Најновије

EKIPA

U prvoj nedelji sprovođenja projekta podele kanti za razvrstavanje otpada podeljeno je više od 438 kanti, a odziv građana i prve reakcije pokazuju da projekat ima odličan odziv i podršku građana.

Predstavnici kompanije FCC Kikinda ističu da je početak projekta protekao bez većih poteškoća i da sve aktivnosti teku u skladu sa planom.

U narednom periodu planirana je podela kontejnera u skladu sa rasporedom objavljenim na zvaničnom sajtu kompanije FCC, kao i edukativne radionice u školama i mesnim zajednicama, kako bi se najmlađima približila ideja održivog razvoja i odgovornog ponašanja prema prirodi.

♻️ Zanimljivosti o razvrstavanju otpada
🟢 1. Reciklažom jedne limenke štedi se energija za tri sata rada televizora.
Samo jedna pravilno odložena aluminijumska limenka može da uštedi dovoljno energije da TV radi tri sata – a aluminijum se može reciklirati neograničen broj puta bez gubitka kvaliteta.

🔵 2. Papir se može reciklirati do 7 puta.
Svaki list papira koji završi u reciklaži može ponovo postati deo novog proizvoda — sve dok se vlakna ne istanje toliko da izgube čvrstinu.

🟡 3. Plastična flaša se razgrađuje i do 500 godina.
Ako se ne reciklira, plastika završava u prirodi, gde može da zagadi zemljište i vode, a često i da dospe u lanac ishrane životinja i ljudi.

🟣 4. 60% otpada iz domaćinstava može da se reciklira.
Većina otpada koji bacamo svakodnevno – papir, plastika, metal i staklo – zapravo je dragocen resurs, samo ako ga pravilno razdvojimo.

🟠 5. Reciklažom se smanjuje emisija štetnih gasova.
Razdvajanjem otpada na mestu nastanka sprečava se nepotrebno sagorevanje i smanjuje količina otpada na deponijama, čime se direktno utiče na smanjenje emisije metana – jednog od najopasnijih gasova staklene bašte.

 

saobracajna-policija-1

Dva dečaka od 12 i 13 godina teško su povređena u saobraćajnoj nesreći u Mokrinu. Sudar se dogodio između mopeda na električni pogon i automobila marke „opel“ rumunskih registarskih tablica.

Nezgoda se dogodila u 15 sati i 30 minuta u ulici Svetoga Save, a povređeni maloletnici bili su na mopedu, potvrđeno nam je u Policijskoj upravi Kikinda.

Usled udara dečaci su povređeni i prebačeni u Opštu bolnicu. Pošto su im konstatovane teške telesne povrede, višestruki prelomi ekstremiteta, preveženi su, u svesnom stanju, na dalje lečenje u Klinički centar Vojvodine.

Dalja istraga utvrdiće uzrok ove nesreće, a za slučaj je nadležno Više javno tužilaštvo u Zrenjaninu koje je obavešteno o nemilom događaju.

mladi-poljoprivrednik

Poljoprivredna stručna služba “Kikinda”, pod pokroviteljstvom Pokrajinskog fonda za razvoj poljoprivrede organizuje predavanja za poljoprivrednike u četvrtak i petak, 9. i 10. oktobra.

Predavanja su u 11 časova u prostorijama Poljoprivredne stručne službe u ulici Kralja Petra Prvog broj 49. Prvog dana o korišćenju  dronova u poljoprivredi govoriće Aleksandar Ivezić. Drugog ana Goran Malidža okupljenima će predstaviti integralnu zaštitu bilja i rezistentnost korova na herbicide.

 

sunce-mladja-(3)

U Biblioteci „Miroslav Antić“ u Mokrinu večeras (sreda) u 18 sati predavanje će održati astronom amater Mladen Đuran, diplomirani hemičar. Povodom Svetske nedelje svemira, a pod pokroviteljstvom Turističke organizacije, Đuran će govoriti na temu „Od atoma do galaksije“.

-U Mokrinu ima meštana zainteresovanih za astronomiju tako da će, svi koji dođu, kroz zanimljivo predavanje moći saznaju o hijerarhiji strukture materije, od osnovnih elemenata atoma, preko hemijskih veza i molekula, do organske hemije i molekula života kao što je DNK, te kako sve to prelazi u organizaciju zvezda i galaksija – kaže Mladen Đuran. – Slično predavanje imale su priliku da čuju Kikinđani i drago mi je što je omogućeno da se o ovoj temi govori  i u mesnim zajednicama.

Naš sugrađanin je uspešan astronom amater. Da izučava ovu nauku privukla ga je pojava Halejeve komete pre više od četiri decenije.

osmaci

U okviru Dečije nedelje, a na incijativu Učeničkog parlamenta Osnovne škole „Gligorije Popov“ iz Ruskog Sela, sutra, 9. oktobra, biće organizovana zanimljiva akcija. Đaci će peći palačinke i pripremati limunadu, a sredstva od kupovine ovih proizvoda biće utrošena na maturante. Akcija će biti realizovana prepodne na velikom odmoru za višu smenu i na dečjoj pijaci od 14.30 sati.

– Od prošle godine na inicijativu roditelja i učenika u našoj školi organizuje se akcija za maturante – saznajemo od direktorice Aleksandre Felbab. –  Kako smo prošle godine imali odličan odziv meštana, ali i firmi koje posluju u Ruskom Selu, akcija će biti realizovana i ove godine. Učenici će prodavati palačinke i limunadu po ceni od 100 dinara, a sva prikupljena sredstva biće usmerena na proslavu mature naših osmaka.

U ruskoselskoj školi ima 23 osmaka od kojih je troje učenika u odeljenju na mađarskom jeziku.

Ulica-Generala-Drapsina-Kikinda

Kontakt centar Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture preko koga građani mogu da se informišu u vezi sa posebnim uslovima za evidentiranje i upis prava na nepokretnostima u postupku legalizacije – 011 7773 899 počeo je sa radom.

Građani pozivanjem mogu da dobiju informacije koji su objekti predmet evidentiranja i upisa prava po novom zakonu, da li je potrebno da ponovo podnose prijavu za legalizaciju ukoliko su je već podneli po prethodnom zakonu, kao i o tome gde se prijava za upis prava svojine može podneti.

Preko Kontakt centra građani se mogu informisati i o tome kako da se pripreme za podnošenje prijava za upis prava svojine na nepokretnosti, da li je za taj postupak potrebno posedovati elektronski potpis, koje se sve naknade plaćaju, a dobiće i informaciju kako postupiti ukoliko su van zemlje u vreme podnošenja prijave ili ukoliko upravnik zgrade nije podneo prijavu za upis zgrade.

Građani mogu da pronađu i najnovije dostupne informacije, uputstva i odgovor na najčšća pitanja u vezi sa regulisanjm vlasničkih prava i preko sajta “Svoj na svome”, koji je dostupan na adresi https://svojnasvome.gov.rs.

Na ovom sajtu građani trenutno mogu da pronađu najčešća pitanja i odgovore u vezi sa primenom ovog zakona, dok će u narednom periodu ovo biti mesto gde će se redovno objavljivati nove informacije, obaveštenja i uputstva namenjena građanima i stručnjacima.

radiator-7107081-1920

Tokom prethodnog vikenda, a usled niskih temperatura, Javno preduzeće „Toplana“ zagrevalo je stanove u jutarnjim i večernjim satima. Kako je istakao v.d. direktor Dušan Marjanović ispoštovana je gradska odluka kojom je predviđeno da isporuka toplotne energije započne ukoliko je spoljna temperatura, izmerena u 21 sat, ispod 12 stepeni.

-Stanove smo zagrevali u subotu, nedelju i ponedeljak. Danas (utorak) nije bilo isporuke grejanja s obzirom na to da je spoljna temperatura u ponedeljak uveče bila viša i iznosila je 12,5 stepeni Celzijusa . Prema prognozama Republičkog hidrometeorološkog zavoda do vikenda neće biti potrebe da pokrećemo sistem, osim u slučaju naglog zahlađenja. Dogovaramo se sa osnivačem da u ranim jutarnjim časovima ipak bude grejanja zbog škola i vrtića – naveo je Marjanović.

Kikindska „Toplana“ ima 3.124 korisnika i zagreva 214.500 kvadrata prostora.

-Kada je reč o naplati, sabiraće se sati kada je grejanje radilo. Grejni dan traje 15,5 časova i tako ćemo doći do računice koliko ćemo još fakturisati na oktobarskom računu, pored onih 15 dana, pošto grejna sezona i zvanično počne. Sati će se sabirati na osnovu kotlarskog dnevnika koji precizno definiše sate u proizvodnji i distribuciji tople energije – precizirao je naš sagovornik.

U narednim danima meteorolozi najavljuju otopljenje, a za vikend i do 20 stepeni.

U prethodnom periodu sugrađani, koji su primetili probleme sa grejanjem, javljali su se ovom javnom preduzeću. Broj poziva je uobičajen za ovo doba godine i korisnici su se najviše žalili na curenja i na vazduh u radijatorima. I u narednom periodu dežurne ekipe JP „Toplane“ su na raspolaganju korisnicima.

A.Đ.

 

maskenbal

Već po tradiciji, kikindske škole i vrtići nizom aktivnosti obeležavaju Dečju nedelju.

Sadržajan i zanimljiv program organizovan je u Osnovnoj školi „Žarko Zrenjanin”. Ponedeljak je obeležila zabavna atmosfera na maskenbalu, a vile, princeze, spajdermani, klovnovi, gusari i drugi maštovito kreirani junaci i junakinje, sjajno su se zabavljali uz muziku i druženje.

Posle današnje dečje pijace na kojoj će se razmenjivati igračke i knjige, u sredu u goste dolaze članovi “Gusala”. Četvrtak će biti u znaku poezije i pesničkog kutka, a petak filma.

Dečja nedelja, najveća manifestacija za zaštitu i promociju dečjih prava, ove godine se obeležava od 6. do 12. oktobra.

dan-oslobodjenja-2025-(5)

Polaganjem venaca na spomenik Žrtvama fašizma u centru grada obeležena je 81 godina od oslobođenja Kikinde u Drugom svetskom ratu. Počast poginulim borcima odali su predstavnici lokalne samouprave na čelu sa gradonačelnikom Mladenom Bogdanom, ambasade Ruske Federacije , SUBNOR-a, Vojske Srbije i Ministarstva odbrane, boračkih udruženja, potomci poginulih, društvenih i političkih partija.

Obraćajući se okupljenima gradonačelnik Bogdan zahvalio je svima koji su došli i pokazali koliko je 6. oktobra važan datum koji je utkan u svakog Kikinđanina

– Naši preci položili su svoje živote kako bi pobedili fašizam i od tada je Kikinda slobodarski, rodoljubivi i patriotski grad i oduvek je bila na pravoj strani istoriji.Ovaj datum pokazuje nam u kom pravcu treba da težimo, pravcu slobode, borbe i jedinstva, a to nam je i najpotrebnije u ovim izazovnim vremenima. Kikinda je grad junaka, boraca, stradalnika i heroja, jer kada je otadžbina u pitanju Srbin brani svoju zemlju. Tada nema podela i zbog toga je važno da nijedan datum ne obeležavamo jednostrano. Srbin svoju državu ne da nikome, rekao je  predsednik Aleksandar Vučić, jer jednu otadžbinu imamo i moramo da je branimo. Jaka, ekonomski stabilna, vojno neutralna, ali vojno jaka zemlja Srbija mora i može da bude jedinstvena – istakao je gradonačelnik Bogdan.

Kikinda je oslobođena 6. oktobra 1944. godine kada su trupe Sovjetske crvene armije zajedno sa Velikokikindskim partizanskim odredom i narodom nakon trosatne borbe sa nemačkom artiljerijom na ulazu u grad izvojevale pobedu.Skupu je prisustvovao i Jovo Baroševčić , predsednik SUBNOR-a Vojvodine i potpredsednik SUBNOR-a Srbije.

– Srpski i drugi narodi na početku rata doneli su teške odluke, rekli su ne fašizmu i uzeli su puške i ruke i borili se za slobodu. Posle četiri godine stradanja, pobedili smo i jer smo bili na pravoj strani istorije. Fašizam i nacizam su najveće zlo 20. veka koji su doneli stradanja i razaranja  – naveo je Barošević.

Savo Orelj, predsednik GrO SUBNOR-a podsetio je da je u Kikindu, tog 6. oktobra 1944. godine u ranim jutarnjim časovima, iz pravca Ruskog Sela, ušlo 35 tenkova. Otpor Nemaca bio je slab i nakon kratkotrajne borbe grad je oslobođen.

-Naša je dužnost da negujemo kulturu sećanja. U Drugom svetskom ratu više od 700 naših sugrađana izgubilo je svoj  život – rekao je Orelj.

Olga Litvina, predsednica sveruske organizacije ,,Bojevo bratstvo“ u Srbiji i Republici Srpskoj takođe se obratila prisutnima:

-U borbama za oslobođenje Kikinde poginulo je četiri pripadnika Crvene armije, međutim to nisu bili jedini gubici ruskog naroda u ratu u kom je život izgubilo više miliona vojnika, civila, dece i žene. Nikada naši narodi nisu napadali, nego su samo branili svoje.

Predsednik Skupštine grada Dušan Popeskov naveo je da je društvena odgovornost svih nas da se obeležavaju ovakvi datumi, čime se uče mlađe generacije da je borba za slobodu najvažnija.

A.Đ.

 

 

 

 

error: Content is protected !!