Најновије

богдан-у-скупстини

У Народној скупштини данас је одржан велики састанак са начелницима управних округа, градоначелницима и председницима општина, начелницима градских и општинских управа, на коме су детаљно представљене одредбе предлога закона, као и обавезе прописане јединицама локалне самоуправе.

Предлог Закона о посебним условима за евидентирање и упис права на непокретности тренутно представља, како је истакнуто, пројекат од највећег националног значаја.

– Представљени су задаци локалних самоуправа које ће, по ступању закона на снагу, морати да подрже грађане у процесу подношења валидних пријава за упис права својине. У фокусу дискусије била је потреба за приступачнијим информисањем јавности, ефикасним тимовима на локалу који ће помагати грађанима и усклађивањем процедура између катастра, урбанистичких служби и општинских органа. Циљ је да се системски реши дугогодишњи проблем неукњижених и нелегално изграђених објеката, и обезбеди правна сигурност за власнике- наводи градоначелник Младен Богдан који је заједно са Петром Жигићем, начелником Градске управе, присуствовао састанку.

Састанку су присуствовали председница Народне скупштине Србије Ана Брнабић, министарка грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Александра Софронијевић, директор Републичког геодетског завода Борко Драшковић, представници Агенције за просторно планирање и урбанизам, као и руководство Националне алијансе за економски развој, који ће пружати подршку у овом процесу.

Влада Србије усвојила је 26. септембра Предлог закона о посебним условима за евидентирање и упис права на непокретностима, којим се на системски начин решава вишедеценијски проблем постојања великог броја неукњижених и бесправно изграђених објеката.

Фото: Танјуг

мали-базен-3

Из Културно- спортског центра “Језеро” обавештавају суграђане да се у уторак, 14. октобра, отвара мали затворени базен.

Радно време за грађанство биће сваког дана од 13 часова до 18 часова.

– Са посебним задовољством најављујемо да наша школа пливања за најмлађе суграђане, која представља дугогодишњи програм Културно-спортског центра „Језеро“ Кикинда, почиње са радом 20. октобра 2025. године у сарадњи са свим основним школама и предшколским установама- наводи се у саопштењу КСЦ Језеро. 

 

 

ахондроплазија-(19)

У Кикинди је организована трибина „Подршка родитељима у транзицији деце“ коју је, под покровитељством града, организовало удружење „Деца са ахондроплазијом Србије“. Скуп је окупио стручну јавност, родитеље, васпитаче, студенте са циљем да се скрене пажња на проблеме, да се чују искуства и потраже решења.

Предавачи су били Милица Перић, државна секретарка у Министарству за бригу о породици и демографију, др Жељко Попадић, директор сектора за лекове и фармакологију, Мелита Гомбар, чланица Градског већа.

-У оквиру нашег Министарства постоји сектор који се бави само ретким болестима у који нису укључени само пацијенти, него и читава породица – истакла је Милица Перић. – Када постоји било која болест, оболи читава породица, што смо препознали. Желим да похвалим удружење „Деца са ахондроплазијом Србије“ чији чланови су допринели да особе које имају ову болест да се оне више не гледају као патуљци и да им се неко подсмева. Прошле године оформљен је регистар пацијената са ретким болестима и до сада их има више од 15.000. Прилагођавање школских клупа и табла за децу са ахондроплазијом је наредни корак који ћемо учинити. Истакла бих и Алиментациони фонд, као нову меру, који обухвата све породице. Обично један родитељ не може да се носи са проблемом ретке болести и на крају мајка остане сама и често је без алиментације. Системски смо уредили ову област за коју сматрамо да је веома важна.

Ове године држава је издвојила 10,2 милијарде динара за оболеле од ретких болести што је за три милијарде више у односу на 2024. То су и највећа средства обезбеђена у Републичком фонду до сада.


-Лечи се више од 930 особа које имају више од 40 дијагноза – навео је др Жељко Попадић. – Када је реч о ахондроплазији тренутно имамо 12 пацијената на лечењу и постоји још 18 захтева за које очекујем да ће врло брзо бити решени. Поменути пацијенти добијају најсавременију и најновију терапију за ахондроплазију и од ње не постоји ништа боље. Припрема буџета за наредну годину је у току и никада нисмо имали ситуацију да су средства мања у односу на претходну, тако да очекујемо и више новца.

Наташа Качавенда мајка је детета са аутизмом које користи услуге Ресурсног центра ОШ „6.октобар“ и она је говорила о свом искуству:

-Имамо часове код логопеда и дефектолога, али похађа редовну школу и други је разред школе „Жарко Зрењанин“ у инклузивној настави. Са поласком у вртић мој син је почео социјализацију у правом смислу те речи, одлично сарађујемо са школама. Теже смо дошли до личног пратиоца и сматрам да је то подршка која треба да буде више заступљена – напоменула је Наташа Качавенда.

Инклузивно образовање захтева велику пажњу и добро осмишљен систем који ће деци понудити свеобухватну подршку.

-Локална самоуправа је ту да пружи додатну помоћ породицама који имају децу у инклузивном образовању, да их оснажи, повеже их са релевантним институцијама. Наш град, годинама уназад у оквиру социјалне политике, подржава и уводи нове мере, у складу са потребама. Особама у инклузивном систему обезбеђен је превоз до средње школе у Зрењанину, имају личног пратиоца којих је тренутно 39 и друге мере које су осмишљене на предлог деце и родитеља – додала је Мелита Гомбар.

На трибини су обухваћене и теме о важности подстицајне средине за развој, транзицији из породичне средине у вртић, механизмима успешне транзиције, о инклузији у пракси.

А.Ђ.

робот-воли-(3)

Хуманоидни робот Воли однедавно је укључен у наставу Основне школе „6.октобар“ и биће значајна помоћ као стручна подршка деци и ученицима са сметњама у развоју. За Ресурсни центар поменуте специјалне школе робота је обезбедило Министарство просвете, а тим центра представио га је стручној јавности.
Као високотехнолошко средство асистивне технологије Воли ће омогућити бољу комуникацију, али и проширити социјалне и когнитивне могућности, казала је Ирена Макивић, помоћница директора ОШ „6.октобар“.

-Робот је својеврстан вид новог алата у свакодневном раду и његова улога није да замени учитеља. Он је ту да буде мотиватор а децу која имају потешкоће у развоју, да побуди пажњу, разумевање емоција и бројне друге ствари. Може да користи за децу различитог узраста и планирано је да се имплементира у наставни процес установама које пружамо подршку, које имају децу и различите степене тешкоће у развоју. У додатну подршку Ресурсног центра укључени су, поред деце и ученика из Кикинде, и из Мола, Аде и Кањиже, док наше услуге пружамо свим установама образовања Севернобанатског управног округа – појаснила је Ирена Макивић.

На територији Србије има 11 ресурсних центара и сви су добили хуманоидног робота у протеклих месеца дана, навео је директор школе Срђан Стојановић.

-Још увек смо у фази да истражујемо све могућности које Воли пружа и на који начин можемо да их искористимо у раду. Пуни ће помоћи како нашим ученицима, тако и запосленима. Предшколци и ђаци од првог до четвртог разреда одушевљени су Волијем и пронашли су начине шта би све могли да раде са њим. Започињемо ново поглавље у инклузивном образовању чији је циљ да се обезбеди квалитетно образовање под једнаким условима за све – истакао је Стојановић.

Основна школа „6. октобар“ има 50 ђака од првог до осмог разреда међу којима има и деце из Башаида, Новог Милошева и Чоке.

А.Ђ.

кикинда-против-блокада-

Испред Градске куће у Кикинди, у суботу, 11. октобра, од 17 часова, биће одржан скуп грађана „Кикинда против насиља и блокада“.

У исто време, окупљање грађана заказано је и у Мокрину, испред Варошке куће – „Мокрин против насиља и блокада”.

Подсећамо, скупови се организују како би грађани исказали жељу за повратком нормалном животу и рекли стоп блокадама и насиљу од стране блокадера.

Како је рекао председник Србије Александар Вучић, у суботу, 11. октобра, биће организовани скупови у највише места у земљи, не само против блокада и насиља већ и за подршку Србима на КиМ.

 

анxиетy-2902575-1280

Данашњи дан, 10. октобар обележава се као Светски дан менталног здравља. Овогодишња кампања организује се на иницијативу Светске федерације за ментално здравље, организације Уједињени за глобално здравље и Светске здравствене организације у партнерству са министарствима здравља и организацијама цивилног друштва широм света. Слоган је „Значај менталног здравља у ванредним ситуацијама”.

-Нарушавање менталног здравља огледа се код већине људи у појави психолошког стреса и злоупотреби психоактивних супстанци, а дугорочно гледано појавом депресије и посттрауматског стресног поремећаја. Светски дан менталног здравља подсећа да је ментално здравље саставни део нашег општег благостања. Он наглашава хитну потребу за пружањем правовремене стручне помоћи и психосоцијалне подршке људима током природних катастрофа, ратних сукоба и епидемија које се дешавају широм света – сазнајемо у кикиндском Заводу за јавно здравље.

Статистика је неумољива тако да једна од пет особа (22%) која је имала искуства са ратним сукобима у претходних 10 година има депресију, анксиозност, посттрауматски стресни поремећај, биполарни поремећај или шизофренију. Појава ванредне ситуације значајно омета пружање услуга менталног здравља и смањује доступност квалитетне здравствене неге. Особе са тежим менталним поремећајима, као и старије особе и особе женског пола, посебно су рањиве у ванредним ситуацијама и потребно је да им се обезбеде услуге менталног здравља.

-Међународне смернице препоручују различите активности у циљу обезбеђивања доступности услуга менталног здравља и психосоцијалне подршке током ванредних ситуација, а које се крећу у распону од самопомоћи у заједници и унапређења комуникације до психолошке прве помоћи и клиничког лечења. Заједничким деловањем кључних актера како на националном тако и на међународном нивоу, најугроженији могу добити потребну стручну помоћ и психосоцијалну подршку, што захтева правовремено планирање и имплементацију програма за реаговање у ванредним ситуацијама. Постоји пет елемената заснованих на доказима за које је показано да су повезани са бољим исходима у ситуацијама сталне претње: повећан осећај сигурности, смиреност, повезаност, самопоуздање и нада. Није неопходно имати све елементе заједно, али примена неких од њих може помоћи пацијентима да се носе са стресом – закључују у ЗЗЈЗ.

Истраживачи су дефинисали наду као очекивање да се ствари могу решити, оптимизам у вези са неким аспектом ситуације или везу са нечим већим од себе. Повезана је са побољшаним исходима у продуженим претећим ситуацијама. Помозите људима да буду пунији наде подсећајући их да задрже дугорочну перспективу, а да притом остану фокусирани на садашњост и позитивне акције које могу предузети у тренутку. Обраћање пажње на оно што инспирише или повећава захвалност такође је повезано са бољим исходима, као и одвајање времена за бављење активностима које подржавају личне вредности, веру или духовност.

младен-дјуран

У склопу обележавања Светске недеље свемира, Туристичка организација Града је у огранку градске библиотеке у Мокрину организовала предавање на тему „Од атома до галаксије”. Предавач је био Младен Ђуран, по струци дипломирани хемичар, који се већ више од четири деценије предано аматерски бави астрономијом. Слично предавање је пре две године већ имао у Кикинди, а овог пута у пуној сали мокринске Библиотеке „Мирослав Антић” мештани свих узраста могли су да се још једном, на занимљив начин, упознају с овом темом.

Да проучавање и познавање небеских тела и законитости свемира у нашем граду има дугу традицију, суграђанима је познато још с краја шездесетих година, када је Кикинђанин Миливој Југин обавештавао читаву ондашњу државу о слетању космонаута на Месец. Било је у међувремену и других значајних небеских појава и суграђана којима је астрономија постала предмет проучавања. А Младен Ђуран се увек радо одазива позивима за предавање.

– Ове године смо први пут ову занимљиву тему померили из града ка селу, јер видимо да људе интересује ова област. Нарочито ако се представи на разумљив начин. Тема је широка и дотакла је и многе друге научне дисциплине. Акценат јесте био на астрономији, али сам се трудио да у излагању обухватим и многе друге науке које су блиско везане за научну област којом се бавим. Мислим да сам успео да  разумљивим језиком популаришем ову тему, јер је у публици било различитих годишта и комуникација је била одлична. Интересатно је да су присутна школска деца постављала веома конструктивна питања и била су веома информисана о теми. Имају одлично предзнање о астрономији и није било никакве шансе да побркају ову науку с астрологијом- додаје кроз смех Ђуран.

Н. С.

офк-кикинда

Општи је утисак у редовима севернобанастког српсколигаша да пораз од 5:1, на гостовању у Инђији од лидера Железничара, не осликава догађаје на терену, јер домаћини су сваки кикс младе екипе ОФК Кикинде кажњавали головима и тако у финишу стигли до уверљивог тријмуфа. Шеф струке Владимир Китановић, иако су осећања помешана, не губи наду и веру у младост коју предводи с клупе.
– Ко није посматрао утакмицу, а био је пренос путем интернета, задржао би се само на резултату. Међутим, момци су били храбри и одважни, пружили су добру игру и резултат није реалан, после свега што смо видели на терену. Кренули смо у меч с осморицом бонуса, моји играчи све су испоштовали и на крају сам им честитао и поред високог пораза. Уколико будемо играли на овакав начин, поштовали принципе и механизме игре, сигуран сам да нећемо имати проблема на испитима који следе – каже Китановић.
А следи можда и преломница јесени, у суботу од 15 сати, на Градски стадион долази Слога из Чонопље.
– Наредне две утакмице играћемо код куће, након Слоге чекамо и Ветерник и ту тражимо шансу, заправо, не кријемо амбиције које су победничке. Част свакоме, али бодови морају остати у Кикинди. Верујем се да су моји момци коначно схватили да страху нема места, да могу равноправно са свима да се носе и да заслужују надметање у српсколигашком каравану ове сезоне, а самим и наредне – јасан је Китановић.
Д. П.

псс-предавање-дрон-(3)

Предавање на тему „Прецизна пољопривреда: Примена дронова у заштити биља“ др Александра Ивезића одржао организовано је у Пољопривредној стручној служби „Кикинда“. Заинтересовани пољопривредници имали су прилику да чују колико су нове технологије заступљене и на који начин могу да се користе у примарној производњи.

-Дронови стварају нове могућности у заштити биља, тачније за третмане који су неопходни како би усеви били што бољи. Уз помоћ дрона ради се даљинска детекција и утврђује се физиолошко стање усева. Он нам омогућава да добијемо повратне информације о томе шта и како треба да третирамо њиве – казао је Ивезић.

Информације које беспилотне летелице прикупљају на газдинствима се често користе за боље информисање о агрономским одлукама и део су система који се генерално назива „прецизна пољопривреда“.

-И малим и средњим пољопривредним газдинства дронови су доступни. Увек може да се ангажује фирма која ради снимања, али претпостављам да им то није атрактивно због цене. Беспилотне летелице нису толико скупе, колико то делује на први поглед. Коштају око 20.000 евра, што није пуно када узмемо у обзир да прскалица за заштиту биља кошта десет пута више. За коришћење је неопходна кратка обука за управљање која траје до пет дана. Стручњаци са Пољопривредног факултета који се баве обукама и дају сертификате истичу да свако ко је вешт са таблетом и смарт телефоном, зна да управља дроном – наводи наш саговорник.

Александар Ивезић додаје и да је на сличним предавањима најчешће питање колика је ефикасност ове технологије и да ли она миже да конкурише тракторским прскалицама или пак машинама које раде на земљи.

-Тестирао сам дронове у домену заштите биље, првенствено јер ми је то струка, и моји резултати показују да они у потпуности могу да конкуришу механизацији са земље. Моје искуство показује да инсектицидни третман са механизацијом са земље и беспилотном летелицом иде у корист дрона – закључио је Ивезић.

Примера ради дронови прскалице испоручују веома фине апликације за прскање које се могу усмерити на одређена подручја како би се максимизирала ефикасност и уштедели трошкови хемикалија. Овакав дрон представљен је и Дану поља кукуруза и сунцокрета одржаном у нашем граду.

Предавање је организовано у сарадњи са Покрајинским фондом за развој пољопривреде.

А.Ђ.

Јованов-Принтскрин-РТС

Шеф посланичке групе “Александар Вучић – Србија не сме да стане” Миленко Јованов изјавио је да су резултати политике председника Србије Александра Вучића повољни стамбени кредити за младе, смањене школарине студентима за 50 одсто, алиментациони фонд за самохране мајке, ограничавање маржи у трговинама, као и легализација  која је сада на дневном реду.

Јованов је то рекао на седници Скупштине Србије реагујући на излагање посланика Странке слободе и правде Душана Никезића који је рекао да су предложени закони само “игроказ” за којим Вучић, како је рекао, посеже када је у проблему.

– Све игрокази. Ово што сам набројао је Александар Вучић урадио за ових десет месеци, док они пумпају. Ви сте пумпали, ви сте динстали, ви сте блокирали и ви сте тражили да Србија стане. Е то је разлика између наше две политике. И зато између нас никада неће бити никаквог споразума. Ми се дубоко не разумемо. Ми хоћемо да Србија граби напред, они хоће да Србија стоји, да би њима било добро – рекао је Јованов.

Он је додао да опозиција није дала ниједан предлог који би био квалитетан за грађане.

error: Content is protected !!