Најновије

pss-vocarstvo-predavanje-(4)

Предавање на тему „Прерада воћа и поврћа на газдинствима као извор додатних прихода“ организовано је у Пољопривредној стручној служби. О теми је говорила саветодавац Јелена Кљајић која се осврнула и на законску регулативу која се односи на такозвана мала пољопривредна газдинства и о томе шта је неопходно да од производа које прераде остваре и додатни приход.

-Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде донело је правилник којим је тачно утврђено ко може да прерађује производе на газдинству, које услове  морају да испуњавају, како изгледа контрола квалитета, како да сертификују производ. Процедура није компликована и подразумева регистрацију у Агенцији за привредне регистре која може да се одради електронским путем. Уписују се у централни регистар малих произвођача пољопривредних производа и тако стичу законску могућност да продају све што произведу – сазнајемо од Јелене Кљајић.

Два је начина продаје производа из воћњака и повртњака.

-Једна је продаја са кућног прага. Махом су то мање количине и реч је о воћу и поврћу које вишак газдинству које га је произвело и они могу да га продају само у својој средини. Са друге стране имамо и произвођаче са малим производним капацитетима који имају просторије за прераду. Њихови производи могу да се продају у читавој земљи. Инспекције проверавају да ли је газдинство испоштовало процедуру прописану Законом и Правилником – истакла је наша саговорница.

Како наводи Јелена Кљајић на територији града има доста суграђана који се баве продајом воћа и поврћа са кућног прага:

-Мали број њих је регистрован и циљ је да им укажемо да не могу да, на пример, скувају пекмез од воћа које им је преостало и да га продају, а да нису уписани у АПР-у.

Ово је четврта година која је, услед временских услова, била лоша за воћаре, поготово за оне који имају мање површине. На територији града у експанзији је производња лешника који је и примарно воће јер заузима највише површина. На другом месту је јабука која је такође у организованој производњи. Код индивидуалних произвођача поред леске, која је такође доминантна, ту је и шљива и све више је засада по дуњама.

Покровитељ предавања је Покрајински фонд за развој пољопривреде.

А.Ђ.

mirko-knezevic

У Банатском Великом Селу, већ скоро две деценије делује Удружење пчелара „Матица“, које окупља вредне мештане посвећене пчеларству, природи и здравом животу. Ово удружење је постало место где се искуства и знање несебично деле, а љубав према пчелама спаја различите генерације.

Под вођством Мирка Кнежевића, пчелари „Матице“ не само да брину о својим кошницама, већ активно раде и на унапређењу услова за развој заједнице. Некадашњи стари млин у селу претворили су у пријатан пчеларски кутак – место сусрета, дружења и учења. Тамо се данас одржавају предавања, радионице и разговори о најбољим начинима да се очувају пчеле, али и традиција пчеларења у овом крају.

Са сродним организацијама негују плодотворну сарадњу, а са Удружењем пчелара из Сурдулице побратимили су се пре десетак година.

– Удружење је основано 2006. године, сасвим једноставно – мештани који су имали по коју кошницу решили су да се удруже. Пре короне нас је било око шездесет, данас је активних тридесетак чланова. Сваке недеље се окупљамо, размењујемо искуства, учимо једни од других. Организујемо „Дане меда“, дружења, долазе нам пчелари и из Кикинде и из околних места. То је више од хобија, то је заједништво – каже за „Комуну“ Мирко Кнежевић, председник Удружења.

Каква је била ова година за пчеларе, питамо га.

Искрено, тешка. Многи су изгубили целе пчелињаке. Неко је остао на десетак кошница, чисто да не одустане. Главни проблем био је недостатак полена током зиме. Пчеле нису имале снаге да издрже и већ у марту смо гледали како друштва страдају. Али, сунцокрет је ове године добро медио, па је принос ипак био солидан – не као некада, али довољан да останемо у игри.

Пчеларство је неизвесно јер свака сезона доноси своје изазове и нова искуства. Ипак, овим вредним пчеларима, не мањка посвећености. Сваки килограм произведеног меда сведочи о њиховом труду и стрпљењу, а спона која их повезује је и љубав према свом селу.

– Нашли смо један стари млин у распадању, потпуно га обновили и сада ту одржавамо састанке. Просторију користе и друга удружења, фудбалски клуб, сликари… Сачували смо један објекат од пропадања, и то нам је важно. Укључујемо се и у акције уређења села, средили смо трибине на фудбалском терену, учествовали у пролећном чишћењу парка – каже Кнежевић.

„Матица“ није само група пчелара – то је мала заједница која показује да се труд и упорност исплате, али и колико је важно чувати природу и неговати заједништво. Њихов рад је подсетник да вредноћа, знање и љубав према природи дају најслађе плодове — баш као и њихов мед.

ПРИРОДНИ МЕД НАСУПРОТ ШЕЋЕРНОМ СИРУПУ

Са нашим саговорником разговарали смо и о разлици између природног и вештачког меда.

– Најбољи савет је једноставан: купујте мед директно од пчелара. То је мед који једу наша деца, и не бисмо никада пустили у продају нешто што није здраво. Због мањег броја пчела цена ће свакако расти, али бар знаш шта добијаш. Боље је дати коју стотину динара више, него јести шећерни сируп- указује Кнежевић.

Ј. Ц.

 

 

Straus

Немачко удружење Кикинда позива суграђане на Јохан Штраус концерт 2025, који ће бити одржан у суботу 8. новембра у 18 часова у свечаној сали Народног музеја Кикинда.

Публика ће уживати у изведбама познатих дела великог композитора у извођењу Памеле Киш Игњатов (сопран) и Стефана Ракића (клавир).

Концерт је посвећен 200. годишњици рођења Јохана Штрауса II, великог мајстора валцера чија музика и данас инспирише љубитеље класичне уметности широм света.

Организатори позивају све љубитеље музике да својим присуством увеличају овај свечани јубилеј.

guzaljos-(1)

Рускоселци, њих педесетак, протеклог викенда боравили су у месту Апатфалва у Мађарској где су учествовали на манифестацији „Гужаљош“ која је организована 22. пут. Програм је осмишљен ради промоције мађарске културе и обичаја. Са својим мештанима био је и председник Савета Месне заједнице Руско Село Душан Марјановић којем је уручен такозвани „штап пријатељства“.

-Следеће године домаћин „Гужаљоша“ биће Руско Село. Манифестација окупља Мађаре из четири државе и пет места који су побратимљени. Част нам је што ћемо моћи да угостимо учеснике из Мађарске, Румуније и Словачке. Ово је јединствена манифестација и ми ћемо дати све од себе да буде и једна од најбољих. Сваке године организује се у другом месту и 2026. је дошао ред на нас – истакао је Марјановић.

Становници Руског Села из Србије, Апача и Чанадапача из Румуније, Апатфалва из Мађарске и Черни Брода из Словачке побратимили су пре три деценије. Искрен

– Манифестација има своје корене и традицију, а свака даља сарадња све више учвршћује односе нашег села са другим местима. „Гужаљош“ траје три дана и свако место представља своју традицију и обичаје кроз фолклор, песму, плес, глуму. Организује се и изложба рукотворина које негују удружења, традиционалне хране – појаснио је наш саговорник.

Планирано је да „Гужаљош“ у Руском Селу буде организован у јуну или јулу.

-За наше мештане врло је важно неговање како српских , тако и мађарских обичаја. Управо је оваква манифестација добар пример да смо село које признаје различитост у култури, језику и традицији. Поносан сам што смо јединствени на територији града, пре свега, због добрих односа у нашој заједници. Руско Село важи за мултикултуралну средину , у којој се промовишу различитости. Следеће године очекујемо између 250 и 300 гостију које ћемо, осим са самим местом упознати са свим знаменитостима на територији града, туристичким и историјским дестинацијама – закључио је Душан Марјановић.

А.Ђ.

 

sveti-luka

Српска православна црква и њени верници данас обележавају Светог Луку. Јеванђелиста Лука, био је један од четворице апостола. По занимању лекар, био је изузетно образован, са великим даром за сликарство.

Он је насликао три иконе Богородице са Христом које су постале узор свим каснијим иконама мајке Божије, па се сматра оснивачем хришћанског иконописа.

Празник је у нашем народу познат као Лучиндан и честа је крсна слава. Обично се каже: „иде Лука-ето вука“ или „свети Лука снег до кука“, најављујући зиму и снегове.

Као свог заштитника славе га и образовне установе. Поштује се и као заштитник медицине и фармације, болница и апотека, лекара, фармацеута и болесника.

Dial on radiator

Котларница Центар није у могућности да испоручује топлотну енергију због квара на мрежи ЕПС-а, обавештавају из ЈП Топлана Кикинда

– Како смо добили информацију из ЕПС- а Зрењанин, квар је настао негде на главном воду између Топлане и аутобуске станице, отклањање квара ће трајати неколико сати. Због наведеног котларница Центар није у могућности да производи и испоручује топлотну енергију- наводе у кикиндској Топлани.

Остале котларнице редовно раде и испоручују топлотну енергију.

labud-6

У кругу кикиндске фирме Зопас данас је пронађен млади лабуд који се исцрпљен од свог вероватно првог дужег лета, спустио у двориште предузећа. Нажалост, уместо одмора, наишао је на псе који су могли да угрозе његов живот. Међутим, захваљујући брзој реакцији портира фирме, ова прича добила је срећан крај.

Након дојаве, реаговала је ветеринарка Mирјана Пилиповић, која је одмах контактирала Секретаријат за заштиту животне средине, пољопривреду и рурални развој града Кикинде. Млади лабуд је пажљиво ухваћен без повреда, и пребачен у ветеринарску амбуланту на преглед, где је утврђено да је исцрпљен али потпуно здрав.

После кратког опоравка, лабуд је враћен у природу, тачније на Старо језеро, где ће Кикинђани моћи и да га виде наредних дана.

solarna-elektrana

Локална самоуправа огласила је рани јавни увид у План детаљне регулације за изградњу соларних електрана Nicco и GreenCo Energija  у Иђошу.  Поменуте компаније су инвеститори  и обе имају седиште у Београду.

Простор се налази у ванграђевинском подручју Иђоша и Кикиндеа, обухвата пољопривредно земљиште у приватном власништву, некатегорисане путеве и канале, и простире се на око 34,82 хектара.

У оквиру Плана предвиђена је реализација два независна инфраструктурна комплекса соларних електрана са инсталисаном снагом до 10 МW свака. Панели ће бити распоређени у блокове са приступним путевима који служе и као коридори за средњенапонску мрежу која ће доводити енергију до трансформаторског постројења.

Постројења ће бити опремљена потребном електроенергетском и комуникационом инфраструктуром, док се не планира потреба за водопривредном или термоенергетском инфраструктуром. Приступ до трансформаторског постројења омогућиће интерна мрежа путева, са прикључцима на постојећи некатегорисани пут.

Рани јавни увид траје до 13. новембра.

 

pozoriste-noc

Кикинђане током новембра очекује богат и разноврстан позоришни програм. Публика ће имати прилику да ужива у гостовањима, комедијама и савременим ауторским пројектима, а наши глумци ће гостовати и у другим градовима.

Месец започиње гостовањем ансамбла Народног позоришта „Тоша Јовановић“ из Зрењанина који ће у суботу, 8. новембра у 20 часова извести ауторски пројекат „Она“ у режији Мие Кнежевић. Наредне суботе, 15. новембра у истом термину, на сцени ће бити комедија Марка Камолетија „Пиџама за шесторо“ у режији Оливере Ђорђевић.

Публика ће 18. новембра имати прилику да погледа представу „Љубавно писмо“, коју потписују Зоран Бачић и Златан Фазлагић у режији Драгана Остојића, док 22. новембра стиже прича о савременим односима – „Савршен партнер“ Мира Гаврана у режији Тијане Васић.

Крај месец доноси и другу репризу представе „Херој нације“ Ивана М. Лалића, у режији Дајане Јосиповић, која ће бити изведена 25. новембра у 20 часова.

Ансамбл кикиндског позоришта и овог месеца гостује на фестивалима. Од 1. до 5. новембра учествује на фестивалу „Златна вила“ у Приједору са представом „Србија All Inclusive“ Владимира Ђурђевића у режији Мрка Мисираче, док ће 29. новембра наступити на фестивалу „Публикум“ у Кули са комадом „Ковачи“ Милоша Николића у режији Тијане Васић.

 

ofk-kikinda

Севернобанатски српсколигаш остао је празних руку на гостовању у Бачком Јарку, Младост је славила 5:2, а тријумф је ближе крају оверила најпре с беле тачке и потом га подебљала y самом финишу па шеф струке ОФК Кикинде Владимир Китановић истиче да је крајњи резултат нереалан.
– Након свега виђеног нисмо заслужили да изгубимо три разлике. У првих 15 минута имали смо пет удараца ка голу и након тога, као по обичају, први опаснији прелазак противника на нашу половину донео је ривалу гол. Наставили смо и даље с нашом игром, не одступајући од плана и изједначили. Потом смо притискали и вребали шансу за потпуни преокрет. Међутим, догодило су супротно. Свака наша индивидуална грешка кажњавана је поготком. Када се подвукла црта, јасно је да смо много прилика пропустили, а на другој страни квалитетна и искусна екипа Младости то није праштала – каже Китановић.
У суботу, од 13.30 сати, на Градски стадион стиже Хајдук из Дивоша.
– Наредна утакмица, без обзира на положај на табели који заузимају Дивошани, мора да нам буде као да од ње зависи даље битисање клуба. Ривали нам одмичу и зато од својих момака очекујем реакцију на домаћем терену, смањен број погрешака на минимум и на крају победу. Само један тријумф у овом делу сезоне значио би велики искорак и били бисмо ближи крајњем циљу – јасан је Китановић.
Д. П.

Резултати 11. кола: Ветeрник – Слога 4:1, Младост (БЈ) – ОФК Кикинда 5:2, Словен – Бачка 1:0, Врбас – Нафтагас 0:1, Инђија – Слобода 4:5, Јединство – Омладинац 1:0, Хајдук – Железничар 1:1, Младост (О) -Динамо 0:1.
ПОРЕДАК: Железничар 25, Хајдук 22, Нафтагас 21, Младост (БЈ) 21, Јединство 21, Динамо 21, Инђија 14, Омладинац 13, Словен 13, Слобода 12, Ветерник 12, Врбас 12, Бачка 10, Слога 10, ОФК Кикинда 6, Младост (О) 5.
У 12. колу, у суботу и недељу (13.30), играћe: Слога – Омладинац, Слобода – Јединство, Нафтагас – Инђија, Динамо – Врбас, Бачка – Младост (О), ОФК Кикинда – Хајдук, Ветерник – Младост (БЈ), Железничар – Словен.

error: Content is protected !!