Најновије

стрип2

У склопу „Михољских сусрета села”, од 10. до 12 октобра, Кикинда и Нови Козарци биће престоница српског стрипа. Иницијатор и идејни творац првог фестивала стрипа у северном Банату је овдашњи сликар и стрип цртач Миливој Вукојевић, а организатори Културни центар Кикинда и Галерија „Здравко Мандић” у Новим Козарцима.

– С обзиром на то да фестивали стрипа постоје у Крагујевцу, Нишу, Сомбору, Зрењанину, Новом Саду, Београду и другим градовима, мислимо да и наш град заслужује један овакав догађај. У дружењу с колегама које се баве стрипом, показало се да велико интересовање за ову уметност постоји и у нашој средини- наводи Вукојевић.

У  петак 10. октобра у 20 часова у Новим Козарцима у Галерији „Здравко Мандић” уследиће свечано отварање фестивала и изложба једног дела радова, као и додела сликарског материјала, јер ће се у склопу Фестивала одржати и уметничка колонија посвећена стрипу, најављује Тања Ножица, заменица директора Културног центра. У суботу 11. октобра у преподневним сатима учесници ће прећи у Културни центар, где ће бити постављен други део изложбе, а пре самог отварања биће уприличено дружење са гостима фестивала и представљање аутора.

– Очекујемо и гостовање колега из Републике Српске, тачније из бањалучког удружења уметника „Девета димензија”, а ту ће бити и Здравко Кнежевић из Прњавора, који држи угледну школу стрипа и који ће нам, такође, представити своје радове. Њима ће се придружити аутори из Суботице и Сомбора, међу којима су Данило Богдановић и Миодраг Микица Ивановић, веома познат стрип илустратор још из времена „Дневникових” едиција „Златна серија” и „Лунов магнус стрип”. Радове ће изложити  и неколико наших севернобанатских аутора, а ту ће бити и најближе комшије Зрењанинци, чија је стрип сцена постала једна од најјачих у земљи- најављује Вукојевић.

Академски сликар Бранко Ђукић, главни и одговорни уредник зрењанинског стрип часописа и организатор тамошњег фестивала девете уметности, указује да је зрењанински „Стриполис” у септембру имао своје 16. издање.

– Успели смо временом да окупимо регионалну стрип репрезентацију. И ове године су на нашем фестивалу гостовали изузетни илустратори и теоретичари девете уметности: Зефирино Граси, Момчило Мома Рајин, Југослав Влаховић, Сибин Славковић, Добросав Боб Живковић, Жељко Пахек и многи други. Издајемо часопис „Стриполис”, до сада је изашло седамнаест бројева. Радо смо се одазвали позиву Кикинђана и надамо се да ћете врло брзо успети да постанете препознати као значајан стрип центар. Представићемо у суботу радове зрењанинских стрип аутора, а спремни смо и да саветодавно помогнемо ваш фестивал и поделимо наше скоро дводеценијско искуство у организовању једног овако захтевног, али и атрактивног фестивала- додаје Ђукић.

У суботу у 18 часова у Културном центру предвиђено је представљање два стрип албума мајстора црно-белих сличица из Мокрина, Спасоја Кулаузова. Под окриљем Културног центра овај аутор је већ објавио пет стрип албума великог формата, а с обзиром да је промоција четвртог албума изостала, аутор ће представити прошлогодишњу, као и овогодишњу књигу, односно стрип-албум.

У недељу, 12. октобра караван стрипаџија се враћа у Козарце и у Галерији „Здравко Мандић”, пре подне, посетиоци ће моћи да наставе дружење са сликарима и цртачима. Завршетак овог сусрета уметника и љубитеља стрипа је предвиђен за ране поподневне сате. Циљ фестивала је омасовљење и популарисање девете уметности, а организатори се надају да ће манифестација постати традиционална, као и да ће одзив уметника и публике бити велики јер цртање и читање стрипова у нашем крају имају дугу традицију.

СТРИП ЈУНАК БРАЦО

– Први пут у Галерији у Новим Козарцима организујемо уметничку колонију посвећену стрипу. Сваке године организујемо ликовну колонију и ово ће бити већ петнаеста, али ово је прва посвећена деветој уметности. Посебно ми је драго што, као сликар, имам први пут озбиљнији сусрет с толиким бројем људи који се баве стрипом и надам се да ће један од њих да уради и цртеж мене као стрип јунака, који би ми био баш драга успомена на фестивал- наводи Брацо Азарић.

вакцина-грип

У домовима здравља на територији Севернобанатског управног округа од данас, 6. октобра, почела је имунизација становништва  против грипа. Амбуланте имају на располагању тровалентну вакцину „торлак флу“ за одрасле, коју је произвео Институт „Торлак“ и четворовалентна „ваксигрип тетра“ произвођача „Санофи Пастер“ за децу узраста од шест месеци до 18 година.

-Из Завода за јавно здравље позивамо суграђане да се вакцинишу, а посебно хронични болесници са поремећајима плућног и кардиоваскуларног система, дијабетичари, особе са ослабљеним имунитетом, деца  старија од шест месеци која имају хроничне поремећаје, труднице, старији од 65 година и чланови породица болесника који су од повећаног ризика од компликација, код којих је контраиндиковано давање вакцина. Имунизацијом  је потребно  обухватити особе смештене и запослене у геронтолошким центрима и установама социјалне заштите, као и запослене и смештене у установама које обављају здравствену делатност, као и особе запослене у јавним службама које су у ризику – истакла је истакла епидемиолог  др Татјана Пецарски, начелница Центра за контролу и превенцију болести ЗЗЈЗ.

Тровалентна вакцина против грипа садржи два типа вируса грипа А и један тип Б, у складу са препорукама Светске здравствене организације.

-Четворовалентних вакцина планирано је 300 доза за Севернобанатски округ и намењена су деци узраста од шест месеци до 18 година. Тровалентне вакцине намењене су старијима ос 18 годдина. Вакцина против грипа и за деци и за одрасле може да се да истовремено или у било ком размаку и са другим вакцинама  у различитим екстремитетима. Имунитет се стиче две до три недеље након имунизације, док поствакцинални имунитет варира од шест до 12 месеци – наводи наша саговорница и напомиње да је вакцина против грипа најефективнији и најбезбеднији вид индивидуалне и колективне заштите.

 

 

За округ је планирано 5.110 доза које ће бити дистрибуиране до 15. октобра. У првом кругу стигло је 1.700 доза тровалентних вакцина за одрасле, од чега је 900 за Кикинду. Четворовалентних је стигло 60 доза за млађе од 18 година, од чега 25 за Кикинду.

А.Ђ

 

САОБРАЦАЈ-АКЦИЈЕ

На подручју Полицијске управе у Кикинди у данима викенда догодило се пет саобраћајних незгода у којима је једна особа задобила теже, а две лакше телесне повреде.  Према проценама у незгодама је настала материјална штета у износу од 560.000 динара.

Саобраћајне незгоде су се догодиле због погрешног извођења радње возилом и због вожње под утицајем алкохола.

Због учињених саобраћајних прекршаја, поднети су захтеви за покретање прекршајног поступка против 48 учесника у саобраћају и издато је 90 прекршајних налога.

Истовремено, из саобраћаја је због управљања возилом под дејством алкохола и психоактивних супстанци искључено 20 возача, од којих је осам возача задржано у трајању до 12 часова, јер је измерена количина алкохола у организму прелазила границу од 1,20 промила алкохола у организму односно имали су недозвољене психоактивне супстанце.

Такође, откривено је 18 прекршаја некоришћења сигурносног појаса, 27 прекршаја прекорачења дозвољене брзине кретања возила и 103 остала прекршаја.

саобрацајна-полиција-1

Припадници Министарства унутрашњих послова, Управе саобраћајне полиције, у периоду од 6. до 12. октобра спроводиће међународну акцију Фокус на путу, усмерену на откривање и санкционисање прекршаја непрописног коришћења мобилног телефона од стране возача, као и непрописног коришћења мобилног телефона и слушалица од стране пешака приликом преласка коловоза.

Акција ће истовремено бити спроведена у 34 европске државе чланице организације РОАДПОЛ (мрежа саобраћајних полиција Европе), саопштио је МУП.

Коришћење мобилног телефона током вожње повећава ризик од саобраћајне незгоде за четири до чак двадесет пута, што чини овај прекршај једним од тренутно највећих проблема безбедности саобраћаја на путевима.

Према подацима Агенције за безбедност саобраћаја, око пет одсто пешака непрописно користи мобилни телефон или слушалице приликом преласка коловоза, док се проценат возача који непрописно користе мобилни телефон за време вожње креће од четири до осам одсто, у зависности од врсте возила.

Министарство унутрашњих послова апелује на све учеснике у саобраћају да у циљу очувања своје и безбедности других лица не користе мобилни телефон, слушалице или друге уређаје које утичу на ометање пажње.

офк-кикинда-+-исток-+-пфл-+-мфл

Инђија – Судија: Марко Попов (Зрењанин). Стрелци: Кудрић 2, Ђокић 35, 72. и 77. и Белош (аутогол) 81. за Железничар, Станимиров 8. за ОФК Кикинду. Жути картони: Осман (Железничар), Лекај (ОФК Кикинда).
ЖЕЛЕЗНИЧАР: Стошић, Радовић, Костић (Србијанац), Пејовић (Петровић), Матијевић, Кудрић (Мрђа), Ђокић, Осман, Илијев (Иванић), Јаћимовић, Стаменић (Вуковић).
ОФК КИКИНДА: О. Ковачевић, Зечевић (Кецман), Чутовић, Н. Ковачевић (Стојанов), Николић, Лекај, Оторан (Пајтин), Шашић, Живанов (Чудан), Стојановић (Белош), Станимиров.
Већ на истеку другог минута Инђијци су повели преко Кудрића. Остао је потпуно сам и нечуван у средишту казненог простора нашег тима и, након иделаног центаршута, није му било тешко да се „поклони” и ударцем главом поентира за рано водство. Недуго потом Станимиров је могао поравнати, у изгледној позицији тукао је повише пречке, али је, ипак, у осмом минуту био стрелац, угуравши, практично, лопту у мрежу након гужве у шеснаестерцу домаћина после изведеног корнера. Лекај је у 18. минуту опробао шут, али је голман домаћина био приправан. Након периода игре без узбуђења и неколико покушаја Инђијаца, када су ударци ишли ван оквира, Кикинђани су на средини своје половине начинили кикс, изгубивши лопту, домаћи играч брзо је одиграо ка Ђокићу који је се наместио и с полудистанце нациљао и погодио доњи угао нашег Ковачевића за 2:1.
У наставку, тињала је нада да ОФК Кикинда може до новог поравнања, јер резултат се није мењао до 72. минута. Тада је, међутим, дугу лопту упућену на половину нашег тима, Шашић промашио, а још један дар искористио је Ђокић, поентиравши у налету. Исти играч остварио је хет-трик пет минута касније, ишчепркао је лопту у казненом простору и повисио на 4:1, а онда је и наш Белош, забивши класичан аутогол, учинио тријумф Инђијаца још уверљивијим.
Д. П.

Резултати осмог кола Српске лиге „Војводина”: Слога – Инђија 1:1, Јединство – Врбас 1:1, Слобода – Словен 0:0, Нафтагас – Хајдук 0:3, Динамо – Младост (БЈ) 1:2, Бачка – Ветерник 1:0, Омладинац – Младост (О) 2:0, Железничар – ОФК Кикинда 5:1.
ПОРЕДАК: Железничар 20, Хајдук 20, Јединство 15, Младост (БЈ) 15, Нафтагас 14, Врбас 12, Динамо 12, Омладинац 10, Бачка 9, Словен 9, Слога 9, Инђија 8, Ветерник 7, Слобода 6, ОФК Кикинда 4, Младост (О) 2.
У деветом колу, у суботу и недељу, играће: ОФК Кикинда – Слога, Ветерник – Железничар, Младост (БЈ) – Бачка, Словен – Нафтагас, Врбас – Омладинац, Инђија – Јединство, Хајдук – Динамо, Младост (О) – Слобода.

ВОЈВОЂАНСКИ „ИСТОК”

Резултати осмог кола: Граднулица – Црвена звезда 1:0, Јединство (БК) – Борац 3:0, Слобода – Глогоњ 1:1 /Галић/, Будућност – Раднички 0:1, Бегеј – Козара 3:1 /Ђорић/, Долово – Јединство (В) 2:1, Задругар – Војводина 0:4, Полет – Напредак 4:1.
ПОРЕДАК: Граднулица 24, Долово 19, Бегеј 16, Слобода 16, Јединство (БК) 15, Глогоњ 13, Борац 13, Војводина 12, Црвена звезда 10, Задругар 10, Јединство (В) 10, Полет 10, Раднички 8, Козара 7, Напредак 3, Будућност 0.
У деветом колу, у суботу и недељу (15.00), играће: Козара – Полет, Раднички – Задругар, Јединство (В) – Будућност, Глогоњ – Долово, Напредак – Граднулица, Војводина – Бегеј, Борац – Слобода, Црвена звезда – Јединство (БК).

ПОДРУЧНА ЛИГА „ЗРЕЊАНИН”

Резултати осмог кола: Русанда – Јединство 1:4, Делија – Војводина 0:4 /Гаврић, Барбат трипут/, Нафтагас – Младост 2:3, Полет – Борац 3:0 /Зорић, Кочиш. Ђукић/, Омладинац – Билећанин 3:0, Напредак – ЖФК Банат 1:2 /Марић/, 2.октобар – Банат 3:0 (службеним резултатом, гости нису дошли), МСК – Лехел 7:0.
ПОРЕДАК: 2.октобар 22, ЖФК Банат 19, МСК 18, Омладинац 18, Младост 15, Билећанин 15, Полет 14, Војводина 13, Борац 13, Јединство 10, Нафтагас 7, Напредак 6, Русанда 6, Лехел 6, Делија 3, Банат -1.
У деветом колу, недељу (15.00), играће: Лехел – Нафтагас, Банат – МСК, ЖФК Банат – 2.октобар, Билећанин – Напредак, Борац – Омладинац, Војводина – Полет, Јединство – Делија, Младост – Русанда.

МЕЂУОПШТИНСКА ЛИГА „КИКИНДА-ЖИТИШТЕ”

Резултати седмог кола: Војводина – Црвена звезда 0:0, 1.октобар – ЖАК 2:2 /Терек двапут/, Подгрмеч – Борац 6:5 /Миркоњ, Свирчев, Кебић двапут, З. Спахић/, Олимпија – Будућност 2:0, Рохам – Пролетер 6:1, Јединство – Бега 2:2.
ПОРЕДАК: ЖАК 17, Црвена звезда 16, Бега 15, Рохам 13, Војводина 12, Олимпија 10, Подгрмеч 10, Борац 9, 1.октобар 4, Пролетер 4, Јединство 3, Будућност 3.
У осмом колу, у недељу (15.00), играће: ЖАК – Бега, Пролетер – Јединство, Будућност – Рохам, Црвена звезда – Олимпија, Борац – Војводина, 1.октобар – Подгрмеч.

р-село-дан-ослободјења

Полагањем венаца на споменик жртвама фашизма у центру Руског Села, представници града, Савета Месне заједнице, СУБНОР-а и Удружења „Српски ратни ветерани“, обележили су Дан ослобођења у Другом светском рату.

Окупљенима се овом приликом обратио генерал мајор Милорад Ступар, саветник за одбрану председника Републике Србије.

-Слобода је највећа и најтужнија реч у српском језику. За освајање слободе, коју сада уживамо, дато је хиљаде и хиљаде људских живота, порушени су домови, фабрике, комунална инфраструктура. Зато је наша обавеза да младима кажемо „Немојте да поново освајамо слободу“. Данашња власт бори се за слободу, територијални интегринтет и независност српске државе, војну неутралност и безбедност наше земље иу томе морамо сви да помогнемо – казао је генерал мајор Ступар.

Руско Село поштује своју историју и сећа се свих предака, додао је председник Савета Месне заједнице Душан Марјановић.

-У протеклом периоду, заједно смо остварили много тога. Уређиване су јавне површине, улагано је у обнављање инфаструктуре, помогано је школи и спортским клубовима, бринули смо и о најмлађима и најстаријима и показали да заједница најбоље функционише када сви дамо свој допринос. Пред нама су нови изазови и планови, од унапређења инфраструктуре, преко подршке како старима тако и младима, до развоја културних и спортских садржаја. Уверени смо да ћемо, уз подршку града Кикинда и уз снагу наших људи, те циљеве И остварити – навео је Марјановић.

Свечаности је присуствовао и председник Скупштине града Душан Попесков.

-Јединство и слога ће нас одражати у будућности. У протеклом пеериоду желе да нас разједине, али немојте то да дозволите. Сви заједно морамо да подржимо нашу државу Србију, јер другу немамо. Позивам вас на саобрност и јединство јер само тако можемо да напредујемо и очувамо нашу земљу – истакао је Попесков.

 

Ово је била прилика да се Савет Месне заједнице одужи најзаслужнијим појединцима и колективима. На свечаној седници петооктобарска плакета додељена је фирми „Артис 1973“ која ради од 2021, а проузводњу у Руском Селу започели су две године касније.

-За седиште фирме одабрали смо Руско Село, јер нам је циљ био жеље да у једном малом, али значајном месту запошаљавамо локалне становнике и правимо породичну причу. Ми смо једина фирма у Србији која се бавим производњом протеинских чоколадица и овсених барова. Производи су претежно намењени за извоз, а наши производи су на тржишту у земљама у региону, као и у свим трговинским ланцима у Србији. Фирма има 16 запослених, са тенденцијом да у наредном периоду повећамо број радника. На нама је да рускоселцима омогућимо добре радни услови како, између осталог, не би напуштали село. и одлазили у други град. Како нам је важна средина у којој послујемо учествовали смо у разним хуманитарним активностима за добробит места – истако је Жељко Коњик, власник фирме.

Захвалнице су припале Бранету Војновићу и Милану Штевину за организацију турнира по улицама у малом фудбалу, Бранку и Милану Добранићу, за организацију турнира у баскету 3×3, Ловачком удружењу „Зец“, као најстаријем удружењу у селу, за век трајања, Душану Кувељи, председник удружења СУБНОР-а као и за друштвени допринос у селу и удружењима „Завичај мој“ и „Јединство“ за организацију Великогоспојинских дана.

Програм су увелиичале и чланице фолклорне секције плесног студија “Јефимија”.

У Другом светском рату живот је изгубило 77 Рускоселаца , а место је ослобођено 1944. године.

А.Ђ.

 

ста-нас-снадје-усред-ладје-(1)

У позоришту „Лане“ вечерас ће премијерно бити изведена представа „Шта нас снађе у сред лађе“. Након септембарске паузе, ово је уједно и почетак нове сезоне, истакао је Александар Малетин, директор.

-Ради се о романтичној комедији и представа је несвакидашња, тако да позивам нашу драгу публику да буду са нама. Комад је режирао глумац Драган Остојић са којим смо имали плодоносну сарадњу и у ранијем периоду. „Шта нас снађе у сред лађе“ на репертоару нашег позоришта био је пре десетак година и сада, са измењеним ликовима, враћа се на сцену. У лађи ће нас снаћи принцеза, уплакана Катарина, која је има прохтеве. Оног момента када реши да се уда долазе разни просци, гусари, који би да освоје њено срце, а посебно су заинтересовани за њу јер ће им Катарина, уколико их одабере, поклонити лађу – открио нам је наш саговорник.

Костиме и сценографију урадио је Милан Вујић, а глуме: Марта Катаи, Милош и Милан Вујић, Александар Круљ и Александар Малетин.

Већ наредне недеље, 12. октобра, такође ће премијерно бити изведен комад „Деда и репа“.

-За другу премијеру у октобру адаптацију текста урадила је глумица Гордана Раушки и ово је луткарска представа. У њој играју Милан Вујић, Марта Катаи, Милош Вујић и Александар Круљ. Добро познату причу адаптирали смо на наш начин и добили смо комад пун топлине о поверењу и великом срцу које увек побеђује – навео је Малетин.

Октобар је, у једином дечијем позоришту, месец златног лишћа, а комади се играју у 17 сати. Како се очекује гужва из „Ланета“ напомињу да би било добро резервисати улазнице.

А.Ђ.

стони-тенис

Стонотенисери кикиндске Галадске у трећем рангу надметња, војвођанској групи, претрпили су трећи пораз у исто толико огледа ове сезоне. Овога пута, у Новом Саду, савладала их је 4:1 Детелинара, а Кикинђани ће у следећем колу, 25. октобра, на домаћем терену дочекати Панчево.

Из СТК Галадска и информација да је Лена Терзић овог викенда на тродневним мини-припремама кадетске репрезентације у Сенти, а све у склопу спремања пред међунарадоно такмичење у црногорској Подгорици.

Д. П.

куглање

У четвртом колу Суперлиге куглашица, Кика 0230 забележила је четврту победу. Клуб из нашег града, као домаћи у Новом Бечеју, резултатом 6:2 (3269:2935), савладао је екипу Младости из Крагујевца, задржавши максималан учинак, а у наредном колу, предстојећег викенда, гостоваће новосадској Бачкој.
КИКА 0230: Кресоја 540, Француски234 (Вујасин 229), Чорба 580, Шибул 559, Френц 586, Команов 541.

Д. П. 

рукомет-м

Рукометаши Кикинде уписали су и четврти пораз у новој сезони. У четвртом колу АРКУС лиге изгубили су 32:29 у Панчеву од Динама па тако и даље немају на конту нити бод.
Панчевци су на старту повели три разлике, а касније су се, у првом делу, одбране слабо играле, голмани нису имали свој дан, голови су падали обострано као на филмској траци па се на одмор отишло резултатом 17:16 за домаћина. И на почетку наставка виђен је резултатаски егал, а Кикинда је, испоставиће се, последњи пут имала минималну предност (21:22) у 42. минуту док је поравнат резултат био на снази у 48, гласио је 24:24. Када су након тога домаћини повели, водство више нису испуштали, а десетак минута пре краја имали су три гола вишка – 27:24. Још четири пута у финишу, екипа из нашег града прилазила је на минус заостатка, али без снаге да угрози победу Динама чији су голмани на крају имали тек четири обране заједно, а на супротној страни Кикиндини шест док нити на једној страни није било одбрана приликом извођења седемераца.
У наредном петом колу, у понедељак, 13. октобра, од 19 сати уз директан телевизијски пренос на ТВ Аренаспорт, у дворани „Језеро” гостоваће београдска Црвена звезда и то је прилика да рукометаши клуба с именом нашег града упишу прве бодове против екипе која не блиста у овој сезони, што је и очекивано, будући да по квалитету припада, као и Кикинда, доњем дому АРКУС каравана.
МРК КИКИНДА: Балабан, Давидовић 4, Лисица, Јовановић 8, Ћосић 1, Мишков (1 одбрана, -), Тодоров, М. Панић, Китановић (-, -), Л. Панић 2, Петровић 4, Лазић 6(3), Цвијановић, Ковачевић 4, Гаћиновић (5 одбрана, -).
Д. П.

ФОТО: АРКУС лига

error: Content is protected !!