они повезују и спајају различитости. Желимо да укажемо на то да су наши ђаци темељ сваког моста – навела Весна Шавија, директорица.

Дану школе присуствовао је и члан Градског већа Тихомир Фаркаш.
-Ученици и запослени осмислили су леп програм, а ово је прилика за дружење и размену искустава са другим школама. Желим им да наставе да раде као и до сада с обзиром на то да је ова образовна установама промер добре праксе на који начин треба да се повежу деца и одрасли – казао је Тихомир Фаркаш.

Поменуту образовну установа похађа 134 ђака, међу којима је 20 првака
-Приметна је тенденција већег броја ученика, што је посебно значајно за сеоску средину. Сваке године трудимо се да улажемо у учионице и зграду тако да је ове године у плану адаптација дела котларнице у коју ће се изместити школска архива која ће најпре бити сређена. Међу већим инвестицијама је и потпуно опремање учионица дигиталним технологијама попут пројектора и климатизација – додала је Вена Шавија.

Иђошку школу посетили су ученици Основне школе „Јован Поповић“ из Кикинде, али и удружења грађана из села.

А.Ђ.